aA
Europarlamentaras Viktoras Uspaskichas įsitikinęs, kad jo vadovaujama Darbo partija gali tarti svarų žodį vyksiančiuose Prezidento rinkimuose. Pasak politiko, šių metų Prezidento rinkimuose aiškaus favorito nėra, todėl, tvirtino jis, gali būti taip, kad šalies vadovas bus išrinktas kelių šimtų ar net kelių dešimčių balsų skirtumu. Tačiau kuriam kandidatui atiteks parlamentinio statuso netekusios per 8 tūkstančius narių turinčios partijos parama, teigia V. Uspaskichas, dar nėra aišku ir, pabrėžia politikas, labai sunku apsispręsti.
Viktoras Uspaskichas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pasak europarlamentaro, premjero į prezidento postą išmainyti panoręs S. Skvernelis stokoja ne tik diplomatinės patirties, abejonių kelia ir tai, ar Vyriausybės vadovas yra pajėgus atsispirti napoleoniško charakterio „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio spaudimui bei apskritai - kitų politinių jėgų šantažui. V. Uspaskichui klausimų kyla ir dėl konservatorių kandidatės Ingridos Šimonytės savarankiškumo bei ekonomisto Gitano Nausėdos lyderystės.

„Ką partija rems Prezidento rinkimuose, nuspręsime po savivaldybės rinkimų. Tuomet bus sukviestas išplėstinis tarybos posėdis. Kol kas net negalėčiau pasakyti, ką partija galėtų remti“, - Eltai sakė V. Uspaskichas.

Politikas samprotauja, kad partijos paramos vertė išaugs antrajame rinkimų ture. Todėl, leido suprasti politikas, vargu ar partijos palaikymas praktiškai pasitarnaus prie „darbiečių“ jungtis dar kartą kviečiamam europarlamentarui Valentinui Mazuroniui. Pastarasis prezidentinių reitingų sąraše yra paskutinis ir surenka vos pusę procentinio punkto visuomenės palaikymo.

V. Uspaskicho teigimu, Darbo partija paramą deklaruos tam kandidatui į prezidentus, kuris į savo rinkimų programą įtrauks „darbiečių“ suformuotus reikalavimus.

„Mes pasiūlysime kokius 3-5 punktus, kuriuos būtų galima įtraukti į prezidentinę programą. Jeigu tai bus priimtina kuriam nors kandidatui - tada ir svarstysime. O jei kandidatai į savo vadovavimą būnant prezidento poste nežiūrės plačiąja prasme, - tai gal geriau nieko neremti ir neprisiimti atsakomybės“, - kalbėjo politikas.

Nors V. Uspaskichas tvirtino, kad antipatijos nė vienam kandidatui nejaučia, kai kurių, jo nuomone, labiausiai matomų prezidento posto siekiančių politikų trūkumai kelia nerimą.

V. Uspaskichas įvardino pagrindinius premjero S. Skvernelio trūkumus, kurie, jo galva, galėtų tapti svarbiu veiksniu, sprendžiant, ar skirti į šalies vadovus taikančiam premjerui „darbiečių“ paramą, ar ne.

Europarlamentaras išskyrė dvi akivaizdžias rizikas, susijusias su premjeru. Pirmąjį trūkumą V. Uspaskichas įvardino tai, kad premjeras stokoja diplomatinės patirties.

„Skvernelis neturi diplomatinės patirties - tai faktas. Jo pasisakymai yra kampuoti, tačiau žmogiška prasme jis nėra blogesnis už visus kitus kandidatus. Jis nėra progresuojančios Lietuvos priešas, tačiau patirties turi mažai“, - sakė V. Uspaskichas. Nors, jo teigimu, patirtį galima įgyti jau užėmus konkretų postą, kur kas didesnį nerimą kelia klausimas, kiek S. Skvernelis yra priklausomas nuo jį rinkimuose remiančios „valstiečių“ partijos.

