aA
Ukrainoje taip pat iškrito pirmasis sniegas, bet dalis šalies gyventojų reguliariai dėl rusų apšaudymų lieka be elektros. Ar gali kilti nauja pabėgėlių banga žiemą, kokiomis nuotaikomis šiuo metu gyvena ukrainiečiai ir kaip atrodo jų diena, „Žinių radijui“ pasakojo Ukrainos lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Makarova. Jos teigimu, žmonės jau susitaikė, kad NATO neįsitrauks į karą, tačiau toliau tikisi tvirtos aljanso paramos.
Ukrainos lietuvė: iš esmės esame susitaikę, kad NATO neįsitrauks į karą
© AFP / Scanpix

Jos teigimu, padėtis Ukrainoje ir konkrečiai sostinėje Kyjive yra gana sudėtinga – įvairiuose miesto rajonuose elektra yra atjunginėjama.

„Kai kur atjungiama pagal grafiką, kai kur atsitinka avariniai atjungimai. Aš gyvenu centre, netoli geležinkelio stoties, prie manęs yra centrinė Kyjivo mieste elektrinė. Nuo spalio 10-os kelis kartus, matyt, į ją taikėsi ir dronais, ir raketomis, bet pataikė vis aplink, o ne į ją. Ji kol kas pas mus veikia ir, matyt, centre stabilizuoja tą elektrą“, – pasakojo D. Makarova.

Tad, pasak pašnekovės, ji namuose turi elektrą, nors 15 dieną, kai buvo daugiausia rusų paleistų raketų, porą kartų elektra namuose išsijungė, tačiau trumpam.

„Net nespėjau nueiti pasiimti žvakės, elektra vėl atsirado, o štai ketvirtadienį naktį, kažkur apie 1 val. buvo išjungta ir ilgam, nes tuo metu naudojausi internetu. Kai išjungė, viskas dingo, likau be interneto ir reikėjo eiti miegoti“, – prisiminė Ukrainos lietuvių pirmininkė.

Nors įvairūs ekspertai sako, kad antradienį, 15 dieną, vyko intensyviausias Ukrainos apšaudymas, D. Makarova sakė sprogimų negirdėjusi.

„Visgi Kyjivas yra labai didelis, tad fiziškai tiesiog nebuvo įmanoma išgirsti. Parduotuvės dirba, tik kai oro pavojus, pas mus viskas užsidaro – ir kavinės, ir parduotuvės, tai kartais esi priklausomas nuo tokio atjungimo. Kartais eini į parduotuvę, trys-keturios parduotuvės uždarytos, pereini į kitą gatvės pusę, o ten parduotuvė dirba. Taigi, reikia maždaug susireguliuoti, kuriuo metu tau nueiti apsipirkti“, – paaiškino pašnekovė.

Ukrainos lietuvė: iš esmės esame susitaikę, kad NATO neįsitrauks į karą
© Reuters / Scanpix

Jos teigimu, ukrainiečiai įvairiai vertina incidentą Lenkijoje – vieni sako, kad tai gali būti besiginančių ukrainiečių raketa, kiti svarsto, jog tai – rusų paleista raketa.

„Bet tai vis tiek yra karo pasekmės – Rusijos antpuolio prieš Ukrainą“, – konstatavo D. Makarova.

„Tai, kad NATO neįsijungia į šį karą, iš esmės mes jau esame susitaikę su ta mintimi, kad taip bus, nes jei NATO jungiasi, tai yra karo eskalavimas. Faktiškai tada jau Putinas turės kalbėti ne su Ukraina, o NATO, ko jis greičiausiai ir siekia. Tokios nuomonės yra, bet faktiškai tai nieko nekeičia – mes tikime savo partneriais: ir Europa, ir Amerika“, – sakė bendruomenės pirmininkė.

D. Makarova priminė, kad ukrainiečiai nuo karo pradžios prašo NATO „uždaryti“ šalies dangų – apsaugoti nuo skriejančių raketų, niokojančių miestus ir kaimus.

