aA
Už vaiko teisių apsaugos tarnybos iškvietimą žinant, kad pagalba nereikalinga, siūloma bausti nuo dviejų šimtų iki dviejų tūkstančių eurų.
Sumušta mergaitė
© Shutterstock

Tai numatančią Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) pataisą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis.

Taip pat siūloma patikslinti, jog atsakomybė už specialiųjų tarnybų iškvietimą žinant, kad pagalba nereikalinga, apima ir nepagrįstą Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VVTAĮT) pareigūnų iškvietimą.

Siūloma, kad kodekso pataisos įsigaliotų 2019 m. gegužės 1 d.

Pernai įsigaliojusio naujai priimto Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo redakcija nustatė visuotinę pareigą pranešti policijai arba Tarnybai apie kiekvieną vaiko teisių pažeidimą anoniminio skundo forma. Nustatant tokią tvarką buvo argumentuojama, kad toks teisinis reguliavimas yra reikalingas prevencine prasme, kaip priemonė apsisaugoti nuo atvejų, kai vaikas šeimoje yra sunkiai sužalojamas ar miršta.

„Priimdamas tokį sprendimą įstatymo leidėjas, įpareigodamas pranešti apie kiekvieną vaiko teisių pažeidimą, nepagalvojo apie tai, kad asmenys gali piktnaudžiauti jiems suteikta teise, ir nenustatė tokiam piktnaudžiavimui užkardyti būtinų saugiklių. Netinkamo įstatyminio reguliavimo pasekmė - didelis nepagrįstų pranešimų apie vaiko teisių pažeidimus skaičius“,- sako kodekso pataisas inicijavęs R. Karbauskis.

Pasak dokumento aiškinamojo rašto, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, vien per keturis mėnesius buvo užregistruota 9235 pranešimų apie vaiko teisių pažeidimus, iš kurių daugiau kaip 4088 nepasitvirtino.

„Tai reiškia, kad 44 proc. atvejų pareigūnai eikvojo savo laiką ir valstybės lėšas nagrinėdami pranešimus, kurie buvo nepagrįsti, klaidingi ar akivaizdžiai melagingi. Tarp visų šitų atveju būta ir tokių, kai savo teisėmis šioje srityje piktnaudžiavo paaugliai bei kiti šeimos nariai, dėl savanaudiškų paskatų ar iš keršto tėvams pranešdami apie tariamai padarytą vaiko teisių pažeidimą“,- sakoma aiškinamajame rašte.

Šiuo metu galiojantis ANK 75 straipsnis įpareigoja visus asmenis pranešti VTAĮT, policijai ar prokuratūrai apie visus tėvų, kitų teisėtų vaiko atstovų ir kitų asmenų daromus vaiko teisių pažeidimus.

ANK 489 straipsnis numato, jog asmenims yra taikoma administracinė atsakomybė už melagingą pranešimą apie smurtą artimoje aplinkoje ar piktnaudžiavimą smurtą patyrusio asmens teisėmis. Analogiškos nuostatos susijusios su melagingu pranešimu apie vaiko teisių pažeidimą kodekse nėra.

ANK 75 straipsnis numato sankciją tik už melagingos informacijos apie be tėvų globos likusius nepilnamečius, taip pat apie būtinumą ginti jų teises ir interesus nesuteikimą, bet ne už melagingą vaiko teisių pranešimą apskritai. Taip pat kodekse nėra numatyta administracinė atsakomybė už piktnaudžiavimą vaiko teisėmis, aiškiai neįtvirtinta atsakomybė už vaiko teisių apsaugos tarnybos pareigūnų iškvietimą žinant, kad pagalba nereikalinga.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Albinas Januška: klysta manantys, kad Šimonytė pralaimės Nausėdai (985)

Jei prezidento rinkimų antrame ture susirungs Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda , bent dalis...

9 kiaušinių pakuotės ir krentantis Putino reitingas: kaip rusai gyvena 2019 metais (838)

Vietoje įprastos dešimties kiaušinių pakuotės – dėžutė su devyniais. Tokį vaizdą Rusijos...

Lietuvėms siūlo procedūrą, po kurios išmesite pudrą: gydytojai nuo tokių eksperimentų šiurptų (1)

Lietuvoje prieš pusmetį atsiradusi grožio rinkos naujovė –„B.B. Glow“, kitaip veido odos...

Maisto atliekas turėsime tvarkyti visiškai kitaip: delsiantį Kauną žada auklėti baudomis (22)

Nuo šių metų didžiųjų Lietuvos miestų savivaldybės, kuriuose gyvena daugiau nei 50 tūkst....

Ferdinando Giugliano. Fašizmo šmėklos vėl persekioja Europą (12)

Kylanti ekstremistinių partijų banga visoje Europoje iškėlė dilemą pagrindinėms politinėms...

Svarbiausia Europos upė džiūsta: pasekmes jaučia milijonai gyventojų (83)

Kevino Kilpso automobilių keltas skrodžia Vokietijos Reino upės vandenis, jam sukant į krantą...

Sunkios Oladipo traumos sukrėstas Sabonis: tai – baisu (1)

Nors Indianos „Pacers“ (32-15) klubas NBA pirmenybėse iškovojo trečią pergalę iš eilės...

Karolis Vyšniauskas apie paskutinį interviu su Jonu Meku: jis buvo fiziškai nusilpęs, bet pilnas bene vaikiško entuziazmo (2)

Lietuvą apskriejus žiniai apie tai, kad savo namuose Jungtinėse Amerikos valstijose mirė garsus...

Stengiatės, bet niekaip nesulieknėjate: Unikauskas įvardijo 5 klaidas, kurias darote (8)

Pradėję mesti svorį ir nematydami greitų ar norimų rezultatų, manome, kad mūsų metodas...

Premjeras apie Gudelį: jeigu reikės, jis taps mano visuomeniniu konsultantu (44)

Premjeras Saulius Skvernelis tikina, kad su viešųjų ryšių konsultantu Dariumi Gudeliu ryšiai...