aA
Šnipinėjimu kaltinamas į atsargą išleistas Lietuvos kariuomenės paramedikas Andrejus Ošurkovas gali pasislėpti nuo teismo bei daryti naujus nusikaltimus.
Andrejus Ošurkovas
Andrejus Ošurkovas
© DELFI / Tomas Vinickas

Taip mano Vilniaus apygardos teismas, penktadienį nusprendęs dar trims mėnesiams pratęsti A. Ošurkovo suėmimą.

Generalinės prokuratūros prokuroras Redas Savickas sako, kad teismui patenkinus prašymą A. Ošurkovą laikyti suimtą, jis už grotų turėtų praleisti 15 mėnesių.

„Teismas mano, kad kaltinamasis gali pasislėpti nuo teismo bei daryti naujus nusikaltimus“, - apie teismo motyvus, kodėl turi toliau būti laikomas suimtas 28 metų A. Ošurkovas, sakė prokuroras.

Paramedikas išklausyti nutarties nebuvo atvežtas į teismą – jis yra laikomas Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime. Tiesa, jį konvojaus pareigūnai į teismą buvo atlydėję ketvirtadienį, bet suimtasis buvo labai slepiamas.

Įtariama, kad kariškis šnipinėjo Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios žvalgybos valdybos užsakymu.

A. Ošurkovas buvo užverbuotas Baltarusijoje, tarnaudamas Lietuvos kariuomenėje jis turėjo atlikti specialias užduotis. Jų mastas ir pobūdis laikui bėgant kito – A. Ošurkovas turėjo ne tik rinkti informaciją, bet ir verbuoti kitus asmenis, galinčius teikti informaciją Baltarusijai.

Šnipinėjimu kaltinamas kaunietis slaptą informaciją apie ginkluotąsias pajėgas ir asmenis perduodavo vienai Baltarusijos slaptajai tarnybai. „Tai jis padarė iš savanaudiškų paskatų“, – prokurorai yra sakę, kad įtariamajam buvo mokamas atlygis už informaciją.

„Jis rinko visą informaciją, kokią tik galėjo surinkti“, – anksčiau yra sakęs prokuroras Raimondas Petrauskas pabrėžė, kad kariškis domėjosi ir asmenimis, kurių veiklos pobūdis nėra viešas.

Prokuroro teigimu, dėl šnipinėjimo Baltarusijai buvo padaryta didžiulė žala. „Tai sukėlė ir pavojų kai kurių asmenų sveikatai ir gyvybei“, – sakė R. Petrauskas.

Anot jo, Baltarusija itin domėjosi Lietuvos kariuomenės padalinių turima karine technika, ginkluote, pastatų paskirtimi, dalyvavimu tarptautinėse NATO operacijose (misijose), standartinių operacijų planais, įvairiais kariniais mokymais, informacija apie konkrečiuose padaliniuose ar tarnybose tarnaujančių asmenų skaičių, jų vardus, asmenines charakteristikas bei moralines psichologines nuostatas, dienotvarkę, t. y. apie viską, kas susiję su Lietuvos kariuomene, turima karine technika, karių ruošimo programomis, pratybomis, Lietuvos kariuomenės objektais ir jų paskirtimi.

„Jis perdavė duomenis, kuriuos sugebėjo surinkti per savo šnipinėjimo laikotarpį – tai buvo duomenys apie mūsų ginkluotąsias pajėgas, apie asmenis, tarnavusius kariuomenėje, planus, pastatus, gana daug“, – sakė R. Petrauskas.

Jo teigimu, kariškis Baltarusijai įtariamas šnipinėjęs apie 5 metus, tačiau ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas sausio 22-ąją, dar po dviejų dienų A. Ošurkovas buvo sulaikytas.

„Sumos, kurios jam buvo mokamos, buvo gana įvairios, mes turime tik įtarimus – baudžiamoje byloje surinkti tik duomenys, jie įrodymais taps tik teisme“, – sakė prokuroras.

Pinigus kariškiui mokėjo asmuo, kuriam jis perduodavo informaciją, tačiau kokiose vietose informacija buvo perduodama, neatskleidžiama.

Prokurorai neturi duomenų, kad Baltarusijos slaptosioms tarnyboms perduodama informacija pasiekdavo ir Rusiją. „Mes galime teigti, kad asmuo, su kuriuo jis kontaktavo, yra būtent Baltarusijos Respublikos slaptosios tarnybos bendradarbis“, – R. Petrauskas neatskleidė, ar informacija buvo perduodama ambasados darbuotojui.

Tyrimo metu buvo išsiaiškinta, kad kariškis turi ir giminaičių Baltarusijoje.

Paklaustas, ar kariškis pripažino kaltę, R. Petrauskas sakė: „Gailisi.“ „Parodymus jis davė“, – pabrėžė prokuroras.

Lietuvos kariuomenės vado padėjėjas pulkininkas Valdemaras Rupšys yra sakę, kad A. Ošurkovas tarnavo 2007-2008 m mokomajame pulke, kuris dislokuotas Rukloje, kaip šauktinis, iki 2010 m. buvo savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos karys, o iki 2014 m. balandžio, kai buvo išleistas į atsargą, buvo profesinės karo tarnybos karys.

Jo teigimu, vyresnysis eilinis yra dalyvavęs tarptautinėse pratybose.

„Karys neturėjo galimybės susipažinti, disponuoti ar kitaip naudotis įslaptinta informacija, jis galėjo teikti informaciją pratybų metu, kasdieninėje veikloje, tai ką, matė“, – pažymėjo pulkininkas.

