aA
Trečiadienį Vytauto Bako paskelbta žinia apie galimą neteisėtą informacijos rinkimą vienoje iš nacionalinį saugumą užtikrinančių institucijų kelia daug įtarimų, tvirtina šiuo metu Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis Povilas Urbšys. Pasak jo, V. Bakas neatskleisdamas daugiau informacijos, leidžia kitiems Seimo nariams kelti įtarimus, esą jis tokiomis žiniomis tik nori atkreipti žiniasklaidos dėmesį prieš artėjančius Seimo rinkimus.
Povilas Urbšys
Povilas Urbšys
© DELFI / Andrius Ufartas

V. Bakas trečiadienį Seimo valdybai teigė, kad 2019 metų pradžioje jam einant Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pareigas gavo informacijos dėl galimai vykusio neteisėto kišimosi į rinkimų procesus, neteisėto informacijos rinkimo ir jos naudojimo. P. Urbšys klausia, kodėl V. Bakas apie turimą informaciją prakalbo praėjus nemažai laiko, o ne tik gavus informaciją?

„Kodėl jis būdamas komiteto pirmininku disponavo informacija, kuri jo manymu, yra labai svarbi, į kurios vertinimą netgi Seimas turi būti įtrauktas. Kodėl jis nereagavo tuo metu? Todėl jis tik sudaro prielaidas oponentams kalbėti, kad ta informacija, kuria jis disponuoja dabar, nėra tikra. O jos tikslas – auginti politinį dėmesį. Turėkime omenyje, kad šie metai yra rinkiminiai ir bet kokie politikų veiksmai bus vertinami per rinkimų prizmę. Tad toks veiksmas, kuomet pateikiama neva skandalinga informacija, tačiau ji pati nėra atskleidžiama... V. Bakas tokiu savo elgesiu pats sumenkina tos informacijos svarbumą, reikšmingumą“, – Eltai sakė P. Urbšys.

P. Urbšys: V. Bako informacijos šaltiniui galėtų būti taikoma asmens apsauga

P. Urbšys teigia, kad neįtikinamai atrodo ir V. Bako teiginys, kad jis nesuteikia daugiau informacijos, norėdamas apsaugoti savo šaltinį.

„V. Bakas motyvuoja tuo, kad jis negali daugiau kalbėti, nes nori apsaugoti šaltinį. Iš savo patirties, kuomet nemažai teko dirbti su šaltiniais, tai išsaugoti šaltinio anonimiškumą tokiame tyrime tikrai nepavyks. Jeigu pasitvirtina, kad kažkokia teisėsaugos struktūra neteisėtai rinko duomenis apie asmenis ir dar bandė įtakoti rinkimų procesus... juk tai skandalas. Čia bet kokiu atveju, jei yra toks apskritai žmogus, suteikęs tokią vertingą informaciją, jis bus išviešintas. Tik ateityje tokiam žmogui gali būti taikoma asmens apsauga. Bet čia trūksta logikos. Jei Seimo valdybai nesakoma daugiau informacijos, nes norima apsaugoti asmenį, tai kodėl prieš tai buvo kreiptasi į prokuratūrą? Jau pareiškime prokuratūrai turėjo būti nurodomos labai konkrečios aplinkybės apie daromas nusikalstamas veikas. Prokuratūra nei vieno pareiškimo nenagrinės, jei bus nurodomos aptakios aplinkybės galimo nusikaltimo“, – sakė P. Urbšys.

Pasak Seimo nario, jei Generalinė prokuratūra bei Specialiųjų tyrimų tarnyba atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą, V. Bakas dar prieš kreipdamasis į Seimo vadybą galėjo kreiptis ir į teismą.

„Jeigu nepradedamas pagal asmens pareiškimą ikiteisminis tyrimas, tai asmuo gali kreiptis į teismą. Teismas gali įpareigoti prokuratūrą, STT ikiteisminį tyrimą atlikti. Teisiškai galima buvo siekti rezultatų“, – teigė P. Urbšys.

