aA
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderiai Vilniuje – Vytautas Sadauskas ir Raimundas Alekna – neprieštarautų, jeigu sovietinės Žaliojo tilto skulptūros būtų išvežtos neribotiems atnaujinimo darbams arba tiesiog netyčia dingtų be žinios. Tokią savo poziciją politikai išsakė Rotušėje vykusiuose debatuose, kurie vyko prieš partijos Vilniaus skyrių sueigai apsisprendžiant, kuris iš šių atstovų taps konservatorių sąrašo lyderiu Vilniuje kitąmet vyksiančiuose savivaldos rinkimuose.
© A.Didžgalvio nuotr.

„Skulptūras reikia išvežti remontui ir nesugrąžinti“, - į partijos kolegės klausimą, kada Černiachovskio tiltas taps Žaliuoju, atsakė Vilniaus rajono tarybos narys V. Sadauskas, o jo atsakymas buvo palydėtas plojimais.

Sovietmečiu Žaliasis tiltas buvo vadinamas Černiachovskio tiltu.

Kitas kandidatas vesti konservatorius į savivaldybių tarybų rinkimus sostinėje, premjero patarėjas ir dabartinis Vilniaus miesto tarybos narys R. Alekna išreiškė lūkestį, kad sovietinės tilto skulptūros galėtų dingti panašiai, kaip iš Antakalnio kapinių nuo Antano Sniečkaus kapo dingo metalinis buvusio Lietuvos komunistų partijos vado biustas.

„Jeigu leidžiant sau išsiplėsti, prieš kelias dienas dingo buvusio partijos sekretoriaus A. Sniečkaus biustas. Vyksta kažkokie stebuklai, tikiuosi, kad vienokia ar kitokia forma įvyks Vilniuje tas stebuklas ir iš tikro tas Černiachovskio tiltas taps Žaliuoju“, - kalbėjo R. Alekna.

Dabartinis Vilniaus meras, konservatorius Vilius Navickas yra sakęs, kad savivaldybė ketina kreiptis į Kultūros paveldo departamentą, prašydama išbraukti sovietinio meno skulptūras iš saugotinų objektų sąrašo. Jeigu prašymas būtų patenkintas, meras skulptūras žadėjo iškart nugriauti.

„Mes kreipėmės į Kultūros paveldo departamentą, kad būtų išimtos šios skulptūros iš valstybės saugotinų objektų. Tai aš, V. Navickas, gyvenantis teisinėje valstybėje ir besilaikantis įstatymų, jums garantuoju, kad kai šios skulptūros bus tikrai išimtos iš valstybės saugotinų kultūros paveldo objektų, nedelsiant jas nuimsim. Aš elgiuosi taip, kaip numato įstatymai“, - praėjusią savaitę kalbėjo V. Navickas.

Savo ruožtu paveldosaugininkai teigia jokio mero kreipimosi negavę, o jei ir gautų, tai sovietinių skulptūrų iš registro nebrauktų – neva tai draudžia teisės aktai.

„Ar kreipsis, ar nesikreips – išbraukti iš registro negalime. Nėra jokio kito būdo (pašalinti skulptūras). Tam įstatyme ir yra „įkalta", kad iš registro braukti negalima. Kad nebūtų galima taip lengvai politiškai angažuotai reaguoti - ką noriu, tą nuimu", - sakė Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotojas Algimantas Degutis.

Premjero patarėjas ir kandidatas vesti Vilniaus konservatorius į rinkimus R. Alekna tokiu departamento atsakymu pasipiktino. Jo nuomone, situacija yra susijusi ne tiek su išbraukti skulptūras iš saugotinų objektų registro draudžiančiais įstatymais, kiek su teisės aktus taikančių biurokratų vertybėmis.

„Tai jeigu dabar žmonės, kurie užima atitinkamas pareigas, rašo tam tikrus teisės aktus, jie įvardija, jog tai yra valstybės saugomi objektai, tai, aš manau, kad tai daug pasako apskritai apie mūsų vertybes, apie mūsų požiūrį į meną, į vertybes. Tai iš tikro – kol mokykloje nepradėsime skiepyti tikrųjų vertybių, tai mes turėsime tokius biurokratus, kurie neleis nuimti, prisidengdami kuo tik nori“, - sakė R. Alekna.

DELFI primena, kad šį vasarį Vilniaus miesto savivaldybė kūrė planus restauruoti nušiurusias sovietines skulptūras, kai šiam darbui ateis eilė, tačiau Maskvos pagalbos atsisakė. Praėjusių metų birželį buvo svarstoma, kad sovietinių skulptūrų restauravimui prireiktų apie 100-150 tūkst. Lt.

Kolūkietį, kareivį, darbininką ir studentą vaizduojančios Žaliojo tilto skulptūros pastatytos 1952 m. Tikrieji skulptūrų pavadinimai yra „Žemės ūkis“, „Pramonė ir statyba“, „Taikos sargyboje“ ir „Mokslo jaunimas“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nuošalioje Vilniaus vietoje tiekia autentišką armėnišką maistą: stulbina kainomis ir porcijų dydžiu (18)

Jeigu nebūčiau vykusi automobiliu pro šalį, apie Valakampių paplūdimyje kepamus armėniškus...

Grigas garantuoja, kad „Žalgiris“ šį sezoną eis toli, Čeponis stabdo arklius (30)

Trys pralaimėjimai iš eilės – ne „Žalgirio“ stilius. Šarūno Jasikevičiaus pamokslo...

Lietuvių augintojus prispaudė kinai ir ukrainiečiai (31)

Šalies medaus eksportuotojai išgyvena sunkmetį – pirkėjų prireikė žvalgytis net tolimoje...

VU profesoriaus elgesį tyrusi komisija nustebino studentą: pripažino, kad esu „Karbauskio b...pys“ ir „šiukšlė“ (247)

Nors profesorius Paulius Subačius viešoje erdvėje palankiai vertino itin įžeidžiančius...

Visą Švediją šokiravęs žudikas pareikalavo Lietuvoje stabdyti įkalinimo iki gyvos galvos skyrimą (105)

Už žinomos Švedijos psichologės nužudymą iki gyvos galvos įkalintas kaunietis Vidmantas...

Nepigi pramoga vaikams, kurią galite sukurti patys: trijų vaikų mama pasidalino išbandytomis idėjomis

Vakar aktorė, ankstyvojo ugdymo mokyklėlės „Šilkaus pupa“ įkūrėja ir trijų vaikų mama...

Pragarą išgyvenusi ir dešimtmetį išnaudota sekso vergė: mane pradėjo tam ruošti nuo 11-os

Šiuolaikinės vergovė s auka per interviu BBC pasakojo šokiruojančią savo gyvenimo istoriją,...

Žvilgtelėkite į naują Erikos Vitulskienės plius dydžio kolekciją: noriu, kad moterys neatrodytų nuobodžiai pamatykite pirmieji (164)

Ketvirtadienį sostinėje startavo tradicinė mados mugė „Fashion Bazaar“, kurioje šįkart...

Pirminiai TS–LKD debatai: svarbiausi Šimonytės ir Ušacko akcentai (47)

Ketvirtadienio vakarą vyko Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų kandidatų į...