Seimo pirmininko pavaduotojas ir Darbo grupės dėl referendumo formuluotės vadovas Arvydas Nekrošius sako, jei prezidentė trečiadienį vetuos Referendumo įstatymo pataisas, Seime bus bandoma vetuoti prezidentės sprendimą.
Gediminas Kirkilas, Irena Šiaulienė, Arvydas Nekrošius, Rima Baškienė, Viktoras Pranckietis, Dalia Grybauskaitė
© DELFI / Domantas Pipas

„Teikdami šį įstatymą, mes turėjome nuogąstavimų, kad prezidentė ir Konstitucinis Teismas gali pasisakyti neigiamai, bet mūsų darbo grupė dirba taip, kad to B varianto lyg ir nebūtų, mes dirbame maksimaliai. Ko gero, bandysime, teoriškai, jei prezidentė vetuos, Seime veto atmesti ir, priėmę įstatymą, ko gero, kreipsimės į Konstitucinį Teismą. Kreipsimės, kad įvykus referendumui kažkas neapskųstų Konstituciniam Teismui“, - Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) konferencijoje sakė A. Nekrošius.

Pasak vicepirmininko, darbo grupei nesvarbus prezidentės sprendimas, darbo grupė ir toliau ruošis referendumui.

„Yra pakankamai daug diskutuojama šiuo klausimu, ar prezidentė pasirašys, ar bus kreipiamasi į Konstitucinį Teismą, tačiau šiuo klausimu Seimo darbo grupė dirba įprastai ir mes nusiteikę gana rimtai. Jeigu prezidentė vetuotų šį klausimą, mes referendumui ruošimės įprasta tvarka“, - teigė A. Nekrošius.

Taip pat, pasak A. Nekrošiaus, Vyriausybė palaiko Referendumo įstatymo pataisas bei jau numatė finansavimą konkrečioje biudžeto eilutėje. Šiam klausimui gali būti sušaukta ir neeilinė Seimo sesija.

„Vyriausybė planuoja referendumui atskirą biudžeto eilutę. Saulius Skvernelis informavo, kad pinigai yra numatyti ir reikia tik paruošti reikiamus referendumo įstatymo projektus. Yra pamąstymų, kad bus organizuojama neeilinė Seimo sesija, kadangi referendumo klausimas mums labai svarbus, ir mes matome poreikį išspręsti šiuos klausimus“, - sakė Seimo pirmininko pavaduotojas.

Prezidentės teigiamo atsakymo tikisi ir PLB komisijos pirmininkas Rimvydas Baltaduonis. Pasak jo, prezidentė yra atsakinga už užsienio politiką ir ji turi atsižvelgti į Lietuvos išeivijos norus.

„Referendumo įstatymo keitimas yra žingsnis tuo keliu, kai matome, kad referendumas gali būti laimimas. Šiuo metu dėl Referendumo įstatymo pataisų sprendžia prezidentė ir greičiausiai rytoj išgirsime jos sprendimą, ar jį pasirašys, ar vetuos. Koks sprendimas prezidentės bebūtų, mes iš šalies vadovės tikimės lyderystės, tai yra atsižvelgti į daugybės užsienyje gyvenančių lietuvių norus. Mūsų prezidentas yra atsakingas už užsienio politiką, ir mes tikimės, kad prezidentė, kaip ir premjeras, stos į gretas pagaliau išspręsti šį klausimą ir labai aktyviai dalyvaus šiose diskusijose su konkrečia pozicija, ir mes to sprendimo laukiame“, - teigė R. Baltaduonis.

Tuo tarpu konservatorius Žygimantas Pavilionis mano, kad prezidentė vetuos trečiadienį Referendumo įstatymo pataisas, nes jos prieštarauja Konstitucijai.

„Mano nuojauta, kad arčiau vetavimo, nes prezidentė paprastai, kaip teigia jos patarėjai, gina Konstituciją, o Konstitucinio Teismo ekspertams jau dėl šio įstatymo kilo daug abejonių, kodėl tik vienam straipsniui kartelė sumažinama, kodėl ne visiems. Ar tai nesukurs precedento?“, - Eltai sakė Ž. Pavilionis.

Taip pat Ž. Pavilionis mano, kad neatsiras daugumos vetuoti prezidentės sprendimą.

