aA
Iš pradžių 18-metis buvo išvežtas į Suomiją vagiliauti. Kada įkliuvo policijai ir prasidėjo teismai, drąsiai liudijo apie jį išnaudojusius asmenis. Būtent tuo metu vaikinui ėmė grasinti teisiamieji, reikalavę meluoti teismui ir juos išsukti.
© DELFI / Domantas Pipas

Deja, Šilalės teismas jo skriaudėjus išteisino. Vaikinas užtarimo sulaukė tik Klaipėdos apygardos teisme ir už tai pirmiausia turi dėkoti principingam prokurorui bei Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centrui (KOPŽI). Ši istorija apnuogino problemą: Lietuvoje bendradarbiauti su teisėsauga nusprendusios aukos paliekamos likimo valiai.

Šiuo metu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nagrinėja prekybos žmonėmis ir išnaudojimo bylą dėl jaunų vyrų vežimo į Suomiją vagiliauti. Suomijoje būrys jaunų lietuvių vogė ir vogtus daiktus siuntė į Lietuvą. Grįžtant namo, juos sulaikė policija, uždarė į kalėjimą, po to deportavo į Lietuvą. Čia vagišius sulaikė kriminalistai, vagiliavę jaunuoliai davė parodymus ir viską papasakojo.

Gąsdino sulaužyti kojas

Tačiau šioje istorijoje buvo dar vienas teismo procesas. Į Suomiją vagiliauti išvežtas ir vėliau su teisėsauga bendradarbiauti sutikęs 18-metis sulaukė spaudimo ir grasinimų, kad ikiteisminio tyrimo metu duotų melagingus parodymus. Kad patiriamą spaudimą įrodytų teisme, jaunuolis turėjo nueiti kryžiaus kelius.

22 ir 25 m. vyrai buvo kaltinti tuo, kad veikdami su bendrininkų grupe bandė paveikti nukentėjusįjį. Bendrininkai norėjo, kad šis ikiteisminio tyrimo metu duotų melagingus parodymus, o tai šiems padėtų išvengti baudžiamosios atsakomybės byloje dėl išnaudojimo priverstiniam darbui ir paslaugoms.

Kaltinamieji 2016 m. vasarą automobiliu „Volkswagen Passat“ nuvyko pas nukentėjusįjį į namus, įsisodino jį į automobilį, nusivežė prie tvenkinio, esančio tame pačiame kaime. Čia vyrai buvo agresyviai nusiteikę, prieš nukentėjusįjį naudojo psichologinį smurtą, kalbėjo agresyviai, gąsdino sakydami, kad už „tokius dalykus yra laužomos kojos“ ir reikalavo duoti melagingus parodymus byloje. Abu kaltinamieji prašė sakyti, kad vykti į Suomiją vykdyti vagysčių prašė kitas asmuo. Nukentėjusiajam žadėta: jeigu jis būtų nubaustas už melagingų parodymų davimą, šie sumokės už jį baudą.

Kiek anksčiau vienas kaltinamųjų auką meluoti teisme spaudė Tauragėje. Kaltinamasis prašė nukentėjusiojo pakeisti parodymus, nes jam už tai gresia kalėjimas nuo penkerių iki septynių metų. Už tai jis pažadėjo nenustatytą atlygį.

Tačiau Tauragės apylinkės teismo Šilalės rūmų teisėjas Osvaldas Briedis kaltinamuosius dėl poveikio nukentėjusiam asmeniui naudojant smurtą ir prievartą išteisino. Teismo teigimu, vyrai išteisinti neįrodžius, kad jie padarė nusikaltimą. Byloje pasigesta „pakankamai objektyvių ir neginčijamų įrodymų“.

Prokuroras ėjo iki galo

Su tuo nesutiko Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Ruslanas Ušinskas. Prokuroro teigimu, Šilalės teismas motyvus dėl kaltės ir jų išteisinimo grindė iš esmės tik jų pačių parodymais, kurių nepatvirtina kita bylos medžiaga, taip pat neteisingai vertino nukentėjusiųjų bei liudytojų parodymus, nors jų nurodytos įvykio aplinkybių detalės sutapo.

Klaipėdos apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Editos Lapinskienės, Dalios Kursevičienės ir Remigijaus Preikšaičio, prokuroro argumentus išgirdo.

Bylą išnagrinėjusi teisėjų kolegija vieną kaltintų vyriškių nuteisė dvejų metų šešių mėnesių laisvės atėmimo bausme. Bausmės vykdymas atidėtas trejiems metams, įpareigojant per visą bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpį dalyvauti elgesio pataisos programoje ir be leidimo neišvykti už gyvenamosios vietos ribų.

Kitas kaltinamasis nuteistas dvejų metų laisvės atėmimo bausme. Bausmės vykdymas atidėtas dvejiems metams, įpareigojant per visą šį laikotarpį dalyvauti elgesio pataisos programoje. Taip pat jam nurodyta be leidimo neišvykti už gyvenamosios vietos ribų.

Nukentėjusiajam iš vieno nuteistųjų priteista 300 eur neturtinei žalai atlyginti.

Apeliacinės instancijos teismas konstatavo, kad Šilalės teismas neišanalizavo visapusiškai ir objektyviai byloje surinktų ir teisiamajame posėdyje ištirtų įrodymų. Dėl to teismas įrodymus įvertino netinkamai bei padarė faktines aplinkybes neatitinkančias išvadas.

