aA
"Kauno diena" rašo, kad Lietuva dalyvauja beveik septynių dešimčių tarptautinių organizacijų veikloje, tačiau už narystę šiose organizacijose kasmet iš valstybės biudžeto turinti pakloti ne vieną milijoną litų šalis ne visada yra pavyzdinga nario mokesčio mokėtoja.
Pinigai, doleris, lagaminas, bankas, verslas, sėkmė, progresas
Pinigai, doleris, lagaminas, bankas, verslas, sėkmė, progresas
© Corbis/Scanpix
Užsienio reikalų ministerijos (URM) duomenimis, šiais metais narystės mokesčiai sudaro 10 mln. 666 tūkst. litų, o valstybės biudžete tam skirta 6,546 mln. litų. Prognozuojama, kad metų pabaigoje bendra skola sieks maždaug 1,6 - 2 mln. litų.

Pirmoji organizacija, į kurią Lietuva įstojo dar 1991 metų rugsėjo 10 dieną, tai yra iškart po to, kai nepriklausomybę pripažino tuometinė Sovietų Sąjunga, buvo Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacija (ESBO). Po savaitės Lietuva buvo priimta į svarbiausią tarptautinę organizaciją - Jungtines Tautas.

Šiemet kovo 29 dieną Lietuva tapo NATO, o gegužės 1-ają - Europos Sąjungos nare.

Pasak URM Daugiašalių santykių departamento direktorės pavaduotojos Dalios Kraulytės, didelės Lietuvos skolos tarptautinėms organizacijoms susikaupė 1991-1995 metais, kai Lietuvai, pirmiausia Jungtinėse Tautose, buvo paskaičiuotas per didelis mokesčio dydis, neatitinkantis realaus ekonominio pajėgumo.

Kurį laiką Lietuva buvo smarkiai įsiskolinusi Jungtinėms Tautoms. Vienu metu ta skola buvo tokia didelė, kad net grėsė laikinu narystės suspendavimu kai kuriose JT organizacijose. Tačiau dabar šios skolos padengta.

Šiemet į JT pagrindinį biudžetą, taip pat į šios organizacijos tarptautinių tribunolų bei taikos palaikymo biudžetus Lietuva sumokės 1,4 mln. litų, JT vystymosi organizacijai (UNIDO) - 348 tūkst. litų. Europos Tarybai atiteks 1,294 mln. litų, Maisto ir žemės ūkio organizacijai (FAO) - 599 tūkst. litų, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai - 314 tūkst. litų.

Šimtamilijoniniai mokesčiai į bendrą ES biudžetą nelaikomi narystės mokesčiais. Šiuos pinigus tiesiogiai perveda Finansų ministerija. Be to, visi jie ir netgi dar daugiau grįžta įvairių išmokų iš ES biudžeto pavidalu.

NATO kariniam biudžetui apie 1 mln. litų kasmet mokės Krašto apsaugos ministerija. URM teks mokesčiai į NATO civilinį biudžetą - 1,033 mln. litų.

D.Kraulytė teigia, kad nuo 2001 metų mokesčiai tarptautinėms organizacijoms didėja, nes nuo šių metų mokesčių apskaičiavimui naudojami nuo 1999 metų vis gerėjantys Lietuvos ekonominiai rodikliai, didėjantis bendrasis vidaus produktas (BVP). Visa tai lemia didesnius mokesčių koeficientus.

"Net ir esant nepakankamam finansavimui skoloms padengti, pavyksta išlaikyti Lietuvos balsavimo teisę, delegacijų dalyvavimą bei bendradarbiavimą su tarptautinėmis organizacijomis", - pastebėjo ji.

Su UNIDO bei FAO yra pasirašyti Lietuvos Vyriausybės ir šių organizacijų ilgalaikiai skolų išmokėjimo planai. FAO skola bus grąžinta per 8 metus, kasmet papildomai išmokant po 518 tūkst. litų. Įsiskolinimas UNIDO bus panaikintas per 5 metus, tam skiriant papildomai 286 tūkst. litų kiekvienais metais.

Anot D.Kraulytės, nei šių metų pabaigoje, nei kitais metais nenumatomas įstojimas į jokias naujas tarptautines organizacijas.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Karo ekspertai: kažkas tikrai bus

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad dėl...

Konvojuojat kalinius užpultas Matuko žudikas Kontenis: tai kerštas už vaiko nužudymą

Dėl keturmečio posūnio Matuko nužudymo 19 metų laisvės atėmimo bausme nuteistas Kėdainių...

LSDP vicepirmininkas – apie Skardžiaus prisijungimą: buvo padaryta klaida papildyta (23)

Ketvirtadienį pranešta, kad buvęs Darbo partijos atstovas Seime Artūras Skardžius pradeda...

Ukraina iš Slovakijos jau gavo pirmuosius naikintuvus papildyta (6)

Pirmieji keturi naikintuvai „MiG-29“ jau yra Ukrainoje . Apie tai pranešė Slovakijos gynybos...

Vienas didžiausių Kauno susisiekimo projektų „išlindo“ iš po žemės

Pernai pavasarį pradėtas tiesti Pietrytinis aplinkkelis ima panėšėti į transporto arteriją –...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis

Dovydas prieš Galijotą arba Izraelis prieš Prancūziją: slaptoji operacija, kuri iki šiol kelia ne vieną klaustuką

Apie Izraelio kariškių ir slaptųjų tarnybų operacijas, įvairiais šios valstybės gyvavimo...

Jau netrukus prasidės geomagnetinė audra: išvardijo, kokius simptomus ji gali sukelti ir kaip apsisaugoti (2)

Jeigu pastarosiomis dienomis pasijaustumėte prasčiau, gali būti, kad taip jus paveikė Saulės ir...

Karas Ukrainoje. Ukraina: didysis rusų puolimas žlugo (1)

Rusijos kariuomenė gerokai sulėtino savo puolimą prie Bachmuto ir sutelkė pastangas į manevrus...