„Labai didelė rizika, kad „valstiečiai“ kontroliuos S. Skvernelį (jei premjeras taptų prezidentu. - ELTA). Karbauskis yra napoleoniško charakterio, ir jis galėtų nesiskaityti, jei nebus pagal jį. Nors Karbauskis ir nėra Lietuvos priešas, tačiau nebūti priešu nereiškia, kad tu teisingai kalbi ar teisingus įstatymus siūlai“, - samprotavo politikas.

V. Uspaskichas sakė, kad jam kyla klausimų, ar S. Skvernelis yra pajėgus apskritai atsilaikyti daromam spaudimui. Jis prisiminė pastarąjį šeštadienį vykusį Darbo partijos suvažiavimą, į kurį buvo kviestas ir premjeras. Jo teigimu, Darbo partiją aplankyti žadėjęs S. Skvernelis neatvyko, nes per kelias dienas Tarybos posėdį suorganizavusi Lietuvos socialdemokratų darbo partija privertė premjerą pakeisti ankstesnį sumanymą ir „darbiečiams“ duotą pažadą.

„Skvernelis tarp kitko žadėjo pas mus atvažiuoti, bet Kirkilo partija per dvi dienas suorganizavo Tarybą ir pakvietė jį. Tai man kyla klausimas, - jeigu kandidatas į prezidentus gali būti šantažuojamas ar pasiduoda šantažui, tai ar jis nebus valdomas iš šono? Matosi, kad jis pasidavė šitam dalykui“, - kalbėjo V. Uspaskichas.

Panašių būgštavimų europarlamentaras turėjo ir konservatorių kandidatės Seimo narės Ingridos Šimonytės atžvilgiu.

Konservatorių keliama kandidatė į prezidentus, svarstė europarlamentaras, viena vertus, gali neatsispirti partijos spaudimui, jeigu taptų prezidente, kita vertus, pabrėžė V. Uspaskichas, I. Šimonytės susisaistymas su Tėvynės sąjunga gali tapti platesnį rinkėjų ratą atbaidančiu veiksniu dar rinkimų metu.

„Ji identifikuojasi kaip konservatorių kandidatė, ir tai jai - minusas“, - sakė europarlamentaras.

Prezidentinių reitingų lyderis ekonomistas Gitanas Nausėda, kalbėjo V. Uspaskichas, turi nemažai gerų savybių, tačiau, jo nuomone, kol kas valstybės lyderiu vadintis negali.

„Tikrai galiu pasakyti, kad Nausėdos įvaizdis neblogas, jis gėdos nepadarys valstybei. Jis tikrai atrodo inteligentiškas, išsilavinęs, nenusišneka, tačiau to nepakanka, kad būtum lyderis“, - G. Nausėdos politinį portretą analizuodamas, kalbėjo V. Uspaskichas. Pasak jo, pagrindinis į prezidentus pretenduojančio ekonomisto trūkumas yra tai, kad kol kas neaišku, ar jis, tapęs prezidentu, bus visiems vienodas.

„Nausėda pasakė, kad nepriklauso niekam (nė vienai partijai. - ELTA), tačiau, kad bus visiems vienodas, nepaisant, kokios tu socialinės padėties, kokios religinės, tautinės priklausomybės esi, kol kas neįvardijo“, - kalbėjo politikas.

V. Uspaskichas dar daugiau abejonių turėjo dėl galimybės Prezidento rinkimuose remti filosofą Arvydą Juozaitį ar į šalies vadovus pretenduoti ketinantį Seimo narį Naglį Puteikį. Europarlamentaro nuomone, A. Juozaitis nusiteikęs pernelyg nacionalistiškai, o N. Puteikis - pernelyg revanšistiškai.

ELTA primena, kad Darbo partija šiuo metu nėra parlamentinė politinė jėga. 2016 m. vykę Seimo rinkimai teisėsaugos dėmesio dėl korupcijos neišvengusiai Darbo partijai buvo labai nesėkmingi. Vienmandatėse apygardose į parlamentą buvo išrinkti vos 2 Seimo nariai, iš kurių vienas - Petras Čimbaras - perėjo į naujai įkurtą Gedimino Kirkilo vadovaujamą Lietuvos socialdemokratų darbo partiją. Į pastarąją perėjo ir daugiau „darbiečių“.

