Penktadienį Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) iš dalies patenkino 20-ties romų taboro gyventojų prašymą dėl Vilniaus m. savivaldybės tarnautojų neteisėtais veiksmais jiems padarytos turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo ir priteisė kiekvienam iš devynių suaugusių pareiškėjų nuo 1000 iki 1500 litų, dešimčiai pareiškėjų mažamečių globotinių – po 2000 litų, vienam – 2500 litų neturtinės žalos atlyginimą.
Romai teisme
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

Prašymą dėl turtinės žalos atlyginimo teismas atmetė kaip nepagrįstą.

20 Kirtimų romų taboro gyventojų kreipėsi į teismą, prašydami priteisti atlyginti jiems iš Vilniaus miesto savivaldybės turtinę (190 tūkst. Lt) ir neturtinę (5,5 mln. Lt) žalą.

Prašyme teismui pareiškėjai paaiškino, kad Vilniaus m. savivaldybės tarnautojai 2004 m. gruodžio 2-3 dienomis romų taboro teritorijoje Kirtimuose be teismo sprendimo nugriaudami romams priklausiusius pastatus, elgėsi neteisėtai.

Savivaldybės tarnautojai inicijavo ir savivaldybės lėšomis nugriovė romų statinius dar nepasibaigus statybos valstybinę priežiūrą atliekančių pareigūnų nustatytam terminui nugriauti taboro teritorijoje esančius savavališkus statinius.

Esą nugriovus 5 gyvenamuosius ir 1 negyvenamąjį namą, buvo pažeista pareiškėjų teisė į būstą, į būsto neliečiamumą, neatsižvelgta į tai, kad dėl tokių savavališkų, neteisėtų ir brutalių veiksmų romų šeimos liks be gyvenamosios vietos. Pažeidus šią teisę, kartu buvo pažeista pareiškėjų teisė į privataus gyvenimo neliečiamumą ir vaiko teisių apsaugą reglamentuojančių teisės aktų nuostatos.

Pareiškėjai teigė dėl to patyrę didelę moralinę žalą, ilgalaikių dvasinių ir emocinių išgyvenimų, jie nėra tikri dėl savo ateities. Netekusios gyvenamųjų būstų, išmestos į gatvę pareiškėjų šeimos glaudžiasi perpildytuose artimųjų ir pažįstamų namuose, iki šiol neišspręstas klausimas dėl jų gyvenamosios vietos.

Vilniaus m. savivaldybės atstovai teismo prašė atmesti romų skundą kaip nepagrįstą ir paaiškino, kad įrodymų, kurie patvirtintų savivaldybės tarnautojų veiksmų neteisėtumą, nėra. Be to, romai nepateikė jokių įrodymų, kurie patvirtintų, jog jie buvo įsigiję nuosavybės teisę į pastatus ar žemės sklypą, nepagrindė, kokį kitą konkretų turtą ir teises jie buvo įgiję iki 2004 m. gruodžio 2-3 d.

Nesant įrodytų šių aplinkybių, negalima konstatuoti, jog pareiškėjai turėjo įgiję turtines teises į pastatus ar kitas meterialines vertybes, patyrė žalą ar kitaip buvo pažeisti jų interesai. Savivaldybės atstovo nuomone, prašyme teismui nebuvo pateikta ir įrodymų, kad būtent tie asmenys ir jų šeimos yra nukentėję.

Vilniaus apygardos administracininio teismo teisėjų kolegija, išnagrinėjusi administracinę bylą, priėjo išvdą, kad pareiškėjai nepateikė teismui įrodymų dėl patirtos turtinės žalos, todėl prašymą atlyginti turtinę žalą pripažino nepagrįstu ir jį atmetė. Teismo nuomone, Vilniaus m. savivaldybės darbuotojai 2004 m. gruodžio 2-3 dienomis pažeidė įstatymo nustatytą namų griovimo procedūrą bei atliko veiksmus, kurie įstatymo nepriskirtini jos kompetencijai. Teismas savo sprendime pažymi, kad Vilniaus miesto savivaldybė savo institucijų, pareigūnų neteisėtais veiksmais pažeidė konstitucinį proporcingumo principą, pagal kurį kovoje su teisės pažeidimais, jų padariniais, inter alia savavališkomis statybomis, naudojamos priemonės, metodai ir būdai bei poveikio priemonės būtų proporcingi siekiamam tikslui.

Šiais veiksmais 2004 m. žiemą, gruodžio 2–3 d., pareiškėjai buvo palikti be pastogės, nors jokios būtinybės skubėti nebuvo.

Išanalizavęs ir įvertinęs pateiktus įrodymus (vaizdo įrašą, liudytojų parodymus) teismas padarė išvadą, kad nugriovus statinius, pareiškėjams buvo padaryta neturtinė žala, nes buvo sutrikdyti ir pažeisti jų teisėti interesai apsistoti toje gyvenamojoje vietovėje, kurioje jie faktiškai buvo apsistoję ir gyveno.

Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimas per 14 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Per stebuklą išsigelbėjęs Šilalės žydas apie budelius lietuvius: žinau jų pavardes (78)

„Turbūt Dievas norėjo, kad likčiau gyvas“. Taip sako vienintelis Holokaustą išgyvenęs...

Ramutei Daktarienei – dovana: teismas nutarė jai grąžinti garsiąją Užliedžių pilaitę (51)

Kauno Daktarų nusikalstamam susivienijimui vadovavęs ir iki gyvos galvos įkalintas Henrikas...

Gausios policijos pajėgos ieško Kauno rajone dingusios jaunos moters (9)

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai ieško dingusios merginos,...

Čečėnus įsiutino Lietuvos veiksmai: paruošė atsakomąsias priemones (178)

Čečėnai įtraukė Lietuvą į negeranoriškų Europos šalių sąrašą. Tai pranešė Rusijos...

Prasta žinia vairuotojams – po kainų šuolio naftos kainos netoli 3 metų maksimumo

Naftos kainos ketvirtadienį kilo, pranešus apie kritusias JAV atsargas bei Nigerijos kovotojams...

Iš vaiduoklio – į elfą: Kuzminsko benefisas Eurolygoje nustebino net Plazą Kuzminsko mintys (5)

Kelias karčias kritikos piliules pastaruoju metu nurijęs Mindaugas Kuzminskas trečiadienio...

Viena maža gudrybė, ir pagaliau išvirsite skanų liežuvį

Lietuviai – ne amerikiečiai, subproduktai, taip pat ir liežuvis , mums tikras gardėsis, ypač,...

VMI tirs Edmundo Jakilaičio veiklą atnaujinta (102)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) tirs žurnalisto ir prodiuserio Edmundo Jakilaičio...

Veryga sugalvojo, kuo pakeisti cukraus mokestį (439)

Sveikatos apsaugos ministerija , rodos, rimtai užsimojo gyventojus atbaidyti nuo cukraus. Dar...

Jo vardo Putinas net nemini: Kremliaus kritikas jaukia Rusijos rinkimų planus (26)

Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas yra sėdėjęs už grotų, buvo užpultas, jam...