aA
Varšuva neišsižada požiūrio, kad Lietuvos sostinė tarpukariu „buvo išlaisvinta“. Teiginį neva Lenkija nebuvo okupavusi Vilniaus, kaimynės diplomatai aiškina „skirtingomis interpretacijomis“. Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis nenoriai komentuoja savo viešus pareiškimus Vilniaus krašto okupacijos klausimu.
© A.Didžgalvio nuotr.

Jo komentaro dienraštis "Vilniaus diena" laukė beveik dvi savaites - Lenkijos diplomatijos vadovo darbotvarkėje nuolat pritrūkdavo laiko peržiūrėti keturis klausimus iš Lietuvos. Galų gale už savo viršininką prabilo R.Sikorskio atstovas spaudai Piotras Paszkowskis.

Klausimas, ar R.Sikorskio televizijoje TVN 24 išsakyti žodžiai ("Lietuva mano, kad mes tarpukariu okupavome Vilnių, o mes taip nemanome") reiškia, jog Lenkija oficialiai neigia Vilniaus krašto okupaciją, taip ir liko neatsakytas.

P.Paszkowskis teigė, neva šie R.Sikorskio žodžiai nuskambėjo "platesniame kontekste". Esą ministras televizijos eteryje kalbėjo apie skirtingas šalių kaimynių interpretacijas, susijusias su kai kuriais jų bendros istorijos įvykiais.

"Tokie skirtingi vertinimai, interpretacijos, pateikiamos iš skirtingų tautinių ir istorinių požiūrio taškų, sutinkami kalbant apie daugelį įvykių, reikšmingų šalims kaimynėms, ir ne tik", - sakoma P.Paszkowskio atsiųstame laiške.

Jame pabrėžiama, kad daugelis įvykių šiuo metu yra bendrų istorikų komisijų tyrimo objektas, ir daugeliu atvejų pavyksta panaikinti ar bent jau sumažinti interpretacijų skirtumus.

"Faktas, kad kalbant apie kai kuriuos (istorinius įvykius - red. past.) šalys laikosi savo kiek nesutampančių interpretacijų, nereiškia, kad šios šalys negali palaikyti draugiškų santykių. Tai vyksta tarp daugelio šiuolaikinės Europos valstybių, taip pat - tarp Lietuvos ir Lenkijos, kurias sieja bendri interesai, sena draugystė ir strateginė partnerystė", - rašė P.Paszkowskis.

Per neseniai vykusį ES Bendrųjų reikalų ir išorinių santykių tarybos (BRIST) susitikimą Lietuvos užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas ir R.Sikorskis aptarė Vilniaus krašto istorijos klausimą. Diplomatai nekomentuoja šio pokalbio detalių, tačiau, regis, kompromiso rasti nepavyko.

"Lenkijos užsienio reikalų ministras "užfiksavo" ministro V.Ušacko siųstas J.Pilsudskio ir M.Romerio kalbas Vilniaus klausimu. Ministrai apie tai pasikeitė nuomonėmis neseniai vykusiame BRIST susitikime, tačiau toliau ši tema nebuvo rutuliojama", - sakė Lietuvos užsienio reikalų ministerijos Informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktorius Rolandas Kačinskas.

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Audronius Ažubalis į R.Sikorskio kalbas ir tolesnius Lenkijos užsienio reikalų ministerijos komentarus reaguoja kur kas aštriau nei V.Ušackas.

"Sakyti, kad tai (R.Sikorskio kalbos -red. past.) buvo rinkimų į Europos Parlamentą kampanijos dalis, būtų nerimta. Ministras visada lieka ministras. Lietuviui girdėti tokius lenkų pareiškimus - nesvarbu, kokio rango tas lenkas, - tas pats, kaip lenkui girdėti dabartinės Rusijos vadovybės paaiškinimus, kad Katynės (1940 m. netoli Smolensko įvykdytų masinių Lenkijos inteligentų, karininkų, policijos pareigūnų ir civilių žudynių, kai NKVD sušaudė beveik 22 tūkst. žmonių - red. past.) nebuvo", - atkirto A.Ažubalis.

Be to, politikas pabrėžė, kad tokie pareiškimai pažeidžia dabar galiojančią Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo sutartį.

"Tegul jie pasižiūri Lietuvos ir Lenkijos sutartį. Ten labai aiškiai parašyta dėl istorijos ir jos vertinimo. Arba jie tą sutartį kažkur nukišo, arba jie jos neskaito", - ironizavo pašnekovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Rajonas, kuriame garbina nusikaltėlius: kuo daugiau žmonių nužudei – tuo „kietesnis“ esi (52)

„Narkotikus parduodi ar žmones žudai?“ - entuziastingai klausia maždaug dešimties metų...

Smurto banga Lietuvoje tęsiasi: ekspertai atvėrė didįjį skaudulį šeimose (139)

Šiuo metu visuomenė taip sparčiai keičiasi, kad žmogaus psichika net nelabai sugeba taip...

Ką pasauliui sumelavo Lietuvoje filmuoto serialo „Černobylis“ kūrėjai? (137)

Penkių serijų HBO televizijos serialas „ Černobylis “ žaibiškai sudrebino pasaulį ir, vos...

Į Lietuvą sugrįš +32 laipsnių karštis: žada audringą savaitės pabaigą (2)

Pirmoji šios savaitės diena numatoma debesuota su pragiedruliais. Tankesni debesys plauks per...

Per anksti gimus dukrelei Daivai Tamošiūnaitei teko išmokti svarbiausių motinystės principų: esmines taisykles padiktavo gamta (41)

Radijo, TV laidų, renginių vedėja, filmų įgarsintoja Daiva Tamošiūnaitė nuo vaikystės buvo...

Pasaulines mėsos kainas keičia kiaulių maras Kinijoje sugriuvo 2 mlrd. dolerių vertės nelegali rinka (11)

Kinijos pastangos sustabdyti afrikinį kiaulių maro plitimą užveria duris mėsos prekybai juodojoje...

Rimvydas Valatka. Lietuva kaip Zobovas su meška narve (219)

Naujoji koalicija kelinta savaitė statoma ne ant kokio tai naujo pamato, o vis pašnekant, ką ji...

Buvęs apsaugininkas papasakojo, kas nedavė ramybės karalienei: po šio susitikimo princesė Diana išbėgo apsiverkusi (12)

Buvęs karališkosios šeimos apsaugos pareigūnas papasakojo, kad princesė Diana iš susitikimo su...

Gudžius „Deimantinėje lygoje“ neprilygo įspūdingai diską metusiems varžovams (14)

Sekmadienio vakarą Maroko sostinėje Rabate vykusio šeštojo IAAF „Deimantinės lygos“ etapo...