1986 m. Kaune gimęs Lietuvos Respublikos pilietis, deklaravęs gyvenamąją vietą ir gyvenantis Kaune, turintis vidurinį išsilavinimą, nevedęs, neteistas, tarnaujantis Lietuvos kariuomenės Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotame pėstininkų batalione paramediku, kaip manyta, niekam neturėjo sukelti įtarimo, todėl buvo itin parankus užsienio žvalgybos organizacijai.

Už informaciją, kuri, kaip įtariama, buvo renkama šios organizacijos nurodymu betarpiškai bendraujant su kartu tarnybą atliekančiais kariais, stebint, įsimenant bei pagal galimybes fotografuojant ar kitaip fiksuojant, pavyzdžiui – perbraižant objektų schemas bei planus, persirašant tarnybą atliekančių karių duomenis iš tarnybinių dokumentų (registracijos knygų ar žurnalų), buvo mokamas atitinkamas piniginis atlygis.

„Tyrimo metu buvo gauti atsakingų institucijų įvertinimai, kuriuose nurodoma, kad neteisėtas tarnybos paslaptį sudarančios informacijos apie karių tarnavimą konkrečiuose padaliniuose, jų asmens duomenų atskleidimas sukelia grėsmę tiek minėtiems asmenims, tiek jų šeimų nariams, o slaptas nurodytų techninių ir kitų duomenų apie kariuomenės pajėgumus perdavimas užsienio valstybei – žalingas, nes mažina Lietuvos kariuomenės turimas galimybės užtikrinti valstybės saugumą“, – pranešė prokuratūra.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas gavus Valstybės saugumo departamento vykdytos ilgalaikės žvalgybos operacijos duomenis apie šio kaltinamojo galbūt vykdytą nusikalstamą veiką.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) pranešė, kad Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios žvalgybos valdyba (GRU) siekia gauti ją dominančios informacijos per tam tikrus mūsų šalies piliečius. Baltarusijos GRU itin domėjosi Lietuvos kariuomene, turima ginkluote, specialiosiomis pajėgomis, koviniu pasirengimo lygiu, karių morale ir pasiryžimu ginti Lietuvą nuo galimos agresijos.

„VSD jau ne kartą informavo visuomenę, kaip žvalgybos tarnybos nustato „taikinius“, kurie galėtų tapti jų informacijos šaltiniais – pasirenkant konkretų asmenį, stengiamasi nustatyti motyvus, kurie paskatintų bendradarbiauti su užsienio žvalgybos tarnybomis, - pranešė VSD. - Šiuo atveju Baltarusijos GRU buvo pateikusi užduotį A. Ošurkovui ieškoti Lietuvos kariuomenėje nepatriotiškai nusiteikusių asmenų bei rinkti apie juos informaciją.“

Teismui yra perduota ir dar viena byla dėl šnipinėjimo – valstybės įmonėje „Oro navigacija“ dirbęs elektromechanikas Romualdas Lipskis taip pat šiuo metu yra suimtas. Prokuratūros duomenimis, tuo metu valstybės įmonėje „Oro navigacija“ dirbęs įtariamasis savo kabinete slapta fotografavo ten buvusius dokumentus bei kitus objektus ir juos perdavė Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios žvalgybos valdybai.

Prokurorai teigia, kad šios šnipinėjimo bylos tarpusavyje nėra susijusios.

R. Lipskio byla penktadienį jau buvo pradėta nagrinėti teisme.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

NATO praregėjo: įvertino, kuo iš tiesų užsiima Rusija, bet rimčiausias iššūkis lieka tarp eilučių (122)

Smegenų mirtis. Tokią šiurpią diagnozę NATO pernai pateikęs Prancūzijos prezidentas...

Šie būstai tyliai susišluoja didžiąją dalį pirkėjų: geriausius išgraibsto per kelias dienas (21)

Kalbant apie NT paklausą ir pasiūlą, dažniausiai aptariami naujos statybos būstai. Šešėlyje...

Gydytojas Morozovas įspėjo dėl vaistų nuo kosulio: jie gali suveikti kitaip negu tikitės (3)

Dar niekada sausas kosulys nekėlė tiek daug baimės ir aplinkinių agresijos kaip šiemet. Ir noras...

Katy Milkman | D+ nariams

Pavyks arba bus katastrofa: kaip reikės paskatinti visus pasaulio žmones skiepytis nepažįstama vakcina?

Jei žmonės nesutiks skiepytis, laukia katastrofa, tačiau tinkamai pasielgti gali paskatinti...

Verslininkai remia ne tik pinigais: gerais darbais keičia neįgaliųjų gyvenimus

Laikas prieš Kalėdas – puikus metas prisiminti gerus darbus. O jais didžiuotis gali ne tik...

Musvydaitė labai konkrečiai paskaičiavo, kiek per dieną privalote nueiti: paprastas būdas leidžia sužinoti, ar judate pakankamai (2)

Karantino laikotarpiu itin daug žmonių dirba namuose. Daugeliui biuras persikėlė į lovą, o...

COVID-19 pasiglemžė 37-erių Lietuvos stipruolio gyvybę (160)

Nuo koronaviruso infekcijos Kuršėnuose mirė sunkiaatletis, daugkartinis Lietuvos štangos...

Singapūras – pirmasis pasaulyje leis prekiauti laboratorijoje sukurta mėsa (4)

Mėsos ir kiaušinių pakaitalų gamintojui „Eat Just Inc.“ buvo leista pardavinėti...

Nuolat rasoja langai? Yra būdas, greitai išsprendžiantis šią problemą (7)

Šiuolaikiniai plastikiniai langai neretai rasoja, tai ypač dažnai nutinka šaltuoju metų laiku.

|Maža didelių žinių kaina