Vaikystės sodas“ neteisėtai nutraukė sutartį su alergiško vaiko tėvais, privalo grąžinti stojamuosius mokesčius ir atlyginti neturtinę žalą už alergenų turinčio maisto davimą mažamečiam vaikui. Toks teismo sprendimas įsiteisėjo spalio mėnesį, išnagrinėjus abiejų bylos šalių apeliacinius skundus.

Teismas paliko galioti nepakeistą pirmosios instancijos teismo sprendimo nutartį. Joje Vilniaus miesto apylinkės teismas pažymėjo, kad „Vaikystės sodo“ sutartyse pažeista interesų pusiausvyra vartotojo nenaudai ir sutartys su nukentėjusia Jaškevičių šeima buvo nutrauktos neteisėtai. Teismas buvo konstatavęs, kad ši įstaiga neparodė deramos atidos bei rūpestingumo ir priteisė iš „Vaikystės sodo“ nukentėjusiam mažamečiui vaikui trijų tūkstančių eurų neturtinės žalos atlyginimą. Incidento dieną šiam vaikui buvo duota maisto, kuriam jis itin alergiškas.

„Daug mūsų energijos ir laiko pareikalavo visa šita istorija, bet džiaugiamės, kad pagaliau teismas padėjo tašką. Tai buvo kova ne tik už mūsų vaiką, kuriam laimei, pavyko išvengti tragiškų pasekmių, tai darėme ir apskritai dėl požiūrio į alergiškus vaikus, kad atsitiktinis netinkamo maisto kąsnis jiems neva nepadarysiąs nieko blogo. Deja, net ir vienas kąsnis alergiškam vaikui gali būti paskutinis, būtent dėl to tėvai ieško tinkamą alergiškų vaikų priežiūrą ne deklaratyviai, o iš tiesų galinčių užtikrinti ikimokyklinio ugdymo įstaigų bei derina individualius valgiaraščius“, – sakė nukentėjusio vaiko mama Rasa Jaškevičienė, kartu su vyru Arūnu auginanti tris mažamečius vaikus, iš kurių du yra alergiški.

Netinkamas kąsnis galėjo baigtis liūdnai

Incidentas darželyje įvyko 2019 metų spalį, kai „Vaikystės sodo“ padalinyje „Leono Sapiegos sodelis“ pavakarių metu patiekta varškėtukų šeimos vaikams, kurie itin alergiški pieno produktams ir kiaušiniui. Tokie darželio pavakariai vienam iš šeimos vaikų (jam tuomet buvo pusantrų metų) dar tos pačios dienos vakarą baigėsi aršia alergine reakcija į maistą – anafilaksiniu šoku ir hospitalizacija Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose. Anafilaksinis šokas – pavojinga gyvybei būklė, mat greitai nesuteikus tinkamos medicininės pagalbos, gali ištikti mirtis.

Apie vaikų alergijas darželis buvo informuotas tiek žodžiu, tiek raštu sutartyje ir buvo gavęs tai patvirtinančias oficialias Vaiko sveikatos pažymas, vaikams buvo sudarytas individualus valgiaraštis ir taikytas papildomas mokestis už alergiškų vaikų maitinimą. Vis dėlto, per keturis pirmuosius dvynukų lankymo mėnesius šeima šiame darželyje patyrė net tris incidentus dėl alergenų turinčio maisto.

„Ši byla svarbi dviem aspektais. Pirma, teismo sprendimas patvirtina, jog įstaigos turi itin atidžiai elgtis prižiūrėdamos alergiškus vaikus. Tad, viliamės, šis precedentas atkreips į tai visuomenės bei vaikų ugdymo įstaigų dėmesį ir nebus numojama ranka. Antra, byla dar kartą patvirtina, kad net nuo garsių bendrovių piktnaudžiavimo netinkamai sudarant ar nutraukiant sutartis, vartotojus ne tik formaliai gina įstatymas, bet ir realiai – teismai“, – sakė šeimai atstovaujantis advokatų profesinės bendrijos AVERUS advokatas Marius Barisevičius.

Nors į teismą dėl mokesčių priteisimo už paslaugas, suteiktas paskutinį vaikų darželio lankymo mėnesį iki „Vaikystės sodui“ vienašališkai nutraukiant sutartį, kreipėsi darželis, teismas buvo nukentėjusios šeimos pusėje. Teismas ne tik nustatė, kad „Vaikystės sodas“ trijų vaikų priežiūros ugdymo sutartis nutraukė neteisėtai, įpareigojo grąžinti nukentėjusiai šeimai sumokėtus 825 eurus mokesčio bei priteisė mažamečiui vaikui trijų tūkstančių eurų neturtinės žalos atlyginimą. Vilniaus apygardos teismo nutartis, po apeliacinio svarstymo palikusi galioti pirmosios instancijos sprendimą, įsiteisėjo spalio 12 dieną.

Alergiškas kas dešimtas

Nuo 2011 metų atsirado galimybė alergiškiems vaikams vaikų ugdymo įstaigose pritaikyti maitinimą eliminuojant maisto produktus, kuriems konkretus vaikas alergologo nurodymu yra alergiškas. Statistikos departamento 2019 m. duomenimis, Lietuvoje daugiau nei 10 proc. žmonių yra nustatyta alergija. Per penkerius metus jų padaugėjo pusantro karto.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)