„Nemanau, kad atsirastų tokia dauguma, kuri atmestų prezidentės veto. Nes jau šį balsavimą organizuojant, ypač dešiniajai pusei, šis įstatymų projektas kėlė daug nerimo ir gandų. Jei rytoj prezidentei tai įneš kažkokių abejonių, gali būti, kad neužteks daugumos atmesti, niekas ir nenorės atmesti veto“, - sakė konservatorius.

Birželio 21 d. Seimas po svarstymo pritarė Teisės ir teisėtvarkos komiteto patobulintam Referendumo įstatymo 7 straipsnio pakeitimo projektui, kuriuo siūloma mažinti kartelę referendumui dėl Konstitucijos 12 straipsnio - dėl pilietybės.

Referendumo pataisas inicijavę valdančiųjų politikai tikino, kad jų siūlymui alternatyvų nėra, ir aiškino, kad nepriėmus pataisų sunku bus išsaugoti ir emigruojančius piliečius, ir pačią tautą.

Anot valdančiųjų, pakeitus Referendumo įstatymą tam, kad sprendimas dėl dvigubos pilietybės būtų priimtas, reikėtų kur kas mažiau rinkimuose dalyvaujančių piliečių.

Valdančiųjų inicijuojami pakeitimai leistų sprendimą privalomajame referendume dėl Konstitucijos pirmojo skirsnio 12 straipsnio laikyti priimtu, jei tam pritarė daugiau kaip pusė piliečių, dalyvavusių referendume, bet ne mažiau kaip 1/3 piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus.

Dabartiniame referendumo įstatyme rašoma, kad privalomasis referendumas laikomas įvykusiu, jeigu jame dalyvavo daugiau kaip pusė piliečių, o tam, kad sprendimas referendumu būtų priimtas, reikia daugiau kaip pusės piliečių, turinčių rinkimų teisę, pritarimo.

Tad tam, kad referendumas dėl dvigubos pilietybės pavyktų, nepakeitus Referendumo įstatymo, reikėtų apie 1,3 mln. piliečių sutikimo.

Referendumui dėl dvigubos pilietybės nėra ruošiamasi, anksčiau teigė prezidentė D. Grybauskaitė. Pasak šalies vadovės, valdančiųjų iniciatyva keisti Referendumo įstatymą ir taip mažinti keliamą kartelę referendumui dėl pilietybės ne tik atvirai prieštarauja Konstitucijai, bet ir ją išdarko.

ELTA primena, kad referendumą dėl dvigubos pilietybės įteisinimo ketinama organizuoti 2019 metais gegužės 12 ir 26 dienomis per pirmąjį ir antrąjį prezidento rinkimo turus.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (162)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Sunkios būklės moters artimieji įsižeidė nugirdę gydytojos repliką (238)

„Kai mirs, palaidosit ir pabūsit“, – tarė Kauno klinikinės ligoninės gydytoja sunkios...

Apie olimpiadą pasvajojantis Motiejūnas: Lietuva yra mano šalis, o mano širdis – su rinktine interviu (50)

„Tai labai gabus žaidėjas. Negaliu prilyginti, kad jis toks kaip Sabonis, nes Sabonis yra toks...

Šiluma ir lietus dar nesitrauks

Ties Rusija įsitvirtinęs ciklonas ir artimiausiomis dienomis lems mūsų orus .

Pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu buvusi mergina: iki šiol atsimenu, kaip jis uostė mano plaukus (414)

Prieš ketverius metus buvau pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu Arutiunianu. Ne kaip eilinė...

Sostinėje įvyko avarija, pareikalavusi 34-erių motociklininko gyvybės (74)

Trečiadienio vakarą Vilniuje įvyko motociklininko mirtimi pasibaigusi avarija.

Garsus erotikos modelis Katie Price apgavo lietuvių dizainerę Elvyrą Monginienę: skandalas nuskambėjo užsienio spaudoje (50)

Visame pasaulyje nuogybėmis ir skandalais išgarsėjusi Katie Price , dar žinoma Jordan pseudonimu,...

Iš urvo Tailande išgelbėti berniukai turi netikėtą planą (27)

Berniukai kartu su savo futbolo treneriu kelias savaites įkalinti potvynio praleido požeminiame...

Tragiškas vakaras Prienų rajone: nukrito parasparnis, pilotas neišgyveno (51)

Trečiadienį 20.58 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Anglijos paplūdimiuose – būrys girtų kirų: paukščiai svaiginosi šiukšlėse (15)

Pietvakarių Anglijoje paplūdimiuose buvo rasta dešimtys kirų, kurie „nesiorientavo ir buvo...