aA
Mykolo Romerio ir Vroclavo universitetų teismo medicinos ekspertų atlikti tyrimai patvirtino archeologų spėjimus, kad Dubingiuose rasti garsiojo Mikalojaus Radvilos Rudojo, Mikalojaus Radvilos Juodojo ir jų artimųjų palaikai. „Įrodymų, kad tai Radvilos, mano galva, pakanka“, - sakė Kultūros paveldo departamento direktorius Albinas Kuncevičius.
Dubingiai
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)
„Manau, kad, padedant Vyriausybei ir puikiai mokslininkų grupei, 2009 metais, Lietuvos vardo tūkstantmečio paminėjimo proga bus sutvirtinti Dubingių bažnyčios pamatai ir Radvilos, pasirinkę amžino poilsio vietą Dubingiuose, bus ten garbingai palaidoti“, - pirmadienį spaudos konferencijoje vylėsi departamento vadovas.

Dubingių bažnyčioje rasta kapavietė siejama su viena garbingiausių Lietuvos giminių. „Kaip istorikas galėčiau pasakyti, kad bent jau 16 a. Lietuvos valstybę valdė ne tiek karalius, kiek Radvilos“, - sakė A.Kuncevičius.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos doc. dr. Rimanto Jankausko duomenimis, šiuo metu dalis rastų garsiosios giminės atstovų palaikų saugomi medicinos fakultete, kaukolės – Mykolo Romerio universiteto teismo medicinos institute.

Karstą/dėžę, į kurią sudėti iš kitos vietos pernešti žmonių palaikai archeologai rado buvusios Dubingių reformatų bažnyčios vietoje. Įtariant, kad šioje vietoje galėjo būti slėpti Radvilų palaikai, nuspręsta atlikti papildomus DNR tyrimus.

Genetinių tyrimų metu pagal patenkinamus kaukolės ir portreto sugretinimo rezultatus bei sveikatos būklės sutapimą identifikuota Mikalojaus Radvilos Juodojo (1515–1565) tapatybė.

Jo žmonos Elžbietos Šidlovieckos-Radvilienės (1533–1562) tapatybė patvirtinta pagal jos jauną amžių, daugelio gimdymų pėdsakus kauluose, patenkinamus kaukolės ir portreto sugretinimo rezultatus.

Mikalojus Radvila Rudasis (1515–1584) identifikuotas pagal tai, kad jis - vienintelis senyvas vyras, taip pat remtasi patenkinamais kaukolės ir portreto sugretinimo rezultatais.

Pagal pastaruosius požymius nustatyta Mikalojaus Radvilos (Rudojo sūnaus) ir Jonušo VI Radvilos (Rudojo anūko) (1579–1620) tapatybės.

Ant kelio užvedė žiurkės

Dubingiai
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

Pirmieji įtarimai, kad Dubingiuose buvo perlaidoti itin svarbių asmenų palaikai kilo pamačius, kad palaidojimuose yra ne visi individų kaulai, be to jie buvo sudėti ne anatomine tvarka.

Kaip rodo anatominiai tyrimai, kai kurie kaulai prieš perlaidojant jau buvo apgraužti žiurkių, o tai įmanoma tik tuo atveju, jeigu kūnai ne užkasami žemėmis, o laidojami, tarkim, sarkofage ar kriptoje.

Žinant, kad Dubingių bažnyčią pasistatė Radvilos, kad jie čia laidoti specialiai užsakytuose sarkofaguose, bei atsižvelgiant į šaltinius, kuriuose neminimi perlaidojimai kitose Lietuvos vietose, įtarta, kad archeologinių tyrimų metu surasta kapavietė ir yra ta vieta, kur buvo slėpti (perlaidoti) Radvilų palaikai.

Apie minėtų asmenų išvaizdą, ligas, gyvenimo būdą daug vertingos informacijos suteikė istoriniai ir ikonografiniai duomenys.

Istoriniai duomenys atskleidė, kad vienintelė iš Radvilų žmonų, kurios laidotos Dubingiuose, Mikalojaus Juodojo žmona Elžbieta Šidlovecka turėjo keturis sūnus ir keturias dukras.

Taip pat žinoma, kad Radvila Rudasis ligomis ne itin skundėsi, tačiau Radvila Juodasis, buvo apkūnus, sirgo podagra, nuolat skundėsi dantų skausmais ir t.t.

Išgarsino Barbora Radvilaitė

Abu Radvilos buvo įžymūs bei įtakingi politikai: Mikalojus Radvila Rudasis buvo Vilniaus vaivada, LDK kancleris ir didysis etmonas; Mikalojaus Radvila Juodasis (Mikalojaus Radvilos Rudojo pusbrolis) buvo LDK kancleris, Vilniaus vaivada bei Livonijos vietininkas, unijos priešininkas, faktiškai nevainikuotas Lietuvos karalius.

Bene labiausiai šią giminę išgarsino ir Mikalojaus Radvilos Rudojo sesuo Barbora Radvilaitė (1520-1551), 1550 metais karūnuota Lenkijos karaliene ir po mirties palaidota Vilniaus Katedroje.

Barbora Radvilaitė Dubingiuose gyveno beveik 5 mėnesius. Piliavietės inventoriai rodo, kad tuo metu Radvilų rūmai buvo mūriniai, dviejų aukštų, su rūsiais, bokštu ir kitomis patalpomis.

