Dabar, kai Specialiųjų tyrimų tarnyba purto žemėtvarkininkus ir žemėvaldžius, o Prezidentas jau net su papykiu skubina praskaidrinti šitą tamsų reikalą ir reikalauja rezultato, čia, Karklės pajūryje, lyg niekur nieko teka ramus gyvenimas ir vyksta statybos darbai.
Namas, sklypas
Antai keli statybininkai rudenio saulutėje sukiojasi prie kažkieno būsimo namo pamatų. Ne kitaip bus, ne kitaip ir yra – čia žmogidę renčia buvusio Pajūrio regioninio parko direktoriaus Arvydo Urbio brolis. Tolėliau, arčiau jūros, kažkas plaktuku kaukši jau pastatytuose bankininko trobesiuose.

Tai “gudriai” sutvarkė dokumentus!

Čia, būtent šioje vietoje, paveldėtą žemę turėjo atgauti Audra Čepienė, kurios seneliai buvo Karklės gyventojai. Žemės buvo tik sprindis – 15 arų.

- Negalima šitos žemės grąžinti! Per arti jūros - bus sudarkytas kraštovaizdis, - pasakė moteriai juridine įstatymų kalba kalbantys žmonės, tarp kurių buvo tada dar visiškai nepopuliarūs ir mažai kam žinomi žemėtvarkininkai Stanislovas Tamolis ir Gintautas Stankus bei Pajūrio regioninio parko direktorius Arvydas Urbis, kurie išgarsės tik vėliau, kaip gabūs ir apsukrūs žemių kilotojai, raižytojai ir parceliuotojai.

Jie ir pasiūlė Audrai Čepienei pajūrio žemelės toje vietoje, kur dabar šviečia bankininko Romaldo Ato trobesiai. Žemės paveldėtoja sutiko - kur dėsies, jei buvusioje vietoje negalima. Prasidėjo ilgas ir kruopštus dokumentų tvarkymas, kaip kad yra būdinga mūsų valdininkams. Bet tie dokumentai buvo tvarkomi ir sutvarkyti kažkaip keistai, kad ta žadėtoji žemė atiteko... Klaipėdos apskrities viršininko administracijos Žemės tvarkymo departamento direktoriaus Stanislovo Tamolio sūnui.

Tasai, tarsi nujausdamas, kad gali įmerkti uodegą, greitomis įpiršo ir tą žemę pardavė minėtam bankininkui Romaldui Atui. O to irgi nekvailo būta – tuoj pat ėmė ir pasistatė du didžius namus, kad paskui kas žemės neatimtų. Bet jis, aišku, čia niekuo dėtas...

Patys ne vietoje vietą parinko

Taigi žadėtoji žemė nuo bankininko sodybos pašonės žemėtvarkininkų valia buvo pastūmėta dešiniau. Patys žemėtvarkininkai tą vietą parinko, patys ją derino, projektavo ir braižė, o kai paruošė projektą, ėmė keistai kalbėti, kad, girdi, negalima ir šitos pajūrio žemelės sugrąžinti – esą čia pajūrio zona ir jau prasideda miškas. O miškas Lietuvoje – šventa vieta. Sunku pasakyti, kodėl toje vietoje krūmai ir kelios drebulės buvo pavadintos mišku. Pušynas prasideda šiek tiek tolėliau, kur... net du didžiulius sklypus – ne 15 arų – yra atsikėlusi Stanislava Garunkštienė, nors nei ji, nei jos giminė niekad Karklėje negyveno.

Vadinasi, persikelti žemę į Karklę iš kitur galima, o čia turėtos atgauti – ne. Kodėl šitaip? Ar tik ne dėl to, kad Stanislava Garunkštienė yra buvusio Klaipėdos apskrities viršininko administracijos sekretoriaus Algimanto Saveikos uošvė? Beje, šiomis dienomis buvusiu sekretoriumi irgi susidomėjo STT. Pareigūnai aiškinasi, ar Algimantas Saveika, perleidęs per savo rankas ne vieną dokumentą dėl nuosavybės teisių atkūrimo, savo laiku nepiktnaudžiavo tarnyba. Ko gero, žiū, ir paaiškės, kaip tiedu Stanislavos Garunkštienės sklypai stebuklingu būdu atsirado miškelyje prie jūros...

