aA
Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotoja, europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė nevynioja žodžių į vatą: jos teigimu, rinkimų rezultatai socialdemokratams yra liūdnoki ir žiauroki.
Vilija Blinkevičiūtė
Vilija Blinkevičiūtė
© DELFI / Domantas Pipas

Politikė sako, kad jos dalyvavimas naujuose partijos pirmininko rinkimuose yra įmanomas, tik, jos nuomone, klausimas kol kas per ankstyvas, jai dar reikia pasitarti su skyriais ir kolegomis. V. Blinkevičiūtės kandidatūrą, kaip vieną iš galimų, DELFI konferencijoje minėjo ir pats Algirdas Butkevičius.

Tačiau klausiama apie galimybę vėl tapti socialinės apsaugos ir darbo ministre, jei ši ministerija sudarius koaliciją su valstiečiais žaliaisiais tektų socdemams, V. Blinkevičiūtė kalba aiškiai: ji to daryti neplanuoja ir dės pastangas Europos Parlamente užimti Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pirmininkės vietą.

V. Blinkevičiūtė taip pat sveikina socialdemokratų apsisprendimą sudaryti koaliciją su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, jos lyderį Ramūną Karbauskį vadina „įdomiu žmogumi“, tuo metu apie Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielių Landsbergį sako, kad jis neišlaikė išbandymo valdžia.

Pralaimėjome žiaurokai

Seimo rinkimuose socialdemokratai iškovojo 17 mandatų ir pripažino pralaimėjimą. Kaip rezultatus vertina V. Blinkevičiūtė?

„Jeigu būti labai konkrečiai ir vienu sakiniu, tai rezultatai, žinoma, yra liūdnoki. Natūralu, mes tikėjomės kur kas geresnių rezultatų, daugiau iškovoti mandatų šitame Seime, bet dabar kai analizuoji, tiesiog supranti, kad yra įvairios priežastys, kodėl taip atsitiko, kodėl mes, socialdemokratai, pralaimėjome šituos rinkimus ir pralaimėjome, tiesą pasakius žiaurokai“, - viešėdama DELFI konferencijoje ketvirtadienį sakė V. Blinkevičiūtė.

Pasak jos, vieno paaiškinimo, kodėl taip nutiko nėra. Vienas jų, socdemai buvo valdžioje, o žmonių lūkesčiai buvo gana dideli. Ji pažymi, kad tikėdamiesi greitų ekonominių ir socialinių pokyčių rinkėjai nubaudė tradicines partijas – tiek socialdemokratus, tiek konservatorius. Bet, anot V. Blinkevičiūtės, tai bendros europinės tendencijos, kurios rodo, kad politikai nebeatliepia žmonių lūkesčių.

„Vieną iš mūsų pralaimėjimo priežasčių yra ta, kad žmonės tikėjosi, kad daugiau mes pasieksime ir greičiau padarysime jų gyvenimą geresnį“, - teigia politikė.

V. Blinkevičiūtė teigia, kad politikai Lietuvoje ir kitur prarado socialinę klausą.

Politikė sako mananti, kad Darbo kodekso priėmimas pakenkė socaldemokratams, bet ji nesutinka su teiginiais, kad socdemai Lietuvoje tapo „neoliberalais“.

„Taip, aš meluočiau ir būčiau neatvira, nenuoširdi mūsų žmonėms, jei sakyčiau, kad Darbo kodeksas neprisidėjo prie to, kad dalis mūsų rinkėjų pasirinko, ko gero, valstiečius ir žaliuosius, balsavo už juos. Dalyvaujant įvairiuose susitikimuose miesteliuose ir rajonuose man teko girdėti, buvo išsakyta tai, bet vėlgi aš nekaltinčiau vien tik Darbo kodekso“, - sakė V. Blinkevičiūtė.

Kalbėdama apie Darbo kodeksą ji priminė, kad darbdavių ir darbuotojų santykyje silpnesnė pusė yra darbuotojas, todėl Vyriausybės ir Seimo užduotis subalansuoti jų santykius taip, kad darbuotojai nesijaustų nuskriausti.

„Politiškai labai netinkamas laikas buvo pasirinktas Darbo kodekso priėmimui. Tikrai nežinau tokios valstybės Europos Sąjungoje, kuri nepopuliarų sprendimą (neįmanoma priimti vien tik populiarių sprendimų, taip nebūna ir niekada nebus) priimtų tokiu laikotarpiu. Darbo kodekso priėmimas rinkimų laikotarpiu iš tikrųjų buvo klaida“, - sako V. Blinkevičiūtė.

