Vasarą ugniagesiams-gelbėtojams darbo daugiau ne tik dėl padidėjusio gaisringumo, bet ir dėl visoje šalyje išretėjusių ugniagesių gretų. Dirbti šį, nuolatinio streso ir rizikos lydimą darbą žmones prikalbinti sunku dėl kuklių atlyginimų ir griežtų sveikatos reikalavimų. „Vilniuje šiuo metu labiausiai trūksta ugniagesių-vairuotojų.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Tik nedaugelis baigusiųjų Gaisrininkų mokyklą arba Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Statybos fakulteto Gaisrinės saugos katedrą turi specialias vairuotojo kategorijas, kurių reikia norint vairuoti gaisrinės automobilį“, - „15min“ sakė Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovė spaudai Inga Blinstrubienė.

Pasak jos, ugniagesių-gelbėtojų trūksta visoje Lietuvoje, ypač mažesniuose miesteliuose. „Bėda ta, kad Vilniuje įgiję ugniagesio-gelbėtojo specialybę, žmonės nenori vykti dirbti į kitus miestus, jie nori likti dirbti sostinėje. Todėl kituose miestuose, ypač mažesniuose, gaisrininkų trūkumas kur kas didesnis“, - apgailestavo I Blinstrubienė.

Anot jos, įtakos tam turi ir maži ugniagesių atlyginimai – naujoko ugniagesio-gelbėtojo atlyginimas yra apie 1000–1100 Lt.

„Tai tik pradinė suma, vėliau uždirba daugiau, taip pat yra įvairių priedų. Tačiau kol kas vienintelis veiksnys, sulaikantis žmones šiame darbe, – darbo grafikas. Ugniagesiai –gelbėtojai budi vieną parą, o tuomet 3 paras turi laisvas. Manome, jog, pakeitus tokį grafiką, išeitų dar daugiau žmonių“, - sakė I.Blinstrubienė.

„Be to, vis daugiau pretenduojančių į ugniagesio-gelbėtojo profesiją neatitinka sveikatos reikalavimų. Jie gana griežti, nes darbas rizikingas ir atsakingas. Dažniausiai žmonės nepriimami dėl regos ir stuburo problemų“, - vardijo Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus viršininkas Artūras Vaišnoras.

Savanorių – vos keletas

Anot A.Vaišnoro, gaisrininkų tarnybos yra trys – valstybinė, municipalinė ir savanorių.

„Stiprios savanorių komandos mums išties būtų nemaža paspirtis. Tačiau surinkti savanorių sekasi sunkiai – trūksta geros organizacijos, lėšų. Vakaruose savanoriai ugniagesiai – labai stipri pagalba profesionaliems gelbėtojams“, - pasakojo A.Vaišnoras.

Jo teigimu, kol kas savanorių komandų aplink Vilnių yra tik Nemenčinėje, Paberžėje, Maišiagaloje ir Avižieniuose, bet ir jos nėra itin gerai paruoštos.

„Savanorių turėtų būti daugiau. Vokietijoje, Olandijoje savanoriai puikiai darbuojasi, o pas mus kol kas – vienetai. Jei savivaldybės imtų aktyviau burti žmones, o patys gyventojai labiau rūpintųsi savo aplinka, stengtųsi prisidėti – situacija pagerėtų“, - neabejojo A.Vaišnoras.

Gelbėtojai – universalūs

„Ugniagesys gelbėtojas – tai anaiptol ne vien gaisrininkas. Mes esame ir narai, ir aukštalipiai, ir gyvūnų gelbėtojai. Esame universalūs - galime gesinti ugnį, nerti po ledu, išpjauti automobilio dalį ir ištraukti žmogų, išgelbėti žmones iš aukštų pastatų“, - pasakojo Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos valdybos Operacijų skyriaus Operacijų vadovo padėjėjas Andžejus Zabarovskis. Todėl, pasak jo, ugniagesiams gelbėtojams tikrai „praverstų“ didesni atlyginimai ir materialinė paspirtis.

