„Mes tą diskusiją pradedame, sudaroma darbo grupė, kuri bandys parengti kreipimąsi į Vyriausybę, Seimą“, – BNS sakė Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Kvedaravičius.

Anot jo, pasitelkus mokslininkus, politikus, ekspertus bus siekiama parengti koncepciją ir konkrečius teisės aktus, numatant specialų Trakų statusą.

„Trakai yra Lietuvos vizitinė kortelė, sulaukiantys labai daug dėmesio, labai didelių turistų srautų, bet labai nedidelio papildomo su tuo susijusio finansavimo“, – sakė savivaldybės administracijos vadovas.

Anot jo, statuso suteikimas turėtų garantuoti ir papildomą finansavimą savivaldybei, ir įtvirtintų jos išskirtinį statusą.

„Vienas aspektas – infrastruktūrinės problemos, kitas aspektas – manome, kad Trakai istorine prasme yra ypatingas miestas, ir norime tai įtvirtinti dokumentu“, – teigė D. Kvedaravičius.

Jo teigimu, svarstoma galimybė Trakams siekti kurorto arba valstybinio istorinio miesto statuso.

Dabar Trakai turi kurortinės teritorijos statusą.

Anot D. Kvedaravičiaus, šiuo metu galiojantys kriterijai, pagal kuriuos apibrėžiamas kurorto statusas, yra pasenę.

„Žodis „kurortas“ reiškia sveikatinimosi vietą, bet šiais laikais sveikatinimosi sąvoka, matyt, yra platesnė nei mineralinis vanduo ir pirtis. Juk tai ir aktyvus poilsis, kultūrinė veikla. Aktyviam poilsiui mes turime didžiulius išteklius“, – teigė administracijos direktorius.

„Dabar surašyti kriterijai pritaikyti tik dabartiniams kurortams. Jie nenori dalytis papildomu finansavimu, mes siūlome praplėsti sąvoką ir numatyti, kad vietovės, kurios turi didelius aktyvaus poilsio, istorinius-kultūrinius išteklius, kur žmonės gali leisti laiką prasmingai, irgi turėtų panašų į kurortų miestų statusą ir galėtų pretenduoti į papildomas priemones“, – tvirtino jis.

Pasak D. Kvedaravičiaus, įvairiais skaičiavimais, Trakus per metus aplanko nuo 1 mln. iki 3 mln. svečių.

„Pas mus žmonės atvažiuoja vienai dienai, pusė Vilniaus atvažiuoja turbūt kiekvieną savaitgalį. Jie irgi naudojasi mūsų infrastruktūra, mes tvarkome jų paliktas šiukšles, mūsų keliai dėvisi nuo jų mašinų, mums reikia prižiūrėti ežerų pakrantes. (...) Mes nebepajėgiame išlaikyti viso to srauto“, – aiškino jis.

D. Kvedaravičius priminė neseniai Vilniuje darytą turistų apklausą.

„Vilniuje vykdyta turistų pasitenkinimo apklausa, klausta, kas labiausiai patiko lankantis Vilniuje. Spėkite, kas labiausiai patiko lankantis Vilniuje? Trakai. Vilnius mums įteikė padėką, bet padėkos nelabai užtenka“, – tvirtino administracijos vadovas.

Jis pabrėžė, kad rengiamu kreipimusi į Seimą, Vyriausybė bus siekiama atkreipti dėmesį į išskirtinę Trakų padėtį.

„Mes kartu ir išskirtiniai, ir kartu pamiršti“, – konstatavo D. Kvedaravičius.

Trakai vadinami senąja Lietuvos sostine. Teigiama, kad miestą įkūrė Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas, pastatydamas ten pilį. Įvairių šaltinių teigimu, sostine jis buvo septynerius metus iki 1323 metų, kai Gediminas sostinę amžiams perkėlė į Vilnių.

Trakai garsėja ežerais, atstatyta gotikine pilimi, Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilika, Užutrakio dvaro pastatų ansambliu ir parku, karaimų palikimu, kt.