Kaip rašoma Klaipėdos apygardos teismo nuosprendyje, neginčytinai nustatyta, kad išteisintieji, veikdami tiesiogine tyčia, vartodami psichologinį smurtą, siekė nukentėjusįjį paveikti, kad jis pakeistų parodymus.

Papiktino komisarų pozicija

Nukentėjusiajam ranką ištiesė ne tik prokuroras, bet ir nevyriausybinė organizacija KOPŽI. Pasak KOPŽI vadovės Kristinos Mišinienės, tik principingo prokuroro dėka apskųstas išteisinamasis Šilalės teisėjo nuosprendis, kuriame dėl nesuvokiamų priežasčių nusikaltėlių daromas poveikis aukoms buvo palaikytas nereikšmingu.

„Šiandien vienas keisčiausių ir, mūsų manymu, neteisingiausių momentų kovoje prieš prekybą žmonėmis yra atsakingų tarnybų reagavimas į nusikaltėlių ir jų sėbrų daromą poveikį aukoms ir liudytojams. Ką galime pasiūlyti bendradarbiaujantiems su teisėsauga? Rimti komisarai mąsliai raukia kaktas – „jeigu kas nutiks, skambinkit 112“. Kitas pasiūlymas – kreipkitės į socialines darbuotojas, jos apgins. Juokinga? Tik ne Vidaus reikalų ministerijai, ji atkakliai negirdi mūsų siūlymų ieškoti būdų apsaugoti mumis pasitikėjusias aukas“, – dėstė K. Mišinienė.

Jos aiškinimu, šis Tauragės regiono atvejis yra absoliučiai chrestomatinis – vos vaikinai pradėjo bendradarbiauti su pareigūnais, įtariamieji pradėjo „veikti“.

„Atkreipkite dėmesį – koks yra šių pasitikėjimas savimi, tarsi jie naudotų išbandytas schemas. Ir jiems vos pritrūksta iki sėkmės, nes byloje dėl poveikio Tauragės apylinkės teisėjas O. Briedis čia neįžvelgia jokios nusikalstamos veikos! Tik dėl principingos prokuroro R. Ušinsko laikysenos, byla toliau atsiduria Klaipėdos apygardoje ir čia jau išgirstame apkaltinamąjį nuosprendį“, – kalbėjo K. Mišinienė.

Jos svarstymu, jeigu Šilalės teismo rūmų teisėjui pritrūko žinių, įgūdžių, gal tokios bylos turėtų iš karto keliauti į apygardą? Nes, sako K. Mišinienė, nukentėjusiųjų išgyvenimai yra baisūs, jokia socialinė darbuotoja nekompensuos tokios teisinės „loterijos“ pasekmių.

Specialistė teigia: tai sena, niekaip neišsprendžiama problema, kada su teisėsauga nusprendusios bendradarbiauti aukos paliekamos likimo valiai.

K. Mišinienė atskleidė, kad šioje istorijoje buvo dar viena auka. Į Suomiją vagiliauti išvežtas nepilnametis kategoriškai nenorėjo būti laikomas nukentėjusiuoju, taip pat liudyti prieš jį išnaudojusius asmenis. Pasak K. Mišinienės, skaitant Šilalės teisėjo samprotavimus, belieka skėsčioti rankomis, o nukentėjusiems siunčiama žinia, kad saugotųsi kaip patys išmano.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kremliaus Trojos arklys Europoje: pavojingas susitarimas su rusais – tik pradžia (374)

Dar 2017-ųjų lapkritį Ispanija kaltino Rusiją dėl kišimosi į referendumą Katalonijoje....

Gali užtekti vienintelio kriterijaus, kad vaikas būtų paimamas iš šeimos (96)

Alkoholis ir vaikų priežiūra - įstatymiškai neuždrausta, tačiau sunkiai suderinama....

Ketvertuko šeimoje po kaltinimų vyrui – skaudūs išbandymai: motina ryžosi prabilti atvirai (177)

Ašaros, pakilęs kraujo spaudimas ir dingstantis pienas – pirmojo Panevėžyje ir šešto Lietuvoje...

Skvernelio reitingus gali sudeginti ne tik kova su kainomis (188)

Kainos – maisto, šildymo, komunalinių paslaugų – yra pirmo svarbumo reikalas Lietuvos...

Carolinos Herreros patarimai vyresnio amžiaus moterims: ko niekada neturėtumėte vilkėti (53)

Niekas taip nesendina moters, kaip apsimetinėjimas, kad ji vis dar jauna, įsitikinusi Carolina...

Monika Šedžiuvienė – atvirai apie išgalvotas „sužadėtuves“, būsimas vestuves bažnyčioje ir vaikus su naujuoju draugu (80)

Nepaisant keletą metų trukančių viešų skyrybų, šiandien Monika Šedžiuvienė sako esanti...

Turistų spąstai Barselonoje – kosminės eilės ir kišenvagiai nuo šios vietos neatbaido (7)

Jei Barselona būtų draugė, tai būtų draugelka , kuriai nesigėdyčiau 4 valandą ryto...

Po triuškinančios pergalės – Jasikevičiaus juokai apie „snaiperį“ Kavaliauską (24)

„Betsafe – LKL “ čempionate Kauno „Žalgiris“ (10/1) Šiaulių „Šiaulius“ (0/11)...

Karjeros pergalė: Zverevas emocingai triumfavo finaliniame ATP turnyre (7)

Londone (Didžioji Britanija) pasibaigusiame Teniso profesionalų asociacijos (ATP) sezono turnyre...