aA
Rašytoja Rūta Vanagaitė atviru laišku kreipėsi į užsienio reikalų ministrą (URM) Liną Linkevičių, prašydama Lietuvos ambasados darbuotojų kitose šalyse nekonspektuoti jos susitikimų ir informacijos nesiųsti atgal į ministeriją, nustoti slaptai sekti ir taupyti darbo laiką. Tokius darbo metodus R.Vanagaitė lygina su KGB metodais.
Rūta Vanagaitė
Rūta Vanagaitė
© DELFI / Andrius Ufartas

Prašo nustoti sekti

Rašytoja savo pasisakymą pradėjo nuo to, kad šis įrašas BUS skelbiamas tik lietuvių kalba, jo vertimo į anglų kalbas nebus, nes tai daryti yra per daug gėda.

„Gerbiamas Ministre Linai, kreipiuosi į Jus kaip senų laikų pažįstamą ir gerbiamą žmogų – ir Jūsų ilgametė diplomatinė veikla, ir pastarojo meto drąsūs pasisakymai dėl atminimo lentų nacių kolaborantams verti nuoširdžios mano ir daugelio Lietuvos žmonių pagarbos“, – feisbuke rašė rašytoja.

R.Vanagaitė taip pat priminė ir apie knygos „Mūsiškiai“ likimą – sulaukusi didelio rezonanso ir prieštaringų vertinimų, nuo 2017 metų buvo išimta iš knygynų lentynų.

„O dabar keletas nemalonesnių pastebėjimų. Jau keletą metų esu kviečiama skaityti paskaitas įvairiose valstybėse ir miestuose. Esu nustebinta, kad Lietuvos ambasadų tose šalyse (Izraelyje, Amerikoje, Japonijoje) atstovai inkognito ateina kone į kiekvieną viešą paskaitą, neprisistatydami renginio organizatoriams, paslapčiomis konspenktuoja, ir, matyt, siunčia savo valdžiai ataskaitas į Vilnių. Jums, ministre, tai nieko neprimena? Man primena: apgailėtinus KGB darbo metodus“, – socialinėje erdvėje rašė R.Vanagaitė.

Ji aprašė ir dar vieną nemalonų įvykį – gavusi kvietimą dalyvauti pristatant knygą „Mūsiškiai“ Geteborgo knygų mugėje, buvo dar kartą nemaloniai nustebinta. Knygą publikavusi leidykla „Karneval Forlag“ gavo Lietuvos kultūros atašė Švedijoje Živilės Etevičiūtės laišką, siūlantį knygas geriau leisti apie tremtį. Taip pat laiške buvo skatinama į diskusiją apie knygą kviesti objektyvius pašnekovus, kuriuos padės surasti ambasada. Kaip to priežastis buvo įvardijamas istorinių faktų iškraipymas.

„Leidyklos vadovas Bjorn Eklund informavo, kad toks laiškas, ambasados įsikišimas į knygų mugės programą būtų stačiai juokingas – jei nebūtų tragiškas. Per visą savo leidėjo praktiką nebuvo niekada panašaus laiško gavęs iš jokios šalies ambasados“, – rašė R.Vanagaitė.

Ji ministro prašė liautis diskredituoti demokratiją Lietuvoje.

„Kreipiuosi į Jus, gerbiamas ministre, prašydama nutraukti jau keletą metų trunkančio slapto sekimo ir skundų rašymo praktiką ir paraginti atsakingus Lietuvos ambasadų darbuotojus taupyti savo darbo laiką ir – svarbiausia – liautis diskredituoti užsienyje ir save, ir ambasadą, ir demokratiją Lietuvoje“, – savo įrašą socialinėje erdvėje baigė R.Vanagaitė.

Dalyvauti susitikimuose nedraudžia

Užsienio reikalų ministerijos informacijos stebėjimo ir žiniasklaidos skyrius DELFI perdavė trumpą situaciją įvertinantį komentarą.

„Lietuvos diplomatų dalyvavimas užsienyje vyksiančiuose renginiuose, kurie yra susiję su Lietuva, yra įprasta diplomatinio darbo praktika“, – rašoma atsakyme.

Po kiek laiko gautas papildomas komentaras iš URM. Jame teigiama, kad rašytoja pateikė tikrovės neatitinkančių teiginių.

„Diplomatai apsilanko Rūtos Vanagaitės renginiuose lygiai taip kaip ir bet kurie kiti svečiai. Keista, kad diplomatų apsilankymą jos renginiuose autorė prilygina slaptam sekimui ar skundų rašymui. Dėl R. Vanagaitės teiginių – daugelis jų prasilenkia su tiesa. R. Vanagaitė ir pati yra pripažinusi, jog jos teiginiai apie Adolfą Ramanauską-Vanagą neatitinka tikrovės“, – rašoma atsakyme.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(121 žmogus įvertino)
3.4711

Top naujienos

Valdančiuosius nuo fiasko išgelbėjo 13 sekundžių trukusi Seimo naujoko klaida (93)

Praėjusią savaitę Seimui apsisprendus, kad darbuotojai turi patys susimokėti už privalomus...

Po ilgo pokalbio su Nausėda už LGBT kovojanti mama pranešė: jis mane tikrai išgirdo (269)

Už LGBT bendruomenės teises kovojanti Rasa Račienė pirmadienį susitiko su prezidentu Gitanu...

Ruoškitės: jau šį savaitgalį suksime laikrodžius – ir greičiausiai ne paskutinį kartą (73)

Jau visai netrukus, iš šeštadienio į sekmadienį, suksime laiką viena valanda atgal. Nors ir...

Migrantai į Lenkiją veržėsi jėga, jiems talkino ir baltarusiai pasienyje dislokuotų karių skaičių didina iki 10 tūkst. (403)

Lenkijos sienos apsaugos tarnyba pranešė apie migrantų bandymą jėga prasiveržti per sieną....

Kinijoje dešimtims tūkstančių žmonių griežtai nurodyta neiti iš namų (41)

Kinijos šiaurėje pirmadienį dešimtims tūkstančių žmonių griežtai nurodyta neiti iš namų,...

Kuo skiriasi medus ir medaus mišinys bei kas mažina medaus kokybę (1)

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) patikrų duomenimis, per šiųmetį medunešį...

Vilniuje iš viešųjų paslaugų teikėjų bus reikalaujama galimybių pasų (10)

Siekiant užtikrinti saugesnes kontaktines paslaugas ir kovojant su COVID-19 plitimu, viešuosiuose...

Eksperimento metu išsiaiškino, kokiame aukštyje nustoja veikti mobilusis ryšys: soriukas, Arvydai Saboni (34)

Mobiliuoju ryšiu esame įpratę naudotis būdami ant žemės, tačiau skrisdami lėktuvais paprastai...

Andrius Baranauskas | D+

Vakcinų komunikacija? Viskas, jos nebereikia

Kai rankoje laikai plaktuką , viskas aplink atrodo vinys. Kai esi komunikacijos specialistas, visos...

Nors laimėjo, bet į ringą lipo „ne tas“ Maslobojevas: buvau pamišusiomios akimis, delnai prakaitavo (23)

Po beveik dvejų metų į ringą grįžęs ir dar vieną pergalę „Glory“ turnyre iškovojęs...