aA
Konservatorių patriarchas Vytautas Landsbergis džiūgauja, kad Konstitucinis Teismas penktadienį priimtu nutarimu užkirto kelią referendumui dėl žemės pardavimo užsieniečiams.
V. Landsbergis džiūgauja: užkirstas kelias referendumui
© DELFI / Tomas Vinickas

Konstitucinis Teismas pažymėjo, jog Lietuvoje negali būti daromos Europos Sąjungos narystės įsipareigojimus paneigiančios Konstitucijos pataisos, jeigu tauta referendumu nėra pritarusi išstojimui iš šios organizacijos.

„Štai, čia paminėtas pavojingasis referendumas, kuriame galų gale Konstitucinis Teismas pasakė tai, ką mes bandėme sakyti ir anksčiau, o referendumo šalininkai bandydavo išsisukinėti, kad čia ne taip, ne prieš Europos Sąjungą. Aišku, kad prieš Europos Sąjungą, tai prieš mūsų sutartį. Kitaip sakant, mes pažeidžiame mūsų sutartį. Bet tie propagandistai dar bandydavo sakyti: tai dar neaišku, ar mus išmes? Gal neišmes iš Europos Sąjungos, gal kaip nors kitaip būsime apsijuokę, būsime žeminami, neteksime tam tikrų Europos Sąjungos paramos būdų? Tai ne vien finansinė paramą, tai ir politinė parama“, - šeštadienį vykusiame konservatorių tarybos posėdyje kalbėjo V. Landsbergis.

Politikas juokavo, kad apsimetantieji kovojantys už tautos interesus net žodį „tauta“ rašo iš didžiosios raidės, nors „kaip žinome, pusė Lietuvos gyventojų neina į rinkimus ir nebalsuoja“.

„Bet galų gale referendumo klasta yra įvardinta, kad tai yra referendumas prieš mūsų buvimą Europos Sąjungoje ir tegul dabar ten ponas Pranciškus Šliužas su Algirdu Paleckiu ir su Juliumi Panka ginčijasi su Konstituciniu Teismu, kad jie už Europos Sąjungą“, - teigė politikas.

P. Šliužas yra referendumo dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams ir juridiniams asmenims iniciatyvinės grupės narys. Ši grupė sugebėjo surinkti reikiamą kiekį parašų inicijuoti referendumui, tačiau dalis jų buvo su neesminiais trūkumais, todėl Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) buvo leidusi trūkumus per tam tikrą laiką ištaisyti. 

Kartu su referendumu dėl žemės pardavimo, iniciatyvinė grupė siūlė sumažinti reikalavimus norintiems surengti referendumą Lietuvoje. Šiuo metu norint inicijuoti referendumą, reikia surinkti 300 tūkst. piliečių parašų, tačiau šią kartelę norima nuleisti iki 100 tūkst.

Panašiai kaip V. Landsbergis, apie referendumą kalbėjo ir konservatorių lyderis Andrius Kubilius.

„Po vakarykščio Konstitucinio Teismo išaiškinimo turime labai aiškiai pasakyti, kad taip vadinamu žemės referendumu pateikiama Konstitucijos pataisa dėl žemės nepardavimo Europos Sąjungos piliečiams referendume gali būti svarstoma tik kartu su kita Konstitucijos pataisa, kurioje būtų pasakyta, kad mes išstojame iš Europos Sąjungos. Štai kokia yra vakarykščio Konstitucinio Teismo išaiškinimo esmė“, - teigė A. Kubilius.

Kodėl konservatoriai bijo Rusijos?

Kalbėdamas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų tarybos posėdyje V. Landsbergis taip pat atsakė į juokavimus, esą konservatoriai nuolat bijo Rusijos.

„Tai pažiūrėkime, ką Rusija daro Gruzijoje, ką daro Ukrainoje ir ar verta bijoti tokių veiksmų? Gal neverta, gal tai fine, tegul daro ir su mumis, tegul ateina, prievartauja, paperka, sujaukia? O ko čia bijoti? Gal gerai bus po tokių šeimininkų kaip ponas Vladimiras Putinas. Geras vyras, ar ne?“ - juokėsi V. Landsbergis.

Pasak konservatoriaus, dabartinė Rusijos valdžia yra atvirai antidemokratinė ir atvirai antieuropietiška. Anot V. Landsbergio, kažkada buvo žaidžiama taip, esą priešas yra Jungtinės Valstijos, o Europa šiek tiek geresnė.

