Pasibaigus Prezidento kadencijai, V.Adamkus vyks už Atlanto ieškoti paramos rekordiniams įsiskolinimams padengti. Tikimasi, kad rekordinę Prezidento Valdo Adamkaus rinkimų skolą padės grąžinti užsienio lietuviai, gana solidžiai finansavę jo dalyvavimą praėjusiuose rinkimuose.
© ELTA
Milijoninė skola turėtų būti grąžinta per V.Adamkaus fondą - visuomeninę organizaciją, kuri pagal įstatus gali užsiimti ir politinių kampanijų finansavimu.

Milijono litų našta fondui per sunki

Po nesėkmingai V.Adamkui pasibaigusių rinkimų paaiškėjo, kad jo rinkimų štabas paliko didžiulę skolą - kampanijai buvo surinkta 1,868 milijono litų, o išleista net 3,069 mln. litų. Tad kadenciją baigiančio valstybės vadovo rinkimų štabo įsiskolinimai siekia beveik 1,201 mln. litų.

Tai sudaro maždaug 75 procentus visų partijų ir kandidatų įsiskolinimų, susikaupusių per praėjusį Prezidento ir savivaldybių tarybų rinkimų vajų.

V.Adamkaus rinkimų štabo vadovė Ona Volungevičiūtė teigė, kad skola bus perduota V.Adamkaus fondui, nes per mėnesį po rinkimų turi būti uždarytos specialiosios, tik rinkimų kampanijai skirtos sąskaitos.

O.Volungevičiūtė pripažįsta, kad 1,2 mln. litų finansinė našta V.Adamkaus fondui yra aiškiai per sunki, tačiau ji tikisi, jog bus civilizuotai susitarta su kreditoriais, sudarytas pakankamai aiškus ir detalus skolų grąžinimo grafikas, atsižvelgiant į galimų rėmėjų finansinę paramą.

Didžiausias V.Adamkaus rinkimų štabo kreditorius - reklamos agentūra “Media House”, atlikusi tarpininko vaidmenį tarp štabo ir žiniasklaidos. “Media House” savo ruožtu liko daugiausiai skolinga įvairiems televizijos kanalams, transliavusiems prieš antrąjį rinkimų turą labai pagausėjusią V.Adamkaus reklamą.

Paramos prašys už Atlanto

Po rinkimų likusios skolos perdavimas V.Adamkaus fondui jau nebėra naujiena kadenciją baigiančiam Prezidentui. 1998 metais, kai jis tik tapo valstybės vadovu, taip pat buvo likusi beveik 180 tūkstančių litų skola, kuri tuomet irgi buvo perduota V.Adamkaus fondui.

Tąkart su skola buvo susitvarkyta gana greitai - maždaug per pusmetį. Reikiamą sumą padėjo surinkti Amerikos lietuviai. Būtent pas juos netrukus po rinkimų apsilankę V.Adamkaus atstovai “išmušė” pinigų įsiskolinimams padengti.

Ir šįkart numatoma pasikliauti užsienio lietuvių parama. Jau kampanijos metu įvairūs Jungtinėse Amerikos Valstijose veikiantys V.Adamkaus paramos komitetai surinko apie 850 tūkst. litų. Lietuvoje gyvenantys reemigrantai, daugiausiai - iš paties V.Adamkaus aplinkos, skyrė apie 200 tūkst. litų.

Tikimasi, kad artimiausioje ateityje jie ir šiemet padės finansiškai susitvarkyti su skolomis.

Kovo mėnesį, netrukus po to, kai baigsis kadencija Prezidento poste, V.Adamkus išvyks į JAV padėkoti vietiniams lietuviams už paramą ir paprašyti jos ateityje. Apie numatomą kelionę už Atlanto “Kauno dieną” informavo viena iš V.Adamkaus patikėtinių, rinkimų štabo finansininkė Janina Šarkuvienė.

Gamtosauginė premija išliks

Pats V.Adamkus bei jo rėmėjai Lietuvoje taip pat prisidės prie skolų grąžinimo vajaus. Tai jie bus raginami daryti per V.Adamkaus fondą. Visuomeninės organizacijos “Valdo Adamkaus fondas” įstatuose yra numatyta, kad ji gali prisidėti prie politinės veiklos - referendumų organizavimo ir agitacijos, pagalbos partijoms, politinėms organizacijoms ir panašiai.

Tiesa, V.Adamkui būnant Prezidento poste jo vardu pavadintas fondas iš esmės nesiėmė jokios politinės veiklos, tik visuomeninės. Metinis fondo biudžetas siekdavo vos kelis tūkstančius, kartais - kelias dešimtis tūkstančių litų. Juos perveda pats V.Adamkus, taip pat fondo steigėjai, tarp kurių yra ir verslininkai.

