aA
Kovoje dėl konservatorių paramos susikausiantys Vygaudas Ušackas ir Ingrida Šimonytė turi ir stiprybių, ir silpnybių: viena yra panaši į dabartinę prezidentę, kitas – labai nori dalyvauti rinkimuose, vienai sunku bus įtikti tiems, kam nepatinka konservatoriai, kitas bando sėdėti ant kelių kėdžių vienu metu.
© DELFI montage

Dieną prieš galutinį terminą – pirmadienį išsisprendė rebusas, kaip atrodys kova dėl Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) paramos prezidento rinkimuose.

Ekonomistas Gitanas Nausėda nusprendė šiose varžytuvėse nedalyvauti, ir paskelbė būsiąs nepriklausomu kandidatu. Tada parlamentarė Ingrida Šimonytė tarė savo „taip“ partijai, kuriai nepriklauso, bet su kuria atėjo į Seimą, ir kuri ją buvo delegavusi į finansų ministres Andriaus Kubiliaus vyriausybėje.

Galiausiai, pabrėždamas, kad yra TS-LKD narys, savo sprendimą dalyvauti išankstiniuose rinkimuose dėl partijos paramos paskelbė ir V. Ušackas.

I. Šimonytė prieš paskelbdama savo apsisprendimą aiškino norinti pirma apie tai informuoti partijos pirmininką. Taip ir padarė. Tuo tarpu V. Ušackas apie tai paskelbė šiandien, o į partijos pirmininko laišką sakė atsakysiąs rytoj.

Ženklų buvo ir anksčiau

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) politologų prof. Raimundo Lopatos ir Tomo Janeliūno tokia baigtis nenustebino.

Jie abu įvardino tą patį dalyką. Praėjusią savaitę nuskambėjęs parlamentaro Žygimanto Pavilionio apsisprendimas trauktis iš kovos, buvo aiškus ženklas apie I. Šimonytės apsisprendimą dalyvauti.

„Tai, kad partija subrandino dviejų kandidatų dėlionę, rodo partijos stiprumą. Į tai atkreipė dėmesį ir nepriklausomas kandidatas G. Nausėda, linkėdamas išsigryninti vertybes“, – sakė R. Lopata.

Prof. T. Janeliūno nuomone, G. Nausėdos sprendimas trauktis iš kovos buvo racionalus ir nelabai malonus.

„Jam sudėtinga konkuruoti su I. Šimonyte konservatorių partijoje. Tą buvo galima matyti ir iš to, koks skaičius nominavo I. Šimonytę, o koks – G. Nausėdą.

Galimybė pralaimėti pirminiuose rinkimuose G. Nausėdai buvo reali. Jis turbūt nusprendė tuo nerizikuoti, ir apsiriboti savo, kaip nepriklausomo kandidato, kampanija“, – sakė politologas.

O V. Ušackui, pasak jo, nelabai yra kur trauktis. T. Janeliūnas atkreipė dėmesį, kad jis jau pradėjo savo rinkiminę kampaniją. Tai daro intensyviai su konservatorių skyriais. Kai kuriuose jų įsteigė savo atskiras kampanijos grupeles.

„Jo kampanija susijusi su konservatoriais, ir jam žūtbūt, reikia dalyvauti pirminiuose rinkimuose, bet net ir pralaimėjęs juose jis, turbūt, dar galvos dėl tolesnio kandidatavimo“, – sakė T. Janeliūnas.

Savo ruožtu pats Vygaudas Ušackas laidoje „DELFI Dėmesio centre“ į klausimą, ar dalyvautų Prezidento rinkimuose net nepasiekęs pergalės pirminiuose, sakė, kad nedalyvautų.

Tai taip suprantu, kad nepaisant to, kaip nuspręstų partija, jūs eisite iki galo?

Ne. Pirmiausiai aš esu nuoseklus ir mano ėjimas iki galo, reiškia, iki galo dalyvavimą partijos vidiniuose rinkimuose. Vargu ar pralošus partijos rinkimus galima tikėtis pergalės nacionaliniuose rinkimuose.

Abu turi stiprybių ir silpnybių

R. Lopata nesutiko įvardinti kandidatų silpnybių. O tarp V. Ušacko stiprybių įvardijo didesnę patirtį tarptautinėje politikoje. O ekonominiai ir socialiniai klausimai yra I. Šimonytės arkliukas, teigė jis.

T. Janeliūnas teigė, kad I. Šimonytės didžiausia stiprybė, kad daugeliui prezidentės Dalios Grybauskaitės simpatikų ji gali atrodyti ta, kuri galėtų tęsti dabartinės prezidentės politiką.

Didžiausiais V. Ušacko privalumais politologas įvardijo jo diplomatinę patirtį ir labai didelį norą dalyvauti rinkimuose.

