aA
Alytuje jau ketvirtą parą nepavykstant užgesinti padangų perdirbimo gamykloje kilusio gaisro, miesto ir aplinkinių kaimų gyventojai priversti kvėpuoti kenksmingais dūmais. Kadangi tokios aplinkybės – grėsmingos sveikatai, Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kreipėsi į Alytaus miesto ir rajono gyventojus ragindamas saugoti tiek save, tiek artimuosius.
Veryga kreipėsi į Alytaus gyventojus
© DELFI montažas

Šeštadienio vakare ministro feisbuko paskyroje pasirodė įrašas, kuriame išreiškiamas A. Verygos susirūpinimas esama padėtimi.

„Pasitaręs su atsakingais specialistais iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) ir įvertinęs žiniasklaidoje pateikiamą informaciją, kad ne visi žmonės linkę paisyti specialistų rekomendacijų bei rūpintis savo ir artimųjų saugumu, kreipiuosi į visus šio krašto žmones viešai.

Tiems, kurie skaito šį mano įrašą, prašau juo dalinkitės kuo plačiau. Ypač su tais, kuriems jis turėtų būti aktualus, t.y. gyvenančiais gaisro padalinių alinamame rajone!“ – rašome įraše.

A. Veryga įraše apgailestauja dėl užsitęsusios situacijos ir primena, kad ji – vis dar grėsminga sveikatai:

„Pirmiausia apgailestauju, kad ši situacija užsitęsė ir žmonės turi patirti nemažai nepatogumų dėl gamykloje kilusio gaisro.

Mieli žmonės, visuomenės sveikatos specialistų vertinimu, situacija šiame regione vis dar išlieka grėsminga sveikatai.

Labai liūdna matyti ir gyvai, ir skaityti, kad ne visi žmonės linkę rūpintis savo ir artimųjų sveikata bei saugumu. Dar penktadienį žvalgydami teritoriją sraigtasparniu, specialistai pro sunkius dūmų debesis matė lauke žaidžiančius vaikus, pievose besiganančias karves ir kitus galvijus, ūkio darbus dirbančius vietinius gyventojus. Dar liūdniau skaityti, kad pagalbą suteikti atvykstantys specialistai ar vietos administracijos atstovai, pavyzdžiui, kai siūloma iškraustyti, yra išprašomi lauk. Apmaudu, kad ir įmonės, kurioms rekomenduojama sustabdyti darbą, ne visos tai daro.

Žmonės, prašau Jūsų, būkite sąmoningi ir nebedarykite to! Saugokite save, savo artimuosius, ypač mažamečius vaikus. Naminių gyvūnų taip pat nepamirškite. Juk buvimas lauke be jokių apsaugos priemonių labai kenkia Jūsų ir artimųjų bei gyvūnų sveikatai!“

Toliau įraše ministras ragina nenumoti ranka į specialistų rekomendacijas:

„Labai prašau Jūsų, klausykite specialistų, kurie yra profesionalai, ir tikrai nori padėti. Jei yra siūloma vykti laikinai gyventi kitur, klausykite jų ir susirinkę daiktus išvykite, užrakinkite visas duris, uždarykite visus langus. Juk sveikata ir žmonių gyvybė ir sveikata svarbiau už bet kokį turtą!

Labai prašau ir kviečiu įsiklausyti į visų specialistų rekomendacijas. Tik bendromis jėgomis galime suvaldyti šią krizinę situaciją! Supraskime, kas gali būti, jei specialiosios tarnybos dės maksimalias pastangas, o žmonės neklausys.“

A. Veryga savo įraše pasidalino NVSC rekomendacijomis Alytaus gyventojams:

„Tad dalinuosi NVSC rekomendacijomis, kurios labai aktualios ir jų turi būti laikomasi. Šiandien vėjas krypsta į Alytaus miesto pusę. Sudegusios padangos vis dar smilksta. Dūmai ir nemalonus kvapas pasiekia gausiai apgyvendintus rajonus.

Tad NVSC ragina gyventojus kuo daugiau laiko praleisti patalpose arba išvykti toliau nuo gaisro židinio.

Dalinuosi ir kitomis NVSC rekomendacijomis:

1. Tie, kurie jaučia tiesioginį poveikį ar diskomfortą (mato juodus dūmus, uodžią specifinį kvapą), evakuotis į priešvėjinę gaisrui vietą. Ypač rekomenduojame pasišalinti iš gaisro dūmų paveiktų teritorijų besilaukiančioms, maitinančioms motinoms kartu su kūdikiais.