Metė akmenį į darbdavių daržą

Politikė sako, kad socdemai savo kadencijos laikotarpiu nemažino gyventojų pajamų ir dėjo pagrindus finansiniam stabilumui. Tačiau V. Blinkevičiūtė sutinka, kad Lietuvoje pajamų nelygybė socialdemokratų valdymo metu augo.

„Kodėl augo pajamų nelygybė? Sutinku su jumis, blogai, kad taip yra. Neturėtų taip būti. Mes neturėtume dėl pajamų nelygybės su 7,5 karto tarp daug ir mažai gaunančių būti antri nuo galo. Blogesnė situacija už mus yra tik Bulgarijoje. Blogai, kad taip yra. Bet kur aš čia matau, kaip mes galėjome suvaldyti per tą laikotarpį? Nuolat buvo didinama minimali alga. Tai gerai, kad ji buvo didinama, nes iš paskos turėjo augti ir kiti atlyginimai: ne tik viešajame sektoriuje, bet ir privačiajame. Tas atlyginimų augimas iš tikrųjų vyko, bet jis nevyko pakankamai. Tai ir akmenukas į darbdavių daržą: nenorėk turėti kvalifikuoto darbuotojo, pasirengusio, lojalaus darbuotojo, jei tu jam gali pasiūlyti tik minimalią algą“, - sako pašnekovė.

Pasak politikės, Lietuvoje negali būti tiek žmonių, gaunančių minimalią algą: jos duomenimis, Lietuvoje minimalią algą gauna apie 20 proc. darbuotojų, kai Europos Sąjungos vidurkis – 7 proc.

„Vadinasi, reikia labai rimtai vystyti socialinį dialogą tarp darbdavių ir darbuotojų atstovų, profsąjungų, Vyriausybės“, - aiškina V. Blinkevičiūtė.

Ji taip pat sakė negalinti suvokti, kaip didinant minimalią algą nesugebėta padidinti valstybės remiamų pajamų dydžio. Nuo šio dydžio priklauso, ar asmuo gali pretenduoti į valstybės paramą, ar ne. Pasak V. Blinkevičiūtės, tai prasto Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos darbo pasekmė.

Politikė, be kita ko, nusistebėjo, kad Lietuvoje savivaldybės sutaupo daug lėšų, skirtų socialinei paramai.

Pirmininko rinkimai

Po rinkimų socialdemokratų gretose prasidėjo bruzdesiai, A. Butkevičius pažadėjo nekelti savo kandidatūros artėjančiuose pirmininko rinkimuose. Pats A. Butkevičius tarp galimų kandidatų į lyderio vietą paminėjo ir V. Blinkevičiūtę. Ką apie tai mano pati V. Blinkevičiūtė?

„Tai gana ankstyvas klausimas, aš kol kas neturiu atsakymo į tai. Todėl, kad mes dar tik pradedame diskusijas. Ir skyriai dar tik pradeda diskusijas dėl partijos pirmininko rinkimų“, - teigia politikė.

Tiesa, ji sako kartais nesuprantanti, ar kai kalbama apie partijos atsinaujinimą, mintyse turimas atsijauninimas ir ar tai yra tapatu. „Pastaruosius dvejus metus įsigalėjo tendencija, kad sako: reikia atsinaujinimo, atsijauninimo. Kartais nebesuprantu, kas yra atsinaujinimas, kas atsijauninimas“, - sako politikė.

Ar V. Blinkevičiūtės dalyvavimas pirmininko rinkimuose įmanomas? „Jis yra įmanomas, bet dar ankstyvas tai dalykas, aš dar turiu daug ką apmąstyti, daug ką pasverti, turiu matyti kitus kandidatus, turiu su jais diskutuoti, turiu tartis partijos skyriuose“, - sako pašnekovė, pabrėžusi, kad į partiją įstojo prieš 11 metų. Taip ji padarė veikiausiai dėl to, kad kai kurie socialdemokratai kartais sako, jog politikė partijoje vis dar nėra sava.

Tiesa, V. Blinkevičiūtė taip pat priduria, kad ji visiškai nepakenčia užkulisinių intrigų.

Išsakė nuomonę apie G. Landsbergį ir R. Karbauskį

Kalbėdama apie socialdemokratus, V. Blinkevičiūtė nevengė užsiminti ir apie kitų partijų lyderius. Socialdemokratė teigiamai atsiliepė apie Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos lyderį G. Landsbergį, bet sakė, kad išbandymo valdžia pasirodė nelengvas ir jam.

„Mes dvejus metus dirbome Europos Parlamente. Tai yra labai fainas, išsilavinęs jaunas žmogus, tačiau praktika parodė, kad išbandymas valdžia yra nelengvas dalykas. Ir tam reikalinga tam tikra patirtis. Aš manau, kad jo laikysena po pirmojo rinkimų turo buvo tokia dėl patirties stokos“, - sako V. Blinkevičiūtė.

