Valdantieji žadėjo plėsti mokesčių lengvatą dirbantiems tėvams ir kartu mokėti po 60 Eur už kiekvieną vaiką. Tačiau lengvatą iš viso panaikinta, o kaip rodo naujausi duomenys, beveik 40 proc. Lietuvos vaikų nepasiekė ir po 30 Eur. Valdantieji dėl to problemos nemato, esą tėvai patys neprašo pinigų, nes taip nori juos kaupti.
Tomas Tomilinas ir Linas Kukuraitis
© Asmeninis archyvas

Rinkimų programoje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga žadėjo: „Didinsime neapmokestinamų pajamų dydį (NPD) šeimoms, auginančioms du ir daugiau vaikų.“

Tačiau, kaip žinoma, lengvata ne tik nebuvo padidinta, bet nuo šių metų visiškai panaikinta. Kartu su gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatos didinimu valdantieji taip pat žadėjo:

„Sieksime įvesti vienodo dydžio paramą šeimoms už kiekvieną vaiką – vaiko pinigus. Priklausomai nuo Valstybės finansinių galimybių, 2018 m. realu planuoti 60 Eur kiekvienam vaikui kas mėnesį valstybės skiriamą jokiomis sąlygomis nesusaistytą išmoką.“

Tačiau net ir po 30 Eur kiekvienam vaikui skirtų pinigų, faktiškai daugelis dar negavo.

Kaip rodo Finansų ministerijos duomenys, per vieną pirmojo šių metų ketvirčio mėnesį vidutiniškai vaiko išmoka išmokėta už 309,7 tūkst. vaikų.

Statistikos departamento duomenimis, 2018 m. pradžioje Lietuvoje iš viso buvo 504,1 tūkst. vaikų, nesulaukusių 18 m.

Taigi, faktiškai parama pasiekė kiek daugiau nei 61 proc. vaikų, o nepasiekė – 39 proc. arba daugiau kaip trečdalio iš jų.

Iš viso pirmąjį ketvirtį išmokėta 26,8 mln. Eur vaiko pinigų. Jei ir kitus ketvirčius bus mokama panaši suma, per metus susidarys apie 107,2 mln. Eur.

Planuojama, kad dėl GPM lengvatos panaikinimo šiemet bus surinkta apie 75 mln. Eur. Vadinasi, papildomai vaiko pinigams bus skirta apie 32 mln. Eur. Tai panaši suma, kurią šiemet planuojama išleisti Seimo kanceliarijai.

Paklausta, kaip vertina faktą, kad vaiko pinigai nepasiekė daugiau kaip trečdalio vaikų, opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Seime atstovė Gintarė Skaistė sakė:

„Keistai atrodo valdančiųjų džiūgavimai, kad vaiko pinigų priemonės įgyvendinimas yra beprecedentė sėkmė. Prieš rinkimus žadėję palikti ir plėsti NPD lengvatą dirbantiems tėvams ir 60 Eur siekiančias universalias išmokas vaikams, šiandien pateikia triskart mažiau ambicingą paramą kaip ypatingą pasiekimą.

Negana to, matome kad beveik 40 proc. vaikų šios išmokos vis tiek nepasiekia. Galbūt valdantieji ir tikėjosi, kad dalis asmenų prašymo nepateiks, todėl skirtumas tarp vaiko pinigams išleistų lėšų ir papildomų pajamų iš GPM panaikinus lengvatą tėvams bus minimalus.“

Vienas iš vaiko pinigų iniciatorių „valstiečių“ atstovas Tomas Tomilinas komentavo, kad dėl neišmokėtų vaiko pinigų atsakingi jų tėvai:

„Balandžio pirmosiomis dienomis pinigus gavo 78 proc. vaikų, kurių tėvai paprašė vaiko pinigų. Prašymų patenkinimo rodiklis jau tada siekė 91 proc. Šiandien rodiklis jau 97 proc. Sistema yra lanksti.