1997 metų pabaigoje įsteigtas fondas perėmė V.Adamkaus gamtosauginės premijos įtekimo reikalus. Dar 1992 metais įsteigta kasmetinė daktaro V.Adamkaus premija skiriama mokslo, visuomenės institucijų darbuotojams už sėkmingai įgyvendintus subalansuotos aplinkosauginės plėtros projektus. Nepaisant sudėtingos V.Adamkaus fondo finansinės padėties, šią premiją žadama įteikti ir šiemet. Premijos dydis - maždaug 2,5-3 tūkst. litų.

V.Adamkaus žmonos Almos Adamkienės fondas yra kitokio pobūdžio. Tai yra labdara užsiimanti organizacija, savo veiklą ketinanti tęsti ir po to, kai baigsis Prezidento V.Adamkaus kadencija.

Prezidento atstovės spaudai Violetos Gaižauskaitės DELFI atsiųstame vasario 11 d. laiške sakoma:

Kauno dienos" straipsnio "Skola - ne bėda, kai yra Amerikos lietuvių" prielaidos yra grįstos dienraščio skaitytojus klaidinančia informacija apie kovo mėnesį planuojamas V.Adamkaus išvykas.

Kadenciją baigęs Prezidentas V.Adamkus priėmė Forumo Pro Baltica ir Europos reikalų instituto (INEA) kvietimą perskaityti Ciuriche (Šveicarija) vyksiančioje konferencijoje paskaitą apie Lietuvą Europos Sąjungoje.

V.Adamkus taip pat yra sutikęs skaityti paskaitą apie Lietuvos, Latvijos ir Estijos, kaip NATO narių, indėlį didinant transatlantinį saugumą. Vašingtone vyksiančią konferenciją organizuoja Jungtinis Amerikos baltų komitetas. Konferencijoje bus aptariami NATO sutarčių ratifikavimo klausimai.

Kovo 13-ą dieną V.Adamkus skaitys pranešimą Čikagoje vyksiančiame renginyje, skirtame Mindaugo karūnavimo 750-osioms metinėms. V.Adamkaus pranešimo tema - Lietuvos ateitis, prisiimant naują vaidmenį, tapus Euroatlantinių organizacijų nare.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujas Majausko sumanymas: donorais taptų visi, kas nepaprašys kitaip (302)

Seimo narys konservatorius Mykolas Majauskas siūlo keisti Lietuvoje galiojančią donorystės...

Adekvačias algas užtikrinti turėjusi naujovė panašėja į didžiulę nesėkmę (63)

Turbūt kiekvienas darbuotojas norėtų žinoti, kada ir dėl kokių priežasčių didės jo alga. Tai...

Kodėl tyrimas dėl Rusijos kišimosi į rinkimus JAV kai kuriems rusams neatrodo juokingas (68)

Maskvoje jie springsta iš juoko, savo „Twitter“ paskyroje rašė JAV prezidentas Donaldas Trumpas...

Nelaimės keliuose: specialistai naujus vairuotojus vadina prarastąja karta (48)

„Vairuotojus, kurie neseniai gavo pažymėjimus, didžiąja dalimi galime vadinti prarastąja karta....

Istorija, sukrėtusi Lietuvą: kaip visa tai prasidėjo (1004)

Žinia, kad Jungtinėse Valstijose suimta buvusi Seimo narė Neringa Venckienė , ne vieną privertė...

Gydytojas papasakojo, kas gresia, jei pabudę jaučiatės pavargę (2)

Jaučiatės mieguisti, aptingę, mažiau darbingi, sunkiai keliatės rytais, sunku sutelkti dėmesį?...

Orai: nesinorės net nosies kišti laukan (70)

Artimiausiu metu didesnių pokyčių nebus. Antroje penktadienio pusėje ir šeštadienį į šalį...

Drama ant ledo: vos balu varžovę aplenkusiai 15-metei iš Rusijos – olimpinis auksas komentarai (29)

Pjongčango žiemos olimpinėms žaidynėms pasiekus finišo tiesiąją pagaliau pirmąjį aukso...

Nuo šiol lietuviai turės daugiau galimybių rinktis prabangias keliones (2)

Išskirtinių lietuvių kelionių organizatorius „Boutique Travel“ pasirašė bendradarbiavimo...

Visada laukiamų „Depeche Mode“ koncertas Vilniuje: minios euforija ir itin griežtai režisuotas pasirodymas atnaujinta 23:06 (76)

Koncertinę savaitę pradėjo elektroninės muzikos mokytojų kolektyvas „Kraftwerk“, o baigė –...