aA
Lietuvos kariuomenė viešojo konkurso šviežiems vaisiams ir daržovėms bei raugintiems kopūstams pirkti nugalėtoja paskelbė klaidingą informaciją apie savo pardavimų dydį nurodžiusią bendrovę „Samsonas“, konstatavo Lietuvos apeliacinis teismas. Pasak jo, daugiau kaip 3,2 mln. Lt vertės konkurse Lietuvos kariuomenės padaryti viešojo pirkimo procedūrų pažeidimai „niekaip negali būti pateisinami“ ir tik patvirtina, jog žinoma Kauno bendrovė buvo proteguojama.
Daržovės
Daržovės
© Corbis/Scanpix

Lietuvos apeliacinio teismo trijų teisėjų kolegija paskelbė, kad panaikina Lietuvos kariuomenės skelbto viešojo pirkimo dalis, kuria bendrovė „Samsonas“ pripažinta konkurso laimėtoja. Įsiteisėjusiu teismo sprendimu Lietuvos kariuomenės ir „Samsono“ pasirašytos sutartys pripažintos niekinėmis ir negaliojančiomis.

Pasak teisėjų, konkurso nugalėtoju „Samsoną“ paskelbusi Lietuvos kariuomenė pažeidė imperatyvius Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimus bei neužtikrino šiame įstatyme numatytų lygiateisiškumo, skaidrumo principų įgyvendinimo.

Tiesa, teismas netaikė restitucijos, nes „Samsonas“ šviežius vaisius, daržoves ir raugintus kopūstus Lietuvos kariuomenės kariams tiekė tik 2008-aisiais. Pasak teismo, sutartys jau yra įvykdytos, todėl nusprendus priteisti Lietuvos kariuomenės sumokėtus pinigus, pablogėtų „Samsono“ padėtis, o Lietuvos kariuomenės - nepagrįstai pagerėtų.

Bylą iškėlė konkursą pralaimėję konkurentai

Kad Lietuvos kariuomenė protegavo „Samsoną“, paaiškėjo teisme išnagrinėjus konkurse pralaimėjusios bendrovės „Viržis“ ieškinį.

Lietuvos kariuomenės paskelbto šviežių vaisių, daržovių ir raugintų kopūstų pirkimo atviro konkurso sąlygose tiekėjams buvo numatyti minimalūs kvalifikaciniai reikalavimai bei nurodyta, kad pasiūlymas atmetamas, jeigu apie nustatytų reikalavimų atitikimą tiekėjas pateikė melagingą informaciją, kurią pirkėjas gali įrodyti bet kokiomis teisėtomis priemonėmis.

Be to, daržovių pardavėjas privalėjo pateikti duomenis apie vidutinę metinę bendrąją apyvartą per 3 paskutiniuosius metus, ir ji turėjo būti didesnė už siūlomų įsigyti prekių vertę.

Šiam finansinio pajėgumo kvalifikaciniam reikalavimui įrodyti Lietuvos kariuomenė numatė tiekėjams pareigą pateikti pelno (nuostolių) ataskaitų kopijas su Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) atžymomis.

Konkurse dalyvavęs „Samsonas“ pateikė ataskaitų kopijas be VMI atžymų ir be originalių įmonės vadovo bei vyr. finansininko parašų, todėl Lietuvos kariuomenės atstovai paprašė pateikti papildyti pateiktus netikslius ir neišsamius duomenis apie savo kvalifikaciją bei pateikti ataskaitų kopijas su mokesčių inspekcijos atžymomis.

„Samsonas“ į Lietuvos kariuomenės prašymą neatsiliepė ir nustatytu terminu nepatikslino neišsamių duomenų apie savo kvalifikaciją, todėl pasibaigus patikslinimų pateikimo terminui, be viešojo pirkimo komisijos sprendimo komisijos pirmininkė net du kartus (žodžiu ir raštu) kreipėsi į bendrovę dėl pasiūlymo papildymo. Tik po paskutinio paraginimo „Samsonas“ faksu gavo duomenis apie mokesčių inspekcijai pateiktus duomenis bei raštą, jog pagal įstatymą nėra privaloma pateikti mokesčių inspekcijos atžymą.

