Kandidatai į prezidentus Valdemaras Tomaševskis ir Artūras Zuokas pirmiausia atsakingųjų dėl Rusijos aneksuoto Krymo ir krizės Ukrainoje ieško Vakaruose ir Maidane. „Reikia kalbėti su Rusija, nereikia varyti ant Rusijos, kadangi ne ji pradėjo šitą revoliuciją Maidane“, – teigia V. Tomaševskis.
Valdemaras Tomaševskis
© N.Jankausko nuotr.

Tuo metu tradiciškai už „dialogą“ ir „gerus santykius“ su Rusija pasisakančių Darbo partijos ir socialdemokratų kandidatai mano, kad sankcijos Rusijai dėl Krymo aneksijos turėtų būti stipresnės.

„Kol kas taikomos labai ribotos ES ir JAV sankcijos. Jos neveikia, jos nestabdo Rusijos. Tai aš siūlau rimtai peržiūrėti mūsų sankcijų politiką – ekonominių sankcijų, taip pat individualių sankcijų. Jei tik stebėsim, turėsim susitaikyti su faktu, kad ir Rytų Ukrainos nebėra, kad ji laužoma į dalis“, – sakė Darbo partijos atstovas Artūras Paulauskas kandidatų į prezidentus diskusijoje LRT laidoje „Teisė žinoti“.

Laidoje diskutavo šeši gegužę vyksiančių rinkimų kandidatai – visi, išskyrus dabartinė šalies Prezidentę Dalią Grybauskaitę.

Vakarų sankcijos Rusijai pasirodė per menkos ir socialdemokratų kandidatui Zigmui Balčiui. Jo nuomone, jos neatgraso Rusijos nuo tolimesnių veiksmų Ukrainoje ir turi būti peržiūrėtas „sankcijų stiprumas“.

V. Tomaševskis: kalti Vakarai, pažeidę status quo

„Reikia būti kritiškesniems savo atžvilgiu – mūsų politikų ir ES politikų. Pradžia šitų įvykių buvo 2008 metais Kosove. Tada buvo atidaryta Pandoros dėžė, mes visi praktiškai vienbalsiai pripažinome naujos valstybės Europoje atsiradimą, – paklaustas apie sprendimus dėl krizės Ukrainoje kalbėjo V. Tomaševskis. – Status quo, kuris galiojo nuo Antrojo pasaulinio karo, buvo pažeistas. Aš tada buvau Seimo narys ir nebalsavau, kadangi kažkur pasąmonė žinojo, kad yra negerai. Šiandien mes kalbame apie Rytų Ukrainą, Rytoj kalbėsime apie Škotiją, Kataloniją, Šiaurės Italiją. (...) Galingieji priėmė sprendimus 2008 metais – rėkėjo galvoti, ką daro“.

Pasak jo, politikai, balsavę už Kosovo pripažinimą, dabar yra valdžioje Lietuvoje ir turėtų prisiimti atsakomybę. „Aš asmeniškai sąžinę turiu švarią. Aš nebalsavau“, – sakė V. Tomaševskis.

Už esamą situaciją Ukrainoje jis taip pat atsakomybę vertė Maidano protestuotojams.

„Reikia kalbėti su Rusija, nereikia varyti ant Rusijos, kadangi ne ji pradėjo šitą revoliuciją Maidane. Aš nesu šalininkas revoliucijų, mums užteko bolševikų revoliucijos“, – sakė V. Tomaševskis.

Jo nuomone, problemas Kosove reikėjo spręsti ne pripažįstant naują valstybę, o kitomis priemonėmis, pavyzdžiui, Jungtinių Tautų misijomis.

Zigmantas Balčytis
Zigmantas Balčytis
© DELFI / Kiril Čachovskij

Tačiau Kosove, tuometinėje Jugoslavijos dalyje, buvo vykdomi karo nusikaltimai – Kosovo karo metu 1998-1999 išžudyti tūkstančiai etninių albanų civilių. Dėl to V. Tomaševskiui paprieštaravo Z. Balčytis, pabrėžęs, kad Kosovo atvejis skiriasi nuo Krymo.

„Buvo žudomi musulmonų tikėjimo žmonės, ir šiandien yra tūkstančiai nerastų žmonių. Todėl Kosovo nereikėtų vienas su vienu lyginti su tuo, kas atsitiko Ukrainoje“, – replikavo Z. Balčytis.

