aA
Lietuvos prezidentei Daliai Grybauskaitei vaikų laikymą Švėkšnos specialiojo ugdymo centre pavadinus vaikų luošinimo verslu, valdininkai sukruto spręsti problemą.
Dalia Grybauskaitė lankosi Švėkšnos specialiojo ugdymo centre
Dalia Grybauskaitė lankosi Švėkšnos specialiojo ugdymo centre
© R.Dačkaus (lrp.lt nuotr.)

Antradienį tarpžinybinė komisija sprendė socializacijos ir specialaus ugdymo centrų ateitį.

Kaip DELFI komentavo Švietimo ir mokslo viceministrė Natalija Istomina, Švėkšnos specialiojo ugdymo centro auklėtiniai toje pačioje įstaigoje liks iki mokslo metų pabaigos, tačiau nuo rugsėjo viskas keisis.

Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centro specialistai ir Sveikatos apsaugos ministerijos pasiūlytas nepriklausomų ekspertų konsiliumas vertina kiekvieno vaiko būklę ir specialiuosius poreikius.

„Kitais metais Švėkšnos specialiojo ugdymo centro nebeliks, pakeitus pavadinimą įstaiga taps tik vienu iš specialaus ugdymo centro padalinių“, – sakė viceministrė.

Mažins vaikų skaičių

Šiuo metu Švėkšnos socializacijos centre yra apie 6o vaikų, įstaiga galėjo priimti iki 100, tačiau iki kito rugsėjo liks nedaugiau kaip 20.

„Vaikai gyvens tik renovuotose patalpose. Mokykla liks, tačiau bus sumažintas vaikų skaičius klasėse. Pagal dabar galiojančius teisės aktus, klasės galėjo būti formuojamos nuo 8 iki 12 vaikų, tačiau manome, kad tokioje klasėje negali būti daugiau kaip 7 vaikai”, – komentavo ŠMM viceministrė.

Kiek konkrečiai reikės specialistų N. Istomina negalėjo pasakyti, kol nebaigtas vaikų būklės vertinimas, tačiau užtikrino, kad bus atsižvelgta į kiekvieno individualius poreikius.

„Planuojame, kad kiekvienam vaikui bus sudaryta atskira programa ir jie gaus kompleksinę pagalbą. Komandoje dirbs ir psichologas, psichoterapeutas, reabilitacijos specialistas, slaugytojas, socialinis darbuotojas“, – vardijo viceministrė.

Vienas pagrindinių reformos tikslų, kad vaikai nebūtų išplėšiami iš jiems artimos socialinės aplinkos. „Jeigu vaiko būklė nebuvo itin sudėtinga, jis turėtų būti grąžinamas į savo gyvenamąją vietą ir ten sulaukti kompleksinės pagalbos. Ugdymas bus organizuojamas anksčiau jo lankytoje įstaigoje, papildomai skiriant mokytojo padėjėją“, – sakė N. Isomina.

Kalbėdama apie finansavimą viceministrė pabrėžė, jog papildomų lėšų tam skirta nebus, tačiau bus ieškoma galimybių racionaliau panaudoti esamas.

Kalbant apie Švėkšnos vaikus, kurie bus grąžinti į gyvenamąsias vietas, įstaigoms, kurios juos priims, bus skiriamas papildomas finansavimas“, – užtikrino viceministrė.

Į Švėkšną suvežami iš Vilniaus Kauno ir kitų regionų

Planuojama, kad vaikai, kuriems būtina Švėkšnos specialiojo ugdymo centre teikiama pagalba, nuo rugsėjo galės ją gauti arčiau savo namų.

„Į Švėkšną jie atvyksta iš skirtingų regionų. Pvz., 11 vaikų iš Vilniaus galės sugrįžti į Vilnių, 9 vaikai iš Šiaulių į Šiaulius. Tas pats pasakytina ir apie Kauną, Klaipėdą. Čia taip pat svarstoma galimybė steigti klasę dabar Švėkšnoje ugdomiems specialiųjų poreikių vaikams“, – vardijo N. Isomina, pridurdama, naujos klasės vaikams su sunkiais ir labai sunkiais elgesio bei emocijų sutrikimais greičiausiai bus priskirtos didžiųjų miestų specialiosioms mokykloms.

Svarbiausias ir pagrindinis restruktūrizacijos tikslas, „kad būtų geriausia sergantiems vaikams ir jie gautų visokeriopą pagalbą kuo arčiau savo gyvenamosios vietos“.

Į kiek centrų išsiskaidys Švėkšnos specialiojo ugdymo centras kol kas neaišku, tai priklausys nuo poreikio. Kol kas žinoma, kad centras bus Vilniuje, pakeitus pavadinimą filialas liks šalia Švėkšnos, Kaune, Klaipėdoje. Planuojama, kad kiekviename jų bus ne daugiau kaip 10 vaikų.

„Kaip rodo mūsų turimi duomenys, vidutiniškai iš regiono pagalbos prireikia dešimčiai vaikų su sunkiais ir labai sunkiais elgesio bei emocijų sutrikimais“, – sakė viceministrė.

