aA
Vilniaus miesto 1 apylinkės teismas ketvirtadienį nusprendė nutraukti Seimo nariui Evaldui Lementauskui iškeltą baudžiamąją bylą dėl Vilniaus miesto tarybos nario Vido Urbonavičiaus papirkimo. Taip E. Lementauskas išvengė apkaltinamojo nuosprendžio – laisvę politikui padovanojo jį baudžiamojon atsakomybėn patraukti neleidęs Seimas.
E.Lementausko teismas
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

Tiesa, neilgam – prokurorai neatmeta galimybės, kad ateityje E. Lementausko byla dar gali būti atnaujinta paaiškėjus naujoms aplinkybėms, kai politikas neteks imuniteto.

„Aplinkybė, kad procesas gali būti atnaujinamas, neatmetama“, – sakė Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Gedgaudas Norkūnas.

„Darytina išvada, kad byloje esančios laikmenos su vaizdo ir garso įrašais, taip pat Vido Urbonavičiaus bute rasta įmautė, vaizdo kasetės su vaizdo ir garso įrašais turėtų būti saugomi prie baudžiamosios bylos, o 50 tūkst. Lt turi būti ir toliau saugomi STT Finansų skyriuje, – teisme sakė G. Norkūnas. – Taip pat mobilieji telefonai, kurie buvo rasti pas E. Lementauską, turėtų būti saugomi prie bylos“.

Teisėjas Petras Karvelis patenkino prokuratūros prašymą ir nutraukė E. Lementausko bylą. Teismas taip pat nusprendė saugoti visus prie bylos esančius garso ir vaizdo įrašus. Tiesa, 50 tūkst. Lt, kuriuos E. Lementauskas galimai paliko V. Urbonavičiaus namuose, atiteks valstybei – juos teismas nusprendė konfiskuoti.

„Teismas nesprendžia, kas bus ateityje“, - pabrėžė teisėjas.

Iki nuosprendžio paskelbimo trūko kelių posėdžių

Ketvirtadienį į teismo posėdį atvykęs prokuroras G. Norkūnas pranešė, kad Seimas neleido E. Lementausko patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

„Baudžiamojo proceso kodekse yra numatyta, kad baudžiamasis procesas negali būti pradedamas, o pradėtas turi būti nutrauktas, jeigu nėra kompetentingos institucijos leidimo patraukti baudžiamojon atsakomybėn asmenį, kai šis leidimas pagal įstatymus būtinas“, – prokuroras pasiūlė E. Lementauskui bylą nutraukti.

„Aš norėčiau, kad advokatas atsakytų į šį klausimą“, – paprašytas išsakyti savo nuomonę, sakė E. Lementauskas.

Tuo tarpu jam atstovaujantis advokatas Vytautas Sviderskis pabrėžė, kad jam keistai atrodo prokuroro pozicija, jog procesas ateityje gali būti atnaujintas.

„E. Lementauskas nėra susijęs su 50 tūkst. Lt, tai jie ir turėtų būti saugomi ten, kur ir turi, – teigė advokatas. – Norėčiau išreikšti apgailestavimą, kad nepavyko užbaigti proceso, manau, jis būtų palankus mano ginamajam“.

Seimas gegužės 10 d. neleido E. Lementausko patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Į Seimą E. Lementauskas pateko po savivaldos rinkimų vietoj „tvarkiečio“ Remigijaus Ačo.

E. Lementausko byla teisme jau buvo beveik išnagrinėta – paskutiniuose posėdžiuose valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras turėjo kaltinamajam pasiūlyti bausmę. Be to, buvo numatyta kaltinamojo advokato pasisakymai ir paskutinis žodis. Po to teismas būtų skelbęs nuosprendį.

V. Urbonavičius atskleidė, kaip STT „pridavė“ E. Lementauską

Teismas jau buvo apklausęs V. Urbonavičius, kurio dėka E. Lementauską Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir Vilniaus apygardos prokuratūra apkaltino papirkimu.

