Pastaruoju metu skandaluose klimpusiai rašytojai Rūtai Vanagaitei Vienoje „Už indėlį atkuriant didžiausios Lietuvos žydų tragedijos istorinį teisingumą“ įteiktas Europos žydų kongreso metinis apdovanojimas. Apdovanojimą būtų galima laikyti maloniu įvertinimu, tačiau šios organizacijos vadovą persekioja Rusijos prezidento Vladimiro Putino šešėlis.
R. Vanagaitė ir M. Kantoras
© Europos žydų kongresas

Jau devynerius metus Europos žydų kongresui vadovaujantis Moshe Kantoras yra vertinamas prieštaringai. Siejamas ne tik su nelegalia ginklų prekyba, bet ir su Kremlium, konkrečiai su Vladimiru Putinu, šis oligarchas Europos žydų kongreso vadovo rinkimus 2016 m. laimėjo be jokios konkurencijos.

Ksenofobijos ir radikalizmo bangai šluojant žemyną, atsinaujinus įtampai tarp Rusijos ir Vakarų, sustiprėjo nerimas dėl oligarcho, garsėjančio ryšiais su Rusijos prezidento V. Putino režimu, kuris yra Europos žydų kongreso pirmininkas, taip pat kyla klausimų dėl pačios organizacijos aktualumo šiuo metu.

Europos žydų kongresas jau ir anksčiau palaikė R. Vanagaitę. Praėjusių metų lapkritį jis griežtai pasmerkė „išpuolius prieš ją“ ir sprendimą nebeleisti ir išimti iš prekybos jos knygas.

Savaitgalį atsiimdama apdovanojimą, R. Vanagaitė pasakė jausmingą kalbą.

„Aš nesu herojė. Netgi neypatingai drąsus žmogus. Esu paprasčiausia vidutinio amžiaus lietuvė moteris su širdimi. Rūpestinga širdimi“, – sakė R. Vanagaitė.

Rašytoja savo kalboje prisipažino, kad beveik 60 savo gyvenimo metų, kaip ir daugelis lietuvių, težinojo bendrus faktus apie tai, kas nutiko jos šalyje, kol vieną žiemos dieną atsitiktinai sužinojo, kad du jos šeimos nariai dalyvavo Holokauste.

„Mano senelis ir mano tetos vyras asmeniškai nieko nenušovė, tačiau jie buvo dalimi tos biurokratinės mašinos, kuri atliko nužudymus. Jie arba sudarinėjo sąrašus tų, kurie bus nužudyti, arba organizavo šaudymus, ir vėliau buvo apdovanoti už jų pagalbą“, – kalbėjo R. Vanagaitė.

Rašytoja teigė, kad tądien jos akys atsivėrė ir ji pradėjo savo kelionę ieškant tiesos. „Tiesa buvo šokiruojanti“, – apie duomenų, kurie sugulė į knygą „Mūsiškiai“, paiešką kalbėjo R. Vanagaitė.

Vanagaitei įteiktas apdovanojimas
Vanagaitei įteiktas apdovanojimas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Rašytoja savo kalboje nenuslėpė, kad šios knygos, kaip ir kitos, kurias ji parašė, buvo išimtos iš prekybos vietiniuose knygynuose praėjusių metų spalį, kai ji išreiškė abejonę, ar antisovietinio pasipriešinimo lyderis vertas būti pagerbtu parlamente. Bet esą tai visiškai nesvarbu, kaip ir tai, kad ji yra vadinama tautos prieše ir užsienio agente.

„Aš tikiu, kad Mūsų Žmonės vienu ar kitu būdu sugrįš. Galiausiai mano šalyje prasidėjo gydymo ir susitaikymo procesas, ir niekas negali jo sustabdyti“, – sakė R. Vanagaitė.