Jo teigimu, Europą buvo bandoma pritraukti į Rusijos orbitą per berlusconiuss ar schröderius, bet „Europa nepateisino pono V. Putino vilčių, net pabandė nuskriausti Rusiją viliodama tokias, Rusijos požiūriu „nestabilias“ buvusios Rusijos gretimas valstybe, kurios gali būti suvedžiotos Europos“.

Mato dvi partijos kryptis

Kadangi V. Landsbergis kalbėjo po partijos lyderio A. Kubiliaus kalbos, tai nepraleido progos pakritikuoti konservatorių lyderio, esą dėl visų blogybių kalti politiniai oponentai. A. Kubilius savo kalboje gyrė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos kandidatų sąrašą, kad jame nėra vienmandatininkų ir merų, nes šie įsipareigojo rinkėjams dirbti Lietuvoje.

„Tuo skiriamės nuo mūsų klegų socialdemokratų, kurių sąraše ir būsimieji prezidentai, ir vienmandatininkai. Toks vaizdas, kad visi nori evakuotis kuo greičiau į Briuselį, nes čia labai nesiseka dirbti“, - sakė A. Kubilius.

„Papildysiu, kad ne vien tie, kurie yra valdžioje, kalti dėl visokių neigiamų dalykų. Mes turime nepamiršti ir savo atsakomybės už ankstesnį laiką ir kai kada už dabartinį elgesį. Jeigu mūsų partijoje būtų nuolatinis monitoringas, vertinantis balsavimą Seime, visokias kitokias akcijas, ne akcijas bei pasisakymus, kurie ne visada yra patys geriausi, tai mes atseit mažiau klaidų darytume. Viena iš klaidų yra tam tikras pasinešimas į neklaidingumą ir visų negerovių priskyrimas politiniams oponentams. Kitaip sakant jeigu jų nebūtų ir mes įstengtume juos nušluoti, tai jau tada Lietuva klestėtų mūsų valdoma. Tą labai lengva pajuokti“, - A. Kubiliui paprieštaravo V. Landsbergis.

Kalbėdamas apie partiją, konservatorių patriarchas sakė vis dar matantis dvi kryptis: vertybinę-idealistinę ir pragmatinę-karjeristinę. Pasak jo, gal tai ir nėra blogai, bet tai reikia matyti ir aiškiai įvardinti.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Karo ekspertai: rusai greičiausiai atsisako puolimo trimis kryptimis

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertų teigimu, rusai...

Atsipūsti dar anksti: prognozuojama recesija, dar viena kainų augimo banga (1)

Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas įsitikinęs, kad dabar esančiai infliacijai atslūgus, o...

Į skandalus įsivėlusios Laisvės partijos lyderė Armonaitė prognozuoja dar sunkesnius laikus: prasidės visų karas prieš visus (19)

Partijos reitingams ir reputacijai pakenkė, tačiau istorija jau baigta ir reikia žiūrėti toliau....

Daniel Zuidijk, Chiara Remondini

ES kritikai rado naują „priešą“, netruko įsikišti ir Rusija (3)

Po imigrantų, „pabudusių“ liberalų ir Briuselio biurokratų kai kurie Europos politiniai...

Priartėjome prie pavojingos ribos: ją peržengus sugrįš ligos, su kuriomis dalis gydytojų nesusidūrė

Po pandemijos vakcinacijos skaičiai sumažėjo visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Jei...

Linkevičius – apie signalus iš Kremliaus: Rusija ruošiasi permainoms (10)

Vladimirui Putinui pareiškus, kad Baltarusijoje bus dislokuota Rusijos taktinių branduolinių...

Roma Macijauskaitė

Indrė per metus numetė 90 kilogramų – atvirai papasakojo, kam ryžosi ir ką teko išgyventi: niekam šito nelinkėčiau Gydytojos dietologės komentaras (1)

Indrė (moters vardas pakeistas) (35 m.) pasakoja, kad nuo mažumės buvo linkusi kaupti svorį....

Interjero dizainerė įrengė vos 18 kv. m būstą: tilpo viskas, ko reikia patogiam gyvenimui (2)

Patogiai ir jaukiai įsirengti mažą būstą gali būti tikras išbandymas. Iššūkiu galime...

Petrui Dauniui – negailestinga teismo bausmė: skirtas namų areštas, buvusiam Rasos Barauskaitės vyrui turi sumokėti solidžią sumą (5)

Garsus atlikėjas, žinomos renginių organizatorės Rasos Barauskaitės mylimasis Petras Daunys...

Injekcijas atliekanti Rasa Marozienė sako, kad teisėsauga jos veikla susidomėjo veltui: ėmė teisintis, sureagavo ir Veryga

Kol teisėsauga atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimai nelegalios „Sculptos“ įkūrėjos...