Interpeliacijos laukiantis sveikatos apsaugos ministras toliau žada reformas sveikatos sistemoje. Pasak jo, turi būti reguliuojamas ir viešųjų, ir privačių medicinos įstaigų darbas. Kai kurie Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai teigia, kad ministro siūlomos priemonės neadekvačios.
Vytenis Andriukaitis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Konstituciniam Teismui paskelbus, kad gyventojams medicinos paslaugos turi būti teikiamos laiku, sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis tikina, kad turi būti reguliuojamas privačių medicinos įstaigų steigimas.

„Yra rajonų, kuriems jau skambina varpai, kur įstaigų tinklas yra labai prastas; yra rajonų, kur [įstaigų] koncentracija labai didelė. Žvilgtelkit į teritorinį išsidėstymą ir gausit įdomų dalyką – ten, kur poliklinikos, aplinkui tanku įstaigų. Kodėl? Todėl, kad gydytojai gali dirbti ir ten, ir ten: arčiau, patogiau“, – kalbėjo V. Andriukaitis.

Ministras piktinasi, kad kai kuriose privačiose medicinos įstaigose mokami atlyginimai, siekiantys net per 30 tūkst. litų.

„Kai kas nors grasina, kad žmonės nubėgs kažkur į anglijas, noriu pasakyti, kad tiek Suomijoj, tiek Švedijoj, tiek Didžiojoj Britanijoj – visur privačiam sektoriuje atlyginimai yra reguliuojami. Lietuvoj nereguliuojami“, – sakė V. Andriukaitis.

Ministras žada nustatyti naujus ir medicinos įstaigų vadovų atlyginimų nustatymo kriterijus.

„Teismas pasakė, kad reguliavimas turi būti vienodas visoms įstaigoms, nepriklausomai nuo nuosavybės formos. Žodžiu, aš manau, kad mūsų dar laukia daug įdomių nuotykių“, – teigia ministras.

Kai kurie Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai sako, kad V. Andriukaičio siūlomos priemonės sveikatos sistemos problemų neišspręs ir yra neadekvačios.

„Ir emigracijos stabdymas, ir pacientų srautai, ir paslaugų kokybė priklauso nuo finansavimo. Finansavimas mažinamas, nuo liepos 1 d. įstaigos nežino, ar mažės 11 proc. sutartos sumos, ar liks tokios pačios, o mes kalbam apie aukštas materijas. „Balamūtinam“ žmones, tuo metu finansavimo nežinom“, – sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas.

„Per šį pusmetį aš tikėjausi konkrečių darbų. Kaip paaiškėjo, mes tik rudenį gausime įstatymų paketus dėl Konstitucinio Teismo nutarimo įgyvendinimo. Mes negalime taip ilgai laukti“, – tvirtina Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė.

Vyriausybė dėl fiskalinės drausmės yra sustabdžiusi 300 mln. litų privalomojo sveikatos draudimo rezervo fondo skyrimą medicinos įstaigoms. Todėl, pasak Sveikatos reikalų komiteto narių, ministras pirmiausia turėtų išspręsti šių lėšų trūkumo problemą.

V. Andriukaitis: po KT nutarimo parengti įstatymų projektus dėl sveikatos sektoriaus užtruks 1-2 metus

Įgyvendinant Konstitucinio Teismo (KT) nutarimą dėl sveikatos apsaugos sistemos, reikės metų ar dvejų, kad būtų parengti reikalingi įstatymų projektai, sako sveikatos apsaugos ministras socialdemokratas V. Andriukaitis.

Trečiadienį dalyvavęs Seimo Darbo partijos frakcijos posėdyje ministras pristatė esminius KT nutarimo punktus ir pareiškė, kad parengti įstatymų projektams reikės sudaryti tarpžinybinę darbo grupę.

„Siūlome sudaryti tarpžinybinę darbo grupę, kuri turėtų rengti įstatymų pataisas po KT sprendimo. Tai užims metus-pusantrų-dvejus. Niekas čia nepadarys greičiau“, – teigė jis.

Anot ministro, būtinas pereinamasis laikotarpis, todėl laikinas įstatymų pataisas jis žadėjo pateikti artimiausiu metu.

V.Andriukaičio teigimu, po KT nutarimo reikia sukurti naują sveikatos sektoriaus finansavimo, paslaugų teikimo, planavimo sistemą, tvarką ir kt.

Vardydamas, kas turėtų dirbti minėtoje darbo grupėje, ministras nepaminėjo visuomeninių organizacijų.

„Negalvojate, kad visuomenininkus reikia įtraukti, kad paskui nebūtų visokių kontroversijų?“ – teiravosi Darbo partijos frakcijos narė Larisa Dmitrijeva.

„Galvoju, kad ne visuomenininkus reikia įtraukti, o specialistus“, – atkirto V.Andriukaitis.

„Nemanau, kad tiek ilgai reikia laukti, bus neapibrėžtumas ir nepasitikėjimas“, – sakė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė D. Mikutienė.