A. Zuokas: jau per vėlu

Pirmieji protestai Kijeve prasidėjo tuometiniam šalies prezidentui Viktorui Janukovyčiui ES viršūnių susitikime Vilniuje nepasirašius sutarties dėl asociacijos su ES. Po smurtinio šių protestų išvaikymo proeuropietiškasis Euromaidanas tik sustiprėjo ir virto jau antivyriausybiniu. Prieš protestuotojus vėliau panaudoti mirtini ginklai, žuvo daugiau nei šimtas žmonių.

V. Tomaševskis: nereikia varyti ant Rusijos
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Jei Europa tikrai būtų norėjusi, kad Ukraina būtų pasirašiusi tą asociacijos sutartį, tą reikėjo padaryti praeitų metų lapkričio mėnesį. Šiandien pasirašymas politinės sutarties – naujadaro – yra bandymas gelbėti situaciją, kada jau per vėlu, – LRT studijoje sakė A. Zuokas. – Ir kai neįvyko pasirašymas, reikėjo gerbti ir laukti, kol patys ukrainiečiai – mes matome, kiek daug yra proeuropietiškai nusiteikusių Ukrainos gyventojų – perrinks valdžią, tą patį Janukovyčių su jo auksiniais batonais. Išsirinks valdžią, kuri įgyvendins reformas ir pasirašys tą sutartį“.

Artūras Paulauskas
Artūras Paulauskas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Su tokia nuomone nesutiko A. Paulauskas, teigęs, kad priežasčių dėl politinės krizės Ukrainoje reikia ieškoti išskirtinai Ukrainos viduje.

„Nemanau, kad mes užvirėme košę. Manau, kad košę užvirė Janukovyčius ir visos priežastys yra ten – Ukrainos viduje. Kai ta minia išsiveržė į viršų, ji išsiveržė ir dėl to, kad ta sutartis nebuvo pasirašyta, bet nebuvo galima gyventi tokiomis sąlygomis, kai korupcija buvo pasiekusi tokį lygį, kad nei verslas, nei žmonės negalėjo normaliai gyventi . Todėl sakyti, kad mes sukėlėme, nebūtų teisinga“, – sakė A. Paulauskas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujojo prezidento beieškant: ryškėja paprastų žmonių ir elito pasirinkimas (46)

Lietuvos gyventojai prezidento poste šiuo metu norėtų matyti tris vyrus – premjerą Saulių...

Gydytojas žino, ką pakeisti, kad laimingesni būtų tiek medikai, tiek pacientai (94)

Mano Idėja Lietuvai – padaryti taip, kad pacientai , kuriems iš tikrųjų reikia...

Reketininkams pasipriešinęs kaunietis papasakojo, kaip sulaukė keršto ir bėgo iš Lietuvos namuose vyras turėjo pinigų kambarį (161)

Kai dauguma išvykusių iš Lietuvos pradeda pasakoti savo istorijas, dažniausiai sako, kad...

Orai: į šalį užsuks žiema (4)

Pirmomis savaitės dienomis rudeniškus orus keis žiemiški: sparčiai atšals, o lietų keis...

Diatlovo perėjos incidentas: kraują stingdanti mįslinga istorija (111)

1959 metų sausį 23 metų Igoris Diatlovas aštuonių jaunų Sovietų Sąjungos žygeivių grupę...

Sutrypto „Žalgirio“ treneris pratrūko žaibais: reikėtų išvaikyti pusę komandos (18)

Labai abejotina, ar fiasko rudenį patyrusio Vilniaus „Žalgirio“ kapitono tiltelį ateinantį...

Aukso amžius baigiasi: laukia kitokių degalų kainų (186)

Kilus neramumams Saudo Arabijoje – ramybės nėra ir naftos rinkoje. Ekonomistai ir degalų...

Blogiausiai dirbančiu ministru gyventojai išrinko Verygą (257)

Negebėjimas susitvarkyti su Gedimino kalno irimu – tikrai ne vienintelė priežastis, kodėl...

Žadėjo, kad dirbs ūkyje, bet pateko į sekso vergiją: emigrantės pasakoja siaubingus dalykus (134)

Vos baigusios mokyklą jos emigravo, tikėjosi pradėti dirbti ūkyje, tačiau pateko į tikrų...

Pripažino: dėl Gedimino kalno buvo gaištamas laikas (124)

21-as mėnuo – maždaug tiek laiko praėjo nuo tada, kai Gedimino kalnas akis badančiomis...