aA
Seimo valdybos posėdyje ketvirtadienio rytą buvo aptartas Seimo darbo organizavimas karantino metu, kai vis daugiau parlamentarų yra patvirtintas koronavirusas. Kol vis dar nėra įteisintas nuotolinis parlamento darbas, Seimo valdybai fantazijos pasiūlymas netrūko: izoliacijoje esančių parlamentarų balsavimas su specialiais skafandrais, srautų atskyrimas, nuošalios balsavimo vietos esantiems saviizoliacijoje.
Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga
© DELFI / Andrius Ufartas

Kaip turi dirbti Seimas?

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė–Nielsen prašė laikinojo sveikatos apsaugos ministras Aurelijaus Verygos klausė, kokios papildomos priemonės Seimui gali būti taikomos, kol nuotolinis darbas dar nėra patvirtintas.

A. Veryga teigė, jog NVSC negali Seimui pateikti aiškių sprendimų būdų, nes jie nėra Seimo Statuto žinovai.

„Ką turėtumėte suprasti – mes negalime jo patiekti, nes ir NVSC nėra Seimo Statuto žinovai, aiškintojai, negali pateikti nurodymų, kaip Seimas turi organizuoti savo darbą. (…) Jeigu jau negalima išeiti 2 savaitėms į pertrauką, tada turime susitaikyti su rizika. Nes jokio kitokio pasiūlymo nepateiks, nebent galima Seimo narius išskirstyti po atskiras patalpas“, – Seimo valdybos posėdyje galimą pasiūlymą pateikė A. Veryga.

Ministras pabrėžė, kad atsakymai nėra lengvi, sudėtinga tokius sprendimus rasti ir mokyklos, įmonėms.

„Principas yra tas pats – kuo mažiau kontakto, jei jis yra – kuo trumpesnis. Naudoti apsaugos priemones“, – būtinas priemones vardijo ministras.

Veryga įvertino idėją Seimo nariams balsuoti su skafandrais: nėra galimybės užtikrinti saugumo
© DELFI / Domantas Pipas

A. Veryga Seimo valdybos posėdyje kalbėjo, jog Seimo nariai galėtų būti įtraukti į išimčių sąrašą, jei būtų realizuojama visiškas Seimo nario nekontaktavimas su kitais darbo vietoje.

„Jeigu Seimas galėtų turėti tokį izoliuotą veikimą, kad jis nebendrauja su niekuo, su niekuo nesusitikęs, niekur kitur neina, nei į parduotuvę, galima būtų įtraukti į sąrašą, bet ar realizuosime šitą aplinkybę? Reikia realizuoti kontakto nebuvimą. Jei galima tai realizuoti, galima apie tai kalbėti“, – sakė A. Veryga.

Seimo pirmininkė V. Čmilytė–Nielsen A. Verygos žodžius priėmė kaip atsisakymą pateikti Seimui atsakymą.

A. Veryga dar kartą pabrėžė, kad negali darbo algoritmo pateikti.

„Dar kartą noriu pakartoti, kad mes negalime sudėlioti Seimui darbo algoritmo, tai labai specifinė įstaiga, mes ir įmonėms to nedarome, jos pačios pasiruošia savo tvarkas, vadovaujantis tomis rekomendacijomis, kurias vardijau. (…) Epidemiologai gali padėti šiuos procesus planuojantis, dėliojantis bet jie už negali sudėlioti“, – teigė ministras.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė teigė, jog epidemiologai to padaryti negali.

„Labai didžiulis vaidmuo turėtų būti Seimo kanceliarijos. (…) Reikia parengti koronaviruso infekcijos valdymo planą, jis veikia. Mes negalime vieni to padaryti, nes jis neveiks, svarbu, kiek žmonių lankosi, vidinių, iš išorės ir panašiai“, – aiškino NVSC atstovė R. Lingienė.

Ji teigė, kad Seimo nariams praverstų ir infografikai – ką konkrečiai daryti, jei susirgo Seimo narys, ar Seimo kanceliarijos darbuotojas.

Skafandrai gali nepadėti

Konservatorius, Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas ministro klausė, galbūt saviizoliacijoje esantys parlamentarai balsuoti į salę galėtų ateiti su specialiais skafandrais.

„Nekontaktuodamas su kitais, balsuojant atskirai, kokius turėtume dėvėti veido kaukes, skafandrus, respiratorius. Tegul specialistais tai surašo, mes to laikysimės“, – sakė P. Saudargas.

Veryga įvertino idėją Seimo nariams balsuoti su skafandrais: nėra galimybės užtikrinti saugumo
© DELFI / Domantas Pipas

Šis pasiūlymas ministrą kiek prajuokino.

„Jeigu yra įmanomas realizuoti tokius dalykus kaip balsavimas atskirai, aš kiek žinau, negalima, bet jei yra, galima ir tokias išimtis priimti ir pritaikyti. Šiuo metu pagal Seimo Statuto tvarkas realizuoti. Tokios tvarkos sudarymas reikštų, kad žmonės, kurie turi izoliuotis susirinktų į salę ir užkrėstų vieni kitus, mes esame tokioje dilemoje“, – teigė ministras A. Veryga.

Jis teigė, kad jei tokia tvarka būtų įvesta, Seimo nariams turėtų būti pravedami papildomi mokymai.

