aA
Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) rengiasi inicijuoti apkaltą Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariams dėl galimo šiurkštaus Konstitucijos pažeidimo, antradienį žlugus parlamentaro Mindaugo Basčio apkaltai.
Gabrielius Landsbergis, Ramūnas Karbauskis
© DELFI / Domantas Pipas

Šį klausimą LVŽS frakcija ketina svarstyti trečiadienį rengiamame parlamentinės frakcijos posėdyje.

LVŽS praneša, kad apkalta inicijuojama po to, kai TS-LKD viešai paskelbė faktus, jog Seimo slapto balsavimo metu dėl M. Basčio apkaltos, Seimo konservatoriai esą imperatyviai nurodė kaip jų frakcijos nariai privalo balsuoti, o tai, LVŽS frakcijos narių nuomone, rodo galimą Seimo narių, priklausančių TS-LKD frakcijai, veiklą, kuri neva prieštarauja Konstitucijos 59 straipsnio ketvirtoje dalyje įtvirtintam Seimo nario laisvo mandato principui, kad „pareigas eidami Seimo nariai vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, valstybės interesais, savo sąžine ir negali būti varžomi jokių mandatų“.

„Konservatoriai galimai grubiai pažeidė Konstituciją ir Seimo nario priesaiką, dėl to turėtų prisiimti atsakomybę. Teisininkų teigimu, konservatoriams gresia apkalta, jie privalo pripažinti suklydę, o Seime turi būti organizuojamas naujas balsavimas“, – sakė LVŽS frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis.

Jis aiškino, kad 1993 m. lapkričio 26 d. Konstitucinis Teismas nutarime išaiškino, kad Seimo nariai privalo balsuoti pagal sąžinę: „Lietuvos Respublikos Konstitucijos 59 straipsnio ketvirtojoje dalyje nustatyta, kad pareigas eidami Seimo nariai vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, valstybės interesais, savo sąžine ir negali būti varžomi jokių mandatų. Taigi Konstitucija įtvirtina laisvą Seimo nario mandatą ir nepripažįsta imperatyvaus mandato. Laisvo mandato esmė – Tautos atstovo laisvė įgyvendinti jam suteiktas teises ir pareigas nevaržant šios laisvės rinkėjų priesakais, jį iškėlusių partijų ar organizacijų politiniais reikalavimais“.

„Valstiečiai“ taip pat aiškina, kad Konstitucinis Teismas 2004 m. liepos 1 d nutarime yra pažymėjęs, kad Seimo nario priesaika įpareigoja jį savo veikloje vadovautis Konstitucija, valstybės interesais ir savo sąžine ir nebūti varžomam jokių mandatų. Iš Seimo nario priesaikos jam kyla pareiga gerbti ir vykdyti Konstituciją ir įstatymus, sąžiningai vykdyti Tautos atstovo pareigas taip, kaip jį įpareigoja Konstitucija.

„Taigi, iš Konstitucijoje, inter alia jos 59 straipsnio 4 dalyje, įtvirtinto Seimo nario laisvo mandato principo kyla Seimo nario teisė savo nuožiūra balsuoti priimant bet kurį Seimo sprendimą – kiekvienu klausimu balsuoti pagal savo sąžinę. Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo 2010 m. spalio 27 d. išvadoje konstatuojama, kad „Iš Konstitucijoje įtvirtinto Seimo nario laisvo mandato principo, inter alia Seimo nario mandato individualumo reikalavimo, kylanti Seimo nario teisė savo nuožiūra balsuoti priimant bet kurį Seimo sprendimą gali būti realizuojama tik Seimo nariui asmeniškai išreiškiant savo valią per balsavimą Seimo posėdyje“, – nurodoma LVŽS pranešime.

R. Karbauskis: konservatoriai turi prisipažinti

DELFI paklaustas, ar šis LVŽS sumanymas įmanomas teisiškai, partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigė: „Absoliučiai“.

