aA
Alytaus padangų gaisre kovojusių ugniagesių sauga, sveikata ir darbo sąlygomis nebuvo tinkamai pasirūpinta, o Alytaus rajono gyventojai vis dar laukia tyrimų dėl sunkiųjų metalų ir dioksinų jų organizme. Taip teigė su Alytaus padangų perdirbimo gamykloje kilusio gaisro aprašymu susipažinę Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos atstovas Saulius Džiautas ir Seimo narys konservatorius Laurynas Kasčiūnas. Seime šiuo tikslu organizuota spaudos konferencija „Skandalingojo Alytaus gaisro pasekmės: kas prisiims atsakomybę?“

Karvėms – 4 tyrimai, o žmonėms – tik 1

Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas Saulius Džiautas laidoje „DELFI diena“ sakė, kad departamentas toli gražu nepadarė visko, ką reikėjo padaryti.

„Kol kas departamentas teigia, kad daro viską, bet viskas yra tai, kad tiesiog išleidžia iš darbo į medicinines apžiūras, ir viskas.

Tai, kad padarytas tik vienas kraujo tyrimas dėl sunkiųjų metalų, parodo mūsų sveikatos sistemos netobulumą, o veterinarai karves patikrino 4 kartus. Na, žmogus Lietuvoje šiek tiek mažiau vertingas“, – sakė jis.

Vilkinami tyrimai

Anot pašnekovo, daugiausia klausimų kelia tai, kodėl taip vilkinami tyrimai, o atsakingi asmenys vengia atsakomybės.

„Kuo ilgiau organizme būna metalų, tuo sudėtingiau juos vėliau pašalinti, o padariniai gali būti sunkesni. Taip teigia toksikologai, tą teigia mokslų daktarė Ramanauskaitė. Matosi, kad galimai vilkinamas šis tyrimas, neva ugniagesiai geria iš skardinių ir bandoma nukreipti, jog jų gyvenimo būdas toks (taip norima paaiškinti padidėjusį metalų kiekį organizme)“, – kalbėjo S. Džiautas.

Saulius Džiautas
Saulius Džiautas
© DELFI / Andrius Ufartas

Ugniagesiai, įtariama, apsinuodiję sunkiaisiais metalais, bet valdžia tarsi sako, kad nežinia, ar tas užterštumas tikrai dėl šio gaisro, o galbūt dėl jų pačių gyvenimo būdo.

„Aš galiu atsakyti į vieną tokį elementarų klausimą. Ugniagesio, ištarnavusio 30, 25 ar vos 3 metus, organizme yra panašus kiekis viršijamų metalų. Kaip gali būti susiję su ugniagesio gyvenimo būdu, jei tik atėjęs dirbti turi tokį patį kiekį, kaip ir išdirbęs trisdešimt metų. Akivaizdu, kad tai yra susiję su tuo gaisru“, – paaiškino S. Džiautas.

Padaryta didelių klaidų

Kad situacija yra karikatūriška ir gana tragiška, pritarė konservatorius Laurynas Kasčiūnas.

„Toks situacijos aiškinimas iš Vidaus reikalų ministerijos vadovybės, iš ministro lūpų skamba apgailėtinai. Dabar mes privalome užtikrinti biomonitoringą ne tik ugniagesiams, bet ir gyventojams, kuriems teko daugiausia taršos, o tai dar net nėra padaryta.

Dar lapkričio mėnesį ekstremalių situacijų valdymo komisija, Alytaus miesto savivaldybės atstovai principingai kėlė klausimą dėl biomonitoringo, nes žmones buvo apėmusi panika – jie nežino, kas yra jų viduje, kas jų organizme ir kokie laukia padariniai. Buvo pažadėta, kad tai bus padaryta, o šiandien mes kalbame ir girdime, kad tas sveikatos monitoringas gali būti atliktas tik balandžio mėnesį, praėjus pusei metų nuo gaisro“, – DELFI sakė S. Džiautas.

Tūkstančius žmonių Lietuvoje sukrėtęs gaisras slepia protu nesuvokiamas klaidas
© DELFI

Pasiteiravus, ar gaisro Alytuje metu visko pakako, pašnekovas tikino, kad toli gražu ne. Pajėgumų buvo beveik dvigubai mažiau, nei iš tiesų reikėjo.

„Kadangi gaisro aprašymo mums niekas nedavė, tik dėl gerbiamo Lauryno Kasčiūno gavome tai, o gaisro aprašymą gali suprasti specialistas – gaisrininkas, dirbantis šioje sistemoje. Su ekspertais išanalizavome ir pamatėme, kad buvo padaryta labai daug klaidų.

Pajėgų turėjo būti dvigubai daugiau, turėjo gesinti daugiau kaip 60, o gesino apie 30 ugniagesių. Neparūpinta technikos, buvo pasitelkti tik 26 kursantai, kurie teisiškai negalėjo gesinti, nes jie – ne pareigūnai, neprisiekė valstybei. Buvo padaryta labai daug klaidų, todėl mes norime, kad vis dėlto galimai sveikatai padaryta žala, susijusi su pareigų neatlikimu, būtų atlyginta, atsakingi asmenys turėtų atsakyti“, – DELFI sakė jis.

L. Kasčiūno teigimu, buvo pasiruošta tik 30 proc.

„Būtent, kai valstybinės institucijos nesiėmė savo funkcijų, nepaskelbė valstybinio lygmens ekstremalios padėties, lyderystės turėjo imtis regiono lyderiai, kurie darė viską, ką buvo galima padaryti.

