aA
Praėjusią savaitę visuomenę sujaudino žinia, kad nusižudė jaunas traumatologas, kurį kolegos vertino ir į jį dėjo didelis viltis. Po skaudžios tragedijos vėl prabilta apie problemas, kurios, atrodo, į viešumą buvo iškeltos jau labai seniai: milžiniški darbo krūviai, kelias paras besitęsiantys budėjimai, psichologinės bėdos. Ne ką mažiau svarbi problema – maži medikų atlyginimai.

Prieš medikus – psichologinis smurtas

Medikų sąjūdžio atstovas Darius Jauniškis laidoje „DELFI diena“ tikino, kad ir dabar dar susiduria su tuo, kad kai kurie skyriaus vadovai su medikais elgiasi itin negražiai.

„Aš, tiesą sakant, labai sėkmingai praėjau tiek studijų, tiek rezidentūros metus. Tiesiogiai su terorizavimu ar smurtu nebuvau susidūręs, bet esu matęs, kaip kituose skyriuose vyksta tas gydytojų žeminimas, terorizavimas. Tai sukeldavo labai neigiamas emocijas.

Anksčiau skyriaus vadovai jausdavosi „karaliukais“, kurie galėdavo kontroliuoti viską, ką tik norėdavo. Graudžiausia, kad gydytojai būdavo baudžiami ne dėl to, kad jie kažko nepadarė, ne dėl klaidų, bet tiesiog dėl to, kad neatėjo į darbą prieš darbo laiką. Bausmė būdavo, pavyzdžiui, dvejus mėnesius neoperuoti. O ką tai reiškia chirurgui? Tai baisiausia, kaip galima nubausti chirurgą“, – kalbėjo D.Jauniškis.

Tragiškos mirties sukrėsti medikai ieško išeičių: tikroji situacija ligoninėse – dar blogesnė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Nepaisant tokių problemų, Medikų sąjūdžio atstovas tikino, kad jo skyriuje tokių problemų nėra.

„Man pasisekė, nes dirbu tokiame skyriuje, kur to nėra, bet taip, aš pastebiu iš to, ką pasakojo mano kolegos ir tai, kas iš tikrųjų vyksta. Pasirodo, kad ta mobingo dvasia vis dar gyva. Mes dėl to iškėlėme tą klausimą, nes tai yra nenormalu, su tuo reikia kažką daryti, reikia spręsti problemas, kad nebūtų daugiau tokių tragedijų“, – laidoje „DELFI diena“ pabrėžė jis.

Turi būti sukurti mechanizmai

Pasiteiravus, ar jis pritartų, kad vadovai turėtų būti perrenkami po tam tikro kiekio kadencijų, D.Jauniškis tikino, kad jeigu patys medikai nesiskundžia, tuomet tas pats vadovas gali ir toliau vadovauti.

„Aš manau, tai priklauso nuo to, ar darbuotojai yra patenkinti tuo skyriaus vadovu. Jeigu patenkinti, tai jie gali jį perrinkti kitai kadencijai. Bet, manau, kad turi būti užkirstas kelias piktnaudžiavimui valdžia, tie mechanizmai turėtų sustabdyti žmones, kurių negalima prileisti prie valdžios, nes jie tampa monstrais“, – tikino jis.

Tai visos Lietuvos problema

O kalbėdamas apie praėjusią savaitę žiniasklaidoje pasirodžiusią žinią apie baisią tragediją, kai nusižudė jaunas medikas, vyras tikino, kad gali tik įsivaizduoti, kaip po nelaimės jaučiasi iš gyvenimo pasitraukusį kolegą pažinoję medikai.

„Jeigu aš jaučiu kaltę dėl to žmogaus, kurį pažinojau, tai kolegos, kurie nepadėjo jam, žinoma, irgi turi jausti kaltę. Man, tiesą sakant, jų labai gaila, nes aš tik galiu įsivaizduoti, kokia yra jų psichologinė būsena. Aš manau, kad mes turime daryti viską, kad tokie dalykai nebepasikartotų.

Mes matome iš žmonių reakcijų, kurie dalijasi savo istorijomis. Panašu, kad tai yra ne vieno skyriaus, ne vienos ligoninės, bet visos Lietuvos problema.

Sunku pasakyti, ko bijo kiti medikai. Galbūt ligoninės administracija gali imtis priemonių, sudarinėti nepatogius grafikus, skaičiuoti klaidas, yra daug įvairių mechanizmų žmogui terorizuoti. Žinoma, žmogus geriau pasirenka patylėti ir laukti, kol viskas nurims“, – tikino jis.

„Aš manau, kad mes savyje turime nugalėti baimę“, – taip pat pridūrė jis.

Vyras pabrėžia, kad dažnai jauniems medikams neleidžia pasipriešinti pernelyg stipriai jaučiamas baimės jausmas.

„Ta sistema yra pakankamai stipri. Kai žmogaus smegenyse įsigalioja stresas ir baimė, ją labai sunku išmušti. Tikslas yra nepasiekti to lygio, kai žmogus tampa zombiu, kai nebegalvoja, kas vyksta aplinkui. Iš esmės turėtų būti mechanizmai, kad žmogus, kuris yra terorizuojamas, turėtų, kur pasiskųsti, o administracija turėtų sureaguoti ir išsiaiškinti priežastis. Jeigu ne vienas žmogus nepatenkintas vadovu, turėtų būti sprendžiama dėl vadovo pakeitimo.

