"Kadangi užimu tokias pareigas, manęs dažnai klausia, ar Vatikano archyve yra dokumentų, liudijančių kokius nors slaptus Šventojo Sosto projektus.
Iš tikrųjų tai yra tik asmeninis popiežiaus archyvas, o kadangi jis yra Romos katalikų bažnyčios galva, vadinasi, archyvas - visos Bažnyčios", - aiškino Vilniuje viešintis Vatikano slaptojo archyvo ir Apaštalinės bibliotekos vadovas, Romos šventosios kurijos archyvaras ir bibliotekininkas kardinolas Jorge Maria Mejia.

Šio archyvo pradžia yra 1610 m., kai jis dėl patalpų trūkumo buvo atskirtas nuo Vatikano apaštalinės bibliotekos. Šventojo Sosto dokumentai sudarė archyvą, o knygos ir rankraščiai - biblioteką. Seniausi archyvo dokumentai yra iš popiežiaus Inocento II laikų (1198 m.).

Archyvo lentynų bendras ilgis sudaro apie 9 km. Nuo 1881 m. popiežiaus Leono XIII dekretu Vatikano slaptasis archyvas tapo atviras visuomenei.

Vatikano apaštalinė biblioteka gyvuoja nuo pirmojo krikščionybės amžiaus. Seniausios ir vertingiausios jos knygos yra rankraštinės IX ir XV a. Biblijos, papuoštos miniatiūromis.

Bibliotekos pasididžiavimas - dvi spaudos pradininko Europoje J.Gutenbergo apie 1445 m. spausdintos Biblijos. Abiejose J.M.Mejiai pavaldžiose įstaigose dirba apie 80 žmonių. Kardinolas pasiskundė, kad ir šios įstaigos kenčia dėl biudžetinių lėšų kultūros įstaigoms mažinimo.

Didžiulių nuostolių Šventojo Sosto biblioteka patyrė XIX a. pradžioje, kai imperatoriaus Napoleono I paliepimu buvo gabenama į Paryžių. Pakeliui pusė knygų pražuvo, dalis jų taip ir liko Paryžiaus bibliotekose. Tuo Vatikanas iki šiol yra labai nepatenkintas.

Kardinolas apgailestavo, jog dažnai pasitaiko, kad archyviniai dokumentai bažnyčiose saugomi nederamai, jie drėksta, pelija ir nyksta.

Taip yra ne tik Lietuvoje, bet ir kituose kraštuose, pavyzdžiui, Argentinoje, kur kardinolas gyveno didelę savo gyvenimo dalį. Bet tai, anot Vatikano slaptojo archyvo vadovo, nėra pretekstas visus archyvinius dokumentus kaupti centralizuotai.

"Archyvai privalo likti ten, iš kur yra kilę, ir būti naudingi savo kraštui. Jie gali tik trumpam būti išvežti, tarkim, restauruoti, ir privalo grįžti atgal", - kalbėjo Vatikano kardinolas.

Nėra jokių juridinių kliūčių mokslininkams ir tyrinėtojams susipažinti su tais Vatikano slaptojo archyvo dokumentais, kurie susiję su Lietuva bei jos istorija.

Atsakydamas į "Lietuvos ryto" klausimą, kaip jis vertina savo žurnalistinę praeitį, taip pat koks jo, Šventojo Sosto atstovo, požiūris į šiuolaikinę žiniasklaidą, kardinolas atsakė, kad galėtų tik iš dalies pavadinti save žurnalistu.

Žurnalistu J.M.Mejia tapo atsitiktinai, gyvendamas ir kunigaudamas Argentinoje sudėtingu politiniu momentu, kai J.Perono valdžia persekiojo Katalikų bažnyčią. Tuomet dvasininkui buvo pasiūlyta bendradarbiauti garsiame opozicinės krypties žurnale "Criteria".

Netrukus žurnalo leidėjas mirė, ir J.M.Mejia užėmė jo vietą net 24 metams - iki 1977-ųjų. Ypač dvasininką išgarsino reportažai iš Vatikano II susirinkimo 1967 metais. Tai padėjo J.M.Mejios karjerai Vatikane.

Kalbėdamas apie dabartinę žiniasklaidą, kardinolas pabrėžė, kad žurnalistas privalo jausti atsakomybę už parašytą ar ištartą žodį. Anot svečio, pagrindiniai žiniasklaidos darbo kriterijai - pagarba asmenybei ir jos darbo vaisiams.

Per savo vizitą kardinolas J.M.Mejia jau susitiko su kardinolu Audriumi Juozu Bačkiu, Prezidentu Valdu Adamkumi, aukojo mišias Šv.Kazimiero bažnyčioje Vilniuje. Vienas pagrindinių svečio viešnagės tikslų - apsilankymas parodoje "Krikščionybė Lietuvos mene".

"Lietuvos rytas"
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: vien geros žinios (6)

Savaitei baigiantis į šalį palaipsniui atkeliaus pavasariška šiluma , kritulių mažės....

Dėl susiklosčiusių ypatingų aplinkybių JAV Venckienė lieka kalėjime Specialiai DELFI iš JAV (1244)

Ketvirtadienį buvusi Seimo narė Neringa Venckienė stojo prieš JAV teismą dėl ekstradicijos....

Bilietą į Eurolygos ketvirtfinalį gavęs „Žalgiris“ Madride neprilygo „Real“ (391)

Kauno „Žalgiris“ (16-12) ketvirtadienį užsitikrino vietą Eurolygos atkrintamosiose varžybose,...

Į gresiančią baudą ranka numojęs Jasikevičius Madride pliekė ir teisėjavimą, ir savų žaidėjų požiūrį (8)

„Man keista buvo, kad tiek tokių psichologinių klaidų padarėme. Rungtynės turėjo būti dar...

Svarstoma 4 kartus sumažinti apytuščių „Statyk ir važiuok“ aikštelių mokestį (98)

Sostinės Taryba iš naujo peržiūri naudojimosi „ Statyk ir važiuok “ („Park & Ride“)...

Po teismus priverstas vaikščioti Karaliūnaitės sutuoktinis: Gintarė nori mane parodyti kaip kažkokį psichopatą (54)

Žinoma atlikėja Gintarė Karaliūnaitė ir jos kanadietis vyras Marco Andre Canuelis oficialiai...

Alla Pugačiova prakalbo apie pablogėjusią sveikatą: man sunku kvėpuoti ir vaikščioti (41)

Garsioji Rusijos primadona Alla Pugačiova jau daugelį metų stengiasi išlaikyti jaunystę....

Dovana iš Izraelio: „Žalgiris“ – Eurolygos atkrintamosiose! (55)

Kauno „Žalgiris“ – tarp aštuonių stipriausių šio sezono Eurolygos komandų. Po 19 metų...

Kodėl įsižeidžiame ir kaip tiesiog... neįsižeisti (16)

Labai dažnai tenka susidurti su problema – žmonės tapo labai įžeidūs. Stebėtina, bet tokį...

Žiaurus narkomanas suluošino katytę nupjaudamas jai koją: laimei, atsirado Sigita (10)

Viena katytė – du skirtingi gyvenimai. Ankstesniajame jai labai nepasisekė: teko gyventi pas...