aA
Baltai sukūrė seniausią Europos valstybę, teigia lietuvių kilmės žurnalistė iš Venesuelos, praeities tyrinėtoja Jūratė Statkutė de Rosales, pristatanti Lietuvoje savo knygą "Europos šaknys ir mes, lietuviai".
Garb. dr. Jūratė De Rosales
Garb. dr. Jūratė De Rosales
© DELFI / Šarūnas Mažeika

"Jeigu tikėtume kronikomis, baltai buvo pirmutinė organizuota Europos valstybė, ankstesnė už graikus ir romėnus", - spaudos konferencijoje Vilniuje kalbėjo J.Statkutė de Rosales, politikos, ekonomikos ir kultūros savaitinio žurnalo "Zeta" vyriausioji redaktorė.

Anot jos, to laikmečio valstybė galėjusi egzistuoti jau apie 1492 prieš mūsų erą Šiaurės Vokietijos teritorijoje - Jordano kronika esą tvirtina, kad jau tuomet buvę karaliai, ten yra aprašoma vienos tautos istorija, be to, atsiranda teokratijos ženklai.

Pasak J.Statkutės de Rosales, nuo 1970-ųjų atlikti tyrinėjimai parodė, esą gotai iš tiesų turėtų būti vadinami gudais ir jie yra kilę iš Pabaltijo, o su germanais nėra niekaip nesusiję. Taip teigti, anot tyrinėjos, leidžia išanalizuoti senieji raštai, ypač ispanų. Ji tvirtino, kad iki XVIII amžiaus istorijos dokumentuose baltų vaizdas buvo aiškus, tačiau paskui pasirodė klaidingi teiginiai gotus vadinant germanais.

Tyrinėtoja kalbėjo, kad nuo 1812 metų dėl klaidos verčiant pradėta teigti, kad gotai kilę iš Skandinavijos, o ne nuo Pabaltijo, ir taip jie "pasidarė germanais".

J.Statkutė de Rosales teigė, kad Dakiją, kurią I tūkstantmečio pradžioje užėmė Romos imperija, įkūrė būtent baltų palikuonys.

"Senosios istorijos pasakoja, kad tie baltai (įkūrė - BNS) vieną iš pirmų valstybių, kurią įsteigė ne Pabaltyje, buvo Dakija dabartinėje Rumunijoje ir Bulgarijoje. Iki XVIII šimtmečio visi mano surasti raštai sutapatina Dakiją su Pabaltiju, bet mane dar nepaprastai nustebino įžūlus vokiečių istorikų neigimas, kad tie gudai, kurie vėliau sunaikino Romą, negalėjo būti dakai", - kalbėjo tyrinėtoja.

"Dakija yra baltų istorijoje buvo labai svarbi, nes ji buvo ypatingos ir aukštos kultūros centras", - tvirtino moteris.

Be to, pasak tyrinėtojos, vestgotai, ostgotai buvo rytiniais ir vakarinais baltais, gepidai buvo baltai nuo Vyslos žiočių. Jie migruodami pasiekė Italiją, Šiaurės Prancūziją ir Ispaniją.

J.Stakutės De Rosales teigimu, būtent iš baltų kalbos susiformavo ispanų kalba.

"Didžiausias požymis yra tas, kad dabartinė Kastilijos kalba yra lotynų kalba taip, kaip ją tarė baltai. Tų tarimų buvo keletas. Vakarinių baltų buvo ten, kur yra antkapiai su žodžiu Sembus, maždaug panašus į žemaičių dvibalsių tarimas, tuo tarpu oficialioji ispanų kalba, kuri gimė Kastilijoje, yra rytinių baltų tarmimo. Tą galima spręsti iš dvibalsių", - tvirtino tyrinėtoja.

J.Statkutė de Rosales gimė 1929 metais Kaune. Jos tėvas Jonas Statkus 1931-1934 metais buvo Lietuvos saugumo tarnybos vadovas, 1939-1940 metais – Tautininkų sąjungos generalinis sekretorius. 1940 metų liepos 6 dieną kartu su Augustinu Povilaičiu, paskutiniu to meto nepriklausomos Lietuvos saugumo tarnybos vadovu, bei generolu Kaziu Skuču sovietų okupacinės valdžios suimtas ir išvežtas į kalėjimą Rusijoje. Žūties laikas ir kapo vieta iki šiol nėra žinomi.

Nuo 1983 metų J.Statkutė de Rosales yra populiaraus opozicinės krypties Venesuelos žurnalo "Zeta" vyriausioji redaktorė, turi nuolatinę skiltį dienraštyje "El Nuevo Pais". Ilgą laiką bendradarbiavo su JAV Klivlendo lietuvių laikraščiu "Dirva".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(23 žmonės įvertino)
4.2609

Top naujienos

Kristina Pocytė-Medutė

Armonaitė aprodė savo ministeriją ir kabinetą: atrodė truputį kaip iš Černobylio filmo (5)

Ekonomikos ir inovacijų ministeriją, einant Gedimino prospektu Vilniuje, nesunku pastebėti. Jos...

Psichoterapeutė patarė, ko jokiu būdu nedaryti darbe: šia savybe iškart savo naudai pasinaudos kolegos

Pasitikėti savo jėgomis, o ypač – darbo aplinkoje, gali tapti labai dideliu iššūkiu. Visgi...

Karas Ukrainoje. Ukraina: per smūgį štabui žuvo aukšti Rusijos karinio jūrų laivyno karininkai naktį Ukrainos danguje sunaikinta 14 Rusijos paleistų dronų „Shahed“ (13)

577-oji Rusijos karo prieš Ukrainą diena. Šeštadienį Ukraina pranešė, kad per dieną anksčiau...

Martynas Bendikas

Garsus JAV žurnalistas išdėstė, kodėl Jasikevičius niekada netreniruos NBA klubo (4)

Lietuvos rinktinė pasibaigusiame pasaulio čempionate po 19 metų pertraukos vėl nugalėjo JAV...

Vaidas Mikaitis

Svetur atostogavęs lietuvis vietoje arogantiškų taksistų pasirinko pavežėją, o tai neapsiėjo be nuotykių: važiuojant mašiną sudrebino smūgis

Neseniai praūžęs pasaulio krepšinio čempionatas sukėlė įvairių minčių bei emocijų....

Parengė Laurynas Butkauskas

Oro uoste įkliuvęs „Didysis slavas“ – karo Ukrainoje sadistas, kuriuo šlykštėjosi net patys okupantai (21)

Jau du mėnesius Suomijoje, Helsinkio priemiestyje Vantoje esančiame kalėjime savo likimo laukia...

Turiningi rudens savaitgaliai su šeima: 8 idėjos, ką verta aplankyti Lietuvoje

Atostogų sezonui pasibaigus, metas leistis į atradimus ir pažinti Lietuvos regionus, kuriuose...

Aštrių komentarų dėl išvykos su sūnumi į Italiją sulaukęs Danielius Bunkus atkirto kritikams (14)

Su sūnumi Kristupu laiką Italijoje leidžiantis Danielius Bunkus socialiniuose tinkluose...

Jei mirtų Kadyrovas: tinkamas momentas paskatintų labai įdomius įvykius

Plintant informacijai apie Čečėnijos vadovo Ramzano Kadyrovo ligą svarstoma, kad Kremlius jau...

Dalyvavimas pensijos kaupimo fonde nuvylė: kaip išgyventi su tokia pensija (14)

Skaitytoja Romualda kreipėsi į redakciją, norėdama pasidalinti savo patirtimi apie pensijai...