aA
Ilgalaikes savo darbotvarkes, leidžiančias matyti susitikimus nuo kadencijos pradžios, skelbia tik kas penktas iš Lietuvos miestų ir rajonų merų, rodo prieš korupciją kovojančios nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) analizė.
Sergejus Muravjovas
Sergejus Muravjovas
© DELFI / Domantas Pipas

„Mūsų tikslas – padėti žmonėms suprasti, su kuo bendrauja ir kaip sprendimus priiminėja mūsų politikai ir valstybės tarnautojai“, – BNS sakė TILS vadovas Sergejus Muravjovas.

„Kalbėdami apie įtakos darymą dažnai visą dėmesį sutelkiame į nacionalinę politiką ir nepelnytai pamirštame savivaldos lygį“, – pridūrė jis.

TILS duomenimis, 13 iš 60 arba kiek daugiau nei kas penktas meras skelbia nuolatines darbotvarkes, leidžiančias matyti susitikimus nuo kadencijos pradžios. Du trečdaliai merų – 41 iš 60 – viešina laikinas darbotvarkes, kuriose matomi tik einamosios dienos, savaitės ar mėnesio susitikimai.

S. Muravjovo teigimu, nors skaidrumo savivaldoje galėtų būti daugiau ir dauguma jų veikia „proginio skaidrumo sąlygomis“, matomi lyderiai, atvirai informuojantys apie savo susitikimus.

„Labai norėčiau, kad dar daugiau savivaldybių vadovų skelbtų išsamias nuolatines darbotvarkes, kurios leistų lengvai suprasti, kas įvyko prieš mėnesį arba du. Tokios darbotvarkės yra pokalbio apie skaidrumą pradžia, juk jos leidžia suprasti, su kuo buvo aptartas bendruomenei svarbus klausimas, kada tai buvo padaryta“, – sako S. Muravjovas.

„Laikinos vienos dienos arba savaitės darbotvarkės tokios galimybės nesuteikia ir skatina bendruomenės užmaršumą“, – teigia jis.

Daugiausia – 216 – susitikimų per pirmuosius kadencijos metus su interesų grupėmis paviešino Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius, 109 susitikimus – Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas, 102 – Neringos meras Darius Jasaitis. Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius paviešino 96 susitikimus, Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas – 84.

Šeši merai – Kalvarijos, Lazdijų rajono, Marijampolės, Pagėgių, Panevėžio rajono ir Šalčininkų rajono – savo darbotvarkių neskelbia visai.

Pasak S. Muravjovo, viešinami susitikimai leidžia geriau suprasti kontekstą, kuriame gimsta sprendimai ir šios darbotvarkės parodo savotišką įstaigos darbo pulsą.

„Pernelyg dažnai nuasmenindavome politiką. Bet juk nėra taip, kad politikų sprendimai gimsta savaime. Džiaugiuosi, kad atsikratome mito, jog politikai nesitaria su kitais, ir vis dažniau sutariame, jog geras politikas yra skaidrus ir aktyvus, su kitais bendraujantis politikas. Tad daug susitikimų skelbiantys savivaldos atstovai yra gerieji pavyzdžiai, kurie, tikiuosi, įkvėps ir kitus kolegas daryti tą patį“, – teigė jis.

Vis dėlto, TILS vadovo teigimu, suskaičiuoti 1422 susitikimai su interesų grupių atstovais tėra ledkalnio viršūnė.

„Tokių susitikimų gali būti net dešimt kartų daugiau“, – mano jis.

TILS duomenimis, savivaldybių vadovai daugiausia, 584 kartus, susitiko su verslo atstovais, taip pat švietimo, sporto ir mokslo atstovais – 314 susitikimų bei su NVO ir registruotomis vietos bendruomenėmis – 144 kartus.

Tuo metu susitikimų su registruotais lobistais nebuvo.

„Man regis, tai vaizdžiai parodo, jog mūsų lobistinės veiklos reguliavimą būtina taisyti“, – tvirtino S. Muravjovas.

