aA
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT) gavo tėvų skundą dėl to, kad darželyje jų sūnus mokomas netinkamų dainų. Vaikui namuose pradėjus dainuoti "Čigonėliui duos, duos, prisirišę prie tvoros (...) už viščiukų vogimą, už paršiukų smaugimą", tėvai iš pradžių galvojo, kad jis to išmoko iš kitų vaikų. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad tą dainą Užgavėnėms vaikus mokina darželio auklėtojos.
Užgavėnės Rumšiškėse
Užgavėnės Rumšiškėse
© Organizatorių archyvas

Vaiko tėvų manymu, tokia dainelė jau nelabai tinka šiais laikais ir galėtų likti knygose tik kaip paveldas. Jų vertinimu, daina yra įžeidžianti ir nuteikianti priešiškai prieš „čigonėlius“, nereikėtų jos kalti į galvą vaikams.

Kaip informuoja LGKT, dėl šio skundo pradėtas tyrimas. Jo metu, be kita ko, įvairių sričių specialistų bus prašoma pateikti savo išvadas ir pasiūlymus.

Lygių galimybių kontrolierė Aušrinė Burneikienė pranešime spaudai abejoja, ar darželinukai gali atsirinkti, kas dainelėse yra gražu ir meniška, o į ką reikėtų nekreipti dėmesio? Ankstyvoje vaikystėje įdiegtų stereotipų po to labai sunkiai atsikratoma“.

G.Kadžytė: vaikus reikėtų mokyti vaikiškų dainelių

„Lietuvoje turime romus. Romams nieko nesakome – jie patys pasakė, kad nėra čigonai. Vadinasi, tai daina apie nesamą dalyką – galima dainuoti apie dinozaurą, dar ką nors. Bet jei to dalyko de facto nėra, tai kur tada susikirtimas?“, - DELFI situaciją komentavo etnologė Gražina Kadžytė.

G.Kadžytės teigimu, tekstą reikia priimti visumoje: „dainoje lupa vagį už tai, kad vagia viščiukus ir taip toliau - būtent už vogimą. O konkrečiai ar Petras, Jonas ar čigonas – čia jau, sakyčiau, ne dėl tautybės, o ne dėl netinkamo darbo tas daroma“.

Pasak etnologės, problema ta, kad dabar visa, ką pagal tradiciją darydavo suaugusieji, kažkodėl permetama ant vaikų. „O mokytojos ne visada moka atsirinkti – paima, kas po ranka ir daro taip. Vaikams reikėtų paieškoti vaikiškų dainų, o ne iš suaugusiųjų persirengėlių repertuaro. Yra išleisti dainynai su vaikų dainomis, kur mokoma gėrio“, - kalbėjo etnologė.

Tačiau G.Kadžytė nemano, kad vagiui pasakyti, kad jis yra vagis - pažeidimas. Etnologės teigimu, stereotipą apie čigonus susidarė patys žmonės. „Reikia pripažinti, kad tai ir darydavo (čigonai – DELFI), ir vištų vogimas netgi būdavo garbės reikalas. Tai ar dabar mes neturime sakyti, kad čigonų taboras narkotikus platina?“,- retoriškai klausė G. Kadžytė.

Pašnekovė pastebi, kad mes iš viso labai turtingo paprotinio paveldo paimame būtent tai, kas dabar mums patiems atrodo įdomiausia, „kiečiausia“ ir nepaimame prasmingesnių dalykų. „Iš tiesų, ką mes dabar turime – labai dažnai iškraipytas, suvulgarintas vaizdas ir tada pastabas reikia priimti“, - konstatavo G. Kadžytė.

Netekėjusią moterį lygino su nuliu

LGKT jau anksčiau tyrė skundus dėl vadovėliuose naudojamų netinkamų sakmių bei rašytojų kūrinių ištraukų.

2007 m. gauti skundai dėl lietuvių kalbos vadovėlyje 7 klasių moksleiviams aprašyto „Efektyvaus skaičių įsiminimo būdo“, kuriame netekėjusi moteris buvo lyginama su nuliu. Pareiškėjų nuomone, tai žemino moteris, formavo nepagarbą moteriai ir supratimą apie jos niekinį vaidmenį šeimoje ir visuomenėje. Ištyrus skundą, kreiptasi į Švietimo plėtotės centrą ir pasiūlyta nenaudoti tokio mokymo būdo ar metodo, kuris propaguotų diskriminavimą bet kokiu Lygių galimybių įstatyme nustatytu draudžiamu pagrindu.

2009 m. gautame skunde buvo nurodyta, jog „Skaitiniuose“ 5 klasių moksleiviams spausdinamoje sakmėje „Senelis moko žmones darbų“, vaikams buvo aiškinama, kad moterys dirba be poilsio, o vyrai esą gali pailsėti, o taip yra dėl to, kad moterys yra melagės, o vyrai sąžiningi. Pareiškėjas abejojo, ar tokio pobūdžio sakmė yra tinkama mokymo priemonė moksleiviams.

Ištyrus šį skundą, padaryta išvada, kad moteris menkinančių grožinės literatūros tekstų naudojimas mokymo vadovėliuose gali suformuoti paauglių sąmonėje žeminančias moterį nuostatas. Dėl to buvo pasiūlyta pateikti prie šios sakmės tokį komentarą, kuris būtų suprantamas atitinkamo amžiaus vaikų grupei bei nekeltų dviprasmiškų sampratų apie moters ir vyro socialinius vaidmenis ir nemenkintų vienos iš lyčių.

Visas skunde atsiųstos dainelės tekstas:

Smarkiai plaka čigonėlį, kai papjauna avinėlį,
Vai plaka ir vėl plaka, kai papjauna avinėlį.
Čigonėliui duos, duos, prisirišę prie tvoros,
Vai duos ir vėl duos, prisirišę prie tvoros.

Už viščiukų vogimą, už paršiukų smaugimą,
Oi lylia, oi lylia, už viščiukų vogimą, oi lylia, oi lylia, už paršiukų smaugimą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Perspėja dėl naujų ministrų: Nausėdai atmetus kai kuriuos kandidatus nebūtinai pavyks rasti geresnius (69)

Prezidentas Gitanas Nausėda vis dar svarsto ministrų kandidatūras. Kadangi Prezidentūra jau yra...

Šie būstai tyliai susišluoja didžiąją dalį pirkėjų: geriausius išgraibsto per kelias dienas (156)

Kalbant apie NT paklausą ir pasiūlą, dažniausiai aptariami naujos statybos būstai. Šešėlyje...

Naujų COVID-19 atvejų skaičius vėl rekordinis: užsikrėtė 2514 žmonių, mirė dar 26 (241)

Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 2514 nauji COVID-19 ligos atvejai, dėl koronaviruso mirė 26...

Sustabdytas transportas, uždarytos mokyklos ir parduotuvės, bet poveikio nėra: imasi dar vienos priemonės (1)

Slovėnijoje šį mėnesį prasidės masinis testavimas dėl naujojo koronaviruso , nes įvesti...

NATO praregėjo: įvertino, kuo iš tiesų užsiima Rusija, bet rimčiausias iššūkis lieka tarp eilučių (386)

Smegenų mirtis. Tokią šiurpią diagnozę NATO pernai pateikęs Prancūzijos prezidentas...

Sako susiduriantys jau su ketvirtąja COVID-19 banga: ji smogė labai greitai (73)

Honkongas pirmadienį paskelbė naujų suvaržymų, pareigūnams grumiantis su ketvirta...

Penki verslininkai kaltinami nuslėpę beveik 1 mln. eurų mokesčių

Panevėžio apygardos prokuratūra kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Šiaulių ir...

Transliacija / Delfi premjera: Ieva Zasimauskaitė pristato naują dainą apie gyvenimo etapą po skyrybų

Neseniai skausmingas skyrybas išgyvenusi Ieva Zasimauskaitė klausytojams pristato dainą tema, kuri...

Paluckas įvertino ministrų atranką: matau labai įdomią tendenciją (43)

Opozicinių socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas sako, kad valdančioji dauguma į ministrus...

|Maža didelių žinių kaina