aA
Į Seime svarstomą Civilinės sąjungos įstatymo projektą Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai Juozas Baublys, Jonas Varkalys ir Ričardas Juška siūlo įrašyti, kad sudarius civilinę sąjungą nėra sukuriami šeimos teisiniai santykiai.
Trijų liberalų pasiūlymas: civilinė sąjunga nesukuria šeimos teisinių santykių
© Zuma Press / Scanpix

„Tokiu būdu bus panaikinta galimybė traktuoti civilinę sąjungą kaip būdą apeiti Konstitucijos 38 straipsnyje įtvirtintą imperatyvią nuostatą, kad susitarimas sukurti šeimos teisinius santykius gali būti tik tarp vyro ir moters“, – sako pasiūlymą Civilinės sąjungos įstatymo projektui įregistravę parlamentarai.

Kadangi į Civilinės sąjungos įstatymo projektą yra perkelta daug nuostatų iš Civilinio kodekso III knygos, kurios iki šiol buvo taikomos išimtinai sutuoktinių santykiams reguliuoti, pasiūlymo autorių teigimu, galima daryti pagrįstą prielaidą, jog civilinė sąjunga, kaip ir santuoka gali būti traktuojama kaip dviejų asmenų susitarimas sukurti šeimos teisinius santykius.

„Atsižvelgiant į įstatymo projekto rengėjų ne kartą viešai išsakytą nuomonę, jog šiuo įstatymu vis tik nesiekiama civilinės sąjungos prilyginti šeimai, taip pat Teisės ir teisėtvarkos komiteto surengtuose klausymuose rengėjų deklaruotą poziciją, jog Civilinės sąjungos įstatymo tikslas yra reguliuoti ne šeiminius, o privačius asmenų tarpusavio santykius, siekiant teisinio aiškumo bei teisinio apibrėžtumo yra tikslinga įstatymo tekste nustatyti, jog sudarius civilinę sąjungą nėra sukuriami šeimos teisiniai santykiai“,– sako Seimo nariai Juozas Baublys, Jonas Varkalys ir Ričardas Juška.

Pasak jų, iš Civilinės sąjungos įstatymo projekto turinio nėra aišku kokius – privačius ar šeimos teisinius santykius yra siekiama sureguliuoti civilinės sąjungos institutu.

Pagal Civilinį kodeksą, santuoka yra „įstatymų nustatyta tvarka įformintas savanoriškas vyro ir moters susitarimas sukurti šeimos teisinius santykius“.„Civilinis kodeksas aiškiai nurodo, jog sudarę santuoką sutuoktiniai sukuria šeimos santykius kaip bendro gyvenimo pagrindą. O štai iš Civilinės sąjungos įstatymo projekte nurodytos civilinės sąjungos apibrėžties (...) lieka neaiškus šių santykių pobūdis – apima ar ne šie santykiai šeimos teisinius santykius“,– sako Seimo nariai Juozas Baublys, Jonas Varkalys ir Ričardas Juška .

Civilinės sąjungos įstatymo projekte numatyta, kad „civilinė sąjunga yra teisės aktų nustatyta tvarka sudarytas ir patvirtintas dviejų asmenų (partnerių) savanoriškas susitarimas, kuriuo jie siekia sukurti ir (ar) plėtoti, apsaugoti tarpusavio asmeninius santykius“.Jei Seimas pritartų trijų liberalų siūlymui, papildomai įstatyme būtų įrašyta, kad „civilinė sąjunga nesukuria šeimos teisinių santykių“.

Kaip ELTA jau skelbė, Seimas po svarstymo yra pritaręs valdančiosios daugumos partijų inicijuotam Civilinės sąjungos įstatymo projektui. Tam, kad jis būtų priimtas, parlamentarai turės balsuoti dar kartą.

Svarstomu projektu siūloma sureguliuoti santuokos nesudariusių, tačiau bendrus tarpusavio santykius kuriančių asmenų tiek turtinius, tiek asmeninius neturtinius santykius.Pasak projekto iniciatorių, priėmus įstatymą būtų įtvirtintas lyčiai neutralios registruotos civilinės sąjungos modelis.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
2.6667

Top naujienos

Greta Klimkaitė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Po Kachovkos katastrofos įspėja dėl Kremliaus gąsdinimų: nurodė, koks dabartinis Rusijos taikinys ir tikslas (2)

Nors nei JAV, nei didžiųjų Europos valstybių lyderiai kol kas aiškiai neįvardijo, kad kaltė už...

Vairuotojai šią vasarą gali lengviau atsikvėpti: degalų kainos į buvusią ribą negrįš

Degalų kainos Lietuvoje ilgainiui patirs nemenką spaudimą dėl augančių akcizų ir kitų...

Negalėdami atostogauti Europoje, rusai plūsta į lietuvių pamėgtą Viduržemio jūros kurortą: tiek daug jų niekada anksčiau nematė

Su jumis sveikinuosi iš Kemero kurorto Antalijos regione. Tai yra nedidukas, lietuvių mėgstamas,...

Dramos pabaiga: konservatoriai apsisprendė dėl Vyriausybės darbo papildyta (53)

Penktadienio pavakarę nuotoliniu būdu posėdžiavęs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių...

Savaitgaliui – ne tik geros sinoptikų žinios: skelbia ir apie ne itin malonų reiškinį

Šeštadienio dieną Lietuvos orus lems virš Šiaurės Europos sustiprėjęs anticiklonas.

„Nepatogūs klausimai“

Nepatogūs klausimai su Rolandu Mackevičiumi. Svečiuose – Artur Lebedenko Swan (1)

Atsakymai į klausimus, kuriuos ne visi išdrįsta užduoti, skamba laidoje „Nepatogūs...

Į pajūrį atvykusius poilsiautojus ištiko šokas: neįmanoma prieiti arčiau jūros – tiesiog pykina (15)

Nors pastarosiomis dienomis oro temperatūra perkopė 20 laipsnių padalą, tačiau į Pirmąją...

Nejauki tyla „Blaugranoje“: pralaimėjusi „Barcelona“ pusfinalio serijoje prarado aikštės pranašumą

Penktadienį Barselonoje Šarūno Jasikevičiaus auklėtiniai namuose 79:88 neprilygo Malagos...

Karas Ukrainoje. Dar vienas pavojus – Rusija Kryme užminavo chemijos gamyklą Putinas patvirtino, kad Ukrainos kontrpuolimas prasidėjo (1)

Kijeve ir keliuose Ukrainos regionuose paskelbtas oro pavojaus signalas, rašo „Unian“.

Net ir pralaimėjus Šeškui per kūną bėgo šiurpuliukai: čia yra fantastika – iki kosmoso trūko labai nedaug

Penktadienio vakarą Šiaulių arenoje paaiškėjo pirmųjų šio LKL sezono medalių komplekto...