„Vaikščioti su skafandrais galima, bet tada bus dar krūva sąlygų, tada reikės pravesti mokymus, kaip jį apsirengti, nusirengti. Įsijungs infekcijų valdymo reikalai. Ir suprasime, kad mes mediko užsikrėtusio neleidžiame su jokiu skafandru niekur neiti, nes aiškiai pasakyta, kad nėra galimybės užtikrinti saugumo. Nes net ir būdamas su tokia priemone, negali užtikrinti, kad neužkrės kitų“, – sakė A. Veryga.

Specialios balsavimo vietos?

Seimo pirmininkės pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma siūlė izoliacijoje esantiems politikams sudaryti atokesnes balsavimo vietas. Jis tai motyvavo artėjančiais svarbiais apsprendimais, kad ir Vyriausybės programos patvirtinimu.

Veryga įvertino idėją Seimo nariams balsuoti su skafandrais: nėra galimybės užtikrinti saugumo
© DELFI / Andrius Ufartas

A.Veryga teigė, kad išeičių tikrai yra.

„Galima sužymėti takus, kur gali judėti tokie žmonės. Apie tai ir bandžiau sakyti, kad tai praktiniai sprendimai, jūs juos vardinat, tam nereikia ministerijos, NVSC“, – teigė jis.

Nebuvo jokios politikos

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovei R. Lingienei teko aiškintis ir dėl netikslios informacijos apie privalomą izoliaciją Seimo nariams. Dėl to, anot Seimo vadovės, nepavyko įteisinti nuotolinio Seimo darbo, pritrūko vos vieno balso.

„Tai labai nemaloni situacija. Ši situacija susiklostė labai netikėtai. (…) Čia nebuvo jokios politikos“, – sakė R. Lingienė.

Ji teigė, kad tai tebuvo klaida.

Ruošiama nauja izoliacijos tvarka persirgusiems

A. Veryga teigė, kad šiuo metu ruošiama tvarka, kad koronavirusu persirgę asmenys kurie laiką galėtų nesiizoliuoti dėl rizikingo kontakto.

„Yra šalių, kuris įsiveda tvarką, kai persirgus nereikia pakartotinai izoliuotis. Mes tai irgi ruošiamės pirmiausia tikslas buvo keltas medikams, nes sudėtinga dirbti įstaigoms. Bet tada ta pati tvarka galiotų ir visuomenei. (…) Bus tokios tvarkos, tikrai po persirgimo tam tikrą laiką nereikės izoliuotis, tikėtina, kad kitą savaitę turėsime“, – sakė A. Veryga.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
2.3333

Top naujienos

Ministerija pasiūlė datas, kada būtų galima atnaujinti grožio paslaugas, slidinėjimą ir atverti parduotuves (2)

Ekonomikos ir inovacijų ministerija Vyriausybei pateikė siūlymą jau vasario 8 dieną leisti...

Po „AstraZeneca“ žinių – skubi ES vadovų reakcija: ar įmanoma prispausti vakcinų gamintojus (7)

Vakcinos nuo koronaviruso gamintojai „AstraZeneca“ paskelbus apie drastiškai mažinamus ES...

Mokytojos papasakojo, kaip iš tiesų atrodo nuotolinis ugdymas: krūvis lenkia sveiko proto ribas (126)

Nuotolinis mokymas Lietuvos mokykloms jau ne naujiena, tačiau pedagogams vis dar lieka iššūkiu....

Dėl COVID-19 Vokietija svarsto drastiškas priemones (127)

Vokietijos vyriausybė svarsto praktiškai visiškai sustabdyti skrydžius į Vokietiją, kad...

Profesorius – apie prezidento sprendimą dėl Linkevičiaus ir Karoblio: aš nepamenu tokios praktikos (507)

Prezidentas Gitanas Nausėda atsisakė ambasadoriais Briuselyje ir Vašingtone skirti buvusį...

Tokio sniego dar nematėme: yra rajonų, kur medžiai griūva ant kelio kas 10 minučių (173)

Kone parą laiko sniego išbandymą kenčia dalis Lietuvos, o viena sudėtingiausių situacijų –...

Daktaras Strioga nurodė, kam labiau tikėtini šalutiniai COVID-19 vakcinos poveikiai (207)

Vakcina nuo COVID-19 , kaip ir bet kuris kitas skiepas, gali turėti šalutinį poveikį , ir tai...

Gausiai sningant keliuose automobiliai vienas po kito atsiduria grioviuose, trankosi į medžius (88)

Tebesitęsiant snygiui , Vilniaus, Alytaus ir Kauno apskrityse antradienį nuo kelio nuvažiavo...

Lietuviai ir toliau dalijasi sąmokslo teorijomis: įtikėjo melu, kad vakcinacija yra genocido įrankis (112)

Prieš skiepus priešiškai nusiteikę asmenys ir toliau dalinasi klaidinga informacija apie vakcinas...

Ilgai nebendravusių brolių santykiuose – rimtas pokytis: princai Williamas ir Harry ėmė taisyti atšalusį ryšį (3)

Brolius siejantį ryšį sunku nutraukti. Po ne vieno pranešimo apie rimtai susipykusius princą...