„Teisininkai aiškina, kad prieš slaptą balsavimą Seime negalima iš anksto susitarti. Mes to nedarėme, bet kiekvienas iš frakcijos, kas norėjo, pasidarė sau (pažymėto slapto balsavimo biuletenio nuotrauką – DELFI). Bet konservatoriai vakar visur teigė, kad susitarė. Taigi, visiškai akivaizdu, kad tai yra pagrindas perbalsavimui dėl M. Basčio apkaltos, antra, tai pagrindas apkaltai konservatoriams“, – tvirtino jis.

Pasak R. Karbauskio, dar viena galima išeitis – TS-LKD atstovų prisipažinimas, esą jie melavo dėl to, kad buvo susitarimai dėl balsavimo.

„Tada apkaltos nebūtų. Bet, nuleidę galvas, kolegos turėtų pripažinti, kad jie Konstitucijos nepažeidinėjo ir viešai melavo. Jokia partija, jokia frakcija negali daryti įtakos slaptam balsavimui“, – tvirtino jis.

LVŽS pirmininko teigimu, visa ši situacija suteikia realų pagrindą iš naujo balsuoti dėl M. Basčio apkaltos.

„Arba konservatoriai prisipažins, kad melavo, ir tokiu atveju prisiims atsakomybę dėl to, kas įvyko. Dabar visą atsakomybę bandoma perkelti mums, o iš tikrųjų Konstituciją pažeidinėjome ne mes, o jie. Ir tada protesto akcijos turėtų būti organizuojamos ne prieš mus, bet prieš juos“, – tvirtino R. Karbauskis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Išskirtinis interviu su Veryga ir kodėl prezidentę sustabdė sugedęs lėktuvas (10)

Išskirtinis sveikatos apsaugos ministro interviu „DELFI Dienai“: kurios ligoninės bus...

Šimašiaus sprendimas užminė mįslę: liko tuščiomis kišenėmis ar išlošė aukso puodą? (65)

Vilniaus meras Remigijus Šimašius priėmė gan rizikingą sprendimą – likus visai mažai...

Aušra Maldeikienė ir Gitanas Nausėda turėjo ką pasakyti vienas kitam: jūs „durninate“ tautą (92)

Pirmadienio LNK laidoje „Yra, kaip yra“ 17 val. 35 min - pirmoji kandidatų į Lietuvos...

R.I.T.A. Marijampolės LEZ investicijų šleifas: kur nuteka valstybės ir investuotojų pinigų upės?

Valstybės kontrolė yra nustačiusi, kad LEZ – Laisvųjų ekonominių zonų - priežiūra...

Peikia galimybę važinėti su užsienietiška technine apžiūra: taip į kelius grįžta „lavonai“

Galimybė Lietuvoje užregistruoti naudotą automobilį, turintį galiojantį užsienyje atliktos...

Trumpo komentarai sukėlė internautų pašaipų bangą (15)

Socialinių tinklų vartotojai Suomijoje pirmadienį neslėpė nuostabos dėl Jungtinių Valstijų...

Lietuviai pasidalino į dvi stovyklas: ar brangtų prekės, jei prekybos tinklai sekmadieniais nedirbtų? (165)

Prekybos tinklų darbo laikas sekmadieniais – vis dar neišspręstas klausimas. Seime sprendimas...

Miške surado įtartinai sužymėtus medžius: ką visa tai reiškia? (36)

Vaikštinėjant miške, dažniausiai grožimasi natūralia gamta, mėgaujamasi grynu oru. Vasaros...

Paviešintos mįslingai dingusio povandeninio laivo liekanų nuotraukos (1)

Manoma, kad Argentinos karinių pajėgų laivas, prieš metus mįslingai pradingęs su 44 įgulos...

Naujas turistinis maršrutas Mažojoje Lietuvoje: šis kraštas nuo seno viliojo skanaus maisto gerbėjus (5)

Tilžės sūris, vofeliai, kafija – tai tik keli Mažosios Lietuvos skanėstai, apie kuriuos...