Tokių duomenų Lietuvos kariuomenei pakako, todėl ji „Samsoną“ pripažino konkurso nugalėtoja ir pasirašė pirkimo-pardavimo sutartis. „Samsonas“ daržoves ir vaisius Lietuvos kariams siūlė tiekti už 3 mln. 258 tūkst. 422,51 Lt.

„Samsono“ pasiūlymas turėjo būti atmestas

Pasak Lietuvos apeliacinio teismo, tokie Lietuvos kariuomenės veiksmai neatitiko viešųjų pirkimų principų.

„Perkančioji organizacija, vertindama pasiūlymus, visiems tiekėjams turi sudaryti vienodas sąlygas konkuruoti dėl viešojo pirkimo sutarties sudarymo“, - teismas sprendime pažymėjo, kad lygiateisiškumo principas suponuoja tai, jog yra ribojama galimybė skirtingai taikyti konkurso sąlygas ir draudžiama perkančiajai organizacijai atsižvelgti į pavėluotai pateiktus tiekėjo pasiūlymo patikslinimus.

Pasak teismo, konkurse dalyvavusi bendrovė „Samsonas“ sutiko su pirkimo sąlygomis, neprašė paaiškinti sąlygos, reikalaujančios pateikti ataskaitas su VMI atžymomis, jos neginčijo, taip pat nekėlė klausimo dėl termino patikslinti pateiktus netikslius duomenis apie kvalifikaciją trukmės.

„Akivaizdu, kad per perkančiosios organizacijos nustatytą terminą „Samsonas“ pateiktų netikslių duomenų apie savo kvalifikaciją nepatikslino, todėl jo pasiūlymas turėjo būti atmestas, - pažymėjo teismas. - Tuo tarpu atsakovo veiksmai, kai jis pasibaigus terminui pakartotinai prašė vieno tiekėjo patikslinti netikslius duomenis, pavėluotai gavęs paaiškinimą dėl netikslių duomenų, jį priėmė ir vertino šio tiekėjo pasiūlymą, laikytini tiekėją proteguojančiais ir dėl to pažeidžiančiais lygiateisiškumo ir skaidrumo principus, todėl neteisėtais“.

Teismas pažymėjo, kad kiti konkurso dalyviai Lietuvos kariuomenės reikalavimus įvykdė tinkamai.

Teismas konstatavo, kad buvo pateikta klaidinanti informacija

Bylos nagrinėjimo metu taip pat buvo nustatyta, kad „Samsonas“ konkurso organizatoriams pateikė 2005 metų pelno (nuostolių) ataskaitą, kurios duomenys neatitinka mokesčių administratoriui pateiktos tų finansinių metų ataskaitos duomenų.

Teismas išsiaiškino, kad per trejus metus „Samsonas“ su Lietuvos kariuomene bei Kauno miesto švietimo skyriaus ikimokyklinėmis ir bendrojo lavinimo įstaigomis buvo pasirašęs sutarčių už 5 mln. 629 tūkst. 698,16 Lt, todėl vidutinė metinė vertė - 1 mln. 876 tūkst. 566,05 Lt. Kadangi ši suma yra gerokai mažesnė už „Samsono“ Lietuvos kariuomenei siūlomų tiekti prekių vertę, tiekėjo pasiūlymas neatitiko konkurso sąlygų ir turėjo būti atmestas.

Tuo tarpu „Samsonas“ savo dokumentuose Lietuvos kariuomenei buvo nurodęs, kad per trejus metus buvo tiekęs prekių už 11 mln. 763 tūkst. 890,64 Lt, o vidutinė metinė vertė - 3 mln. 920 tūkst. 963,55 Lt.

„Esant tokioms aplinkybėms, spręstina, kad „Samsonas“ perkančiajai organizacijai pateikė klaidingą informaciją apie nustatytų reikalavimų atitikimą, Lietuvos kariuomenė turėjo galimybę šią informaciją patikrinti, tačiau perkančioji organizacija to nepadarė, todėl pripažintina, kad pagal bylos duomenis konkurso sąlygų neatitinkančiam pasiūlymui preliminarioje eilėje skyręs pirmą vietą bei šio pasiūlymo teikėją pripažinęs laimėtoju, atsakovas priėmė neteisėtus ir nepagrįstus sprendimus.“, - pažymėjo Lietuvos apeliacinis teismas.

