aA
Valdančios koalicijos irimo priežastimi gali tapti didžiausia jos grandis konservatoriai-krikdemai, mat dalis šios partijos atstovų Seime neremia savo lyderio, premjero Andriaus Kubiliaus ir jo vadovaujamos Vyriausybės vykdomos politikos. Tokios nuomonės apie koalicijos stabilumą laikosi Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Tomas Janeliūnas, įvertinęs antradienį parlamente vykusį balsavimą dėl Konstitucijos pataisų, kuriomis norėta įtvirtinti tiesioginius merų rinkimus.
© A.Solomino nuotr.

„Ši situacija rodo, kad pačioje konservatorių partijoje vis didėja problemos ir, nors visi mažiausiai tikėjosi, bet patys konservatoriai gali tapti svarbiausia valdančios koalicijos irimo priežastimi, nes, kaip ten bebūtų, bet didžiausia parlamentinė frakcija vis dėlto turėtų elgtis pakankamai solidžiai, koncentruotai, ypač kai kalbama apie tokius rimtus sprendimus, kurie pastaruoju metu buvo sužlugdyti“, - DELFI sakė politologas.

Kaip DELFI rašė, parlamentarai antradienį nepritarė tiesioginių merų rinkimų įteisinimui, sprendimo priėmimui pritrūko vos šešių balsų. Vieni didžiausių tiesioginių merų rinkimų rėmėjai liberalcentristai ėmė svarstyti apie pasitraukimą iš koalicijos, o partnerius liberalus bei konservatorius apkaltino kalbant viena, o darant kita.

Iš 45 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narių balsavime dalyvavo 39 asmenys: 16 balsuodami susilaikė, 3 buvo prieš ir 20 pataisas parėmė. Premjeras A. Kubilius po balsavimo svarstė, kad įvertinus jo vadovaujamos partijos nuomonę, galėjo būti ir blogiau.

Tomas Janeliūnas
Tomas Janeliūnas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Pačioje konservatorių partijoje nebuvo prieitas bendras sprendimas ir nors formaliai konservatorių partijos vadovybė tvirtindavo, kad jie pritaria tiesioginiams merų rinkimams, bet iš tiesų pačioje partijoje vieningos pozicijos nebuvo ir sprendimui priimti pritrūko visų konservatorių balsų, kurių kaip tik ir reikėjo“, - susidariusią situaciją komentavo T. Janeliūnas.

Anksčiau dalis konservatorių-krikdemų sužlugdė A. Kubiliaus Vyriausybės iniciatyvą priimti teisės aktą, kuriuos nelietuviški asmenvardžiai būtų rašomi originalo kalba visais lotyniško pagrindo rašmenimis. Seimas atmetė ministrų kabineto įstatymo projektą ir net negrąžino iniciatoriams jo tobulinti. Vyriausybės iniciatyvai tepritarė 8 TS-LKD nariai, o 26 arba susilaikė, arba balsavo prieš.

Pasak T. Janeliūno šie ir kiti nesusipratimai rodo, jog didžiausia valdančios koalicijos problema gali būti ne mažesnieji jos partneriai, kurie kelia įvairius reikalavimus, o didžiausia jos grandis – TS-LKD, kurioje vadovybė negeba įtikinti eilinių parlamentarų siūlomų sprendimų tikslingumu.

Tačiau politologas atmetė galimybę, kad konservatoriai-krikdemai galėtų skilti kaip politinė partija, kaip kad yra nutikę 1996-2000 m. parlamento kadencijoje. Pasak T. Janeliūno, radikaliausias TS-LKD sparnas, vadinamas „talibais“, atskilęs nuo motininės partijos puikiai suvokia, jog savarankiškai neišgyventų, tad veikiausiai sieks didesnės įtakos pačioje TS-LKD.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Finaliniai TS-LKD kandidatų debatai. Šimonytė ir Ušackas deklaravo, dėl ko niekada nesutartų su valdančiaisiais (332)

Pirmadienį Kaune vyko finaliniai Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD )...

Seime svarstomas naujas mokestis: nori apmokestinti spausdintuvus (410)

Seime liko paskutiniai žingsniai dėl naujo mokesčio priėmimo, kuris, veikiausia, išaugintų...

Imperijos griūtis: Ukrainos bažnyčia skaldo Putino kuriamą slavų pasaulį (111)

Ką reiškia Ukrainos stačiatikių bažnyčios galimas susivienijimas ir atsiskyrimas nuo Maskvos? Ar...

Nustelbė viską, ką teisėjas yra regėjęs: gauja nuteista už sistemingą pažeidžiamų merginų prievartavimą kai kurioms tebuvo 11 metų (8)

Gauja nubausta už „niekšiškus ir siaubingus“ nusikaltimus, o vadeiva įkalintas iki gyvos...

Neįtikėtini pokyčiai: pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį (13)

„Atsimenu atvejį, kai su vaikais atvykome į atrakcionų parką ir jie norėjo, kad kartu...

Atimtų vaikų mama: neįsivaizduoju, kaip reikės atitaisyti vaikams padarytą žalą (990)

„Aš jau kalbu ramiai – visos ašaros praverktos“, - sako kaunietė Eglė. Rugsėjo pabaigoje...

„Dzūkiją“ gyręs Šaras pokštavo dėl prametančio Jankūno: man irgi sakydavo – nuo vasario, Šarai

Tik po gyvybiškai svarbių Thomo Walkupo ir Leo Westermanno tritaškių Šarūnas Jasikevičius...

Europos žaizda, kurioje šlovinamas komunizmas: viskas atrodo taip, kaip pas mus buvo „prie ruso“ (399)

Pirmojoje pasakojimo dalyje rašiau apie Moldovos teritorijoje esančią Padniestrę – regioną,...

Pavasarį gimsiantis Meghan Markle mažylis sumaišys kortas eilėje į sostą, bet princu ar princese netaps (2)

Prieš penkis mėnesius Meghan Markle, Sasekso kunigaikštienė, Vindzoro pilyje ištekėjo už princo...

10 žaidimų, kurie sukels emocijų audrą

Šie projektai privers jus nuoširdžiai nerimauti dėl personažų likimo ir kels norą eiti iki pat...