TILS į skaičiavimą neįtraukė savivaldybių vadovų susitikimų su valstybės tarnautojais, pareigūnais ar parlamentarais, vidinių susitikimų su savivaldybių administracijomis.

TILS savivaldybių vadovams siūlo viešinti savo susitikimus darbotvarkėse savivaldybės puslapyje ir informuoti apie susitikimus su interesų grupėmis: asociacijomis, konfederacijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis, paramos ir labdaros fondais, registruotais lobistais, kaip ir viešinti susitikimus, kurių metu savivaldybės vadovas gauna pasiūlymų, susijusių su norminių teisės aktų priėmimu, finansavimo prašymu ir panašiai.

Taip pat rekomenduojama darbotvarkėse nurodyti, su kokios organizacijos atstovais susitinkama, kokios jų pareigos, kur ir kada susitikimas vyksta, koks jo tikslas ir tema bei aiškiai įvardinti, kokie klausimai aptariami susitikimo metu.

Darbotvarkes taip pat siūloma skelbti reguliariai bei pateikiant visus buvusius ir jau suplanuotus būsimus kadencijos susitikimus.

„Raginčiau politikus nelaukti įstatymų pakeitimų ir kiekvienai partijai paprasčiausiai susitarti, kad jos atstovai, patekę į Seimą arba savivaldybės tarybą, pradės skelbti susitikimus su verslininkais, nevyriausybinių organizacijų atstovais arba profsąjungomis“, – sakė TILS vadovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Duomenų mokslininkas: jokių gerų naujienų nėra – ketvirtoji banga įsibėgėja (2)

Duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys–Balevičius laidoje „Delfi rytas“ pirmadienį teigė,...

Privalomas darbuotojų testavimas pasėjo sumaištį – artimiausia galimybė daugiau nei po savaitės, gresia 6000 eurų baudos (148)

Pirmadienį įsigaliojęs reikalavimas periodiškai testuotis restoranų darbuotojams pasėjo...

Austrijos ministras apie ES reakciją į migrantų krizę Lietuvoje: tai absoliučiai neteisingas signalas (220)

Prasidėjus neteisėtų migrantų antplūdžiui iš Baltarusijos į Lietuvą, ši žinia iškart...

Alytaus r. neteisėti migrantai sukėlė riaušes: neleidžia perduoti maisto net vaikams vaizdo įraše – stovyklos vaizdai (1398)

Pirmadienį nuo ryto Alytaus rajone, Verebiejų buvusioje mokykloje laikomi neteisėti migrantai...

Tragiškas įvykis Šakių rajone: srutų šulinyje nuskendo 3 žmonės (68)

Liepos 26 d., 11.45 val., ugniagesiai gavo pranešimą, kad Šakių r. sav., Plokščių sen.,...

Palangos paplūdimys juoduoja nuo vabzdžių: knibždėte knibžda ir jūroje (1)

Nuo karščių jūroje šiuo metu norintiems atsivėsinti poilsiautojams tenka spręsti dilemą:...

Neįtikėtina: Norvegijoje lietuviui atėmė teisę vairuoti, grįžęs į Lietuvą legaliai prie vairo sėdo po poros savaičių (5)

Europos Sąjunga (ES) siekia užtikrinti didesnį saugumą keliuose. Europos Komisija neseniai...

Karolis Paulavičius | D+

Kodėl Dieveniškės turėtų džiaugtis kiekvienu nauju pabėgėliu, apgyvendintu regione

Dieveniškės ir jų gyventojai šioje Lietuvos dalyje visuomet skyrėsi nuo likusios šalies...

Vasarą – jokių nepageidaujamų plaukelių: kaip efektyviai ir saugiai jų atsikratyti?

Ar žinote, kad vasarą plaukeliai ant kūno auga greičiau nei šaltuoju metų laiku? Ar ilsėdamiesi...