Laurynas Kasčiūnas
Laurynas Kasčiūnas
© DELFI / Andrius Ufartas

Analizė, kurią atliko kolegos, leidžia kalbėti apie tai, kad, pagal PAGD patvirtintas taisykles, tas technikos kiekis, kuris buvo naudojamas gaisrui likviduoti, siekė tik vieną trečdalį to, ką iš viso tuomet reikėjo sutelkti. Akivaizdu, kad buvo pasiruošta tik 30 procentų“, – tikino politikas.

Kai kurių pasekmių galėjo išvengti

Anot S. Džiauto, buvo galima išvengti kai kurių pasekmių.

„Galimai, jeigu ugniagesiai gaisro metu į švarią aplinką būtų išleidžiami kas keturias valandas, jie būtų nusiprausę kancerogenines medžiagas, būtų pasikeitę drabužius. Tada jie vėl galėtų atvykti ir taip keistųsi, jeigu būtų pasitelktos visos Lietuvos pajėgos“, – tikino S. Džiautas.

Ugniagesiai planuoja kreiptis į teismą ir siekti kompensacijų už patirtą sveikatos sutrikdymą, gesinant gaisrą padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ Alytuje, pranešė Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos (UGPS) pirmininkas Saulius Džiautas.

„Tai būtų kolektyvinis pareigūnų ieškinys, o profesinė sąjunga būtų trečias suinteresuotas asmuo. Byla panaši į teisėjų bylą dėl gyvsidabrio Ukmergėje. Mes matome, kad yra atitikimų su ta byla“, – per spaudos konferenciją pirmadienį Seime sakė S. Džiautas.

Jo teigimu, dar nėra aišku, ar byloje ugniagesiams atstovaus profsąjungos teisininkai, ar bus ieškoma pagalbos išorėje.

„Mes poryt svarstysime šitą dalyką ir, jei valdyba pritars, kviesime ugniagesius jungtis kolektyviniam ieškiniui sudaryti“, – pridūrė jis.

Pasak profsąjungos vadovo, šiuo metu yra apie dešimt žmonių, kurie norėtų kreiptis į teismą dėl žalos atlyginimo, tačiau viliamasi, kad jų skaičius išaugs iki 50. Jis taip pat pabrėžė, kad kartu kreiptis į teismą galėtų visi per gaisrą Alytuje dirbę pareigūnai.

„Visi 300 galėtų kreiptis, galimybė yra visiems“, – komentavo S. Džiautas.

Jo teigimu, tokį sprendimą lėmė dėmesio trūkumas iš valdžios.

„Matome, kad dešimt kartų normą viršija aliuminis kraujyje, bet niekas toliau nedaroma. Net pagal statutą pareigūnams yra garantija gauti kompensaciją, bet niekas apie tai nekalba. Kai susilaužai koją, gauni, dabar, kai šitoks apsinuodijimas, niekas nekalba apie tai“, – komentavo profsąjungos vadovas.

Pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje S. Džiautas pranešė, jog ugniagesių profsąjunga prašo parlamentaro Lauryno Kasčiūno kreiptis į gaisro aplinkybes tiriančius prokurorus, kad profsąjunga galėtų tapti liudininke ikiteisminiame tyrime.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(58 žmonės įvertino)
4.3793

Top naujienos

Žiauriausias skerdynes pokario Europoje matęs taikdarys: jie žiūrėjo į mus su viltimi ir baime, o mes negalėjome nieko padaryti

Liepos 12-osios vakare pirmieji autobusai kirto fronto liniją ir pasiekė Kladanji pabėgėlių...

Lietuvos įmonės įvertino britų planus dėl atvykstančių darbuotojų: sužlugdytų patys save (64)

„Legalus darbas Anglijoje (amžius iki 60 metų)! Dirbk sandėliuose bei fabrikuose! Užsidirbk...

Orai: nemalonus reiškinys tęsis visą savaitgalį (9)

Po labai vėjuotos nakties, sekmadienio dieną vėjas aprims nežymiai. Vis dar daugelyje rajonų...

Gydymo įstaigoje – darbas baudžiavos sąlygomis: per mėnesį uždirba vos 195 eurus (180)

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) – neeilinė situacija, primenanti...

„Bloomberg“: Putino planas žlugo, susitikimas su Lukašenka neišgelbėjo (378)

Vladimiro Putino netikėtas Rusijos vyriausybės atsistatydinimo inicijavimas ir konstitucinių...

Po ilgos tylos Grybauskaitė prakalbo apie santykius su komanda bei ką būtų dariusi su Narkevičiumi (670)

10 metų Lietuvai vadovavusi kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikime su Knygų...

Turistų traukos taikinys Lietuvoje: žmonės čia netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (12)

Savaitgaliais į Pakruojį, esantį Šiaurės Lietuvoje , suvažiuoja nemažai automobilių, pilnų...

Internautus papiktino „TV pagalbos“ vedėjų elgesys ir žodžiai: gynė smurtavusį vyrą? (198)

Socialines problemas apžvelgiančioje laidoje „TV pagalba“ neseniai buvo rengiama laida apie nuo...

Liga, dėl kurios draugai ir kolegos gali virsti priešais: tokį sergančiojo elgesį sunku pakęsti net ir artimiesiems (5)

Vagystė dažnam asocijuojasi su neigiamais jausmais ne tik dėl to, kad tai – nusikaltimas....

Kodėl moterys patiria orgazmą: tai susiję ne tik su giminės pratęsimu (31)

Priežastys, kodėl moterys patiria orgazmą, mokslininkus domina jau gana seniai. Vyrams orgazmas...

|Maža didelių žinių kaina