Nuo 2018 m. balandžio mėnesio Darbo partijai vadovauja politinės jėgos įkūrėjas ir buvęs pirmininkas V. Uspaskichas.

„Delfi“ užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ sausio 15-26 dienomis atliktos apklausos duomenimis, prezidentinių reitingų sąraše pirmoje vietoje įsitvirtinęs ekonomistas Gitanas Nausėda. Jį prezidentu norėtų matyti 26,7 proc. respondentų. Antroje vietoje rikiuojasi Seimo narė Ingrida Šimonytė, ji sulauktų 19 proc. gyventojų palaikymo.

Premjeras S. Skvernelis lieka trečias. Jį palaiko 16,5 proc. apklausoje dalyvavusių piliečių. Ketvirtoje vietoje - sprendimo dalyvauti Prezidento rinkimuose nepaskelbęs Kauno meras Visvaldas Matijošaitis. Jį Lietuvos prezidentu norėtų matyti 6,2 proc. gyventojų. Prezidento posto siekiantis filosofas Arvydas Juozaitis sulaukia 3,7 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų paramos.

1,7 proc. savo balsą atiduotų už Seimo narį Naglį Puteikį. 0,5 proc. gyventojų pasisako už europarlamentarą Valentiną Mazuronį.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(21 žmogus įvertino)
3.6190
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Jokubaitis: remiantis Platonu, šiandien iš valstybės reikėtų išvaryti visus žurnalistus (11)

Mūsų politika neatsitiktinai darosi vis kvailesnė, tai scientizmo įsitvirtinimo padarinys, teigė...

Kūdikiui atliko labai neįprastą operaciją: ar jos reikia, išduoda ir veidas (11)

„Gimė gražus kūdikis, o vėliau galvos forma ėmė keistis, ar tai normalu?“, – Vaikų...

Lietuvė Australijoje: linksmiausia buvo sužinoti, ką jie kalba apie Lietuvą (9)

Vienas įdomesnių ir linksmesnių dalykų Australijoje yra sužinoti, kaip vietiniai įsivaizduoja...

Lietuvių mėgstama daržovė pripažinta supermaistu: galėtume su ja užkariauti Europą (150)

Žmonių noras sveikai maitintis Lietuvos daržovininkams atvėrė naują nišą, kuri gali atnešti...

Ypač skanus močiutės kugelis: sugaišto laiko nesigailėsite, viską atpirks skonis (3)

Ypač skanus ir labai paprastas močiutės bulvių plokštainis .

Atrankų finalininkai jau ruošiasi lemiamai kovai: netrukus paaiškės Lietuvos pasirinkimas „Eurovizijoje“ (9)

Šeštadienio pavakarę LRT Didžiojoje studijoje jau lūkuriavo savo pasirodymams norintys...

Tiesiogiai iš Vilniaus knygų mugės: Dainiaus Sinkevičiaus knygos „Pravieniškių mafija“ pristatymas

Vasario 23 d. 19 val. tiesiogiai iš Vilniaus Knygų mugės — žurnalisto Dainiaus Sinkevičiaus...

Paremti kandidatą į prezidentus nusprendęs emigrantas susidūrė su keistomis kliūtimis (35)

Į DELFI kreipėsi emigrantas, kuris pasiskundė, kad neturėdamas lietuviško mobilaus numerio arba...

Kita Algirdo Brazausko gyvenimo pusė: dienoraščiuose jis visai kitoks, nei lietuviai buvo įpratę matyti (741)

Nors pirmąjį atkurtos nepriklausomos Lietuvos prezidentą Algirdą Mykolą Brazauską lietuviai...

Su mama ir močiute augęs Mantas Katleris – atvirai apie tėvų skyrybas, ryšį su tėčiu ir Aistės ašaras (25)

„Moterims turėtų būti labai baisu gyventi su vyru. Tai tas pats, kas jeigu aš dabar gyvenčiau...