Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderiai Vilniuje – Vytautas Sadauskas ir Raimundas Alekna – neprieštarautų, jeigu sovietinės Žaliojo tilto skulptūros būtų išvežtos neribotiems atnaujinimo darbams arba tiesiog netyčia dingtų be žinios. Tokią savo poziciją politikai išsakė Rotušėje vykusiuose debatuose, kurie vyko prieš partijos Vilniaus skyrių sueigai apsisprendžiant, kuris iš šių atstovų taps konservatorių sąrašo lyderiu Vilniuje kitąmet vyksiančiuose savivaldos rinkimuose.
© A.Didžgalvio nuotr.

„Skulptūras reikia išvežti remontui ir nesugrąžinti“, - į partijos kolegės klausimą, kada Černiachovskio tiltas taps Žaliuoju, atsakė Vilniaus rajono tarybos narys V. Sadauskas, o jo atsakymas buvo palydėtas plojimais.

Sovietmečiu Žaliasis tiltas buvo vadinamas Černiachovskio tiltu.

Kitas kandidatas vesti konservatorius į savivaldybių tarybų rinkimus sostinėje, premjero patarėjas ir dabartinis Vilniaus miesto tarybos narys R. Alekna išreiškė lūkestį, kad sovietinės tilto skulptūros galėtų dingti panašiai, kaip iš Antakalnio kapinių nuo Antano Sniečkaus kapo dingo metalinis buvusio Lietuvos komunistų partijos vado biustas.

„Jeigu leidžiant sau išsiplėsti, prieš kelias dienas dingo buvusio partijos sekretoriaus A. Sniečkaus biustas. Vyksta kažkokie stebuklai, tikiuosi, kad vienokia ar kitokia forma įvyks Vilniuje tas stebuklas ir iš tikro tas Černiachovskio tiltas taps Žaliuoju“, - kalbėjo R. Alekna.

Dabartinis Vilniaus meras, konservatorius Vilius Navickas yra sakęs, kad savivaldybė ketina kreiptis į Kultūros paveldo departamentą, prašydama išbraukti sovietinio meno skulptūras iš saugotinų objektų sąrašo. Jeigu prašymas būtų patenkintas, meras skulptūras žadėjo iškart nugriauti.

„Mes kreipėmės į Kultūros paveldo departamentą, kad būtų išimtos šios skulptūros iš valstybės saugotinų objektų. Tai aš, V. Navickas, gyvenantis teisinėje valstybėje ir besilaikantis įstatymų, jums garantuoju, kad kai šios skulptūros bus tikrai išimtos iš valstybės saugotinų kultūros paveldo objektų, nedelsiant jas nuimsim. Aš elgiuosi taip, kaip numato įstatymai“, - praėjusią savaitę kalbėjo V. Navickas.

Savo ruožtu paveldosaugininkai teigia jokio mero kreipimosi negavę, o jei ir gautų, tai sovietinių skulptūrų iš registro nebrauktų – neva tai draudžia teisės aktai.

„Ar kreipsis, ar nesikreips – išbraukti iš registro negalime. Nėra jokio kito būdo (pašalinti skulptūras). Tam įstatyme ir yra „įkalta", kad iš registro braukti negalima. Kad nebūtų galima taip lengvai politiškai angažuotai reaguoti - ką noriu, tą nuimu", - sakė Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotojas Algimantas Degutis.

Premjero patarėjas ir kandidatas vesti Vilniaus konservatorius į rinkimus R. Alekna tokiu departamento atsakymu pasipiktino. Jo nuomone, situacija yra susijusi ne tiek su išbraukti skulptūras iš saugotinų objektų registro draudžiančiais įstatymais, kiek su teisės aktus taikančių biurokratų vertybėmis.

„Tai jeigu dabar žmonės, kurie užima atitinkamas pareigas, rašo tam tikrus teisės aktus, jie įvardija, jog tai yra valstybės saugomi objektai, tai, aš manau, kad tai daug pasako apskritai apie mūsų vertybes, apie mūsų požiūrį į meną, į vertybes. Tai iš tikro – kol mokykloje nepradėsime skiepyti tikrųjų vertybių, tai mes turėsime tokius biurokratus, kurie neleis nuimti, prisidengdami kuo tik nori“, - sakė R. Alekna.

DELFI primena, kad šį vasarį Vilniaus miesto savivaldybė kūrė planus restauruoti nušiurusias sovietines skulptūras, kai šiam darbui ateis eilė, tačiau Maskvos pagalbos atsisakė. Praėjusių metų birželį buvo svarstoma, kad sovietinių skulptūrų restauravimui prireiktų apie 100-150 tūkst. Lt.

Kolūkietį, kareivį, darbininką ir studentą vaizduojančios Žaliojo tilto skulptūros pastatytos 1952 m. Tikrieji skulptūrų pavadinimai yra „Žemės ūkis“, „Pramonė ir statyba“, „Taikos sargyboje“ ir „Mokslo jaunimas“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Charkoviečiai pageidauja pasiskolinti mūsų prezidentę: jos reikia Ukrainai (133)

Prieš lankantis pusantro milijono gyventojų turinčiame, antrame pagal dydį Ukrainos mieste...

Trumpas po susitikimo su Putinu: aš manau, kad dabar mes einame teisingu keliu (873)

Pirmadienį Helsinkyje susitiko JAV ir Rusijos vadovai. Tai buvo pirmasis dvišalis Donaldo...

Mokyklą baigę lietuviai ryžosi avantiūrai, nors aplinkiniai bandė atkalbėti (41)

„Mama, tėti, baigęs mokyklą iškeliausiu, studijuosiu vėliau“, – tokia, tėvus iš kojų...

Neringa Venckienė vėl sulaukė palaikymo: iš Lietuvos – laiškas JAV teismui (12)

Ketvirtadienį, liepos 12 d., Jungtinių Amerikos Valstijų teismas paskelbė, kad Neringos...

Gydytojai įspėja dėl naujos sparčiai lytiniu keliu plintančios ligos (34)

Gydytojai perspėja, kad kol kas mažai žinoma lytiniu keliu plintanti liga Mycoplasma genitalium...

Neįtikėtina išgyvenimo istorija: prieš savaitę nuo 60 m. skardžio nulėkusi moteris rasta gyva išgyveno gerdama automobilio radiatoriaus vandenį (5)

Viena turistavusi pora rado dingusią moterį iš Oregono, kurios automobilis beveik prieš savaitę...

„Les Bleus“ parvežė Pasaulio taurę: pasitiko pusės milijono gerbėjų jūra

Pasaulio futbolo čempionatui artėjant prie pabaigos peticiją, kad pirmadienis, liepos 16-toji,...

Didžiausios įgriuvos Vilniuje galėjo nebūti: miestiečiai buvo įspėję prieš 2 mėnesius (138)

Po praėjusią savaitę Vilnių nuplovusių liūčių vienoje vietoje susidarė įspūdinga ir...

Breste – neeilinis sujudimas: Maradona ištesėjo duotą pažadą ir atvyko į Baltarusiją apsaugoje – rimtai atrodantys, tatuiruoti vyrukai (77)

Pirmadienis Breste – ypatinga diena ne tik visam miestui, futbolo klubo „Dinamo“ bendruomenei,...

Emigrantų atostogos virto košmaru: grįždami į Lietuvą pakliuvo į keistą avariją (162)

Sekmadienio rytą, 10 val., Lenkijoje įvyko avarija, kurioje nukentėjo net penki lietuviai. Du iš...