Parlamentaras taip pat klausia, jei V. Bakas yra NSGK narys, kodėl pirmiausia jiems nepateikė informacijos, o kreipėsi iš karto į Seimo valdybą.

„Pagal praktiką, jei Valdyba sutiks ir nuspręs Seimui pateikti projektą dėl komisijos sudarymo, Seimas tikriausiai tyrimą pavestų NSGK. Tai jei jis pats yra komiteto narys, tai kodėl V. Bakas komitete nepateikė uždarame posėdyje informacijos ir nebandė per komitetą inicijuoti tyrimo, – klausė P. Urbšys.

ELTA primena, kad buvęs Seimo NSGK pirmininkas V. Bakas trečiadienį kreipėsi į Seimo valdybą dėl galimai vykusio neteisėto kišimosi į rinkimų procesus, neteisėto informacijos rinkimo ir jos naudojimo.

Buvęs NSGK pirmininkas valdybą informavo, kad vienoje iš nacionalinių saugumą užtikrinančių vykdomųjų institucijų buvo renkama informacija apie žmones be įstatyme numatytų pagrindų bei daromas „galimai neteisėtas poveikis šalies vidaus politiniams procesams“.

Visgi rašte neatskleidžiama, kuri nacionalinį saugumą užtikrinanti institucija turima omenyje.

V. Bakas tvirtina, kad dėl galimai padarytos nusikalstamos veiklos kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), tačiau šių metų sausio 29 dieną jis iš minėtų institucijų gavo atsakymą, kad ikiteisminis tyrimas nėra pradėtas.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.2000

Top naujienos

Pokyčiai epidemiologiniame Lietuvos žemėlapyje – viena savivaldybė ištrūko iš juodos COVID–19 zonos (42)

Epidemiologinis šalies žemėlapis antradienį pateiktais Statistikos departamento duomenimis,...

Situacijai prastėjant bando išlaikyti mokinius mokyklose: bręsta naujų taisyklių paketas

Net ir esant įtemptai epidemiologinei situacijai Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pasisako...

Teisėją nustebino Seimo priimtas įstatymas: vargu, ar nusikaltimų aukos apsidžiaugs (45)

Seimo daugumos sprendimu priimtos, bet dar neįsigaliojusios Baudžiamojo kodekso pataisos, kuriomis...

Navickienė: vienišo asmens išmokos – virš 400 tūkst. žmonių (24)

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sako, kad vienišo asmens išmoką kitai...

Šimonytė: susirūpinimą kelia Vėlinės diskutuojama apie mokinių atostogų ilginimą (451)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė antradienį Seime sakė, kad tam tikrą susirūpinimą...

Seime kyla abejonių dėl biudžeto – nori daugiau dėmesio socialiai atskirtiems asmenims papildyta (60)

Vyriausybė antradienį teikia biudžeto projektą Seime – nauju biudžetu numatomi didesn...

Latvija užsidaro iki lapkričio 15-osios: įvedama komendanto valanda, uždaromos mokyklos ir parduotuvės premjeras: turiu atsiprašyti pasiskiepijusių žmonių (940)

Latvijoje COVID-19 naujų atvejų per savaitę padaugėjus net 49 proc., šalis vėl grįžta į...

Lukašenkos pareigūnai per Baltarusijos TV parodyti uždengtais veidais (46)

Spalio 18 dieną Vakarų nepripažįstamas Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka paskyrė...

Miestelyje nufilmavo vilkų gaują – žvėrys elgiasi kaip šeimininkai (62)

Pirmadienio rytą Kėdainių rajone avininkystės ūkį turintys ūkininkai užfiksavo pačiame...

Paskaičiavo, ar tikrai pigūs skrydžiai visada reiškia pigią kelionę: galutinė kaina skiriasi kelis kartus (2)

Jau daugiau nei dešimtmetį Lietuvoje populiarios pigių skrydžių bendrovės, kurios gali...