aA
Nacionalizuotą nekilnojamąjį turtą Teisingumo ministerija siūlo žydams grąžinti tik tada, kai prie derybų stalo sutars šios tautos atstovai. Viešoji įstaiga "Lietuvos žydų paveldo fondas" siekia tapti vienintele po Antrojo pasaulinio karo nusavinto žydų bendruomeninio ir religinio turto valdytoja, bet tam priešinasi žydų religinės organizacijos, rašo dienraštis "Kauno diena".
Kol kas tiksliai nežinoma, kokį turtą iki 1940 metų Lietuvoje valdė žydai, bet vien kompensacijoms už nesugrąžintus natūra pastatus gali prireikti ne mažiau kaip 170 mln. litų.

Iš tikinčiųjų nusavintas turtas yra grąžinamas pagal 1995 metais galiojantį Religinių bendrijų teisės į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo tvarkos įstatymą. Šiuo metu baigiamos rengti šio įstatymo pataisos, kurios "Lietuvos žydų paveldo fondą" paverstų nusavinto žydų ir bendruomeninio, ir religinio turto perėmėju.

Fondą 2005 metais įsteigė Lietuvos žydų bendruomenė, Pasaulio žydų restitucijos organizacija ir Lietuvos žydų religinė bendrija.

"Pataisų projektą Seimui svarstyti Vyriausybė pateiks lapkritį, o jį patvirtinus žydų turtu rūpinsis fondas", - dienraščiui teigė Teisingumo ministerijos valstybės sekretorius Paulius Koverovas.

Tačiau dėl tokių monopolinių galių suteikimo fondui itin priešinasi Kauno žydų religinė bendruomenė ir Vilniaus "Chabat Liubavič" judėjų bendruomenė. Dauguma žydų bendruomenėms priklausiusių pastatų yra Kaune ir Vilniuje.

Pasak Kauno žydų religinės bendruomenės reikalų tvarkytojo Maušos Bairako, vadovaujantis dabar galiojančiu įstatymu, paraiškų teikimo terminas turtui susigrąžinti jau yra pasibaigęs.

"Ir staiga atsiranda kažkoks fondas, reiškiantis pretenzijas į žydų ir judėjų turėtą turtą", - kalbėjo M.Bairakas.

Jį piktina, kad Seimui patvirtinus įstatymo pataisas, fondas faktiškai kontroliuotų anksčiau žydų bendruomenei priklausiusį turtą, nors jis grąžinamas tik iki 1940 metų liepos 21 dienos veikusioms religinėms bendrijoms arba jų teisių perėmėjoms.

"Pataisose numatyta, kad sprendimus dėl nuosavybės teisių atkūrimo priima Vyriausybės sudaryta komisija, į kurią net pusę narių deleguotų kažkoks fondas", - sakė M.Bairakas.

Įstatymo pataisas rengusios Teisingumo ministerijos valstybės sekretorius P.Koverovas pripažįsta, kad pasiūlymus rengėjams teikė Lietuvos žydų bendruomenė (LŽB), Pasaulio žydų restitucijos organizacija, JAV žydai.

Nors Teisingumo ministerijai iš pradžių buvo pateiktas apie 900 grąžintinų objektų sąrašas, tačiau ekspertams peržiūrėjus archyvinius dokumentus, objektų sąrašas sutrumpėjo iki 260.

Pasak P.Koverovo, iš valstybės biudžeto gali prireikti apie 170 mln. litų vien kompensacijoms už tą visuomeninės paskirties nekilnojamąjį turtą (mokyklos, ligoninės, bibliotekos), kurio neįmanoma grąžinti natūra, išmokėti.

Teisingmo ministerijos atstovas įsitikinęs, kad būtų netikslinga pradėti žydams grąžinti turtą, kol šios tautos atstovai neišsprendė tarpusavio nesutarimų.