Santariškės Clinics
Santariškės Clinics
© DELFI / Kiril Čachovskij

Teoriškai dabar medikai turi, kur kreiptis. Jie gali kreiptis į ligoninės administraciją, bet šiuo konkrečiu atveju ligoninės administracija žinojo, kas vyksta tame skyriuje, bet kažkodėl reikiamų priemonių nebuvo imtasi, kad išvengtume tos tragedijos. Aš manau, kad žmonės turi teisę kreiptis, bet ar tai veikia? Manau, kad kai kuriais atvejais taip, o kai kuriais ne.

Gaila, kad mes apie tą problemą (jauno mediko savižudybę) kalbame tada, kai jau įvyko tragedija, bet mes turime neleisti, kad įvyktų kitos tragedijos. Mes turime sukurti tuos mechanizmus, neturime bijoti kalbėti apie tai ir tie žmonės, kurie terorizuoja, turėtų savotiškai bijoti ir žinoti, kad jie nėra nebaudžiami“, – tikino jis.

Tikina, kad medikai turi kur kreiptis

Molėtų ligoninės direktorius, gydytojas chirurgas Vaidotas Grigas tikino, kad jo skyriuje nėra tokių problemų.

„Aš manau, kad atmosfera darbingai draugiška, nes mano požiūris į vadovavimą skiriasi nuo to, ką aš mačiau rezidentūros metu, kokius teko pažinti klinikos vadovus, skyriaus vedėjus. Manau, kad kiekvienas rezidentas galėtų parašyti knygą nuo savo pirmų rezidentūros metų iki to, kai jie pradėjo dirbti klinikose. Ir mano laiku buvo daug ko, patyčių, nesiskaitymo su žmonėmis. Matau, kad ir iki šių dienų tam tikrose vietose tai yra likę.

Aš manau, kad administracija turėtų būti suinteresuota, kad iškilusios problemos būtų išspręstos, o pagrindinis faktorius – baimė dėl darbo. Žinant, kad tau toliau teks dirbti tame pačiame skyriuje ar klinikoje, ir jeigu nebus palaikymo, tai kiekvienas pagalvoja, ar verta tai daryti, ar verta viešinti problemas“, – DELFI laidoje kalbėjo jis.

„Trūksta vienybės ir drąsos“, – taip pat pridūrė.

Pasiteiravus, ar kada pačiam teko piktai kalbėti su darbuotojais, jis sakė, kad niekada.

„Būna susirinkimų, kai reikia išnagrinėti situaciją, bet kad žeminčiau žmogų kitų akivaizdoje – niekada. Jeigu noriu kažką pasakyti, turiu tai pasakyti nekonfliktiškai, bet nei karto nedrįsau ant žmonių rėkti“, – tikino jis.

Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linijaBudi savanoriai konsultantai 8 800 28888I-VII, visą parą
Vaikų linijaBudi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366I-VII, visą parą
Vilties linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centrasKonsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Sidabrinė linijaBudi savanoriai konsultantai 8 80080020I-V, 8.00-20.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per 36val.
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/laiskaiAtsako per 2 darbo dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijosRašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.ltAtsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiemsRašyti el. paštu: laukiam@artimiems.ltAtsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Darbo laikas: I, III, V 16.00–20.00 Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(58 žmonės įvertino)
3.7241

Top naujienos

Valdančiuosius palikęs Žemaitaitis: man gaila Karbauskio (53)

Praėjusią savaitę Seimas slaptu balsavimu nusprendė, kad „Tvarkos ir teisingumo“ partijos...

Siūlo naujus mokesčius, bet atsisako milijonų: kitąmet iš valstybės įmonių bus mažiau pinigų (11)

Pastaraisiais metais valstybės valdomos įmonės vis labiau prisidėdavo prie valstybės biudžeto....

Rusijai sunkiai sekasi įgyvendinti didžiąją Putino svajonę (70)

Rusijos prezidento Vladimiro Putino vadinamieji nacionaliniai projektai – išlaidų planai,...

Plati Julios Roberts šypsena slepia jos tamsiąją pusę: išjungus kameras aktorė tampa visai kitu žmogumi (9)

Didžiąją savo karjeros dalį aktorė Julia Roberts buvo Amerikos numylėtinė. Ji išgarsėjo...

Turkijoje įvestas pagalvės mokestis turistams

Turkijos parlamentas pritarė įstatymo projektui, pagal kurį nuo 2020 m. turistai mokės 2 proc....

Anthony sugrįžimas – itin prastas, Valančiūnas su „Grizzlies“ neprilygo autsaideriams „Warriors“

NBA čempionate įvyko ilgai aptarinėtas Carmelo Anthony sugrįžimas, tačiau jis tikrai nebuvo...

Prieš ar po pusryčių valytis dantis: ekspertai dažniausiai turi vieną atsakymą

Klausimas, kasdien neduodantis ramybės: kada valytis dantis – prieš pusryčius ar po jų? Į jį...

Dėl trečio kėlinio sindromo nuogąstaujantis Jasikevičius renkasi „geriausią prieinamą“ naujoką (43)

Trys pralaimėjimai iš eilės, ir visuose juose Šarūnas Jasikevičius mato vieną bendrą...

Palygino žiemos atostogų kainas populiariuose kurortuose: kai kuriuose išleisite dvigubai daugiau (19)

Artėjant didžiosioms žiemos šventėms, dažnas nori bent šiek tiek atsipūsti ir ištrūkti nors...