Konservatorius teisme pasakojo, kad vos pradėjęs dirbti Vilniaus miesto taryboje jis buvo išrinktas į Sveikatos ir aplinkos apsaugos komitetą, kuriam vadovo Audrius Butkevičius. Pasak konservatoriaus, vos pradėjus darbą „jis prašė pritarti vieniems ar kitiems sprendimams ir esą už tai ne po daug, bet visiems klius“.

Nenorėdamas taikstytis su nesąžiningu politiku V. Urbonavičius paskambino į STT „karštąją liniją“ ir pareiškė, jog nori pateikti informaciją apie korupciją Vilniaus miesto savivaldybėje.

Vėliau, po pokalbio su STT tyrėjais, V. Urbonavičius sutiko su pareigūnais bendradarbiauti, pasirašė, jog negali kitų asmenų provokuoti daryti nusikalstamas veikas.
Tačiau atliekant tyrimą dėl galimų A. Butkevičiaus nusikaltimų, V. Urbonavičius teigė susitikęs su tuometiniu vicemeru E. Lementausku, todėl jo bendradarbiavimas su STT tapęs dar glaudesnis.

„Per pirmą susitikimą kavinėje su E. Lementausku kalbėjome apie J. Imbrasui gresiančią interpeliaciją, vicemeras manęs prašė paveikti frakcijos narių nuomonę, – sakė konservatorius. – Už palaikymą jis sakė galįs pasiūlyti sprendimus, pinigus ar kažką kita. Nieko konkretaus jam neatsakiau, tik patikinau, jog pagalvosiu“.

Konservatorius aiškino, jog su E. Lementausku dar ne kartą buvo susitikęs įvairiose kavinėse ir kalbėjosi apie reikalus savivaldybėje. Pasak jo, vicemeras pergyveno dėl gresiančios interpeliacijos ir „visaip modeliavo, kas galėtų ją palaikyti, kaip vienu ar kitu atveju susiklostytų situacija“.

Pasiūlė Seimo nario algą už 4 metų kadenciją

Tarybos narys teisme kalbėjo, kad jau antrojo susitikimo metu E. Lementauskas nuo staliuko paėmė vienkartinę servetėlę ir ant jo nubraižė keletą schemų bei prašė nurodyti, kokią sumą jis norėtų gauti J. Imbraso interpeliacijos nepalaikymą

V. Urbonavičius pareiškė, jog jam dar reikia laiko pagalvoti, todėl po kelių dienų įvykusio kito susitikimo metu E. Lementauskas vėl braižė schemą ir dar kartą prašė nurodyti konkrečią sumą.

„Tada jis manęs paklausė, kokia šiuo metu Seimo nario alga, – sakė V. Urbonavičius. – Kai pasakiau, jis kažką skaičiavo ir ant popieriaus lapo užrašė 140 tūkst. litų. Tai – keturių metų Seimo nario alga".

Pasak jo, dar kito susitikimo metu E. Lementauskas esą pareiškė, kad jeigu interpeliacija nepavyks ir V. Urbonavičiaus balsas bus lemiamas, tai jis prie jau pasiūlytų 140 tūkst. Litų gaus dar tiek pat.

Konservatorius taip pat liudijo, kad vieno susitikimo metu E. Lementauskas užsiminė sužinojęs, jog V. Urbonavičius esą yra kviečiamas į Gintaro Kazako kuriamą nepriklausomą frakciją.

Pasak liudytojo, už tai jam buvo pasiūlytas 5 tūkst. litų atlygis, o jeigu jis į frakciją priviliotų dar daugiau tarybos narių, dar gautų 19 tūkst. Lt. „Nežinau, ar čia kiekvieną mėnesį ar už kartą“, - pareiškė V. Urbonavičius.

