aA
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vykdomą institucinių vaikų globos namų pertvarką nevyriausybininkai vadina neapgalvota ir skubota. Esą vaikų globos įstaigos pertvarkomos neatsižvelgiant į jų specifiką. Šiemet namams ir butams pirkti, kad vaikai likę be tėvų globos gyventų šeimynose, ministerija skiria apie 10 mln. eurų. Nors kai kurie bendruomeniniai namai pastatyti ir atidaryti vos prieš kelerius metus, vaikai ir dabar jau gyvena šeimynose.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Alvito Šv. Kazimiero vaikų globos namų gyventojai įkurtuves šventė prieš 4 metus. 24 vaikai gyvena 3 šeimynose. Pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos naują tvarką, be tėvų globos likę vaikai turėtų gyventi butuose arba namuose ne daugiau nei po 8, juos prižiūrėtų 6 darbuotojos.

„Ta pertvarka šiek tiek yra paskubėta ir šiek tiek sulyginta, sakykim, tokie kaip mūsų katalikiški, privatūs, kur mes gyvename geromis sąlygomis, ir tie vaikų namai, kur 100 ar 200 vaikų“, – sakė Alvito Šv. Kazimiero vaikų globos namų vadovas Vytautas Kajokas.

Alvito globos namuose išlaikyti vieną vaiką atsieina 825 eurus. O vaikus iškėlus į butus ar namus, jų išlaikymo kaina esą išaugtų.

Nevyriausybinkai pritaria pertvarkai, kad vaikai augtų artimoje šeimai aplinkoje. Tačiau kodėl norima naikinti nedidelius vaikų globos namus, kur vaikai gyvena šeimynose – į šį klausimą nevyriausybininkai atsakymo iš ministerijos sako negavę.

„Mes visą laiką prieštaravome, kad negalima daryti taip skubotai, taip diktatoriškai iš viršaus, visiškai neįvertinus, kokią mes turime situaciją. Žmonės važinėja po Europą, mato, kad nėra taip, kad vaikai arba šeimose auga, arba pas globėjus – yra įvairovė. Ir bendruomeniniai vaikų globos namai tokie, kokie yra pastatyti ar renovuoti, buvo investuota labai daug lėšų“, – kalbėjo NVO konfederacijos vaikams direktorė Elena Urbonienė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šiemet naujiems bendruomeniniams vaikų globos namams steigti numatė apie 10 mln. eurų.

„Mes labai atidžiai visą procesą žiūrime ir labai atsakingai investuojame. Mes turime fokusuotis ne į pastatus, bet į paslaugų kokybę. Manau, kad ir dabar turi išlikti tokia pati nuostata, kad svarbiausia pati paslaugos kokybė, o ne pastatai, kurie kažkada ir patyrė kažkokias investicijas“, – teigė socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė.

Pertvarka palies ir Šakių vaikų globos namus, įrengtus pagal Vokietijos modelį – 6 šeimynose gyvena 40 vaikų.

Pasak jų vadovų, reikėtų vaikus ne kilnoti iš vienos vietos į kitą, o ieškoti galimybių suteikti daugiau socialinių paslaugų šeimoms, kad į globos namus pakliūtų kuo mažiau vaikų.

„Viskas yra čia pat, mieste, vaikai kiekvieną dieną eina į mokyklą, jie sutinka savo draugus, jiems neuždrausta lankytis pas draugus, būti. Lygiai toks pats gyvenimas, kaip ir kitur, yra namų aplinka sukurta žymiai geresnė, nei būtų kitomis aplinkybėmis“, – pasakojo Šakių vaikų globos namų laikinasis direktorius Juozas Mišeikis.

Šakių rajono savivaldybei naujiems bendruomeniniams namams įrengti skirta per 150 tūkst. eurų.

„Rajone naujų bendruomeninių namų vaikų statyti tikrai didelio poreikio nėra. Mes turim puikius globos namus, kuriuose tiek, kiek mes planuojam turėti vaikų, o mes planuojam jų išvis neturėti, tikrai viena šeimyna gali įsikurti ir gyventi“, – sakė Šakių rajono administracijos direktoriaus pavaduotoja Ilona Šeflerienė.

Šalies stacionariuose globos namuose gyvena per 2 tūkst. vaikų. Pertvarka jau vyksta penktadalyje iš 70 vaikų globos namų.

www.lrt.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
4.0769

Top naujienos

Daužo į šipulius Kremliaus melus: detaliai išnarpliojo visą Donbaso išlaikymo schemą (277)

Jungtinėje Karalystėje veikiantis Karališkasis jungtinių paslaugų institutas (Royal United...

Lietuvis atrado svajonių darbą pasaulio pakraštyje: norint čia patekti, tektų pakloti net iki keliasdešimt tūkstančių (16)

Mindaugas Oginskas net slapčiausiose svajonėse neįsivaizdavo, kad kada nors taps ledo navigatoriumi...

Orai: ciklonas atneša lietų ir perkūnijas (1)

Sekmadienio naktį orai išliks mažai debesuoti ir sausi. Pūs nestiprus nepastovios krypties oras....

Kalėjimų sistemai – negailestingas smūgis: siūlo prisiimti atsakomybę už kiekvieną kalinį išsakyk savo nuomonę!

Valdžios ketinimai neįkalinti nusikaltėlių, gali atsisukti prieš pačią valstybę – daugybę...

Vilniaus rajone per avariją prispaustas vairuotojas, žmogus žuvo (4)

Vėlų šeštadienio vakarą į Vilniaus rajone esantį Totorinės kaime skubėjo medikai, policija ir...

Pirmajai poniai aksesuarą kūrusi menininkė pasakė, kokių reikalavimų sulaukė (181)

Pripažinimą pelniusi stiklo menininkė panevėžietė Indrė Stulgaitė-Kriukienė savo kūrybinį...

Skanesni šaltibarščiai nei įprasti: valgys ir užsieniečiai (111)

Šaltibarščiai – kone kiekvienos vasaros maisto hitas. Šį patiekalą pamėgę daugelis...

Paskelbė filmuotą medžiagą, kurioje užfiksuotas Didžiosios Britanijos tanklaivio užėmimas (72)

Paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota akimirka, kuomet Irano revoliucinė gvardija Hormūzo...

43 taškus pelnę Lietuvos 18-mečiai nepasipriešino suomiams (30)

Kontrolinių rungtynių ciklą tęsianti Lietuvos jaunių vaikinų rinktinė patyrė pralaimėjimą,...

Dėl didžiulės avarijos uždarytas kelias Ukmergė-Jonava-Kaunas, nukentėjo 9 žmonės papildyta (195)

Liepos 20 d. apie 19 val. 22 min. Ukmergės rajone susidūrė trys lengvieji automobiliai. Policijos...