Mokslininkų teigimu, rūmai su kampiniu bokštu buvo populiarūs XVI – XVII a. LDK. Panašaus stiliaus rūmai stovėjo ir kituose Radvilų dvaruose – Nesvyžiuje, Vilniuje.

Vytauto funduota Dubingių bažnyčia 1565 m. Mikalojaus Radvilos Rudojo iniciatyva buvo perduota evangelikams - reformatams. 1620 m. Jonušo VI Radvilos (1579-1620) iniciatyva senosios bažnyčios vietoje buvo pastatyta nauja, didelė, renesanso stiliaus vienabokštė, mūrinė bažnyčia.

Išplėšę kapavietes niekino palaikus

Pažymėtina, jog Dubingių evangelikų reformatų šventovę Radvilų giminės mauzoliejumi siekta paversti nuo XVII a. pradžios.

1621 m. bažnyčios statybą baigęs Kristupas Radvila (1585-1640) sutvarkė rūsius ir, sudaręs sutartį su Vilniaus meistrais (mūrininku H. Handle ir akmentašiu J.P. Valonu), užsakė 7 sarkofagus Dubingiuose palaidotiems Radviloms. Tai turėjo būti 2 juodo marmuro, 2 rudo marmuro ir 3 mažesni balto marmuro sarkofagai. Tačiau kiek jų iš tikro pagaminta, nežinoma.

XVII – XVIII a. Dubingių bažnyčios inventoriuose minimas tik vienas Mikalojaus Radvilos Rudojo marmurinis sarkofagas. Vieną sarkofagą mini ir Šymonas Starovolskis savo 1655 m. veikale „Monumenta Sarmatorum“. Sudaužyto marmurinio sarkofago fragmentų su raidėmis buvo rasta ir atliekant archeologinius tyrimus.

Spėjama, kad Dubingių Radvilų kapavietės išplėštos ir palaikai išniekinti XVII a. viduryje, rusų kariuomenės invazijos metais. Po to kažkas surinkęs palaikus galėjo perlaidoti juos atskiroje dėžėje po bažnyčios grindimis.

XVIII a. pradžioje Radvilos, Dubingių paveldėtojai, ieškojo savo protėvių kapų, bet nerado. Antrinis palaidojimas rastas 2004 metais, archeologinių tyrimų metu.

2007-aisias atlikti DNR tyrimai patvirtino, kad rasti palaikai - Mikalojaus Radvilos Juodojo, jo žmonos Elžbietos Šidlovieckos-Radvilienės, Mikalojaus Radvilos Rudojo, Mikalojaus Radvilos (Rudojo sūnaus), Jonušo VI Radvilos (Rudojo anūko).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvė Australijoje: linksmiausia buvo sužinoti, ką jie kalba apie Lietuvą (3)

Vienas įdomesnių ir linksmesnių dalykų Australijoje yra sužinoti, kaip vietiniai įsivaizduoja...

Lietuvių mėgstama daržovė pripažinta supermaistu: galėtume su ja užkariauti Europą (56)

Žmonių noras sveikai maitintis Lietuvos daržovininkams atvėrė naują nišą, kuri gali atnešti...

Eurolygos atkrintamųjų traukinyje liko tik trys laisvi vagonai: ar „Žalgiris“ įšoks į vieną iš jų? (98)

„Tiktai teigiamą rezultatą“, – paklaustas, ką žvelgiant į priekį Kauno „Žalgiris“...

Kita Algirdo Brazausko gyvenimo pusė: dienoraščiuose jis visai kitoks, nei lietuviai buvo įpratę matyti (549)

Nors pirmąjį atkurtos nepriklausomos Lietuvos prezidentą Algirdą Mykolą Brazauską lietuviai...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Kas griauna pasitikėjimą teisingumu – antrankiai ant teisėjų rankų ar Vijūnėlės dvariškiai? (8)

„Smūgis pasitikėjimui teisine sistema“, „politinis užsakymas“, „priešrinkiminis šou“...

Orijus Gasanovas siūlo aplankyti geriausią Europoje miestą: lietuviams ten patiks, jeigu žinos, ką nuveikti (139)

Barselona yra pats geriausias miestas Europoje. Bet ne visiems taip atrodo, nes žmonės ne visada...

Netikėta: „šaukimą“ į kariuomenę gauna ne tik žmonės – gali gauti ir jūsų automobilis (20)

Įsivaizduokite, kad vieną dieną sulaukiate laiško, kuriame teigiama, jog jūsų turima transporto...

Oro kompanijos kontratakuoja: padavė į teismą skrydį praleidusį keleivį reikalauja virš 2000 eurų (12)

Teisminio ginčo tarp Vokietijos oro linijų bendrovės ir vieno iš jos klientų centre – oro...

Diskusijoje apie skiepus prakeikta moteris neištvėrė: paprašė SAM atsakyti į devynis klausimus (14)

Norėčiau padiskutuoti ir išgirsti profesionalų nuomonę. Kadangi buvau pasisakiusi viešai savo...

7 simptomai, pranešantys apie sutrikusią skydliaukės veiklą (2)

Organizmą laisvai galima palyginti su darniai funkcionuojančių mechanizmų visuma. Kuriam nors...