Pinigus paliko vonios kambaryje

Nors V. Urbonavičius ir E. Lementauskas aiškino, kad jų santykiai buvo susiję tik su darbu Vilniaus miesto taryboje, tačiau atrodo, kad „tvarkietis“ jau buvo įgavęs konservatoriaus pasitikėjimą. Kartą atvykęs į V. Urbonavičiaus namus E. Lementauskas esą nerimavo dėl jam gresiančios interpeliacijos ir „ėmė modeliuoti, kokie tarybos nariai gali balsuoti už, kokie prieš, bet jam visą laiką gaudavosi, kad dauguma balsuotų už interpeliaciją“.

Pasak liudytojo, E. Lementauskas vėl nubraižė schemą ir užrašė 50 tūkst.Lt. Dar 150 tūkst. Lt E. Lementauskas esą pasiūlė, jeigu po balsavimo jam pavyks išsaugoti vicemero postą.

Pasak V. Urbonavičiaus, tada E. Lementauskas atsistojo, nuėjo į vonios kambarį ir netrukus iš jos išėjo. „Jis tada ranka parodė į vonios duris ir išėjo iš namų“, - sakė V. Urbonavičius. Jis neslėpė pastebėjęs įmautę su pinigais, kuriuos paėmė atvykę STT agentai.

Įmautėje buvo 50 tūkst. Lt. E. Lementauskas neigia palikęs šiuos pinigus, tačiau ant jos buvo rastas vieno jo piršto atspaudas.

Valstybinį kaltinimą palaikęs prokuroras Mindaugas Bliuvas teisme yra sakęs, kad E. Lementausko braižytų schemų pareigūnams nepavyko rasti, nes kaltinamasis po kiekvieno pokalbio jas pasiimdavo sau. Tačiau kaip jos atrodė, V. Urbonavičius yra nubraižęs ir pateikęs tyrėjams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rinkimai, pakeitę Lietuvos istoriją: kaip Paksas „ėmė apačias“ (94)

Pasiūlymas tikrinti moksleivius dėl narkotikų su kinologų šunimis, raginimai mažinti nedarbą...

Lietuvius sugundė butai pajūryje po 10 tūkst. eurų: kelia rimtą konkurenciją Palangai (135)

Užsienio šalys vis labiau traukia lietuvių dėmesį siūlydamos itin nebrangius būstus saulėtuose...

Kauniečiai dėvėtų drabužių turgų šluoja net žiemą: batai ir striukės – po 1 eurą (6)

Kartais baigiantis sezonui ištinka tikras kiaulystės dėsnis – suplyšta, išsitepa ar kitaip...

Didelius atlyginimus Lietuvoje žada ne tik programuotojams: 4 grupės, kurios uždirbs daugiausia (99)

Apie žadamą šviesią ateitį programuotojams turbūt jau girdėjo visi – jų paklausa ir toliau...

Teismo prašoma suimti Ričardo Malinausko patarėją papildyta (33)

Teisėjų korupcijos bylą tirianti Generalinė prokuratūra penktadienį kreipiasi į teismą dėl...

Į Vilnių atvykusi japonų atlikėja apie žiaurius pramogų pasaulio užkulisius: teko kentėti persekiojimą, o policija mažai kuo padėjo

Įprastai atlikėjai nuo scenos skleidžia džiaugsmą ir kūrybą, tačiau šįvakar Šv. Kotrynos...

Rusija stiprina įtaką kaimyninėse valstybėse: jos rankose – galingas instrumentas (51)

Rusija , stiprindama savo įtaką kaimyninėse valstybėse, ne tik naudoja energetinio spaudimo...

Populiarus darbuotojų skatinimo būdas: per metus sukaupia dvi papildomas algas (1)

Finansiniai priedai – tai patrauklus pajamų šaltinis, galintis stipriai papildyti fiksuotą...

JAV pristatytas ambicingas planas, Trumpas gąsdina automobilių ir skrydžių lėktuvais atėmimu (42)

Pastaruoju metu progresyvųjį Vašingtono sparną ant kojų sukėlė „Žaliasis naujasis kursas“...

Prastos žinios rusams: teks dar stipriau susiveržti diržus (787)

Po penkerius metus trukusio pajamų mažėjimo ar jų inertiškumo Rusijos vartotojai 2019 metais...