Laukymė – tai miškas

Taigi nieko nuostabaus, kad mūsų melagingais laikais Audrai Čepienei buvo pasiūlytas dar vienas čia pat esantis sklypas laukymėje, kur jau, atrodo, jį įteisinant, neturėtų kilti jokių kliuvinių ir nesusipratimų. Bet kur tau! Ir ta laukymė, pasirodo, esanti ... miškas, nes ir čia, sklypo pakrašty, yra krūmokšnių, o tarp jų dar alksniai styro ir vėjų košiamos kelios drebulės dreba.

Tašką šiam žadėtosios žemės stumdymui, regis, padėjo Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos, savo raštu pabylojusi (cituoju): “Kadangi Jūsų norimas susigrąžinti 0,15 ha žemės sklypas yra pajūrio juostoje, todėl Jums lygiavertis žemės sklypas galės būti perduodamas nuosavybėn neatlyginamai iš laisvo žemės fondo. Pajūrio regioninio parko teritorijoje Jums nebus galima projektuoti perduodamą nuosavybėn lygiavertį žemės sklypą, nes Jūs joje negyvenate ir neturite nuosavybės teise pastatų”.

O dabar tuos sakinius išverskime į normalią kalbą. Jie maždaug skambėti turėtų taip: “Nors Jūsų norima susigrąžinti žemė yra Karklėje, mes jos negalime grąžinti, nes ji patenka į pajūrio juostą ir natūra negrąžinama. Kitoje Pajūrio regioninio parko vietoje jums žemės todėl negalime skirti, nes Jūs parko teritorijoje neturite namo ir čia negyvenate”. Ratas, kaip sakoma, užsidarė. Nes iš tiesų, kaip pasistatysi namą, jei neturi žemės, o žemės neatgauni todėl, kad neturi namo.

Esmė yra ta, kad žmogus negali atgauti teisėtos žemės ten, kur ji ir buvo – Karklėje (nebūtinai ant kopos, galima ir kitur). Toks žemės sugrąžinimas, pasak kabinetinių mesijų, būtų neteisėtas. Tuo tarpu visi tie, kas neteisėtai atsikėlę žemes į Karklę ir pajūrį iš kitų Lietuvos vietų, tapo teisėtais jos šeimininkais. Jų žemė kažkodėl tapo teisėta.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Konservatorių ir valstiečių kovoje – intriga: duomenys išsiskyrė (185)

Jau ne pirmą mėnesį populiariausių partijų viršūnėje tarpusavyje besivaržantys valstiečiai...

Pasibaigus pikantiškai istorijai – vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (21)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

Testas: 9 simptomai – gripas ar peršalimas? (3)

Devyni simptomai sieja gripą ir peršalimą . Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai...

Policijos rankose – nauji pažangūs greičio matuokliai matys pažeidėją už 2 km (5)

Lietuvos policija iš kompanijos „Eurosec“ nusipirko pirmuosius pažangius nešiojamus...

Pirštu bedė į Rusiją: tai tarsi naujas karinis ginklas (20)

Europos Sąjunga trečiadienį surengė diskusiją apie Rusijos propagandos įtaką Bendrijai ir...

Orai: grįš šaltis (20)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

„Grei anatomijos“ žvaigždė parduoda prabangų namą (4)

Populiaraus serialo „Grei anatomija“ aktorė Ellen Pompeo parduoda savo prabangų namą...

Kokie naminiai gyvūnai Lietuvoje gali žiemą gyventi be tvarto (7)

Žiemos sezonas – tikras išbandymas tiek ūkininkui, tiek jo guvulių bandai. Iki 15 laipsnių...

Užsikimšo vamzdžiai? Iš jų sklinda blogas kvapas? Padėti gali ir naminės priemonės (10)

Jūsų namuose iš kanalizacijos vamzdžių gana dažnai gali pasklisti blogas kvapas. Paprastai nosį...

Valančiūno ir Drummondo dvikovoje – žvėriški dvigubi dubliai ir lietuvio komandos pergalė (4)

NBA pirmenybėse po nesėkmingos atkarpos pergalės skonį vėl pajuto Toronto „Raptors“ (30-13)...