aA
Seimo pirmininko pavaduotojas ir Darbo grupės dėl referendumo formuluotės vadovas Arvydas Nekrošius sako, jei prezidentė trečiadienį vetuos Referendumo įstatymo pataisas, Seime bus bandoma vetuoti prezidentės sprendimą.
Gediminas Kirkilas, Irena Šiaulienė, Arvydas Nekrošius, Rima Baškienė, Viktoras Pranckietis, Dalia Grybauskaitė
© DELFI / Domantas Pipas

„Teikdami šį įstatymą, mes turėjome nuogąstavimų, kad prezidentė ir Konstitucinis Teismas gali pasisakyti neigiamai, bet mūsų darbo grupė dirba taip, kad to B varianto lyg ir nebūtų, mes dirbame maksimaliai. Ko gero, bandysime, teoriškai, jei prezidentė vetuos, Seime veto atmesti ir, priėmę įstatymą, ko gero, kreipsimės į Konstitucinį Teismą. Kreipsimės, kad įvykus referendumui kažkas neapskųstų Konstituciniam Teismui“, - Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) konferencijoje sakė A. Nekrošius.

Pasak vicepirmininko, darbo grupei nesvarbus prezidentės sprendimas, darbo grupė ir toliau ruošis referendumui.

„Yra pakankamai daug diskutuojama šiuo klausimu, ar prezidentė pasirašys, ar bus kreipiamasi į Konstitucinį Teismą, tačiau šiuo klausimu Seimo darbo grupė dirba įprastai ir mes nusiteikę gana rimtai. Jeigu prezidentė vetuotų šį klausimą, mes referendumui ruošimės įprasta tvarka“, - teigė A. Nekrošius.

Taip pat, pasak A. Nekrošiaus, Vyriausybė palaiko Referendumo įstatymo pataisas bei jau numatė finansavimą konkrečioje biudžeto eilutėje. Šiam klausimui gali būti sušaukta ir neeilinė Seimo sesija.

„Vyriausybė planuoja referendumui atskirą biudžeto eilutę. Saulius Skvernelis informavo, kad pinigai yra numatyti ir reikia tik paruošti reikiamus referendumo įstatymo projektus. Yra pamąstymų, kad bus organizuojama neeilinė Seimo sesija, kadangi referendumo klausimas mums labai svarbus, ir mes matome poreikį išspręsti šiuos klausimus“, - sakė Seimo pirmininko pavaduotojas.

Prezidentės teigiamo atsakymo tikisi ir PLB komisijos pirmininkas Rimvydas Baltaduonis. Pasak jo, prezidentė yra atsakinga už užsienio politiką ir ji turi atsižvelgti į Lietuvos išeivijos norus.

„Referendumo įstatymo keitimas yra žingsnis tuo keliu, kai matome, kad referendumas gali būti laimimas. Šiuo metu dėl Referendumo įstatymo pataisų sprendžia prezidentė ir greičiausiai rytoj išgirsime jos sprendimą, ar jį pasirašys, ar vetuos. Koks sprendimas prezidentės bebūtų, mes iš šalies vadovės tikimės lyderystės, tai yra atsižvelgti į daugybės užsienyje gyvenančių lietuvių norus. Mūsų prezidentas yra atsakingas už užsienio politiką, ir mes tikimės, kad prezidentė, kaip ir premjeras, stos į gretas pagaliau išspręsti šį klausimą ir labai aktyviai dalyvaus šiose diskusijose su konkrečia pozicija, ir mes to sprendimo laukiame“, - teigė R. Baltaduonis.

Tuo tarpu konservatorius Žygimantas Pavilionis mano, kad prezidentė vetuos trečiadienį Referendumo įstatymo pataisas, nes jos prieštarauja Konstitucijai.

„Mano nuojauta, kad arčiau vetavimo, nes prezidentė paprastai, kaip teigia jos patarėjai, gina Konstituciją, o Konstitucinio Teismo ekspertams jau dėl šio įstatymo kilo daug abejonių, kodėl tik vienam straipsniui kartelė sumažinama, kodėl ne visiems. Ar tai nesukurs precedento?“, - Eltai sakė Ž. Pavilionis.

Taip pat Ž. Pavilionis mano, kad neatsiras daugumos vetuoti prezidentės sprendimą.

„Nemanau, kad atsirastų tokia dauguma, kuri atmestų prezidentės veto. Nes jau šį balsavimą organizuojant, ypač dešiniajai pusei, šis įstatymų projektas kėlė daug nerimo ir gandų. Jei rytoj prezidentei tai įneš kažkokių abejonių, gali būti, kad neužteks daugumos atmesti, niekas ir nenorės atmesti veto“, - sakė konservatorius.

