„Klaipėdos rajone vandens lygis yra nuolat stebimas, jis tai kyla, tai leidžiasi. Penktadienio duomenimis Minijos lygis ties Priekule siekė 570 cm, ir jau pasiekė stichinį lygmenį“, – praneša savivaldybės atstovai.

„Situacija sudėtinga ne tik dėl iškritusio didelio kritulių kiekio, kylančio vandens lygio, bet ir dėl daug kur statybų metu sugadintų melioracijos tinklų, užkastų melioracinių griovių, neįrengtų paviršinių lietaus nuotekų tinklų prie gyvenamųjų namų, nes vanduo tiesiog neturi, kur nubėgti“, – skelbia savivaldybė.

Skelbiama, kad dėl susidariusios situacijos savivaldybėje rinkosi Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras.

Šiuo metu susitvarkyti su potvynio padariniais atkemšant užsikišusius lietaus nuotekų tinklus, tvarkant pralaidas padeda Klaipėdos rajono energija, turinti vieną tam skirtą automobilį, ši brigada šiomis dienomis dirbo iki pat vėlumos.

Taip pat į pagalbą pasijungė ir Klaipėdos rajono priešgaisrinė tarnyba, sako savivaldybė. Polderius, pylimus, šliuzus nuolat apžiūri Žemės ūkio skyriaus specialistai. Viešosios tvarkos skyrius taip pat apžiūri užlietas teritorijas, stebi vandens lygį. Klaipėdos rajono savivaldybė bendradarbiauja ir su Klaipėdos vandenimis, kurie nuolat stebi situaciją vandens valyklose.

Gyventojų prašoma pasirūpinti savo ir artimųjų saugumu, o esant kritinei situacijai, kai reikalinga evakuacija, skambinti Bendruoju pagalbos centro telefonu 112.

Priekulės seniūnė dalį sodybų paragino apsirūpinti maistu ir geriamu vandeniu

Priekulės seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė sako, kad dėl Vakarų Lietuvoje kilusio potvynio liko apsemti kai kurie kelių ruožai bei viešosios erdvės. Tačiau, pažymi seniūnė, bent jau kol kas situacija yra valdoma. Jos teigimu, priešingai nei ankstesniais metais, pakilęs vanduo neužkirto išvažiavimų iš sodybų ar gyvenviečių.

„Minijos stichinis aukštis pasiektas, tačiau vanduo išsiliejo kitomis kryptomis. Ten kur anksčiau būdavo apsemtos sodybos ir žmonės negalėjo patekti išskyrus valtelėmis, tai dabar to nėra. Visi gyvenamieji namai turi išvažiavimus iš sodybų. Tai palengvina mūsų situaciją“, – Eltai teigė seniūnė.

„Yra apsemtų viešų vietų, tačiau, pavyzdžiui, važiuojant link Šilininkų kaimo... Ten pralaida yra apsemta, tačiau tas ruožas, kuris būdavo anksčiau apsemtas, dabar yra pravažiuojamas“, – aiškino ji.

Visgi, akcentavo D. Bliūdžiuvienė, daug kas priklausys nuo tolesnių orų. Jei lietus tęsis – daliai rajono gyventojų teks susidurti su rimtais nepatogumais. Todėl, tikino seniūnė, penktadienį ji apvažiavo didžiausioje rizikoje esančias sodybas.

„Apie 10 ūkių būna, kuriems reikia pagalbos. Kaip tik aplankėme kai kurias sodybas, pasiteiravome, ar yra apsirūpinę maisto produktais, geriamu vandeniu“, – teigė ji.

O kol kas, pažymėjo seniūnė, pakanka įspėjamųjų ženklų tuose kelių ruožuose, kuriuos apliejo vanduo.

„Pasidalinome informacija, sustatėm ženklus, kad neatsitiktų nelaimių įpuolus į apsemtas vietas“, – apibendrino jis.

ELTA primena, kad intensyvus potvynis Kretingoje prasidėjo antradienį po pietų, kai mieste per dieną iškrito kone viso lapkričio mėnesio kritulių kiekis. Dėl smarkių liūčių savivaldybė surengė ekstremalių situacijų valdymo posėdį ir paskelbė ekstremalią situaciją dėl taršos pavojaus, į aplinką teko paleisti nuotekų.

Dėl smarkaus lietaus patvinus Kretingos gatvėms, miesto savivaldybės operacijų centras, siekdamas apsaugoti „Kretingos vandenų“ nuotekų valyklą nuo sugadinimo, priėmė sprendimą į Tenžės upelį išleisti nevalytų nuotekų ir lietaus vandens mišinį. Aplinkos apsaugos departamento (AAD) specialistai sako, kad bet kokia papildoma tarša blogina aplinkos būklę, tačiau daro prielaidą, kad juntamo momentinio vandens telkinių būklės pablogėjimo ar kitokių kritinių padarinių nebus.

Dėl potvynio Kretingoje, vandens lygis ketvirtadienį pakilo ir Danės upėje Klaipėdoje, o Minijos upė taip pat užliejo dalį Kartenos miestelio.

Penktadienį pranešta, kad Kretingą, Karteną bei Klaipėdą pasiekęs potvynis slūgsta. Pasak Klaipėdos mero Arvydo Vaitkaus, situacija stabilizavosi jau ketvirtadienį po pietų. Tuo metu Akmenos upėje ties Kretinga vandens lygis penktadienio rytą buvo jau keliasdešimt centimetrų žemiau stichinės ribos, o Minijos upėje Kartenoje nuosekliai krenta po centimetrą kas valandą.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHT) Prognozių ir perspėjimų skyriaus vyriausioji specialistė Janina Brastovickytė-Stankevič patvirtino, kad šiuo metu tvinsta Minijos upė, kurioje pasiekti stichiniai vandens lygiai.

„Vakariniuose rajonuose situacija išlieka panaši – šiuo metu tvinsta Minijos upė, ten yra pasiekti stichiniai vandens lygiai, yra užliejamos teritorijos, kiek girdėjau Gargžduose“, – Eltai pranešė LHT atstovė.

Šiomis dienomis, anot jos, liūtys nesiliaus. Penktadienį vakariniuose rajonuose iškris daugiau lietaus nei ketvirtadienį.

„Lietaus yra numatoma. Šiandien kiek mažesni lietaus kiekiai vakariniuose rajonuose, rytoj lietaus bus daugiau. Nebus tiek daug, kiek buvo prieš tai, nuo ko prasidėjo visi šitie vandens pakilimai, tačiau lietus nebus mažas, jis palaikys tą lygį, gali net kažkiek pradėti jį kelti“, – artimiausių dienų prognozes komentavo J. Brastovickytė-Stankevič.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją