aA
Įsiplieskus karštoms emocijoms dėl vaikų paėmimų iš šeimų ir skriejant vis naujiems kaltinimams tarnybų atžvilgiu, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba (VTAT) suskubo rūpintis savo darbuotoju saugumu – buvo paskelbti du viešieji pirkimai vaizdo ir garso įrašymo įrangai ir skubios pagalbos mygtukams pirkti.
© DELFI / Orestas Gurevičius

Centriniame viešųjų pirkimų portale lapkričio 23 dieną tarnyba paskelbė du viešuosius pirkimus: vaizdo ir garso duomenų registravimo įrangos pirkimą ir GPS-SOS komutatorių (skubios pagalbos mygtukų) pirkimą. Įmonės savo pasiūlymus turėjo pateikti iki ketvirtadienio 9 val.

Kaip DELFI informavo Vaikų teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė spaudai Vaiva Arnašė, lapkričio 28 d. GPS-SOS komutatorių (skubios pagalbos mygtukų) pirkimas visgi buvo nutrauktas, vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymu ir atsižvelgiant į tai, kad perkančioji organizacija šiuo metu neturi vieningos pajėgų valdymo informacinės sistemos, su kuria turės būti suderintas perkamo GPS-SOS komunikatoriaus veikimas.

Tuo metu, anot jos, vaizdo ir garso duomenų registravimo įrangos pirkimas dar nepasibaigęs ir tarnyba negali viešinti duomenų, kiek įrangos ir už kokią sumą planuojama pirkti.

„Sprendimas aprūpinti Vaiko teisių specialistus mobiliosiomis kameromis priimtas dėl būtinybės turėti objektyvią ir visapusišką informaciją apie įvykius, apie tai, kaip yra bendraujama su šeimomis, dėl pačių šeimų ir darbuotojų sklandesnio bendradarbiavimo“, – rašoma atsakyme DELFI.

Anot tarnybos atstovės, daugiau įrangų pirkimų nėra planuojama.

DELFI primena, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) vadovas Linas Kukuraitis dar spalio pabaigoje per mitingą „Stop tarnybų smurtui prieš vaiką ir šeimą“ paskelbė, kad visi vaiko teisių gynėjų ir šeimų susitikimai bus filmuojami, o vaizdai – archyvuojami. Tuomet ministras sakė, kad vaikų teisių apsaugos specialistai dažnai važiuoja į tokias teritorijas, kur nė vienas iš mūsų nenorėtų įžengti. Tikimasi, kad įrašai disciplinuos įsisiautėjusius neblaivius žmones, o taip pat specialistus.

„Dabar remiamės liudininkų parodymais ir turime jais pasitikėti, tačiau jie turi būti maksimaliai objektyvizuoti, kad būtų akivaizdu. Prireikus įrašai leis įsitikinti - etiškai ar neetiškai elgtasi“, – sakė ministras.

Jis taip pat išplatino atvirą laišką – kreipimąsi į visuomenę su prašymu gerbti vaiko teisių apsaugos specialistus ir socialinius darbuotojus, o nesutinkančius su sprendimais juos ginčyti civilizuotai.

SADM pranešė pastaruoju metu gaunanti žinių apie vaiko teisių apsaugos specialistų ar socialinių darbuotojų patiriamą užgauliojimą, grasinimus ar net fizinę agresiją, kai kuriais atvejais priimamas sprendimas kreiptis į policijos pareigūnus. Anot pranešimo, kai kuriais atvejais sulaukiama grasinimų susidoroti, pasmaugti ar sugadinti turtą, vienu atveju nežinomi asmenys atvyko į vaiko teisių apsaugos specialistės anytos namus su kaltinimais apie neva pardavinėjamus vaikus.

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis priminė, kad už grasinimus susidoroti ar pasipriešinimą valstybės tarnautojui ar kitam viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui, fizinės prievartos naudojimo numatyta atsakomybė.

SADM taip pat paragino nepasiduoti melagingai informacijai, mąstyti kritiškai ir civilizuotai spręsti iškylančius nesutarimus. Nesutinkant su specialistų sprendimais, siūloma juos ginčyti. Primenama, kad pirminė teisinė pagalba Lietuvoje yra nemokama visiems gyventojams, antrinė nemokama pagalba teikiama nepasiturintiems gyventojams.