Trapžinybinės grupės parengtas Socializacijos ir specialaus ugdymo centrų pertvarkos planas žadama baigti ir pristatyti gegužės 5 dieną.

Prezidentė pavadino vaikų luošinimo verslu

Kaip rašė DELFI, balandžio viduryje Švėkšnos specialiojo ugdymo centre apsilankiusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė vaikų laikymą tokiose įstaigose pavadino vaikų luošinimo verslu.

Prezidentės teigimu, sąlygos centre primena kalėjimą, ir brangiai kainuoja valstybei - vieno vaiko išlaikymas ir mokymas tokiame centre valstybei kainuoja 800 eurų per mėnesį, o už vaiko išlaikymą šeimynose siūloma 304 eurai.

„Uždarydami vaikus į tokias įstaigas tik imituojame rūpestį. Tai vaikų luošinimo verslas. Iš tiesų jiems reikia kur kas didesnio specialistų dėmesio, daugiau rūpesčio ir šilumos, nei išgali suteikti Švėkšnos centras. Laikas nuo kalbų apie vaikų saugumą pereiti prie konkrečių veiksmų“, – pranešime spaudai teigė prezidentė.

D.Grybauskaitė atkreipė dėmesį, kad centre per mažai specialistų, kurie galėtų dirbti su vaikais individualiai. Vienam psichologui tenka net 30 vaikų, todėl neįmanoma jiems suteikti psichologinio saugumo ir pagalbos.

Anot prezidentės, išaiškėję faktai, kad prieš vaikus buvo vartojamas smurtas, kad jie nepagrįstai buvo slopinami medikamentais, dar kartą patvirtino pertvarkos ir naujo požiūrio į vaikų globą būtinybę.

Prezidentūros pranešime buvo nurodyta, kad šį centrą numatyta suskaidyti į mažesnes, 15-20 vaikų turinčias specialiąsias ugdymo įstaigas pagal amžių ir sveikatos poreikius.

Seimas pradėjo svarstyti prezidentės inicijuotas įstatymų pataisas, kuriomis skatinama vaikų globa šeimose ir šeimynose bei lengvinamos įvaikinimo ir nuolatinės globos procedūros.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Karybos ekspertas įvardijo netikėtas grėsmes po katastrofos Kachovkoje: potvynis – dar ne blogiausia, kas laukia

Karybos ekspertas Darius Antanaitis antradienį laidoje „Delfi diena“ įvardijo netikėtas...

Sukritikavo siūlymą keisti atostoginių skaičiavimo tvarką: tikslas – atimti paskutinį eurą iš darbuotojo

Vasara dar tik prasidėjo, tačiau jau kalbame apie atostogas, o tiksliau, atostoginius ir Lietuvos...

Šaltiniai: jau aišku, kas bus siūloma į VRK vadoves

Vadovauti Vyriausiajai rinkimų komisijai ( VRK ) bus siūloma šiuo metu VRK Politinių partijų ir...

Verslas PliusJulija Leimonė

Kaip artimajam užtikrinti vietą senjorų globos namuose: vieną žingsnį svarbu atlikti senjorui dar gulint slaugos skyriuje

Kai ligoninėje baigiasi slaugai skirtas laikas, senjoras, o dažnu atveju – jo artimieji, kaip...

Vilniečiai ir vėl imasi už galvų: naikinama viena juosta įvažiuojant į ypač judrų žiedą (4)

Pokyčiai sostinės Teodoro Narbuto gatvėje tęsiasi, o vairuotojai ir vėl sunerimę – siaurinamas...

Fausta Marija Leščiauskaitė

Po atliktos vazektomijos Audrius negali atsidžiaugti miegamojo malonumais: labiau atsipalaidavome, laisviau eksperimentuojame

Apie vazektomiją , kaip sako tokį kontracepcijos būdą pasirinkęs Audrius, nepapasakoja net...

Transliacija / Verslo požiūris. Mačiulis ECB politiką vadina makabriška: jiems teks baigti išsidirbinėti

Lietuvoje tęsiasi ekonomikos nuosmukis, daugumoje Lietuvai svarbių eksporto rinkų stebimas...

Verslas PliusArūnas Milašius, Kiril Čachovskij

Lietuvio kieme – itin skaidrus eko baseinas: gali kiekvienas, bet yra svarbių taisyklių

Kaunietis Ramūnas Rėderis , landšafto inžinierius, specializuojasi įrengdamas vadinamuose...

Po naujausio tyrimo – negailestingas verdiktas: iki dramatiškų pokyčių lūžio taško Žemėje liko 7 metai

Vienišas baltasis lokys, užsiropštęs ant tirpstančio ledo luito jūroje, tapo širdį veriančiu...

Landsbergiui – dar viena strėlė iš savų: šįkart liečia asmeniškai (21)

Konservatorių partijos Pakruojo skyrius antradienį priėmė sprendimą pasiūlyti partijos...