aA
Viešųjų pirkimų tarnybos akiratyje atsidūrusio Ugdymo plėtotės centro (UPC) direktoriui Giedriui Vaideliui - norma, kad tie patys ekspertai kuria ugdymo programas, rašo vadovėlius ir patys juos aprobuoja.
Giedrius Vaidelis
© DELFI / Valdas Kopūstas

Kaip antradienį spaudos konferencijoje dėl Ugdymo plėtotės centro paskelbto galimai neskaidraus beveik 8 mln. eurų vertės viešojo pirkimo konkurso bendrosioms ugdymo programoms parengti teigė G. Vaidelis, jis negali garantuoti, kad dalis iš 84 ekspertų, kurie dalyvaus ugdymo programų kūrime, nebus ir vadovėlių autoriai.

Jis teigė negalintis riboti savo centro darbuotojų teisės į kūrybinę veiklą. Taip G. Vaidelis įvardijo vadovėlių rašymą.

„Ekspertų, gebančių parengti tinkamas mokymo priemones, turime nedaug. Todėl sąlygos, kad programų atnaujinime dalyvausiantys ekspertai negalėtų rašyti vadovėlių, nėra“, - sakė G. Vaidelis.

Garantuoti, kad ugdymo programų atnaujinime dalyvausiantys ekspertai tuo pačiu nerašys ir vadovėlių jis taip pat negalėjo. „Tokio reikalavimo konkurse nėra. Šiandien mums svarbiausia nusipirkti ekspertų grupes, kurios dalyvautų ugdymo programų turinio atnaujinime“, - pabrėžė UPC vadovas.

Atnaujinus ugdymo programas, vaikai turėtų būti mokomi pagal naujus vadovėlius, tačiau kas juos kurs ir kiek tai kainuos, UPC vadovas negalėjo tiksliai pasakyti.

ELTA primena, kad „Žurnalistinių tyrimų ir konsultacijų grupė“ vadovėlių leidybą yra prilyginusi valstybės viešųjų finansų parodijai: G. Vaidelio vadovaujami UPC specialistai ne tik rengia mokyklines ugdymo programas bei reikalavimus vadovėlių autoriams, bet ir patys rašo vadovėlius, patys organizuoja savo ir kitų autorių vadovėlių ekspertavimą, o vėliau juos aprobuoja.

Švietimo ir mokslo ministerijai (ŠMM) pavaldus Ugdymo plėtotės centras taip pat veda seminarus mokytojams, teikia rekomendacijas dėl vadovėlių, o UPC specialistai dar ir leidyklose laimi vadovėlių bei papildomos mokyklinės literatūros, kaip pasirengti egzaminams ar testams, rašymo konkursus.

Tarptautinio ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertai dar prieš 18 metų atkreipė dėmesį, kad Lietuvos vadovėlių leidybos rinkoje klesti monopolis, ir šią situaciją būtina keisti. 2016 metais vadovėlių leidyba užkliuvo Valstybei kontrolei.

„Žurnalistinių tyrimų ir konsultacijų grupė“ išsiaiškino, kad iš 54 UPC darbuotojų 18 yra įvairių vadovėlių, daugiausiai skirtų bendrojo ugdymo mokykloms, autoriai.

Kai kurių specialistų, atsakingų už bendrojo ugdymo programų rengimą bei vadovėlių kokybę, bibliografijoje - nuo 20 iki 60 vadovėlių.

Parlamentinis Antikorupcijos komitetas, gavęs Specialiųjų tyrimų tarnybos dokumentą, kuriame rašoma, kad UPC vadovėlių recenzavimo konkursus laimi būtent konkuruojančių vadovėlių leidyklų darbuotojai arba konkuruojančių vadovėlių autoriai, šią situaciją traktavo kaip galimas korupcijos apraiškas.

Atnaujinus ugdymo programas, vaikai turėtų būti mokomi pagal naujus vadovėlius, tačiau kas juos kurs ir kiek tai kainuos, G. Vaidelis negalėjo pasakyti. Kol kas aišku tik tiek, kad vadovėlių atnaujinimo darbai prasidės antroje 2019 metų pusėje.

Kaip skelbė ELTA, trečiadienį susitikime su Viešųjų pirkimų tarnyba bus sprendžiama, ar reikia sustabdyti 7,8 mln. vertės ugdymo programų atnaujinimo pirkimą, jį peržiūrėti ir skelbti konkursą iš naujo. Taip antradienį spaudos konferencijoje dėl Ugdymo plėtotės centro paskelbto beveik 8 mln. eurų vertės viešojo pirkimo bendrosioms ugdymo programoms parengti teigė švietimo ir mokslo viceministras Gražvydas Kazakevičius.

Pasak viceministro, pirmadienį ŠMM gavo Viešųjų pirkimų tarnybos raštą dėl tam tikrų abejonių, susijusių su Ugdymo plėtotės centro organizuotu konkursu. „Sutarta, kad rytoj susitinkame su viešųjų pirkimo tarnyba dėl tam tikrų sąlygų, kurios riboja ar neriboja konkurenciją“, - sakė viceministras.

ELTA primena, kad Ugdymo plėtotės centras yra Švietimo ir mokslo ministerijos padalinys. Jo misija - užtikrinti ikimokyklinio, priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo turinio kokybę, būtiną tvariai šalies pažangai.

Pasak Ugdymo plėtotės centro direktoriaus G. Vaidelio, metinis Ugdymo plėtotės centro biudžetas yra beveik 1,2 mln. (1 170 000) eurų.

Bendra administruojamų ES struktūrinių fondų lėšomis finansuojamų projektų suma - daugiau nei 21 mln. (21 106 705) eurų.

UPC administruoja ES projektus, kurių vertės yra 4 923 540, 5 771 694, 7 810 930, 2 600 541 euras. Informacija apie Ugdymo plėtotės centro įgyvendinamus projektus viešai prieinama adresu: https://www.upc.smm.lt/projektai/vykdomi.php

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Putino liudininkai“: 2012-aisiais prasidėjo tikros nesąmonės (81)

Vitalijaus Manskio dokumentinis filmas „Putino liudininkai“ – viena iš svarbiausių...

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (58)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

Žaidėjus išteisinęs ir sirgaliams dėkojęs Jankauskas: tai jau kelia neviltį specialiai iš Ploješčio (20)

Tuščios tribūnos nesukliudė antrąkart rumunams įveikti Lietuvos, šįkart rungtynių scenarijus...

Dar vienas skandalas Kaune: medikus šokiravo motinos elgesys su mažyliu – skubiai iškvietė vaikų teises (560)

Motina meta kaltinimus Kauno klinikų medikams . Anot jos, šie galimai per stipriai suspaudė vaiką.

Po žinių apie sniegą – patikslinta sinoptikų prognozė: nemalonumai užklups netikėtai (11)

Sekmadienio dieną Lietuvos padangė bus debesuota. Nedideli pragiedruliais pasirodys kai kuriose...

Rumunai suvarpė Lietuvos vartus ir išmetė rinktinę į žemiausią divizioną (327)

Šeštadienį daugiau nei 15 tūkstančių vietų turinčiame Ploješčio miesto stadione vykusiose...

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (69)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Žurnalistė apsilankė nuogalių kurorte: orgijos vyko vidury baltos dienos (154)

„Ateik greičiau pažiūrėti! Aname balkone vyksta orgija!“ – sušukau savo seseriai, rodydama...

Kremliaus kėslai verčia sunerimti: visai šalia Lietuvos – pavojingi signalai (152)

Latvija švenčia šimtmetį . Tačiau Latvijos parlamentarai nespėjo įteikti dovanos šaliai –...