Ji ragino sveikatos apsaugos ministrą nedelsti ir skirti lėšų iš Privalomo sveikatos draudimo fondo (PSDF) rezervo sumokėti gydymo įstaigoms už paslaugas. D.Mikutienės teigimu, padėtis poliklinikose, ligoninėse – katastrofiška. Papildomų pinigų reikia jau liepos 1 dienai, kitaip kai kurios įstaigos neturės, už ką vaistų pirkti.

„Rezervą tikrai panaudosime, 145 mln. litų tikrai bus paimta“, – garantavo ministras.

Jis teigė, kad iki metų pabaigos bus išlaikyta 0,89 lito balo vertė.

„Darbiečiams“ ministras nurodė spręstinas problemas, pateikė statistiką, bet sprendimo būdų neatskleidė.

Darbo partijos pirmininkas Vytautas Gapšys BNS sakė, kad frakcija tik kitą savaitę spręs, ar palaikyti opozicijos inicijuotą interpeliaciją V.Andriukaičiui.

„Antradienį spręsime“, – teigė jis.

Praėjusią savaitę Seime įregistruota grupės opozicinių parlamentarų, liberalų ir konservatorių, interpeliacija V.Andriukaičiui. Ministras atsakymus Seimui turi pateikti per dvi savaites, tačiau juos žada jau ketvirtadienį.

Opozicinio Liberalų sąjūdžio inicijuotą interpeliaciją sveikatos apsaugos ministrui pasirašė 31 Seimo narys, tarp jų – ir pats ministras.

Interpeliacijos tekste daugiausiai klausimų ministrui užduodama dėl jo pasisakymų prieš privatų medicinos sektorių, keliami klausimai ir dėl komandos narių – patarėjų Dariaus Prialgausko, Arvydo Skorupsko, viceministro Gedimino Černiausko – tinkamumo pareigoms.

Interpeliacijos tekste liberalai klausia ministro, kodėl nepaisant šiemet 135,8 mln. litų didesnio Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto nei pernai, vidutiniškai 11 proc. sumažintas sveikatos priežiūros įstaigų finansavimas, kodėl ministras viešai kalbėdamas skelbia neteisingą informaciją.

Jeigu Seimo nutarimo dėl interpeliacijos projekte ministro atsakymas pripažįstamas esąs nepatenkinamas ir pareikštas juo nepasitikėjimas, tai toks nutarimo projektas gali būti priimtas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma. Tokį nutarimą priėmus, ministras turi atsistatydinti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Bėda viena nevaikšto: liberalams ruošia naują smūgį (88)

Valdančioji Vilniaus miesto koalicija pakibo ant plauko po to, kai Liberalų sąjūdžiui pareikšti...

Paaiškino, kodėl juntamo brangimo nerodo statistika Iš konferencijos „Lūžio taškas 2017” (36)

Ekonomistė, rašytoja, robotikos įmonės steigėja, knygos „Signalai“ autorė Pippa Malmgren...

Sprendžiamas klausimas: ar rinkimų prievaizdai atims iš liberalų piniginę (3)

Teisėsaugai pareiškus įtarimus Liberalų sąjūdžiui bei Darbo partijai, Vyriausioji rinkimų...

R. Sadauskas-Kvietkevičius. Kodėl socialdemokratai gręžiasi į sovietmečio pasiilgusius rinkėjus? (92)

Jau maniau, kad šita ideologija pranyko drauge su „Tarybine“ dešra ir kailinėmis vyrų...

Iš atostogų grįžę lietuviai negali atsigauti: dėl gąsdinančių sekso pasiūlymų vengėme atokių vietų

Kelionė į Taitį, be jokios abejonės, paryškintomis raidėmis įsirašys į egzotiškiausių...

STT: kyšius Liberalų sąjūdžiui verslininkai galbūt mokėjo už veikimą koncerno naudai ir dabar, ir ateityje (150)

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) sako, kad koncernas „ MG Baltic “ kyšius Lietuvos liberalų...

Nutukusių žmonų vyrams – didesnė pavojingos ligos rizika (9)

Mėgstančios pavalgyti moterys kelia grėsmę savo vyrų sveikatai, rodo naujausias tyrimas, kurio...

Beprotiškiausios pasaulio lyderių mintys, nuskambėjusios Jungtinėse Tautose (33)

Vykstant Jungtinių Tautų Generalinei Asamblėjai Niujorke kartkartėmis pavyksta išgirsti išties...

Liberalai išsižada savų: pasakė, kokį nematerialų kyšį gavo E. Masiulis (171)

Liberalų sąjūdžio pirmininko pirmasis pavaduotojas Eugenijus Gentvilas Seime surengtos spaudos...

Kredito unijoje – 3 mln. eurų afera: su svetimais pinigais elgėsi kaip su savais (42)

Net 3 mln. eurų vertės aferą prasukęs Vilniuje veikusios kreditijo unijos „Amber“ vadovas...