aA
Nacionalizuotą nekilnojamąjį turtą Teisingumo ministerija siūlo žydams grąžinti tik tada, kai prie derybų stalo sutars šios tautos atstovai. Viešoji įstaiga "Lietuvos žydų paveldo fondas" siekia tapti vienintele po Antrojo pasaulinio karo nusavinto žydų bendruomeninio ir religinio turto valdytoja, bet tam priešinasi žydų religinės organizacijos, rašo dienraštis "Kauno diena".
Kol kas tiksliai nežinoma, kokį turtą iki 1940 metų Lietuvoje valdė žydai, bet vien kompensacijoms už nesugrąžintus natūra pastatus gali prireikti ne mažiau kaip 170 mln. litų.

Iš tikinčiųjų nusavintas turtas yra grąžinamas pagal 1995 metais galiojantį Religinių bendrijų teisės į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo tvarkos įstatymą. Šiuo metu baigiamos rengti šio įstatymo pataisos, kurios "Lietuvos žydų paveldo fondą" paverstų nusavinto žydų ir bendruomeninio, ir religinio turto perėmėju.

Fondą 2005 metais įsteigė Lietuvos žydų bendruomenė, Pasaulio žydų restitucijos organizacija ir Lietuvos žydų religinė bendrija.

"Pataisų projektą Seimui svarstyti Vyriausybė pateiks lapkritį, o jį patvirtinus žydų turtu rūpinsis fondas", - dienraščiui teigė Teisingumo ministerijos valstybės sekretorius Paulius Koverovas.

Tačiau dėl tokių monopolinių galių suteikimo fondui itin priešinasi Kauno žydų religinė bendruomenė ir Vilniaus "Chabat Liubavič" judėjų bendruomenė. Dauguma žydų bendruomenėms priklausiusių pastatų yra Kaune ir Vilniuje.

Pasak Kauno žydų religinės bendruomenės reikalų tvarkytojo Maušos Bairako, vadovaujantis dabar galiojančiu įstatymu, paraiškų teikimo terminas turtui susigrąžinti jau yra pasibaigęs.

"Ir staiga atsiranda kažkoks fondas, reiškiantis pretenzijas į žydų ir judėjų turėtą turtą", - kalbėjo M.Bairakas.

Jį piktina, kad Seimui patvirtinus įstatymo pataisas, fondas faktiškai kontroliuotų anksčiau žydų bendruomenei priklausiusį turtą, nors jis grąžinamas tik iki 1940 metų liepos 21 dienos veikusioms religinėms bendrijoms arba jų teisių perėmėjoms.

"Pataisose numatyta, kad sprendimus dėl nuosavybės teisių atkūrimo priima Vyriausybės sudaryta komisija, į kurią net pusę narių deleguotų kažkoks fondas", - sakė M.Bairakas.

Įstatymo pataisas rengusios Teisingumo ministerijos valstybės sekretorius P.Koverovas pripažįsta, kad pasiūlymus rengėjams teikė Lietuvos žydų bendruomenė (LŽB), Pasaulio žydų restitucijos organizacija, JAV žydai.

Nors Teisingumo ministerijai iš pradžių buvo pateiktas apie 900 grąžintinų objektų sąrašas, tačiau ekspertams peržiūrėjus archyvinius dokumentus, objektų sąrašas sutrumpėjo iki 260.

Pasak P.Koverovo, iš valstybės biudžeto gali prireikti apie 170 mln. litų vien kompensacijoms už tą visuomeninės paskirties nekilnojamąjį turtą (mokyklos, ligoninės, bibliotekos), kurio neįmanoma grąžinti natūra, išmokėti.

Teisingmo ministerijos atstovas įsitikinęs, kad būtų netikslinga pradėti žydams grąžinti turtą, kol šios tautos atstovai neišsprendė tarpusavio nesutarimų.