„Žmonių trūksta dėl nedidelių atlyginimų. Juk rizika, atsakomybė - didžiulė, reikia geros fizinės parengties, psichologinio atsparumo. Todėl ir atlyginimai turėtų būti atitinkami. Be to, nemaža pagalba būtų ir papildoma medikų komanda“, - sakė A.Zabarovskis.

Anot pašnekovo, ugniagesiai-gelbėtojai neturi savo medikų komandos, todėl visi ugniagesiai-gelbėtojai yra išmokyti teikti pirmąją pagalbą, tačiau greitosios medicinos pagalbos ekipažus į įvykius vis tiek tenka kviesti kaskart.

„Jei turėtume savo medikų komandą, dirbtume kur kas efektyviau, greitoji pagalba ir taip turi daugybę iškvietimų. Be to, „susigrojusioje“ komandoje darbas gerokai spartesnis“, - įsitikinęs A.Zabarovskis.

Stinga kultūros

Pasak jo, ugniagesių-gelbėtojų darbe itin svarbu operatyvumas: pilnoje dūmų patalpoje žmogus gali išgyventi apie 5 minutes – per tiek laiko jį dar galima išgelbėti.

„Didžiausia problema – atvykimas iki gaisro vietos. Skubančius ugniagesius kelyje derėtų praleisti, juk dažnai vos kelios minutės gali išgelbėti gyvybę. Tačiau vairuotojams dažnai pristinga kultūros ir supratimo“, - apgailestavo A.Zabarovskis.

Be to, pasak jo, žmonės turėtų žinoti, kaip elgtis nelaimės atveju.

„Jei kilo gaisras ir pačiam žmogui jo užgesinti nebeįmanoma, reikia pasitraukti saugiu atstumu ir laukti ugniagesių, taip pat stengtis mums suteikti kuo daugiau informacijos. Kuo daugiau mes sužinome iki atvykimo į įvykio vietą, tuo efektyviau galėsime padėti“, - patarė A. Zabarovskis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė. Kai Rumunija mus aplenkia (189)

Šiuo metu sudėtingoje politinėje situacijoje esančios Rumunijos vardas Lietuvoje minimas ne tik...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (293)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (209)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Danguje virš Maskvos pavojingai vienas prie kito priartėjo du lėktuvai (14)

Danguje netoli Maskvos pavojingai vienas prie kito priartėjo du keleiviniai lėktuvai.

Panevėžio rajono medikai pas ligonius vyksta „plikomis“ padangomis (12)

Naujienų portalą JP pasiekė informacija, kad VšĮ Panevėžio rajono poliklinikos Greitosios...

Legendinis NBA milžinas – apie du Sabonius, Valančiūno padėtį ir Ballų šeimos klaidą specialiai DELFI iš Londono (15)

Ką reiškia būti vidurio puolėju NBA lygoje? Atsakymas į šį klausimą per pastaruosius 20...

Pasikeitimai darbo rinkoje: lūpdažių pardavėjos tampa IT įmonių vadovėmis (43)

Moterys gali kuo puikiausiai vadovauti nuo vyrų knibždančioms technologinėms įmonėms,...

Parduotuvėje kilo įtarimų: ar čia – ne alkoholio reklama? (9)

„Kas vyksta Kaune“ skaitytoja Kaune, Savanorių prospekte esančioje parduotuvėje „ Hyper...

Krepšininkas Simas Jasaitis areštinės išvengė dėl kurioziškų aplinkybių (270)

Garsusis krepšininkas Simas Jasaitis , kuris sekmadienio rytą buvo atvežtas į policiją dėl...

Šiaurės Korėjos dainininkei – akibrokštas Seule (90)

Seule pirmadienį įvyko protesto akcija, susijusi su Šiaurės Korėjos muzikinio moterų kolektyvo...