Valdančiosios daugumos užmojis į vadovaujantį postą Kelmės rajono savivaldybėje prastumti partijos kolegę sugniuždė pačią stumiamąją. Tai, kad šalies savivaldybėse valdančioji dauguma pirmiausia pasirūpina savais partijos nariais ir netgi specialiai sukuria jiems postus – jokia naujiena.
Kėdė, postas
© DELFI
Kelmės rajone savivaldybės taryboje vyraujanti socialdemokratų valdančioji dauguma, bandžiusi į Visuomenės sveikatos biuro direktorės postą pasodinti saviškę Liną Balčiūnienę, net tik pažeidė įstatymus, bet ir ant ledo basą paliko savo partijos bičiulę. Ji ne tik netapo naujos įstaigos vadove, bet ir prarado tarybos narės mandatą, neteko ankstesnio darbo.

Nuleido reikalavimų kartelę

Į redakciją kreipėsi Kelmės rajono tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas Stasys Lekšas. Jis piktinosi rajono valdančiosios daugumos veiksmais – ji į Visuomenės sveikatos biuro direktorės postą nesėkmingai bandė pasodinti saviškę Liną Balčiūnienę.

Kelmės rajone skandalas dėl Visuomenės sveikatos biuro direktoriaus posto gerokai supurtė palyginti ramų miestelio gyvenimą. Rajono tarybos sprendimu ši biudžetinė įstaiga buvo įkurta dar praėjusių metų rugsėjį. Šių metų pradžioje buvo paskelbtas konkursas įstaigos vadovo pareigoms eiti. Tačiau jau tuo metu savivaldybės koridoriuose šnabždėtasi (ir net paprasti kelmiškiai neabejojo), kad biuro direktorės kėdė atiteks Paprūdžių medicinos punkto bendruomenės slaugytojai socialdemokratei Linai Balčiūnienei.

Tačiau iškilo vienas kliuvinys. 2001 m. sveikatos ministro įsakyme nurodyta, kad sveikatos įstaigos vadovas privalo turėti aukštąjį universitetinį išsilavinimą ir atitinkamą ar jam prilygintą magistro kvalifikacinį laipsnį, taip pat administracinio darbo stažą. L.Balčiūnienė nei aukštojo universitetinio išsilavinimo, nei administratorės patirties neturėjo. Pasak S.Lekšo, vadovaujamo darbo stažo įrodymu negalima laikyti ir L.Balčiūnienės darbo Paprūdžių mokykloje, už kurį jai buvo mokamas tik priedas prie atlyginimo.

Tačiau, nepaisant šių neatitikimų, nuspręsta reikalavimų pretendentui kartelę nuleisti iki L.Balčiūnienės lygio, tad konkursą direktorės pareigoms eiti ji ir laimėjo. Laimėjo su niekuo nekonkuruodama, nes buvo vienintelė pretendentė.

Leido ministras?

Tokiam tarybos daugumos sprendimui pasipriešino opozicija. Jos nuomone, negalima it buldozeriu važiuoti per ministro įsakymą ir taip akiplėšiškai nepaisyti įstatymų. Tuomet rajono tarybos narė, Visuomenės sveikatos centro direktorė Alma Monkauskaitė savo kolegoms savivaldybėje prisipažino, jog šis klausimas buvo aptartas net su pačiu sveikatos apsaugos ministru.

Sveikatos apsaugos ministerijoje vykusiame merų susitikime su Sveikatos apsaugos ir Finansų ministerijų atstovais atseit buvo kalbama ir apie visuomenės sveikatos biurų direktorius. „Aš ministro paklausiau, ar mums labai griežtai laikytis tuo metu galiojusių kvalifikacinių reikalavimų biurų vadovams.

Labai gerai, tiesiog pažodžiui, įsiminiau, ką ministras pasakė: „Kažkada kažkokiam ministrui kažkas pakišo pasirašyti kažkokį įsakymą, kuris nėra visai protingas, o paskui daug metų to įsakymo reikia laikytis“. Tuomet aš paklausiau, ar gali biurui vadovauti žmogus, įgijęs aukštąjį neuniversitetinį išsilavinimą? Ministras teigė, kad, be jokios abejonės, gali, jei tik taryba patvirtins“, – savo pokalbį su ministru perpasakojo A.Monkauskaitė. Jos žodžius patvirtino ir rajono meras Kostas Arvasevičius. Jis sakė, kad ministras tikrai pasiūlęs nuleisti reikalavimų kartelę, jei ši turimam pretendentui neįveikiama.

Tačiau opozicija teigė, jog tokių ministro komentarų negirdėjo ir pažadėjo priešintis tokiam daugumos saviškio stūmimui. Tuo tarpu L.Balčiūnienė atsisakė savo mandato (savivaldybei pavaldžių įstaigų vadovai negali būti rajono tarybos nariai), atsisveikino su Paprūdžių medicinos punktu, kuris tuoj buvo visai uždarytas, ir pradėjo direktoriauti.

Įsikišo Vyriausybės atstovas

Opozicija, kaip ir buvo pažadėjusi, kreipėsi į Vyriausybės atstovą Šiaulių apskrityje Vaclovą Volkovą, kuris, nurodęs visą krūvą įstatymų pažeidimų, parašė net keturis teikimus rajono tarybai ir pareikalavo atšaukti mero potvarkį dėl L.Balčiūnienės skyrimo Visuomenės sveikatos biuro direktore bei su tuo susijusius rajono tarybos sprendimus.

