Penktadienį Seimo rūmuose surengtoje tarptautinėje diskusijoje, skirtoje Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencijos 15-osioms metinėms paminėti, politikai, specialistai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai svarstė, kaip Lietuvoje įgyvendinamas šis pagrindinis vaiko dokumentas.
Liūdesys, vaikas, mergaitė
© Corbis/Scanpix
"Vaikai yra tokia lobistinė grupė, kurią politikai labai noriai naudoja politinių kampanijų metu, bet kai pradeda vykdyti savo pareigas, tai tampa vis tiek likutinė finansavimo sritis", - pastebėjo šį mėnesį įkurtos nevyriausybinių organizacijų konfederacijos vaikams prezidentė, Vilniaus pedagoginio universiteto Socialinės komunikacijos instituto direktorė Giedrė Kvieskienė.

Seime vykusioje diskusijoje ji pasidžiaugė, kad padidėjo vaiko "krepšelis", tačiau taip pat apgailestavo, kad sugriautos vaikų poilsiavietės, nepakankamai skiriama lėšų neformaliam ugdymui, stovyklavimui, didėja vaikų sergamumas ir savižudybių skaičius.

"Mums liūdna, kad vaikas, globojamas nevyriausybinėje organizacijoje, gauna mažiau lėšų negu vaikas, globojamas biudžetinėje institucijoje", - sakė G. Kvieskienė. Kaip didelę neteisybę ji apibūdino tai, kad nevyriausybinių organizacijų inicijuotos tęstinės programos, pavyzdžiui, dienos centrų programos, vaikų nevyriausybiniai globos namai, kiti globos namai, kurie inicijuoti senelių, vaikų ir smurtą patyrusių šeimų problemoms spręsti, verčiasi tik iš užsienio ar Lietuvos nacionalinių fondų paramos, bet neturi tęstinio finansavimo.

Todėl, pasak G. Kvieskienės, nevyriausybinės organizacijos pradėjo vienytis, kad galėtų koordinuotai "spausti" Vyriausybę, jog ji vykdytų savo įsipareigojimus. Prie lapkričio 10 d. įkurtos nevyriausybinių organizacijų konfederacijos, veikiančios vaikų labui, prisijungė, anot jos, jau 35 organizacijos.

Pasak G. Kvieskienės, metų metais valstybė nesugeba paskaičiuoti, kiek lėšų skiriama vaiko labui, o kai kuriose ministerijose "tos informacijos reikia ieškoti su žiburiu". Jos nuomone, politikai koordinuoti atskirų ministerijų ir departamentų nepakanka. "Turėtų būti įkurta Vaiko ir šeimos ministerija, kuri koordinuotų politiką, galėtų skaidriai skirstyti lėšas ir atstovauti silpniausiai, ketvirtadalį mūsų gyventojų sudarančiai, vaikų grupei", - sakė G. Kvieskienė.

Pasak jos, Lietuvos Vyriausybė jau antrą kartą rengia ataskaitą Jungtinėms Tautoms apie Vaiko teisių konvencijos vykdymą, tačiau nevyriausybinės organizacijos nutarė atskirai rašyti komentarą. "Vaiko politika dar nėra Lietuvoje tinkamai vykdoma, todėl mes rengiame komentarą, kurį pristatysime visuomenei ir valdžios institucijoms, kurios, deja, iki šiol nesugeba koordinuoti savo veiksmų vaiko ir šeimos labui", - sakė G. Kvieskienė.

Organizacijos "Gelbėkit vaikus" generalinė sekretorė Loreta Trakinskienė pažymėjo, kad Vaiko teisių konvencijos pagrindas - požiūris vaiką. "Pati konvencijos idėja yra ta, kad suaugusieji turi gerbti vaikus, ir tai yra demokratijos sąlyga", - sakė ji.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierės Gražinos Imbrasienės teigimu, jos institucija, pavyzdžiui, pernai gavo apie 140 raštiškų skundų dėl vaiko teisių pažeidimų, 200 skundų buvo žodžiu, savo iniciatyva ji tyrė 20 skundų. Kontrolierės duomenimis, apie 5 proc. vaikų gyvena skurde.

Penktadienį Seime vykusioje diskusijoje apžvelgta vaiko situacija Lietuvoje: įvertinti pokyčiai nuo 1995 m., kai Lietuva ratifikavo Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvenciją. Renginyje taip pat pristatyta Švedijos bei Europos Parlamento vaiko teisių politika.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karbauskis iš Jakilaičio gavo ir kitokių klausimų (83)

Po antradienį vykusios spaudos konferencijos, kurioje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos...

Aplinkiniuose laukuose surinko visas atliekas ir pasistatė štai tokį namą (189)

Krunai – kaimas Širvintų rajone, kuris jau 2001-aisiais laikytas išnykusiu. Šiandien čia...

Susirinkusi LRT taryba reaguoja į Karbauskio veiksmus (86)

LRT tarybos pirmininkas Žygintas Pečiulis sako, kad būdamas universiteto profesoriumi uždirba...

Tobula vieta Saboniui – „Pacers“ aprangą apsivilkęs talentas nenustoja stebinti (12)

Bebaimiu vadinamas 21-erių metų Domantas Sabonis ne tik įsitvirtino Indianos „Pacers“...

Kaimynas: 13 vaikų kalinusios poros namuose – šlykštūs vaizdai (9)

Savo 13 vaikų kalinę ir kankinę sutuoktiniai ankstesnius savo namus buvo pavertę tikra landyne,...

Netikėtas posūkis: LaVaras Ballas padės Šeškui treniruoti „Vytautą“ (22)

Ballų viešnagės Lietuvoje istorijoje – netikėtas posūkis: antradienio popietę pranešta, kad...

Gydytojas pataria: ką pakeisti, kad aplinkiniai spėliotų jūsų tikrąjį amžių (2)

„Jums skauda kelius, rankas išvagojo gilios raukšlės , o nuotaika blogesnė už lietuvišką...

Arūnas Milašius. Kai pradėjome plėšyti reklaminius žurnalų puslapius, mums ėmė sektis. Nesustokime. (47)

Nors bėdų, skaudulių ir saviplakos, baimės „o ką pasakys tas kaimynas, kurio dar nepažįstu“...

Vilniaus centre sprogo vamzdis – gatvę tvindo vanduo vairuotojams pataria vengti Upės g. (86)

Antradienį perpiet sostinės Upės gatvė patvino dėl sprogusio vandentiekio vamzdžio –...

Matijošaitis apie prezidento rinkimus: padėsiu Skverneliui (169)

Apie jokius kitus žygdarbius negalvosiu, kol nebaigsiu mero kadencijos, LRT RADIJUI sako Kauno meras...