Birželio 21 d. Seimas po svarstymo pritarė Teisės ir teisėtvarkos komiteto patobulintam Referendumo įstatymo 7 straipsnio pakeitimo projektui, kuriuo siūloma mažinti kartelę referendumui dėl Konstitucijos 12 straipsnio - dėl pilietybės.

Referendumo pataisas inicijavę valdančiųjų politikai tikino, kad jų siūlymui alternatyvų nėra, ir aiškino, kad nepriėmus pataisų sunku bus išsaugoti ir emigruojančius piliečius, ir pačią tautą.

Anot valdančiųjų, pakeitus Referendumo įstatymą tam, kad sprendimas dėl dvigubos pilietybės būtų priimtas, reikėtų kur kas mažiau rinkimuose dalyvaujančių piliečių.

Valdančiųjų inicijuojami pakeitimai leistų sprendimą privalomajame referendume dėl Konstitucijos pirmojo skirsnio 12 straipsnio laikyti priimtu, jei tam pritarė daugiau kaip pusė piliečių, dalyvavusių referendume, bet ne mažiau kaip 1/3 piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus.

Dabartiniame referendumo įstatyme rašoma, kad privalomasis referendumas laikomas įvykusiu, jeigu jame dalyvavo daugiau kaip pusė piliečių, o tam, kad sprendimas referendumu būtų priimtas, reikia daugiau kaip pusės piliečių, turinčių rinkimų teisę, pritarimo.

Tad tam, kad referendumas dėl dvigubos pilietybės pavyktų, nepakeitus Referendumo įstatymo, reikėtų apie 1,3 mln. piliečių sutikimo.

Referendumui dėl dvigubos pilietybės nėra ruošiamasi, anksčiau teigė prezidentė D. Grybauskaitė. Pasak šalies vadovės, valdančiųjų iniciatyva keisti Referendumo įstatymą ir taip mažinti keliamą kartelę referendumui dėl pilietybės ne tik atvirai prieštarauja Konstitucijai, bet ir ją išdarko.

ELTA primena, kad referendumą dėl dvigubos pilietybės įteisinimo ketinama organizuoti 2019 metais gegužės 12 ir 26 dienomis per pirmąjį ir antrąjį prezidento rinkimo turus.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Finaliniai TS-LKD kandidatų debatai. Šimonytė ir Ušackas deklaravo, dėl ko niekada nesutartų su valdančiaisiais (318)

Pirmadienį Kaune vyko finaliniai Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD )...

Seime svarstomas naujas mokestis: nori apmokestinti spausdintuvus (398)

Seime liko paskutiniai žingsniai dėl naujo mokesčio priėmimo, kuris, veikiausia, išaugintų...

Imperijos griūtis: Ukrainos bažnyčia skaldo Putino kuriamą slavų pasaulį (101)

Ką reiškia Ukrainos stačiatikių bažnyčios galimas susivienijimas ir atsiskyrimas nuo Maskvos? Ar...

Nustelbė viską, ką teisėjas yra regėjęs: gauja nuteista už sistemingą pažeidžiamų merginų prievartavimą kai kurioms tebuvo 11 metų (6)

Gauja nubausta už „niekšiškus ir siaubingus“ nusikaltimus, o vadeiva įkalintas iki gyvos...

Neįtikėtini pokyčiai: pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį (13)

„Atsimenu atvejį, kai su vaikais atvykome į atrakcionų parką ir jie norėjo, kad kartu...

Atimtų vaikų mama: neįsivaizduoju, kaip reikės atitaisyti vaikams padarytą žalą (963)

„Aš jau kalbu ramiai – visos ašaros praverktos“, - sako kaunietė Eglė. Rugsėjo pabaigoje...

„Dzūkiją“ gyręs Šaras pokštavo dėl prametančio Jankūno: man irgi sakydavo – nuo vasario, Šarai

Tik po gyvybiškai svarbių Thomo Walkupo ir Leo Westermanno tritaškių Šarūnas Jasikevičius...

Europos žaizda, kurioje šlovinamas komunizmas: viskas atrodo taip, kaip pas mus buvo „prie ruso“ (395)

Pirmojoje pasakojimo dalyje rašiau apie Moldovos teritorijoje esančią Padniestrę – regioną,...

Pavasarį gimsiantis Meghan Markle mažylis sumaišys kortas eilėje į sostą, bet princu ar princese netaps (2)

Prieš penkis mėnesius Meghan Markle, Sasekso kunigaikštienė, Vindzoro pilyje ištekėjo už princo...

10 žaidimų, kurie sukels emocijų audrą

Šie projektai privers jus nuoširdžiai nerimauti dėl personažų likimo ir kels norą eiti iki pat...