aA
Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) panaikino Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimą kai kuriuos serialo „Naisių vasara“ epizodus pripažinti politine reklama.
Pijus iš "Naisių vasaros" ir Ramūnas Karbauskis
© Laisves.tv

Teismas nurodė, kad tyrimas užtruko „nepagrįstai ilgai“, beveik penkis mėnesius, tyrimo metu viešojoje erdvėje jį plačiai aptarinėjo žiniasklaida ir visuomenė, o „tai galėjo VRK trukdyti objektyviai ir nešališkai įvertinti reikšmingas aplinkybes“.

„Darytina išvada, kad ginčijamas sprendimas priimtas pažeidus pagrindines procedūras ir taisykles, turėjusias užtikrinti objektyvų visų aplinkybių įvertinimą. Šis pažeidimas laikytinas esminiu, todėl VRK sprendimas negali būti pripažintas kaip teisėtas ir pagrįstas“, – rašoma šią savaitę priimtoje nutartyje.

VAAT pažymi, kad pripažinus, jog VRK sprendimas priimtas „pažeidus pagrindines procedūras ir taisykles“, tai yra savarankiškas pagrindas naikinti ginčijamą sprendimą, ir kitų argumentų nenagrinėjo.

Šis teismo sprendimas apeliacine tvarka gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

VRK pernai vasarą serialo „Naisių vasaros“ atskirus epizodus, kur „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis kvietė žiūrovus aplankyti Naisius Šiaulių rajone, rodytas partijos leidinys, kalendorius su jos logotipu.

Sprendimą teismui apskundę „valstiečiai“ nurodė, kad VRK tyrimą atliko nesilaikydama Viešojo administravimo įstatyme (VAĮ) nustatyto skundų nagrinėjimo termino, pažeidė jų teises ir interesus „tikintis, kad viešojoje erdvėje aptarinėjami jų neva padaryti teisės aktų pažeidimai bus operatyviai ištirti ir nebus daroma žala jų reputacijai“.

Teismas nurodo, kad pareiškėjai kartu su skundu pateikė duomenis, iš kurių matyti, kad iki „ginčijamo sprendimo priėmimo VRK tyrimas dėl serialo buvo komentuojamas tiek žiniasklaidoje, tiek socialiniuose tinkluose, buvo viešai formuojama nuomonė dėl serialo epizodų vertinimo“.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga skunde teismui taip pat nurodo, kad “VRK darbo grupės parengta išvada, kurios dar nebuvo gavusi LVŽS, buvo pateikta žiniasklaidos atstovams, o jos nagrinėjimas – nepagrįstai nukeltas“.

„Valstybės politikai ir kai kurių žiniasklaidos priemonių atstovai darė spaudimą VRK nariams, tačiau ši nesiėmė jokių priemonių tokiems veiksmams užkardyti“, – sakoma skunde.

VRK „valstiečių“ skundą prašė atmesti, nesutiko su kaltinimais, jog sprendimas nemotyvuotas ir priimtas neatlikus išsamaus bei objektyvaus tyrimo. VRK neigė ir procedūrinius pažeidimus, užtrukusį tyrimą argumentavo jo didele apimtimi.

„VRK, atlikdama tyrimus, vadovaujasi jos veiklą reglamentuojančiais teisės aktais, o neišskirtinai Viešojo administravimo įstatymo nuostatomis, nes priešingu atveju VRK darbą būtų sunku atlikti tinkamai ir kokybiškai. Didelės apimties ir sudėtingumo tyrimo neįmanoma būtų atlikti VAĮ nustatytais terminais ir taikant kitus administracinės procedūros reikalavimus“, – teigė komisija.

Viešojo administravimo įstatymas numato, kad administracinė procedūra turi būti baigta ir sprendimas priimtas per 20 darbo dienų nuo jos pradžios, su galimybe dėl objektyvių priežasčių terminą pratęsti ne daugiau dešimties darbo dienų.

Teismas įvertino, kad nei VRK įstatyme, nei VRK reglamente atskirai nenustatyti skundų nagrinėjimo terminai, tik nurodoma, kad tai daroma vadovaujantis, be kita ko, viešojo administravimo įstatymais ir jį įgyvendinančiais aktais.

„Vadovaujantis šiomis nuostatomis, darytina išvada, kad VRK gautus skundus privalo nagrinėti įstatymuose nustatyta tvarka ir terminais“, – rašoma nutartyje.

Teismas nutartyje taip pat nurodė ir datas, kada turėjo būti baigtas tyrimas. Anot VAAT, tyrimą pradėjusi 2018 metų vasario 22 dieną jį užbaigti VRK turėjo iki kovo 22 dienos, o tyrimą pratęsus 10 darbo dienų – iki balandžio 6 dienos.

„Kaip matyti iš nustatytų faktinių aplinkybių, išvada surašyta 2018 metų liepos 10 dieną, o ginčijamas sprendimas priimtas 2018 metų liepos 17 dieną. Taigi, VRK tyrimas dėl serialo truko beveik 5 mėnesius, nors maksimalus administracinės procedūros terminas nustatytas 30 darbo dienų“, – konstatuoja teismas.

„Valstiečiai“ teismo prašė iš VRK priteisti bylinėjimosi išlaidas, VAAT priteisė sumokėti žyminio mokesčio sumą – 23 eurus, nes kitų išlaidų partija nenurodė.

BNS
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
1.9474
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pacientų organizacija išplatino atvirą laišką Verygai: kam jūs, ministre, tarnaujate? (197)

Lietuvos pacientų organizacijų atstovų taryba ( LPOAT ), vienijanti 31 pacientų, sergančių...

Estijos prezidentė po susitikimo su Putinu: aš pati iškėliau aštrias temas pakvietė Putiną į Tartu (138)

Dvi su puse valandos užtrukęs Estijos prezidentės Kersti Kaljulaid susitikimas su Rusijos vadovu...

Atidarė svečių namus neregistruotame pastate: lankytojai jau apsistoja, o sauga dar tik rūpinamasi (47)

Vietoj įregistruoto tuščio žemės sklypo Druskininkuose, panašu, bus išdygęs gyvenamasis...

Įžūlumo viršūnė: pasisavino ir pardavė laimėtą BMW, nors loterijoje nė nedalyvavo (63)

Kauno apygardos teismui balandžio viduryje teko nagrinėti neįprastą bylą. Teisme atsidūrė...

Girtą gimdyvę iš Tauragės rajono tarnybos jau stebėjo: tą pačią dieną pas ją vyko du kartus (17)

Į Klaipėdos universitetinę ligoninę, o vėliau į Kauno klinikas pervežtą girtą gimdyvę jau...

Pasidalijo neįprastu kiaušinių marginimo būdu: darbo nedaug, o rezultatas – stulbinantis (19)

Dažnai, kol vaikai dar yra maži, įvairiausi sudėtingi kiaušinių dažymo būdai baigiasi...

Aplinkosaugininkas parodė, kokia situacija miške: 3 būdai, kaip atsikratant padangomis negauti baudos (1)

Senas automobilių padangas nevalia mesti bet kur. Į aplinką patekusios padangų atliekos suyra tik...

Kandidatų pasisakymai debatuose nuvylė rinkėją: jiems pritrūko drąsos

Nusprendžiau visgi parašyti apie įspūdį, kurį man paliko matyta prezidentinių debatų laida,...

Leonidas Beršidskis. Trys valio „Amazon“ šnipinėtojams

„ Alexa “ , ar tu iš tikrųjų esi žmogus?