„Aišku, ateina visokios sistemos, bet jų neužtenka, nes Ukraina yra tikrai didelė šalis ir viskam uždengti tikrai labai daug ginkluotės reikia. Iš beveik 100 paleistų 77 buvo numuštos, tai įsivaizduokite, kaip dirba mūsų priešraketinė gynyba. Kariai tiesiog to asai yra“, – sakė pašnekovė.

Ji pasakojo, kad Kyjive šildymas įjungtas jau kelias savaites.

„Kol kas tai, matyt, nepriklauso nuo elektros, nes šildymas nebuvo atjungtas. Yra karštas vanduo, o elektra kartais atjungiama. Tada žmonės lieka be interneto, be mobilaus ryšio kartais, nes ne visur stovi generatoriai“, – teigė D. Makarova.

Lietuvių bendruomenės pirmininkė sakė, kad ukrainiečiai neplanuoja palikti savo šalies žiemą, tačiau tai, kaip pabrėžė pašnekovė, priklausys nuo aplinkybių.

Ukrainos lietuvė: iš esmės esame susitaikę, kad NATO neįsitrauks į karą
© Reuters / Scanpix

„Jei nebus elektros, šildymo namuose, tai aišku, kad bus pabėgėlių banga, ypač su mažais vaikais, nes šiluma ir vanduo yra būtinybė, (…) bet kol kas žmonės ir su elektros atjungimu, ir kitomis priemonėmis yra susitaikę išlaukti, pakentėti, nes tai nėra tokios esminės problemos, kurių negalima išspręsti. Žmonės linkę tai iškentėti dėl savo nepriklausomybės, savo laisvės. Per daug yra padėta aukų, dėl to žmonės nenori jokių taikos susitarimų – tik kovoti ir iškovoti tą pergalę“, – akcentavo D. Makarova.

Visą „Žinių radijo“ laidą žiūrėkite čia:

Žinių radijas
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(64 žmonės įvertino)
4.2344

Top naujienos

Dingusio 15-mečio mama pasidalijo mįslingomis detalėmis: gali būti, kad jis buvo užpultas (2)

Šeštadienį dingusio 15-mečio Mykolo Davidonio mama papasakojo apie nerimą keliančias šio...

Bankų pelnas Lietuvoje šiemet gali pasiekti 1 mlrd. eurų: LB teikia siūlymus pažabojimui, tarp jų – papildomas mokestis būtų skirtas strateginiam tikslui (2)

Didelį komercinių bankų pelną praėjusiais metais didino išskirtinis likvidumas, kintamų...

Opozicija renka parašus dėl „Bartoševičiaus sesijos“: liberalai pasigedo esminio klausimo (10)

Norėdami ketvirtadienį sušaukti Seimo neeilinę sesiją ir pasiaiškinti, ar buvusiam Seimo...

Tankų pilnas sandėlis įžiebė ginčą Belgijoje (1)

Freddy Versluys nemėgsta būti vadinamas ginklų prekeiviu, tačiau jis turi didelį sandėlį,...

Beveik kas penktą namų ūkį pasiekė kompensacijos už šildymą ir vandenį: kur kreiptis ir kas jas gauna (2)

2022 m. vidutiniškai per mėnesį būsto šildymo ir vandens išlaidų kompensacijas gavo apie 153,6...

Verslas PliusEric Roston

Draudimo kompanijoms žada išskirtinę paslaugą, padėsiančią sumažinti apsaugos spragą

Potvynis – dažniausiai pasitaikantis klimato pavojus visame pasaulyje, o 83 proc. potvynių...

Kęstutis Girnius. Pensijos ir traškučiai

Prieš kelias savaites Europos komisijai (EK) paraginus ilginti pensinį amžių, kuris, specialistų...

Karas Ukrainoje. Rusija skelbia apie netoli Maskvos sprogusį bepilotį žiniasklaida: Rusija per 10 dienų gali pradėti naują ataką

Ukrainos valdžia gavo informacijos, kad Rusija per 10 dienų gali pradėti naują puolimą.

Svarstymai Ispanijoje: taupančiai „Barcai“ Jasikevičiaus atlyginimas gali pasidaryti nebeįkandamas įvardintas galimas įpėdinis (1)

Su ekonominiais sunkumais susiduriantis ir taupyti priverstas „FB Barcelona“ sporto klubas toliau...