aA
Viena federalinė teisėja ketvirtadienio rytą leido išsiųsti iš JAV Lietuvos pilietę Neringą Venckienę, kuri tvirtina, kad jos tėvynė ketina ją persekioti už tai, kad ji atskleidė vyriausybės korupciją.
Neringa Venckienė, Karolis Venckus ir Drąsius Kedys (Stop kadras iš Chicago tribune įrašo)

Anot JAV apygardos teismo teisėjos Virginios Kendall, N. Venckienė tvirtina, kad jai iškelti kaltinimai yra politiškai motyvuoti ir neatitinka teisinių kriterijų. V. Kendall taip pat sakė, kad N. Venckienei nepavyko įrodyti, jog Lietuvos teisėsaugai trūko galimų priežasčių jai apkaltinti, ir kad įrodymai, kuriuos pateikė jos advokatai, nerodo, kad buvo pažeistos N. Venckienės pilietinės teisės.

N. Venckienės advokatai apskundė šį sprendimą ir vienas iš jų pareiškė esąs tikras, kad N. Venckienė, kuri yra laikoma JAV federaliniame kalėjime nuo vasario mėnesio, kai pasidavė pareigūnams, liks Čikagoje, kol 7-asis JAV apygardos apeliacinis teismas išnagrinės jos bylą.

N. Venckienė gyveno atokiuose šiaurės vakariniuose Čikagos priemiesčiuose, kur dirbo floriste.

„Teisėja mano mamai iš esmės paskelbė mirties nuosprendį“, – po teismo posėdžio per ašaras sakė jos sūnus Karolis Venckus. Jis pridūrė, kad „kad nėra visiškai jokių galimybių“, kad N. Venckienė Lietuvoje sulauks sąžiningo teismo. „Garantuoju, kad jie pripažins ją kalta ir skirs jai griežčiausią bausmę“, – sakė 19 metų K.Venckus.

Jis taip pat sakė manantis, kad Lietuvos teisėsauga jo motinai iškels papildomų kaltinimų. Vienu metu per teismo posėdį N. Venckienė vos nenualpo ir teisėja liepė padaryti 10 minučių pertrauką, nors N. Venckienė tam prieštaravo.

N. Venckienė iš Lietuvos pabėgo 2013 metais, bijodama, kaip skelbiama, dėl savo gyvybės. Jos teigimu, ji padėjo atskleisti aukštų sluoksnių korupciją, susijusią su jos 4 metų dukterėčios tvirkinimu 2008 metais. Tokie pareiškimai sukėlė įvykius, per kuriuos Lietuvoje įtartinomis aplinkybėmis mirė keturi žmonės. Tuo pačiu metu teisėja dirbusi N. Venckienė Lietuvoje spėjo padaryti politinę karjerą: ji buvo pradėjusi vadovauti opozicinei partijai ir buvo išrinkta į šalies parlamentą.

Lietuvos teisėsauga taip pat teigia, kad N. Venckienė fiziškai kovojo su policija, kuri bandė paimti mažą mergaitę iš N. Venckienės globos. Lietuvoje ji taip pat kaltinama tuo, jog žemino teismą ir nepakluso teismo nurodymams.

N. Venckienė ir jos advokatai tvirtina, kad šie kaltinimai tėra nusižengimai ir yra sufabrikuoti. Ji laikosi pozicijos, kad grįžus į Lietuvą, teisėsauga ją nubaus ir gali nužudyti.

Federaliniai prokurorai sako, kad laikosi su Lietuva sudarytos sutarties, kuri ragina JAV valstybės sekretorių nustatyti, ar ekstradicija yra teisėta. Valstybės departamentas pritartė N. Venckienės ekstradicijai. Tačiau N. Venckienės advokatai tikina, kad Valstybės departamento sprendimas neturi teisėjo galios ir kad Lietuvos prokurorai bando „prikelti pasibaigusius senaties terminus“ N. Venckienės veiklai, kuri Jungtinėse Valstijose atitinka Pirmųjų Konstitucijos pataisų žmogaus teises. Jie taip pat pažymi, kad N. Venckienė buvo tapusi „mažiausiai vieno bandymo nužudyti taikiniu“.

Per paaiškinimą, kuris truko visą valandą, V. Kendall, remdamasi precedento teise ir sutarties formuluote, šiuo argumentus atmetė.

Be to, N. Venckienės advokatai rodė įstatymo projektus, kuriuos praėjusį mėnesį pristatė JAV Atstovų rūmų nariai, respublikonas iš Ilinojaus 14-osios apygardos Randy Hultgrenas ir respublikonas iš Naujojo Džersio 4-osios apygardos Chrisas Smithas, raginę sustabdyti N. Venckienės ekstradiciją, kol bus išnagrinėtas jos prašymas gauti politinį prieglobstį JAV. V. Kendall nusprendė, kad nelauks, kol šiuos įstatymo projektus patvirtins Kongresas. „Teismas aklai nespėlios, kada ir kaip Kongresas imsis veiksmų“, – pareiškė ji.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Policijos įspėjimus prieš mitingą Lietuvoje gavo ne vienas žmogus: pasijutau kaip tikras banditas (272)

Varėnoje dirbantis mokytojas Egidijus Nasevičius pasijuto didžiuliu nusikaltėliu, kai į jo duris...

Kada sprogs NT burbulas: ekspertai turi skirtingas nuomones (100)

Kuomet vis garsiau kalbama apie galimai artėjančią krizę, ekonomistų nuomonė kiek išsiskiria...

Nedidelis kiekis narkotikų šiemet kriminaliniu štampu paženklino beveik 2 tūkst. žmonių (12)

Seimo posėdyje svarstant naujausią Valstybinės narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir...

Rusija net loštelėjo pamačiusi Trumpo žinutę tviteryje: kantrybė senka (184)

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas , panašu, per dažnai nesutaria su Rusijos...

Motina dėl su buvusiu vyru gyvenančios dukros beldžiasi į tarnybų širdis: specialistai grėsmės nemato (45)

Buvusi žurnalisto Tomo Čyvo žmona Jurgita Motiejūnaitė kreipėsi į DELFI ir pateikė Vaiko...

Prie kitų – angeliukas, prie mamos – velniukas: jei prie jūsų vaikas elgiasi blogai, atsakykite sau į šį klausimą

Vos mama grįžta į namus, vaikas atrodo pasikeičia – jis ima niurzgėti, viskuo yra...

Anksčiau žemaičiams sava eglė neįtiko: šiemet ji suspindo visu gražumu

Pagaliau ir mažieji miestai panoro pasipuošti išskirtiniais Kalėdų simboliais. Tarp gražiausių...

Seimas apsisprendė: į vaikų švietimą investuojantys tėvai lengvatos negaus (9)

Tėvai, investuojantys į neformalų vaikų švietimą, negaus gyventojų pajamų mokesčio ( GPM )...

DELFI TV Gyvai: Monikos Pundziūtės-Monique naujos dainos ir vaizdo klipo premjera
 (2)

Po griausmingų naujo albumo „Planai“ pristatymo koncertų Monika Pundziūtė-Monique nieko...

Pokyčiai nuo sausio 1-osios: vaistų galėsime įsigyti ir degalinėse (63)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) primena, kad nuo sausio 1 dienos bus leidžiama tam tikrus...