aA
Ką daryti, jei prispyrė į tualetą, o esate parduotuvėje? Didžiųjų prekybos centrų atstovai turi skirtingas nuomones: vieni nesijaučia atsakingi, kiti teigia suteikiantys šią paslaugą. Vis dėlto Varniuose nutikęs įvykis išryškino opią užrakintų tualetų problemą.
© DELFI / Domantas Pipas

Telšių rajone, Varniuose, į tualetą pasiprašiusi moteris ten buvo neįleista. Įpykusi moteris ilgai nesvarsčiusi nusprendė gamtinius reikalus atlikti čia pat, parduotuvės salėje.

Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos grupės vyriausioji specialistė Aušra Blaževičienė DELFI teigė, kad šiai moteriai už nedidelį viešosios tvarkos pažeidimą buvo skirta 15 eurų bauda.

Tiesa, Administracinių nusižengimų kodekse numatyta, kad nedidelis viešosios tvarkos pažeidimas užtraukia baudą nuo 30 iki 140 eurų, tad parduotuvėje išsituštinusiai moteriai buvo skirta pusė minimalios baudos.

Prekybos centrų nuomonės išsiskiria

UAB „Maxima“ atstovas Paulius Stonis DELFI teigė, kad visose didesnėse jų parduotuvėse galima pasinaudoti klientams skirtiems tualetams. Tiesa, jo teigimu, galima pasinaudoti net tarnybiniais tualetais, jei parduotuvėje nėra įrengto atskiro, skirto klientams.

Kiek kitokia nuomone dalijosi prekybos tinklo „Iki“ atstovė Berta Čaikauskaitė. Jos teigimu, įstatymo, reglamentuojančio prekybos centruose įrengti tualetus būtinumą, nėra. O ir dauguma jų parduotuvių pastatuose tėra nuomininkai, o ne savininkai, tad patogumais turi rūpintis ne prekybos centro atstovai.

Prekybos tinklo „Iki“ atstovės žodžius patvirtino ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovas Darius Kazma – tualetai prekybos centruose nėra privalomi.

Pagal įstatymus, tualetai nėra privalomi

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus patarėjas Darius Kazma DELFI teigė, kad tualetai privalo būti visuose visuomeninės paskirties pastatuose, kurie skirti visuomenės poreikiams tenkinti, nors įstatymo, reglamentuojančio būtinumą tualetus įrengti prekybos centruose, nėra.

„Šiuo metu galiojančios Lietuvos Respublikos higienos normos nereglamentuoja viešųjų tualetų įrengimo prekybos centruose, – teigė D. Kazma ir pridūrė. – Tačiau reikia pažymėti, kad projektuojamuose, statomuose, rekonstruojamuose ar remontuojamuose prekybos paskirties pastatuose tualetai projektuojami ir įrengiami vadovaujantis Statybos techninio reglamento STR 2.02.02:2004 „Visuomeninės paskirties statiniai“, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. vasario 27 d. įsakymu Nr. D1-91 „Dėl statybos techninio reglamento STR 2.02.02:2004 „Visuomeninės paskirties statiniai“ patvirtinimo“, 245-247 punktų bei Buities, sanitarinių ir higienos patalpų įrengimo reikalavimų aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. balandžio 24 d. nutarimu Nr. 501 „Dėl Buities, sanitarinių ir higienos patalpų įrengimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“, reikalavimais.“

„Maxima“ teigia, kad leidžia naudotis net tarnybiniu tualetu

UAB „Maxima LT“ atstovas spaudai Paulius Stonis DELFI teigė, kad klientai tualetus gali rasti visose didesnėse parduotuvėse.

„Tualetai, skirti klientams, yra visose XXX ir XX formato „Maximos“ parduotuvėse bei didžiojoje dalyje X formato parduotuvių“, – tvirtino P. Stonis.

Tiesa, jei parduotuvė nedidelė ir joje nėra tualeto klientams, jie vis tiek turi galimybę juo pasinaudoti. „Tose parduotuvėse, kuriose tualeto klientams nėra dėl riboto parduotuvės ploto, pirkėjai visada turi galimybę kreiptis į parduotuvės darbuotojus – jie pirkėjus palydi iki tualetų, esančių tarnybinėse patalpose“, – teigė atstovas spaudai ir pridūrė, kad visose jų parduotuvėse ši paslauga klientams yra nemokama.

„Iki“: tualetai nėra privalomi

Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė teigė, kad, remiantis įstatymais, tualetai nėra privalomi.

„Vadovaujantis mūsų šalyje galiojančiai įstatymais, prekybos centrų klientams tualetai nėra privalomi“, – teigė B. Čaikauskaitė.

Beje, daugelis „Iki“ parduotuvių yra įsikūrusios nuomojamose patalpose, tad ir atsakomybė įrengti tualetus gula ne ant nuomininkų pečių: „Daugelis prekybos tinklo „Iki“ parduotuvių yra įsikūrusios išnuomotose patalpose, todėl tualetais rūpinasi pastatų savininkai. Kalbant apie parduotuvių pastatus, kurie priklauso „Iki“, juose tualetų nerakiname“, – teigė B. Čaikauskaitė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Per Vyriausybės valandą – Skvernelio ir Landsbergio konfliktas: kas turėtų atsiprašyti? (468)

Į konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio raginimą premjerui atsiprašyti protestuojančių...

Pasiskolino pinigų, bet bankas neleido jais naudotis (51)

Pinigų pasiskolinęs lietuvis vieną dieną smarkiai nustebo negalėdamas prisijungti prie savo banko...

Lapkričio pabaigą gali papuošti sniegas: o kaip Kalėdos? (5)

Antroje kitos savaitės pusėje yra tikimybė sulaukti sniego, o vairuotojai ir pėstieji turės būti...

Apkartusi „svajonių Australija“: tolimą šalį pasiekia jau gerokai papurtę piniginę, bet tai būna dar tikrai ne pabaiga (31)

„Svajonių Australija “ – taip vadinasi tinklapis, kurį atsiverčia dažnas, svajojantis apie...

Žiniasklaida: Putinui – nemalonūs incidentai Singapūre (46)

Rusijos prezidento Vladimiro Putino apsilankymas Singapūre, kur vyko Pietryčių Azijos valstybių...

Egzotiškieji persimonai: lietuviai itin pamėgo, tačiau iki šiol neišmoko, kaip valgyti (50)

Atėjus šaltajam sezonui, dažnas gyventojas ieško natūralių vitaminų, stiprinančių imunitetą,...

Astronomai atrado aplink Saulės kaimynę skriejančią „superžemę“

Superžemės kategorijos egzoplaneta buvo atrasta besisukanti aplink vieną iš arčiausiai Saulės...

Profesorius: yra paprastas sveikatos stiprinimo būdas, padedantis sumažinti net 26 ligų riziką (2)

Tai, kad vyresnio amžiaus sulaukusiam žmogui reikėtų vengti intensyvesnio fizinio aktyvumo, vis...

Galvoja, kad padeda odai, tačiau iš tiesų kenkia: kokią klaidą žiemą daro daugybė moterų (4)

Orams vėstant girdime daugybę raginimų pakeisti ir savo kosmetikos krepšelį. Patariama tepti...

Baisi nelaimė Mažeikių rajone: aštuonmetis mirė įvykio vietoje papildyta (71)

Ketvirtadienį, 14.15 val., Mažeikių r., kelyje Telšiai-Tirkšliai, apie 1 km iki Balėnų kaimo,...