Pasak T. Janeliūno, I. Šimonytei, jei ji laimės pirminius rinkimus, sunkiausia bus dėl to, kad ji akivaizdžiai bus konservatorių kandidatė.

„Tie, kurie nemėgsta konservatorių, gali nemėgti ir jų kandidato“, – sakė politologas.

O V. Ušacko pagrindinė silpnybė, pasak jo, yra tai, kad jis kol kas neturi labai aiškaus taikinio – į kokį rinkėją orientuotis.

„Jis blaškosi tarp noro būti konservatorių partijos atstovu, ir noro būti nepriklausomu nuo vienos politinės jėgos kandidatu. Bandymas sėdėti ant kelių kėdžių vienu metu gali jam pakišti koją. Kažkuriuo metu jam teks apsispręsti“, – konstatavo T. Janeliūnas.

Partija labiau palaiko Šimonytę

I. Šimonytė sulaukė didžiausio partijos skyrių palaikymo. Partijos skyriuose ji kandidate į prezidentus buvo iškelta 37 kartus. Antroje vietoje pagal skyrių apklausą atsidūrė Seimo narys, konservatorius Žygimantas Pavilionis, tačiau jis paskelbė pasitraukiantis iš rinkiminės kovos.

Trečioje ir ketvirtoje vietoje, pagal TS-LKD skyrių balsavimus, atsidūrė atitinkamai SEB banką palikęs ekonomistas G. Nausėda (skyriuose iškeltas 28 kartus) ir diplomatas V. Ušackas (skyriuose iškeltas 27 kartus).

Tačiau bendrose apklausose abu kandidatai turi panašų palaikymą. Kaip šeštadienį pranešė „Lietuvos rytas“, remdamasis rugsėjo 7-16 dienomis atlikta „Vilmorus“ apklausa, V. Ušackas sulaukė 12,9 proc. paramos, kita galima konservatorių kandidatė Seimo narė I. Šimonytė – 10 procentų. Skirtumas yra apklausos paklaidos ribose.

Pirmas apklausoje yra G. Nausėda, už kurį balsuotų 22,3 proc. respondentų. Antras – premjeras Saulius Skvernelis, kurį palaikytų 16,6 proc. respondentų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kauno centre, prie ligoninės, mirė vyras: liudininkė negalėjo patikėti personalo abejingumu (492)

Penktadienį grupelė kauniečių su mirtimi susidūrė tiesiog vienoje miesto centro gatvių. Čia...

Medžioklė tęsiasi: naujas „Žalgirio“ magas ir pagrindinis Šaro tikslas šių metų Eurolygoje (23)

Kauno „Žalgirio“ vyrai iš medžioklės Nemuno saloje pagaliau grįžo su laimikiu: penktadienį...

„Baltarusiškų“ krevečių eros pabaiga: Rusija kaimynei metė rimtus kaltinimus dėl sankcijų pažeidimų patyrė milijoninius nuostolius (37)

Rusija eilinį kartą apkaltino Baltarusijos valdžią sankcionuotos produkcijos reeksportu iš...

Ekspertai: nueinanti prezidentė valdantiesiems dar gali sugadinti reikalus (448)

Artėjant prezidento rinkimams pasigirsta pačių netikėčiausių teorijų. Viena jų – kad...

Daug metų neviešinta Freddie Mercury paslaptis: čia sukūrė paskutines dainas ir pasitiko mirtį (175)

Montrė miestelis Šveicarijoje daug metų buvo legendinio Freddie Mercury slėptuvė nuo viso...

Kineziterapeutė rekomenduoja: gražios ir stiprios rankos – be svorių kilnojimo ar atsispaudimų paprasčiau nebūna (21)

Kineziterapeutė Jūratė Kliukaitė šįkart labiausiai kreipiasi į moteris. Ypač tas, kurios...

Išdalinti „Žmonių“ apdovanojimai: paskelbti metų svarbiausieji, jautri Vido Bareikio žinutė ir skandalu tapęs įvykis (287)

Penktadienio vakarą šou pasaulio žvaigždės rinkosi į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto...

Kalėjimų sistemą toliau drebina skandalai: už pinigus, kuriuos sumokėjo, turėtų stovėti prabangūs viešbučiai (10)

Apie kalėjimų sistemos ydas viešai prabilusi Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo...

Aklas pasimatymas su kandidatu. Maldeikienė visą skyrių savo knygoje paskirs Tapinui (126)

Parlamentarė Aušra Maldeikienė teigė, kad jos dalyvavimo prezidento rinkimuose tikslas nėra...

Justina ir Ramūnas Rudokai netikėtai turėjo praleisti „Žmonių“ apdovanojimus: neslėpsiu, buvo ir ašarų (73)

Penktadienio vakarą griausmingai paminėti jau tretieji „Žmonių“ apdovanojimai, kurių metu...