Tai ir buvo padaryta. Tačiau paskui opozicija žengė dar vieną žingsnį. Ji pareikalavo, kad būtų įvardyti žmonės, kurie rengė tokius sprendimus. Juk moteriai reikės išmokėti ir išeitinę kompensaciją, ir atlyginimą už formaliai direktoriautą laiką.

Pasak rajono tarybos nario Vytauto Šimkūno, valdantieji šį sykį sugniuždė net savo pačių žmogų. L.Balčiūnienė per visas tas jos skyrimo centro direktore peripetijas prarado tarybos narės mandatą, neteko ir ankstesnio darbo, nes buvo panaikinta jos buvusi darbovietė, Paprūdžių medicinos punktas. Trumpiau sakant, patikėjusi politikų pažadais padaryti ją įstaigos vadove, pasiliko basa ant ledo.

Pasiguosti ji gali tik tuo, kad rajono meras K.Arvasevičius dėl to, kad teko naikinti savo paties potvarkį, L.Balčiūnienės atsiprašė. Tačiau susitaikyti su pralaimėjimu nusiteikę buvo anaiptol ne visi. Vėl užvirė aistros dėl komisijos, kuri vertins naujus pretendentus į Visuomenės sveikatos biuro direktoriaus pareigas, sudarymo. O naujas konkursas baigėsi tos komisijos pirmininkės A.Monkauskaitės raštu „Dėl visuomenės sveikatos biuro direktoriaus konkurso“, kuris buvo perduotas svarstyti tarybos Etikos komisijai.

Etikos komisijos pirmininkas Arūnas Teišerskis VL sakė, jog to rašto jie nė nesvarstę, nes pirmiausia buvę pažeisti kreipimosi terminai. Antra, ne Etikos komisijos rūpestis – konkurso peripetijos. O kad du gydytojai apsižodžiavo... Dėl to galima nebent apgailestauti.

Beje, visą laiką socialdemokratai teigė, kad į biuro direktorės postą nėra pretenduojančiųjų, todėl tik L.Balčiūnienė galinti išgelbėti padėtį, tačiau, jos skyrimui sužlugus, konkurse dalyvavo ir jį laimėjo nepartinė Edita Zakarauskaitė, nors jai L.Balčiūnienės bendražygiai skyrė neįtikėtinai mažai balų: gydytojas S.Lekšas – 9 balus, o A.Monkauskaitė – tik 3.

Pasirūpina partijos kolegomis

Kelmiškiai politikai – ne vieninteliai, užsimoję sukurti savo valdžios piramidę savivaldybėje. Šiaulių rajone į koaliciją po rinkimų susijungė net penkios partijos ir, suprantama, visoms joms neužteko esamų politinio pasitikėjimo postų. Taip atsirado du vicemerai, du savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojai. Valdančiosios koalicijos atstovas liberaldemokratas Romanas Čokovas, iki rinkimų ramiai darbavęsis savo įmonėje, tapo projektų vadybininku savivaldybės įmonėje (ir taip „priprojektavo“, kad net STT jį su antrankiais išsivedė).

Šiaulių rajone po rinkimų valdančiąją daugumą padėjo sulipdyti Darbo partija, iš karto žinodama, kad už šią pagalbą jai atiteks ne tik vicemero, bet ir kai kurių seniūnų postai. Taip ir atsitiko Ginkūnuose. Kadangi koalicijos „auksinį balsą“ turėjo liberalcentristas Vidmantas Šulčius, tai jo sūnui Artūrui Šulčiui atiteko Kairių seniūnijos vairas.

Panašių pavyzdžių galima būtų pateikti ir daugiau, tačiau kol kas, deja, jie dar neatgraso politikų nuo saviškių stūmimo į vadovaujančius postus. Gražūs rinkėjams dalyti pažadai viską daryti skaidriai ir teisingai pamirštami tuoj po rinkimų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rokiruotė Seime: Pūką keis tikrai spalvinga asmenybė į jo vietą sėstis nenorėtų (413)

Seimui panaikinus seksualiniu priekabiavimu apkaltinto Kęstučio Pūko mandatą į Parlamentą...

Užkalnis: jei susapnavote, kad galite kurti restoraną, nieko nedarykite (29)

Būna tokių sapnų, kurie kankina savo beviltiškumu: pavyzdžiui, eini ilgu ilgu koridoriumi, ir...

Valančiūnas ar Sabonis: kurio lietuvio savo komandoje labiau norėtų NBA žaidėjai? (1)

Tik antrąjį sezoną Nacionalinėje krepšinio asociacijoje ( NBA ) rungtyniaujantis Domantas...

Krepšininkas Simas Jasaitis įtariamas smurtu šeimoje, vyras atsidūrė policijoje (38)

Krepšininkas Simas Jasaitis atsidūrė policijoje dėl smurto artimoje aplinkoje. Garsus...

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą (87)

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....

Suskaičiuota, kiek gyventojai sukaupė pensijai privačiuose fonduose (96)

Paskelbti apibendrinti duomenys, kiek Lietuvos gyventojai sukaupė pinigų privačiuose pensijų...

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (352)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (467)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Kaip protingai įrengti mažą virtuvę: 7 paprasti sprendimai (4)

Nepriklausomai nuo turimo nedidelio ploto būsto tipo šios namų dekoravimo idėjos neabejotinai...

Gyvai / Eurolygos jaunimo atrankos turnyro mažasis finalas: „Žalgiris“ - CSKA

Eurolygos jaunimo atrankos turnyro mažasis finalas: „Žalgiris“ - CSKA. Tiesiogiai iš Kauno.