aA
Praėjusią savaitę Alytaus rajono savivaldybės tarybos posėdyje patvirtintas naujas rajono gyventojų telkimo visuomenei naudingiems darbams tvarkos aprašas. Gaunantieji socialines pašalpas turės atidirbti, o atsisakiusieji vietoj pašalpų gaus maisto produktų, drabužių ar kortelių įsigyti šiuos daiktus. Nemažai apraše numatytų darbų socialinių pašalpų gavėjams sutampa su nurodytaisiais rajono viešųjų darbų programoje. Todėl kyla klausimas, ar dirbdami socialinių pašalpų gavėjai nenuskriaus dirbančiųjų viešuosius darbus.
© Corbis
Išmokama apie 1 mln. litų

Rajono savivaldybės taryba dar prieš penkerius metus priėmė gyventojų telkimo visuomenei naudingiems darbams tvarką, vėliau ją papildė. Tačiau griežtas reikalavimas socialinių pašalpų gavėjams atidirbti už gaunamą finansinę paramą įsigaliojo tik praėjusią savaitę tarybai patvirtinus naują rajono gyventojų telkimo visuomenei naudingiems darbams tvarkos aprašą.

Visuomenei naudingiems darbams atlikti bus pasitelkiami darbingi, bet nedirbantys piniginės socialinės paramos - socialinių pašalpų dėl sunkios materialinės padėties, būsto šildymo, šalto ir karšto vandens išlaidų kompensacijų - gavėjai. Pastarųjų naujasis visuomenei naudingų darbų aprašas nepalies, jeigu jie dalyvaus aktyviose darbo rinkos politikos priemonėse, pavyzdžiui, persikvalifikuos, lankys kitus mokymus.

Minėtų darbų aprašas taip pat neaktualus vienišiems, slaugantiems ligonius, auginantiems vaikus iki trejų metų asmenims ir nėščiosioms. Jiems už gaunamas socialines pašalpas atidirbti nereikės.

Piniginės socialinės paramos gavėjas visuomenei naudingus darbus turės atlikti keturis kartus per mėnesį po keturias valandas per dieną.

Apraše išvardytų socialinių pašalpų gavėjų, kurių didžiąją dalį sudaro gaunantieji pašalpas dėl sunkios materialinės padėties, rajone yra apie 200. Jiems per metus išmokama apie 1 mln. litų.

Už neatliktus darbus - prekės

Ankstesniuose rajono tarybos sprendimuose dėl visuomenei naudingų darbų atlikimo buvo numatyta, kad nedirbantieji šių darbų negauna ir socialinių pašalpų. Tačiau ši nuostata nebuvo taikoma, nes prieštaravo galiojantiems teisės aktams.

Pašalpų ir kompensacijų gavėjus siekiant pratinti dirbti visuomenei naudingus darbus, apie 80 jų įdarbinta ir iki įsigaliojo naujasis aprašas. Jį priėmus, be pateisinamos priežasties atsisakiusieji atlikti darbus ar neįvykdžiusieji numatytų įsipareigojimų vietoj socialinės pašalpos gaus maisto produktų, drabužių ir kitų reikalingų prekių, kortelių, skirtų maisto produktams ir kitoms prekėms parduotuvėse pirkti, maitinimo talonų.

Su socialinių pašalpų gavėjais bus pasirašomos visuomenei naudingų darbų atlikimo sutartys. Šiuos darbus organizuos ir kontroliuos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius bei seniūnijų vadovai.

Kokie visuomenei naudingi darbai numatyti?

Rajono gyventojų telkimo visuomenei naudingiems darbams tvarkos apraše išvardyti konkretūs darbai, kuriuos turės atlikti socialinių pašalpų gavėjai: tvarkyti aplinką, kapines, prižiūrėti gėlynus, valyti sniegą, šienauti ir valyti griovius, pakeles, sodinti medelius, genėti medžius nemechanizuotu būdu, švarinti paežeres, paplūdimius, šaltinių pakrantes, rinkti šiukšles, teikti pagalbą seniems žmonėms ir neįgaliesiems, kasti duobes laidojant vienišus asmenis, atlikti pagalbinius kultūros ir sporto renginių organizavimo darbus.

Labai daug panašių darbų išvardyta ir rajono savivaldybės viešųjų darbų programoje, kurioje, pavyzdžiui, pernai dalyvavo 120 žmonių. Šįmet turėtų dalyvauti apie 160. Dirbant viešuosius darbus daugeliu atvejų mokamas minimalus atlyginimas, kurio pusę dengia savivaldybė ir tiek pat darbo birža. Šiais metais rajono savivaldybė viešųjų darbų programai yra skyrusi 200 tūkst. litų.

Realu, kad priverstinai įdarbinti socialinių pašalpų gavėjai stos skersai kelio dirbantiesiems viešuosius darbus, nes dauguma socialinių pašalpų gavėjų pageidaus gauti pinigus, o ne prekes. Ar siekis įdarbinti nenorinčiuosius dirbti nepakenks žmonėms, ieškantiems nors trumpalaikio darbo?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Finaliniai TS-LKD kandidatų debatai. Šimonytė ir Ušackas deklaravo, dėl ko niekada nesutartų su valdančiaisiais (348)

Pirmadienį Kaune vyko finaliniai Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD )...

Seime svarstomas naujas mokestis: nori apmokestinti spausdintuvus (418)

Seime liko paskutiniai žingsniai dėl naujo mokesčio priėmimo, kuris, veikiausia, išaugintų...

Imperijos griūtis: Ukrainos bažnyčia skaldo Putino kuriamą slavų pasaulį (118)

Ką reiškia Ukrainos stačiatikių bažnyčios galimas susivienijimas ir atsiskyrimas nuo Maskvos? Ar...

Nustelbė viską, ką teisėjas yra regėjęs: gauja nuteista už sistemingą pažeidžiamų merginų prievartavimą kai kurioms tebuvo 11 metų (12)

Gauja nubausta už „niekšiškus ir siaubingus“ nusikaltimus, o vadeiva įkalintas iki gyvos...

Neįtikėtini pokyčiai: pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį (14)

„Atsimenu atvejį, kai su vaikais atvykome į atrakcionų parką ir jie norėjo, kad kartu...

Atimtų vaikų mama: neįsivaizduoju, kaip reikės atitaisyti vaikams padarytą žalą (1004)

„Aš jau kalbu ramiai – visos ašaros praverktos“, - sako kaunietė Eglė. Rugsėjo pabaigoje...

„Dzūkiją“ gyręs Šaras pokštavo dėl prametančio Jankūno: man irgi sakydavo – nuo vasario, Šarai

Tik po gyvybiškai svarbių Thomo Walkupo ir Leo Westermanno tritaškių Šarūnas Jasikevičius...

Europos žaizda, kurioje šlovinamas komunizmas: viskas atrodo taip, kaip pas mus buvo „prie ruso“ (402)

Pirmojoje pasakojimo dalyje rašiau apie Moldovos teritorijoje esančią Padniestrę – regioną,...

Pavasarį gimsiantis Meghan Markle mažylis sumaišys kortas eilėje į sostą, bet princu ar princese netaps (3)

Prieš penkis mėnesius Meghan Markle, Sasekso kunigaikštienė, Vindzoro pilyje ištekėjo už princo...

10 žaidimų, kurie sukels emocijų audrą

Šie projektai privers jus nuoširdžiai nerimauti dėl personažų likimo ir kels norą eiti iki pat...