Didelė dalis tėvų neskuba, nes žino, kad pinigai kaupiasi nuo sausio 1 d. Tikriausiai jie nori, kad susikauptų didesnė suma. Mano artimi žmonės taip daro. Šiuo metu vaiko pinigų dar nepaprašė 75 tūkstančių vaikų tėvai. Tai tikriausiai labiau pasiturintys, miesto gyventojai. Bet noriu ir juos paraginti užpildyti nesunkų prašymą internetu, nes jų vaiko interesas yra gauti vaiko pinigus.“

Anot Seimo nario, preliminariai galima vertinti, kad vaiko pinigų tėvai nelaukia ilgiau nei du mėnesius kaip ir numato įstatymas.

„Tėvai yra ramūs, nes žino, kad kokia situacija jų gyvenime nenutiktų (nedarbas, atleidimas, liga, emigracija, artimojo mirtis) nuo sausio 1 d. kaupiasi vaiko pinigai“, – svarstė politikas.

Papildyta 11:23 val.

Pasirodžius šiai publikacijai, T. Tomilinas ją paprašė papildyti taip:

„Taip pat noriu padėkoti tėvams, kurie supranta ir nekelia isterijos, kad arti 200 tūkst. vaikų, kurie negalėjo pasinaudoti buvusia lengvata, dabar tokią galimybę turi. Vardan savo vargingai gyvenančių kaimynų, dirbančių, bet tvarkingų šeimų turime būti solidarūs.“

Papildyta 14:30 val.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informavo, kad balandžio 19 d. gyventojai iš viso buvo pateikę 331,4 tūkst. prašymų skirti vaiko pinigus dėl 419,6 tūkst. vaikų. Yra patenkinta 320,3 tūkst. prašymų dėl 403,7 tūkst. vaikų. Iš visų pateiktų prašymų priimta 97 proc. sprendimų dėl išmokos vaikui skyrimo.

Vis dėlto priimtas sprendimas dėl priimto prašymo ir faktinis pinigų pinigų išmokėjimas yra du skirtingi dalykai. Pasitaiko atvejų, kai priimami teigiami sprendimai tačiau pinigai dėl įvairių priežasčių neišmokami.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Klaipėdietis nusivylė brangiausiu Lietuvos „Passatu“ pardavėjai problemą mato kitur (301)

„Man tai buvo pirmas naujo automobilio pirkimas“, – DELFI sako Mindaugas, prieš pusmetį...

Rusai pučiasi: mes laimime antrąjį Šaltąjį karą, o JAV laukia žlugimas (1002)

Sovietų sąjunga pralaimėjo Šaltąjį karą prieš Vakarus, o sankcijų spaudžiama Rusija laimi...

Emigrantas, kuris grįžo kurti automatizuotą daržovių ūkį (27)

Nors daržovių ūkiuose Lietuvoje daugeliui procesų atlikti vis dar naudojamas rankų darbas, jau...

„MG Baltic“ gynyboje – buvę aukšti prokurorai (133)

Valstybės saugumo departamento informacijoje Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui...

Drąsiems pokyčiams pasiryžusi 27 metų vilnietė pasikeitė kardinaliai (65)

DELFI Stilius kardinaliems stiliaus pokyčiams pasiryžo 27 metų vilnietė Miglė. Drąsi mergina...

Kitą savaitę – tropinė temperatūra: Lietuvoje bus karščiau nei Turkijos kurortuose (37)

Po labai karšto savaitgalio – dar karštesnė savaitė. Sinoptikai pastarąsias dienas nuo kaktos...

Tautos priešas: kvapą užgniaužęs Egiptas prakeikia Salah sutraumavusį Ramosą (50)

Niekas labiau nesuvienija Egipto nei Mohamedas Salah , todėl šeštadienio vakarą dužo ne tik „...

Unikalus Lietuvos kurortas, kur poilsiautojai viliojami fazanais ir žuvimi (47)

„Žmonės, važiuojantys pramogauti, nori ir skaniai pavalgyti, tad visi prašo tik šviežiai...

„Misija Sibiras‘18” bandomojo žygio metu į dienos šviesą sugrąžinta istorinė partizanų vieta (2)

Visą savaitgalį 80 atrinktų dalyvių žygiavo „Misija Sibiras‘18” bandomajame žygyje...

Užkalnis rado Lietuvos blogo maisto sostinę (240)

Jau esu sakęs, kad blogiausias Lietuvos regionas pavalgyti yra Dzūkija . Jie turi girias ir...