Apdovanojimas R. Vanagaitei buvo įteiktas per Austrijos sostinėje Vienoje surengtą konferenciją „Antisemitizmo pabaiga“. Per konferenciją 150 mokslininkų iš skirtingų šalių kurs strategijas prieš antisemitizmą.

Atgavo savas knygas

DELFI primena,kad po R. Vanagaitės pasisakymų apie vieną Lietuvos partizanų vadų Adolfą Ramanauską–Vanagą beveik 27 tūkst. jos knygų atsidūrė Kauno Laisvosios ekonominės zonos sandėliuose. Leidykla „Alma littera“ sprendimą nutraukti bendradarbiavimą su R. Vanagaite ir išimti jos knygas iš prekybos vadino nuoširdžia leidyklos reakcija ir vertybiniu sprendimu.

Rašytoja pernai spalį pareiškė, neva vienas iš Lietuvos partizanų vadų A. Ramanauskas–Vanagas „nėra joks didvyris“, nebuvo kankinamas ir galėjo bendradarbiauti su KGB. Ji sakė, kad rėmėsi KGB dokumentais.

R. Vanagaitė ir tuometinis jos partneris, nacių medžiotoju prisistatantis Efraimas Zuroffas iš Simono Wiesenthalio centro taip pat prakalbo apie tariamą A. Ramanausko–Vanago vaidmenį per Holokaustą. Kilus skandalui R. Vanagaitė viešai atsiprašė ir pripažino klydusi.

Vasarį rašytoja su leidykla sutarė, kad ji atgaus visas iš prekybos išimtas knygas. Praėjusią savaitę R. Vanagaitė visas knygas atgavo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Arūnas Milašius. Antras smūgis per sočią senatvę – kaip žlugo planas B (3)

Lietuvos valdžia eilinį kartą sumanė pensijų reformą. Tiksliau nubraukė vienos valdžios...

Pratrūko net Venclova: nenoriu, kad tai būtų siejama su mano vardu (924)

Garsūs intelektualai – Tomas Venclova ir Mindaugas Kvietkauskas – labai nustebo savo pavardes...

Rusijos keršto planas: kai kurie iš JAV išsiųsti rusų diplomatai vykdė šiurpią užduotį (21)

Iš 60 Rusijos diplomatų, išsiųstų iš Jungtinių Valstijų , buvo ir specialiųjų tarnybų...

Telefonų vagystėms atėjo galas: operatoriai žada naujoves (4)

Šalies mobiliojo ryšio operatoriai blokuos vogtus telefonus. Tai reiškia, kad pavogtas telefonas...

„Danske Bank“ patvirtino apie pokyčius: ką reikia žinoti klientams? (91)

Antra pagal turtą Šiaurės Europoje finansų grupė „ Danske Bank “ Baltijos šalyse atsisako...

Istorinis „Žalgirio“ žygis pradžiugino ne tik sirgalius (44)

Istorinis Kauno „Žalgirio“ krepšininkų žygis Eurolygoje džiugina ne tik sirgalius. Rankomis...

Prieš Eurolygą – nauja stipri „Panathinaikos“ ataka: tai – surežisuotas cirkas, ar yra prasmė tęsti seriją? (24)

Atėnų „Panathinaikos“ klubo vadovybė dar kartą itin nuožmiai atakavo Eurolygos turnyro...

Jeffas Bezosas labai neįprastai atsirenka darbuotojus: kaip jūs atsakytumėte į suktus jo klausimus? (111)

Jeffas Bezosas, turtingiausias pasaulio žmogus ir „Amazon“ vadovas, yra pasakęs: „Jau mieliau...

Kurlianskis ginklų nesudeda: inicijavo dar vieną bylą prieš prokuratūrą (22)

Politinės korupcijos byloje papirkimu ir prekyba poveikiu kaltinamas buvęs koncerno „ MG Baltic...

Prieš septynerius metus išjuokta idėja keičia naftos rinką

Per konferenciją Belgijoje prieš septynerius metus elektrinio autobuso idėja buvo sutikta kaip...