2. Visiems būti gerai izoliuotuose uždarose patalpose, užsidarius langus.

3. Jei patalpose yra mechaninė oro vėdinimo sistema, kondicionavimas ar rekuperacija, išjungti šių sistemų įrenginius.

4. Nevartoti maistui lauke augančių vaisių daržovių, javų.

5. Visus lauke esančius daiktus, su kuriais kontaktuojama (lauko baldus, automobilius ir pan.) gerai nuplauti.

6. Alytaus miesto ir aplinkinių vietovių mokyklose neorganizuoti kūno kultūros pamokų lauke, darželiuose nevesti vaikų į lauką.

7. Apsaugoti nuo taršos vandens šaltinius: sandariai uždengti šulinius ir nenaudoti jų vandens maistui.

Labai svarbu suprasti tai, kad padangų gaisro gesinimo darbai trunka ilgesnį laiką, nei įprasto gaisro ir net kai vizualiai nesimato degimo, padangos vis dar smilksta, į aplinkos orą skirdamos pavojingas sveikatai medžiagas.

Nuo smilkstančių padangų į aplinką patenka daug daugiau kenksmingų cheminių medžiagų lyginant su degančiomis, nes smilkstant yra žemesnė temperatūra ir teršalai nesudega. Deginamos padangos išskiria visą puokštę cheminių medžiagų iš kurių kenksmingiausios yra benz(a)pirenas, benzenas, arsenas, švinas.

Šias medžiagas žmonės gali ne tik įkvėpti, bet jos gali užteršti ir paviršinius vandenis, patekti į gruntą, nusėsti ant dar nenuimto derliaus.“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(50 žmonių įvertino)
2.4200

Top naujienos

Dailius Dargis | D+

16 valandų su savo pagrobėju praleidęs žinomas Lietuvos aktorius papasakojo, kaip viskas vyko: aš tapau jo savotišku pagalbininku

Nepriklausomos Lietuvos istorijoje buvo kelios, tačiau plataus atgarsio sulaukusios įkaitų...

Psichologė pasakė, kada santuokoje jau laikas sukti skirtingais keliais: svarbu viską matyti skaidriai (99)

Kai lyčių stereotipai trinami laikmečio ar kitų procesų, kuo gi skiriasi vyras ir moteris? O...

Iš COVID-19 duomenis nagrinėjančių ekspertų – nerimo ženklai: kertasi dvi pandemijos (73)

Kai Ziyado Al-Aly vadovaujama tyrimų grupė pranešė jam, kaip dažnai diabetas kerta...

Restoranuose drastiškai trūksta darbuotojų: sugrįžusieji iš prastovų susirenka išmokas ir patraukia kitur (269)

Neseniai atsidarius lauko terasoms, maitinimo įstaigos jau jaučia darbuotojų stygių. Pusę metų...

Mirė garsi virtuvės šefė, „barbekiu mama“ Halina Bovševič (203)

Gegužės 9-ąją nuo koronaviruso mirė žinoma virtuvės šefė, barbekiu mama vadinta Halina...

Lyg tikra vasara: į Lietuvą plūstelės šiluma – įdienojus net iki 23 laipsnių (3)

Šiandien Lietuvos orus lems anticiklono vakarinė – šiltoji dalis. Su smarkokais pietiniais oro...

Nepavykęs Kremliaus noras įgelti: lietuviai, rinkitės – ginklai arba vakcinos (577)

Lietuvos kariuomenės įsigijimai visada buvo ir išliko Kremliaus propagandistų dėmesio centre: tai...

Pavydas poroje: kada jis santykius griauna, o kada jiems padeda? (10)

Meskite į mane akmenį tie, kas niekada nejautė pavydo. Iš tiesų šis jausmas mus lydi nuo...

Gydytojas įvardijo, koks skausmas mus labai sendina: patarė nedelsti du skaičiai parodys, ar efektyviai sportuojate (18)

Pradėdami sportuoti, ypač vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, sporto salėje kartais nesupranta...

Orijus Gasanovas papasakojo, kodėl dabar pats geriausias laikas keliauti: stebina prabangių viešbučių kainos ir galimybės (37)

Dabar, kai pasaulis stengiasi išsivaduoti iš COVID–19 sukeltos pandemijos, vis dažniau iškyla...