"Turto grąžinimas turi būti aiškus ir patiems žydams, kad vėliau nebūtų kaltinama valstybė", - sakė P.Koverovas.

Žydų turto grąžinimo ir kompensavimo procesą planuojama pradėti ne anksčiau kaip 2009 metais, kai bus išmokėti pinigai Lietuvos piliečiams už neišlikusį nekilnojamąjį turtą, o baigti - 2020 metais.

Iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyveno apie 220 tūkst. žydų, kurie sudarė apie 10 proc. visų šalies gyventojų. Per karą buvo išnaikinta apie 96 proc. šios tautos atstovų. Šiuo metu Lietuvoje yra apie 5 tūkst. žydų (Vilniuje - apie 3,5 tūkst., Kaune - apie 400).

Be kita ko, Lietuvos žydų bendruomenė yra pareiškusi, kad "Lietuvos žydų paveldo fondas" ateityje ketina reikšti šalies Vyriausybei pretenzijas ir dėl neišlikusio bendruomeninio turto, taip pat ir dėl vadinamojo bešeimininkio turto.

Tai reiškia, kad gali būti pradėta reikalauti kompensacijų ir, pavyzdžiui, už turtą, kurio savininkai ar turto paveldėtojai jau seniai yra mirę. Tokiu atveju fondas atstovautų mirusiems žmonėms ir pretenduotų į niekam nepriklausantį turtą, rašo dienraštis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sirijoje žuvusio „Vagner“ samdinio artimieji: neleido net karsto atidaryti (88)

Šių metų balandžio viduryje į Rusijos miestą Čitą iš Sirijos buvo pargabentas privačioje...

Žemės ūkio turizmas Baltarusijoje: mitologija, „dalelė SSSR“ ir savininkai-pensininkai (9)

Šiuolaikinis Lietuvos žemės ūkio turizmas dešimtmečiu vyresnis už Baltarusijos: ši verslo...

Prasidės tikrieji rudens nemalonumai: Lietuvą skandins lietus (12)

Anticiklonas savo pozicijas užleidžia labai nenoriai. Šiandien jis dar žada nepastoviai debesuotus...

Krepšinio aikštelėse – smurto proveržis: nokautai Lenkijoje ir Austrijoje epizodų įrašai (6)

Šeštadienio vakaras buvo neramus Europos krepšinio aikštelėse. Net dviejų šalių – Lenkijos...

Pasipiktinusi mama beda pirštu į savivaldybės apsukrumą: tai vaikų luošinimas (184)

„Neverkite, mamytės, jeigu jūsų vaikas negavo vietos valstybiniame darželyje. Jums pasisekė“,...

Rapšys įspūdingai pagerino rekordą ir laimėjo auksą – visus varžovus pralenkė net 6 sek. (20)

Vroclave (Lenkija) vykstančiose XXIX Marka Petrusewicza atminimo plaukimo trumpajame (25 metrų)...

Į Lietuvą grįžusi ir mažą miestelį pamilusi lietuvė: atrodo, čia net vaikai gimsta kitokie (132)

Monika Peldavičiūtė gyvenimą kūrė milijonus gyventojų skaičiuojančiuose miestuose, tačiau...

Indijoje viešėjusi kaunietė: šią šalį rekomenduoju tiems, kurie pasiryžę daug ištverti (61)

„Oro uoste, Amsterdame, sutikau pasaugoti paryžiečio, skrendančio į Indiją, lagaminą. Kai jis...

Ispanijoje – skausminga Messio trauma, kuri užtemdė svarbią pergalę

Šeštadienio vakarą buvo žaidžiamos trejos Ispanijos „La Liga“ čempionato 9-tojo turo...

Apie modelių tragedijas ryžosi prabilti ir manekenė Radvilė Labutytė: pasinaudoti merginomis siekia ne vienas (133)

Iš Lietuvos kilusiam modeliui Radvilei Labutytei jau seniai ne naujiena darbotvarkė, kurioje –...