Jos požiūriu, šis politikas per greitai tapo partijos pirmininku. „Tegul Gabrielius ant manęs nesupyksta, aš labai draugiškai tą noriu pasakyti, kad yra vienas dalykas, jei tave tiesiogiai išrenka skyriai ir išrenka tave, jauną žmogus arba net nesvarbu, ar tau 30, 40 ar 50 metų. Bet tiesiogiai tave išrenka be kieno nors postūmio, be pavardės. Labai svarbu, kad tu pats gyvenime viską būtume pasiekęs“, - sako politikė.

V. Blinkevičiūtė taip pat pasveikino socialdemokratų apsisprendimą eiti į koaliciją su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

„Tai labai išmintingas sprendimas. Įvertinkim ir panagrinėkim tų pačių valstiečių žaliųjų programą. Aš tikrai socialinę programą labai atsakingai vertinau, darbo užimtumo, socialinę programą. Ir, tiesą pasakius, aš matau, kad jie yra kairieji. O socialdemokratams, kaip kairiajai jėgai, būti opozicijoje kitai kairiajai jėgai, yra nepaaiškinama. Tai būtų absoliuti kvailystė“, - sako V. Blinkevičiūtė.

„Mūsų partija parodė, kad nebijo prisiimti atsakomybės, mūsų partijai nebūdinga, kaip parodė Tėvynės sąjunga (konservatoriai-krikščionys demokratai), kad jie negali būti valdančiojoje daugumoje, jeigu jie negroja pirmu smuiku. Bet ar tai naudinga Lietuvos žmonėms?" - tęsė politikė.

O prisiminusi šios partijos lyderį R. Karbauskį, pastarąjį vadino „labai įdomiu žmogumi“. Tačiau V. Blinkevičiūtė sako, kad siūlymų prieš rinkimus prisakyti yra viena, juos įgyvendinti – visai kas kita.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Požėla apie mirtimi pasibaigusį vakarėlį Marijampolėje: kasdien gauname naujos informacijos (22)

Šios savaitės pradžioje buvo pranešta, kad savaitgalį Marijampolėje susibūrę paaugliai...

Parengė Laurynas Butkauskas

Lietuviai Pirėjo katile: kaip Karnišovas stojo prieš Jordaną, Kazlauskas „tirpdė“ Sofoklį, pylėsi negandos, o titulus rinko tik vienas

Suskaičiuoti po Pirėjo „ Olympiakos “ vėliava stovėjusius lietuvius jau nepakanka nė dviejų...

Ukraina išdėstė sąjungininkams, ką aptiko rusų naudojamuose dronuose (1)

Iranietiški dronai kamikadzės, kuriais Rusija reguliariai atakuoja Ukrainą , turi daug...

Karas Ukrainoje. Ukrainiečiams – pagyros iš karo ekspertų: kontrpuolime pasiekta svarbi pažanga  į Ukrainą grįžo „Wagner“ samdiniai

Naktį į trečiadienį, rugsėjo 27 d., Maskvos srityje, netoli karinio aerodromo, kilo didžiulis...

Vasariški orai trauktis dar neketina, tačiau viename regione jau numatomi pokyčiai

Paskutinioji rugsėjo savaitė rudens beveik neprimins - tiek dienos, tiek naktys bus šiltos.

Dovilė Jablonskaitė

Vyrų vilioklės Viktorijos išsirinktas danas žiedą užmovė po dvejų metų, bet iki altoriaus taip ir nenuvedė: jo poelgis buvo aukščiausio lygio kiaulystė (4)

„Tinderyje“ užsimezgęs Viktorijos romantinių santykių triptikas su ispanu, vokiečiu ir danu...

Geriausios pasaulio manikiūrininkės titulą iškovojusi kaunietė – apie šviežiausias tendencijas ir lietuvių mėgstamą manikiūrą

Kaunietė Aida Martyniukienė yra geriausia manikiūrininkė pasaulyje. Šį titulą talentinga...

50-metį perkopusi lietuvių pora pas Vokietijoje gyvenančią dukrą numynė dviračiais ir įveikė net 1150 km

Vasarą Daiva Visockienė kartu su vyru nutarė savo Vokietijoje gyvenančią dukrą aplankyti kiek...

1,7 kilometrų gylyje vandenyne mokslininkai aptiko itin retą gelmių padarą

JAV Vandenynų tyrimų fondo specialistai, stebėdami į Ramiojo vandenyno gelmes panardinto aparato...