"Turto grąžinimas turi būti aiškus ir patiems žydams, kad vėliau nebūtų kaltinama valstybė", - sakė P.Koverovas.

Žydų turto grąžinimo ir kompensavimo procesą planuojama pradėti ne anksčiau kaip 2009 metais, kai bus išmokėti pinigai Lietuvos piliečiams už neišlikusį nekilnojamąjį turtą, o baigti - 2020 metais.

Iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyveno apie 220 tūkst. žydų, kurie sudarė apie 10 proc. visų šalies gyventojų. Per karą buvo išnaikinta apie 96 proc. šios tautos atstovų. Šiuo metu Lietuvoje yra apie 5 tūkst. žydų (Vilniuje - apie 3,5 tūkst., Kaune - apie 400).

Be kita ko, Lietuvos žydų bendruomenė yra pareiškusi, kad "Lietuvos žydų paveldo fondas" ateityje ketina reikšti šalies Vyriausybei pretenzijas ir dėl neišlikusio bendruomeninio turto, taip pat ir dėl vadinamojo bešeimininkio turto.

Tai reiškia, kad gali būti pradėta reikalauti kompensacijų ir, pavyzdžiui, už turtą, kurio savininkai ar turto paveldėtojai jau seniai yra mirę. Tokiu atveju fondas atstovautų mirusiems žmonėms ir pretenduotų į niekam nepriklausantį turtą, rašo dienraštis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Judėjimas, jau dabar vadinamas slaptu Nausėdos planu: ne, mūsų taikinys tikrai ne konservatoriai (291)

Krikščioniškosios demokratijos vertybėmis savo kelią į kitų metų Seimo rinkimus grindžianti...

Australijos puolimą supančioję prancūzai atkakliame trileryje iškovojo bronzos medalius (78)

Daugiau nei du kėlinius gynybos gniaužtuose prancūzus dusinę australai galiausiai užduso patys...

Didžiulis gaisras Lentvaryje – liepsnoja sandėliai, užsidegė ir gyvenamasis namas papildyta (28)

Sekmadienį, apie 11 val., Lentvaryje užsiliepsnojo angaras, kuriame sandėliuojamos statybinės...

Teisėjavimas FIBA bosui atrodo „labai geras“, Eurolygos arbitrai – nereikalingi specialiai Krepšinis.lt iš Pekino (49)

Dėl „švilpukų“ ir teisėjų paskyrimų pasaulio čempionate Kinijoje garsiai dejavo net...

Lietuvoje viešėjęs Cristiano Ronaldo slepia ne vieną niūrią paslaptį: nutylėta tiesa apie futbolo žvaigždę (26)

Cristiano Ronaldo , ko gero, yra garsiausias planetos futbolininkas. Ši žvaigždė, neseniai...

Prakalbo apie problemą, kuri jau seniai bado akis: pikta, kai taip primetama nuomonė

Šiais laikais visi mus moko – moko ką mylėti, o ko nekęsti, kas yra gražu, o kas priešingai,...

Norite padailinti figūrą? Štai, ką turėtumėte žinoti apie protarpinį badavimą ir lieknėjimą (3)

Protarpinis badavimas – tai labai greitai išpopuliarėjęs mitybos būdas, kuomet valgoma...

Traukite striukes ir skėčius: vilties teikia nebent kitas savaitgalis (13)

Sekmadienį ir visą artėjančią savaitę turėtų išsilaikyti lietingi, vėsūs ir vėjuoti orai,...

Reguliuoja svorį, mažina uždegimus, saugo smegenis: tai dar ne viskas, ką gali avietėse slypintys ketonai (7)

Aviečių ketonai – organiniai junginiai, šioms uogoms suteikiantys išskirtinį kvapą. Yra...

Lietuvių įpročiai stebina: du iš trijų apie Kelių eismo taisykles primintų garso signalu (32)

Neišvengiamai trumpėjančios dienos netrukdo dviračių entuziastams ir toliau mėgautis pedalų...