Pastūmė nuo laiptų

Pranešime buvo pateiktas nuasmenintas pavyzdys apie užpultas dvi socialines darbuotojas. Spalį dvi vaiko teisių apsaugos specialistės vyko į šeimą, nes išvakarėse šeimoje buvo girtaujama ir kilo konfliktas tarp sugyventinių, buvo iškviesta policija, kuri pasitelkė budinčius vaiko teisių apsaugos darbuotojus. Kadangi tėvai buvo apsvaigę ir tarp jų kilo smurto protrūkis, vaikams buvo nustatytas grėsmės lygis, jie nuvežti pas tame pačiame kaime gyvenusius giminaičius.

Kitą dieną pas tėvus atvykusios dvi specialistės jų namuose nerado. Pavykus išsiaiškinti vaikų mamos telefono numerį buvo susiekta su mama, kuri atsiliepusi paaiškino esanti oro uoste ir po kelių valandų išskrendanti pas seserį į užsienį. Telefonu mama teigė, jog jai neįdomu, kur yra jos sugyventinis ir vaikai. Giminaičių, kuriems buvo patikėti vaikai, rasti taip pat nepavyko, nes jie buvo išvykę į darbą.

Vienas vaikų buvo paliktas pas minėtųjų giminaičių kaimynus. Šių teigimu, tėvai nuo penktadienio iki pirmadienio nesirodė, vaikais nesidomėjo.

Specialistės organizavo vaiko paėmimą, tuomet kaimynė ėmė skambinti – atsirado neblaivi vaiko mama, kuri pastūmė vieną specialistę nuo laiptų. Specialistei sutrenkti šonkauliai, ant kūno mėlynės, todėl kreiptasi į medikus ir policiją. Mama taip pat stumdė kitą specialistę, kuri kvietė policijos pareigūnus, kaimynės virtuvėje ieškojo peilio, bet nerado.

Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl pasipriešinimo valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui, už tai baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Daugybės negalavimų kaltininkas gali būti to paties vitamino trūkumas: gydytojai tai vadina šių laikų epidemija

Dabar pats laikas natūraliai „pasirinkti“ įvairioms organizmo funkcijoms gyvybiškai svarbaus...

Erdogano oponentai iš Stambulo spintos traukia skolų skeletus: geruoju tai nesibaigs (12)

Turkijos opozicija du kartus metė iššūkį prezidento Recepo Tayyipo Erdogano politiniam aparatui...

Užkalnis rado blogiausią restoraną šalyje (nuolat pildoma) (231)

Mielieji mano skaitytojai, vyrai ir moterys, mergaitės ir berniukai, jūs norėjote, prašėte,...

Sulaikytas Gineikaitės brolio nužudymu įtariamas vyras turi spalvingą praeitį (66)

Sekmadienį Kauno apylinkės teisme bus paskirta kardomoji priemonė nužudymu šią savaitę...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Kas geriau – vaikai ar šunys? (50)

„Kam man tas šaldytuvas, jei aš nerūkau“ – čia toks anekdotas, keliais dešimtmečiais...

Nieko gero: po sekmadienio oras kardinaliai keisis

Nors sekmadienį termometro stulpeliai kops iki 30 laipsnių padalos, pirmadienį šią šilumą teks...

Istorikas apie simbolinį Nausėdos gestą: tai rodo, kokiu keliu jis rinksis eiti (98)

Penktadienį buvo inauguruotas naujasis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda . Rytą jis pradėjo...

Tūkstančiai lietuvių vėl plūsta į Palangą: traukos objektas – tikra sensacija tapusi atrakcija (250)

Vasarą visi keliai veda į pajūrį, o dažniausiai – į Palangą. Dažnas lietuvis galėtų...

Ukraina eina prie balsadėžių: tai gali būti dramatiškiausias pokytis nuo pat šalies nepriklausomybės (382)

Sekmadienį prie balsadėžių pokyčių ištroškę ukrainiečiai renkasi naują Aukščiausiąją...

Lietuvis atrado svajonių darbą pasaulio pakraštyje: norint čia patekti, tektų pakloti net iki keliasdešimt tūkstančių (55)

Mindaugas Oginskas net slapčiausiose svajonėse neįsivaizdavo, kad kada nors taps ledo navigatoriumi...