Teismas: pažeidimai negali būti pateisinami

Įsiteisėjusiame sprendime teisėjų kolegija taip pat atkreipė dėmesį, kad tiek Lietuvos kariuomenė, tiek „Samsonas“ nėra naujokai viešuosiuose pirkimuose, todėl juos reglamentuojančių teisės normų bei jose numatytų principų privalomumas jiems yra žinomi.

„Nagrinėjamoje byloje nustatyti viešojo pirkimo procedūrų pažeidimai niekaip negali būti pateisinami“, - pažymėjo teismas.

Kadangi viešųjų pirkimų ginčai nėra vien tik privataus pobūdžio, o susiję su viešojo intereso apsauga, todėl teismas „išėjo už ieškinio ribų“ ir nusprendė sutartis pripažinti negaliojančiomis visa apimtimi.

Nors Lietuvos apeliacinio teismo sprendimas įsiteisėjo nuo jo paskelbimo, Lietuvos kariuomenė ir „Samsonas“ jį dar gali apskųsti kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui (LAT). Bylą iškėlusios bendrovės „Viržis“ ieškinį išnagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas viešųjų pirkimų konkurse pažeidimų nebuvo nustatęs.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Duomenys, kurie nustebins ne vieną: kokia dalis Lietuvoje yra susipainiojusi, kas kaltas dėl įvykių Ukrainoje

Atrodo, akivaizdu, bet ne visiems, – pagal tai, kokia dalis gyventojų Lietuvoje supranta, kad dėl...

Verslas įstrigęs kainų spąstuose: dalis vėluoja jas kelti, kiti įspėja – tai dar ne pabaiga

Infliacija ir toliau augančios žaliavų ir energetikos kainos verslą spaudžia į kampą....

Verslas PliusKatie Linsell, Abhinav Ramnarayan and David Goodman

Pigus maistas Didžiojoje Britanijoje netrukus taps praeities prisiminimu

Dešimtmečius trukusi pigaus maisto era Didžiojoje Britanijoje gali staiga pasibaigti. Remiantis...

Eteryje – rimtos dvejonės dėl karo: nesėkmę išprognozavęs rusų karininkas nutildė net „Putino lėlę“ (23)

Kelių dienų „speciali operacija“ baigsis rusų armijos pergalės paradu Kyjive. Dabar jau...

Charkivo universitete įgyta profesija karo pabėgėlei tapo išsigelbėjimu Lietuvoje: čia viską pradedame nuo nulio (1)

Niekada Europoje anksčiau nesilankius ukrainietė Julija Grigorjevna su šeima buvo priversta palikti...

Gyventojai kovoja su namo administratoriumi: sako, kad gauna kelis kartus didesnes sąskaitas

Delfi redakcija sulaukė ne vieno Perkūnkiemio gyventojo skundo dėl pastatų administratoriaus...

Karas Ukrainoje. Iš „Azovstal“ gamyklos Mariupolyje evakuota daugiau kaip 260 karių Ukrainos viceministrė: Rusija nebeturi pranašumo ore (10)

Ukrainos pajėgų pulkas „Azov“, atkakliai gynęs „Azovstal“ metalurgijos įmonę Rusijos...

Politikai sulaukė nepatogių klausimų: homoseksuali moteris išgavo atviriausius iki šiol politikų prisipažinimus (3)

Artėjant civilinės sąjungos pateikimui Seime vis dažniau skamba, kad pateikti siūlymai santuokos...

Gedulas krepšinio pasaulyje: mirė 46-erių metų Vokietijos rinktinės legenda

Vokietijos žiniasklaida pranešė liūdną žinią – antradienį netikėtai mirė tikra šalies...

Delfi PliusSelcan Hacaoglu

Akibrokštas Šiaurės Europos šalims: net nesivarginkit (11)

NATO plėtra Šiaurės Europos šalyse susidūrė su kliūtimis, Suomijos užsienio reikalų...